Kanada'ya Eyalet bazlı göçmenlik başvurusu

Kanada'ya eyalet bazlı göçmenlik başvurusu hakkında merak ettikleriniz ve deneyimleriniz kısaca herşeyi paylaşacağız. Kanada eyaletlerinde yaşayan yada eyaletlerin kendi özelliklerine göre Kanada'ya göçmenlik başvurusu yapmak isteyenler
Kullanıcı avatarı
Excellans
Site Admin
Site Admin
İletişim:

Okunmamış mesaj gönderen Excellans »

Sayın Ibozdag merhaba,
Evet, tabiki geçiş yapabilirsiniz. Burada zaten esas amaç Manitoba eyaletine öğrenci çekmek ve bu sayede mezun olan öğrencinin kalifiyesinden yararlanılarak eleman açığını zaten şehri ve eyaletide tanımış olan personelle değerlendirmek. Yapı alıcanak eğitim + çalışılacak iş sonrası kazandırılan PR gibi işlemekte.
Saygılarımızla,
Kanada, Kanada göçmenlik başvurusu, Kanada vizesi, Kanadada eğitim ve Kanada hakkında her şey

E-mail: destek@bizvekanada.com/info@bizvekanada.com/bilgi@bizvekanada.com/admin@bizvekanada.com
FACEBOOK - KANADA HAKKINDA HERSEY
Kullanıcı avatarı
ibozdag
AZ DENEYİMLİ ÜYE
AZ DENEYİMLİ ÜYE

Okunmamış mesaj gönderen ibozdag »

ulke buyuk olunca esneklık artıyor sanırım. akıllıca

teşekkür ettim. dusunen için kolay ve yararlı bir yol. en azından eğitim alıyorsun
Kullanıcı avatarı
joseba
AZ DENEYİMLİ ÜYE
AZ DENEYİMLİ ÜYE

Okunmamış mesaj gönderen joseba »

Excellans merhaba,
7eylülde girdiğim sağlık muayenesinin sonuçları 9eylül sabahı fransa'da teslim edilmişti fakat Ankara'dan vizeyle ilgili hala bir haber alamadım, bir telefon etmem veya email yollamam gerekir mi, ne dersiniz? Tşk
Nationalism is an infantile disease. It is the measles of mankind.
Albert Einstein
Kullanıcı avatarı
Excellans
Site Admin
Site Admin
İletişim:

Sayın Joseba merhaba,
9 eylül - 14 ekim sağlık raporu sonucunuz gayet normal olarak daha intikal etmemiş olabilir genellikle bu süreç en hızlı 4 hafta en maksimum 12 hafta sürmektedir. Bu yüzden biraz daha sabır bir iki hafta içinde size ulaşacaklardır.
Saygılarımızla,
Kanada, Kanada göçmenlik başvurusu, Kanada vizesi, Kanadada eğitim ve Kanada hakkında her şey

E-mail: destek@bizvekanada.com/info@bizvekanada.com/bilgi@bizvekanada.com/admin@bizvekanada.com
Kullanıcı avatarı
ibozdag
AZ DENEYİMLİ ÜYE
AZ DENEYİMLİ ÜYE

merhaba

bana quebec eyaletinde yasanabilecek bölgeler yerler hakkında bilgi verebilirmisiniz. yada nerden araştırabilirim.
Kullanıcı avatarı
Excellans
Site Admin
Site Admin
İletişim:

Sayın İbozdag merhaba,
Genellikle göçmen kesimin seçtiği yerler Montreal ve Quebec City'dir fakat eğer siz dahada detaylı bir araştırma yapmak istiyorsanız:QUEBEC REGION
Saygılarımızla,

Kullanıcı avatarı
ibozdag
AZ DENEYİMLİ ÜYE
AZ DENEYİMLİ ÜYE

OK bakıcam oraya teşekkür ederim. mulakat için herturlu bilgiyi almaya çalısıyoruz. :)
Kullanıcı avatarı
joseba
AZ DENEYİMLİ ÜYE
AZ DENEYİMLİ ÜYE

Herkese merhaba,Excellans bu sabah itibariyle işlemlerimin tamamlandığına dair onayı telefonla aldım. :)
herşey için tekrar teşekkürler!
Albert Einstein
Kullanıcı avatarı
ibozdag
AZ DENEYİMLİ ÜYE
AZ DENEYİMLİ ÜYE

vaaay be hayırlı olsun gözün aydın.
Kullanıcı avatarı
Excellans
Site Admin
Site Admin
İletişim:

Sayın Joseba merhaba,
Tebrikler, yeni yaşamınız hayırlı ve uğurlu olsun. Sizi de Kanada'lılar arasına kattık sonunda artık sizde mümkün oldukça önerilerinizi, görüşlerinizi Forum'dan diğer üyelerimizle paylaşabilir BLOG'umuzda ise direkt Kanada'da yaşam ve hayat ekseninde de yorum ve tavsiyelerinizi sunabilirsiniz.

Tekrar size ve ailenize hayırlı uğurlu olsun.
Saygılarımızla,

Kullanıcı avatarı
Berk
YENİ ÜYE
YENİ ÜYE

Okunmamış mesaj gönderen Berk »

Excellans yazdı:Sayın Berk merhaba,

Evet aynen dil kursu eğitimi hariç diğer normal eğitimlerden birini seçen ve takip eden mezunluk sonrası 6 ay tam zamanlı işte çalışanlar PR hakkını alabiliyorlar.

Selam sayin Excellans ;

Emin olmak icin soyle detayli sorayim. Turkiyeden biri universite mezunu(ustunu okumak isteyen olabilir) ve orta sayilabilecek kapasitede dil biliyorsa gidebiliyor yani..

Ama ingilizcesi yetersiz ise(uni.mezunu olmasina karsin) dil bakimindan gelemeyecek anlamina mi geliyor bu?

Biraz acimlarsaniz sanirim daha iyi olacak.
Kullanıcı avatarı
Excellans
Site Admin
Site Admin
İletişim:

Sayın Berk merhaba,
Evet aslında sizde doğruyu anlamışsınız. Yine de eğer başvuru sahibi dediğiniz gibi yabancı dilde yetersizse eğitim kurumları ESL yani dil kursuda teklif ediyor ve öğrenci dil kursu + üst eğitimine devam etme şansıda buluyor. Ama bu süreçte tabiki dil kursu eğitimi bu 6 aylık kapsama girmiyor. Yine dil kursu bitiyor Üniversite devamından sonraki aynı süreç devam ediyor.
Açıkçası ve samimice Manitoba eyaleti bu durumla eyaletini hem parasal hemde bireysel yönden işlenebilir hale getirmek amacında bu yüzden hani bizdeki tabirle '' Ne olursan ol, yine de gel'' burada direkt bahsedilecek konudur.
Saygılarımızla,

Kullanıcı avatarı
joseba
AZ DENEYİMLİ ÜYE
AZ DENEYİMLİ ÜYE

ibozdag yazdı:vaaay be hayırlı olsun gözün aydın.
Excellans yazdı:Sayın Joseba merhaba,
Tebrikler, yeni yaşamınız hayırlı ve uğurlu olsun. Sizi de Kanada'lılar arasına kattık sonunda artık sizde mümkün oldukça önerilerinizi, görüşlerinizi Forum'dan diğer üyelerimizle paylaşabilir BLOG'umuzda ise direkt Kanada'da yaşam ve hayat ekseninde de yorum ve tavsiyelerinizi sunabilirsiniz.

Tekrar size ve ailenize hayırlı uğurlu olsun.
çok teşekkürler.. darısı bekleyenlerin başına... Blog'a yazacağım. belki ilk aylar bilgisayarım olmayacağı için pek giremeyebilirim ama fırsat buldukça merak eden arkadaşları bilgilendirip sizleri de habersiz bırakmamaya çalışacağım :)
Albert Einstein
Kullanıcı avatarı
ibozdag
AZ DENEYİMLİ ÜYE
AZ DENEYİMLİ ÜYE

yolculuk ne zaman. plan yaptınmı hedeflerın neler yaz bıze
Kullanıcı avatarı
joseba
AZ DENEYİMLİ ÜYE
AZ DENEYİMLİ ÜYE

@ibozdag
yolculuk cuma, henüz ne yapacağıma tam karar vermedim. önce montreal'e ulaşıp yerleştikten, havasını kokladıktan, kendime geldikten sonra karar vermek için zamanım olacak.. )
@Excellans
bugün belgelerim ve pasaportum geldi, hepsini kontrol ettim eksik yanlış yok. belgelerin yanında daha önce yatrdığım 490 ve 550 $ ların ayrı ayrı fişleri, ufak bir zarf ve alacaklarımın konsolosluk tarafından iade edilmesi için boş bir form var. bunun anlamı nedir?
Albert Einstein
zeymus
ACEMİ ÜYE
ACEMİ ÜYE

Okunmamış mesaj gönderen zeymus »

Selam ,

Ben de Quebec- Montreal e eşimin sponsor olmasıyla gitmeyi planlıyorum.

Şu anda eşim belgeleri Missisauga ya gönderdi.1040 CAD bankaya yatırdık.Fakat Quebec için ayrı proses de olacak sanırım. Bundan sonra tam olarak başımıza ne gelecek acaba kısa bir şekilde açıklaya bilir misiniz ?
Kullanıcı avatarı
ibozdag
AZ DENEYİMLİ ÜYE
AZ DENEYİMLİ ÜYE

joseba merhaba

hadi hayırlısı dikkat et kendine yeni hayatında basarılar dilerim. ara ara yazansan sevinirim
Kullanıcı avatarı
Excellans
Site Admin
Site Admin
İletişim:

Quebec evlilik başvurusu ve göçmenlik

zeymus yazdı:Selam ,
Ben de Quebec- Montreal e eşimin sponsor olmasıyla gitmeyi planlıyorum.
Şu anda eşim belgeleri Missisauga ya gönderdi.1040 CAD bankaya yatırdık.Fakat Quebec için ayrı proses de olacak sanırım. Bundan sonra tam olarak başımıza ne gelecek acaba kısa bir şekilde açıklaya bilir misiniz ?
Sayın Zeymus merhaba,
Öncelikle Federal devlet yani Kanada Citizenship and Immigration (CIC) eşinizin sponsorluğunu inceleyecek ve onay verecek ve yine eşinize sponsorluğunun kabul edildiğini bildiren bir mektup gönderecek. Eşiniz bu mektupla beraber yine Quebec tarafı sponsorluk başvurusunu gerçekleştirecek mektup + gerekli evraklarla. Quebec'te bu başvuruyu değerlendirip dosyanızı ileri nakledecek ve dosyanız Ankara konsolosluğuna sevk edilecek. Ve böyle işlemleriniz devam edecek. Sağlık raporu vs vs gibi sürecin işleyecek.
Saygılarımızla,

zeymus
ACEMİ ÜYE
ACEMİ ÜYE

Okunmamış mesaj gönderen zeymus »

Teşekkürler Excellans,

Yani Federal Hükümet-Quebec-Anakara yolunda seyir izlenecek.

Dün bilet araştırması yaparken mart ayında biletlerin 470 Euro ya kadar indiğini gördüm.

Kararsız kaldım alıp almamakta bu kadar ucuza bilet bulmuşken alsam mı acaba diye ?

Sağlık raporu + evliliğe dair kanıtlar çok destekleyici bir biçimde gönderildi ve Kanada da dosyaları göndermeden önce orada bir uzman tarafından eksik dosya olup olmadığını incelettik ve herhangi bir eksik yoktu.

Ne dersiniz bilet alsam mı ?
Kullanıcı avatarı
Excellans
Site Admin
Site Admin
İletişim:

Sayın Zeymus merhaba,
Evet ücret gerçekten uygun ama zaman konusunda bence çok acele etmeyin çünkü olası bir sarkma durumunda biletinizi yazık degiştirmede vesairede yine masraf ödersiniz. Bence dosyanız bir bu tarafa kadar gelsin sonra bilet işlerine bakınız. Ayrıca dosyanız tam eksiksiz olabilir vede çok güzel. Ama Ankara biliyorsunuz dosyanın eksiksizliği yanında birde evliliğinizin ve ilişkinizin ciddiyetine ve resmiyetine geçmişine bakacak. Bunlarda da sorun yoksa zaten vizeniz hayırlı uğurlu olsun diyebiliriz şimdiden.
Saygılarımızla,

Kullanıcı avatarı
ibozdag
AZ DENEYİMLİ ÜYE
AZ DENEYİMLİ ÜYE

Excellans merhaba,

suriyede mulakat yapılan yer nasıl biryer. sıradan bir vize gorusmesini yaptıgımız diyen konsolosluklar gibi cam ile ayrılmıs bir bolumdemi mulakat yapılıyor.
Kullanıcı avatarı
Excellans
Site Admin
Site Admin
İletişim:

Sayın Ibozdag merhaba,
Bende detay veririm tabiki ama sayın Joseba daha evvel gayet ne ve güzel anlatmış paylaşmıştı sanırım gözünüzden kaçtı. Eğer bu açıklama yeterli olmazsa yine sorularınızı merak ettiklerinizi ayrıca sorabilirsiniz.

ALINTIDIR: Sayın Joseba:
tşk ibozdag. sıcağı sıcağına unutmadan yazalım. görüşme konsolosluğun bitişiğindeki quebec immigration office denilen ek binada yapılıyor. görüşmem oraya gittikten 15dk sonraydı. içeri çağrıldım. 1m'ye 2m ebatlarında küçük bir odada bir tek sandalye var. oturuyorsunuz ve sizi ilgili memurdan/jüriden kalın bir cam ayırıyor. belgeleriniz istendiğinde camın altındaki ufak bölmeden veriyorsunuz.
memur merhabalaştıktan sonra şama nasıl geldiğimi burda kaç günüm olduğunu vs. sordu. bir nevi hal hatır soruları. daha sonra önündeki dosyayı açtı ve iş tecrübemle ilgili sorular sormaya başladı.görevimi ne yaptığımı vs. bunlar işin kolay kısmıydı. asıl zor olan kısım burda, bu iş tecrübeleri sana ne kattı,quebec'te nasıl iş bulabilirsin,bunun üstüne hiç araştırma yaptınmı,bu konular hakkında çalışmama ve net şeyler söylememe rağmen memur bu söylediklerimin tersi cevaplar vererek, bir nevi sorduğu sorularla, en emin olduğunuz şeyin bile tersine sizi inandırmaya çalışıyor, yani başka bir tabirle üstünüze oynuyor. ben sürekli olarak sakinliğimi korudum. bulabileceğim işler üstüne bilgiler verdim. arada emin olmadığım bir şeyi söyledim,yaptığım bir iş başvurusunda bir firmanın ismini... memur: ismi şu değilmi? diyerek giriş yaptı. üzerine 2dk konuştuk ve "öyle bir firma yokki" dedi. bir nevi yalancı durumuna düştüm. sonra toparladım ama emin olmadığınız şeyi söylemeyin. daha sonra quebec üstüne, ekonomisi politikası sağlık sektörü ve eğitim sektörü üstüne konuştuk. oradaki planlarım, nasıl adapte olacağım, hedeflerim üstüne detaylı bir söyleşi diyelim. bu konularda daha net cevaplar verdim. bir nevi kendinizi nasıl pazarladığınız önemli. sonuç itibariyle görüşme 1s15dk kadar sürdü. %80fransızca %20ingilizce şeklinde. ve bir anda onayı verdiğini söyledi, sertifikayı imzalayıp görüşmeyi bitirdi. benimle beraber o gün gelen sanırımı 5-6 kişinin (1tanesi aileydi, karı-koca-bebek) tamamı red aldı.bunların 2sine fransızcalarının yetersiz olmasından ötürü söylenmiş..
3 tavsiye,
1-görüşmede moralinizi bozmayın dik durun
2-mülakatta gelebilecek sourları kendinize sorun, zayıf olduğunuz konuları siz de hemen görürsünüz, bunlara çok çalışın..
3-dile çok çalışın
Saygılarımızla,

Kullanıcı avatarı
joseba
AZ DENEYİMLİ ÜYE
AZ DENEYİMLİ ÜYE

merhaba
suan montrealdeyim
1 gun oldu fakat surekli kosusturma icinde gecti.alisma yerlesme donemi. otel ve ev bakma seklinde. baskasinin bilgisayarini kullandigim icin uzun yazamiyorum ama 2hafta icinde daha detayli yazmayi planliyorum. selamlar...
Albert Einstein
Kullanıcı avatarı
ibozdag
AZ DENEYİMLİ ÜYE
AZ DENEYİMLİ ÜYE

slm joseba

hayırlı olsun tekrar guzel yogunluklar bunlar. en kısa surede duzenını kurarsın umarım.
Kullanıcı avatarı
ibozdag
AZ DENEYİMLİ ÜYE
AZ DENEYİMLİ ÜYE

Excellans merhaba

gorusmemize az bir sure kala sanırım stresten sorular ve sorunlar daha buyuk gozukmeye basladı. bizim gorusmeye nisanlım giricek sanırım bayanlar daha cok stres yapıyor. size izninizle birkac sorumuz olacak.
1- bildiğim kadarıyla kanada göçmen gelenlere ücretsiz eğitim olanaklarından faydalanma sansı veriyor. örnek ing, fran kursu gibi. bu dogrumudur dogruysa sizden kanadanın bu konuda bilgi verdiği resmi bir sitesi varsa adresini rica edicem biz bulamadık çünkü yada göremedik.

2- sorum ve asıl önemli ve bence karısık olan. biz 1 sene önce nisanlım aracılıgıyla basvuru yaptık. o gunun sartlarında nisanlım mulakattan gecerse evlenip benim evraklarımıda dosyaya ekleyip sorun cıkmazsa beraber kanadaya gidecektik. fakat bu 1 senelik surecte nisanlım babasını kaybetti. şimdi annesinide yanımızda götürmek istiyoruz. sizce nasıl bir yol izlememiz gerekir.(ekonomik anlamda 3 kişilik bir aileyi gecindircek durumumuz var. annemizin burda kendi adına konuttu ve emekli 2 tane maası var.) (sanırım örnek güzel bir soru oldu çok kişinin işine yarayacaktır.)

teşekkür ettim
Kullanıcı avatarı
Excellans
Site Admin
Site Admin
İletişim:

Sayın Ibozdag merhaba,
Öncelikle ücretsiz Ingilizce yada Fransızca kursları her şehirde ve eyalette bulunan Service Canada yada Immigration ofisler aracılığı ile bulabileceğiniz New Comers - Yeni gelenler için düzenlenmiş progralmarla ve bunlara destek veren kuruluşlarla yapılmaktadır. http://www.servicesfornewcomers.cic.gc.ca/Services for New Comers

Diğer aile büyükleriniz için sorduğunuz soruda Akraba yolu ile göçmenlik başlıklı konumuzda mevcuttur. Kısaca gerekli maddi ve ekonomik şartı sağlayan Kanada vatandaşı yada Permanent Resident statüsünde bulunan ve diğer şartları yerine getiren herkes aile büyüklerine sponsor olabilirler. Fakat nişanlım diyorsunuz ? Evli değilmisiniz şu anda eğer değil iseniz evlenmeniz gerekmektedirki ailesine sponsor olabilsin. Ayrıca nişanlınızın statüsü nedir ? Kanada içinde
Saygılarımızla,

Kullanıcı avatarı
ibozdag
AZ DENEYİMLİ ÜYE
AZ DENEYİMLİ ÜYE

Excellans
merhaba bizim basvuruyu nisanlım yaptı suriyedeki mülakattan gecersek benim evraklar eklenicek. soyle birsey mantıklımı suriyeden gectikten sonra evlenicez ve benim evraklar eklenicek aynı anda annesinin evraklarınıda eklemek mantıklı olurmu
Kullanıcı avatarı
Excellans
Site Admin
Site Admin
İletişim:

Sayın Ibozdag merhaba,
Öncelikle bizler hep sizin üstünüzden başvurunuzu yorumlamıştık. Şimdi önemli olan mesele annesinden önce sizi dahil etmesi!!. Eşiniz Suriye'den onay aldıktan sonra sizi dosyasına ekleyemez!! CSQ sertifikası sadece o kişinin başvurduğu andaki yani ilk başvurusundaki değerlere göre tanzim edilir. Eşiniz- Nişanlınız mutlak suretle bu evliliği hemen yapmalı ve Interview öncesi ofise bildirmelidir ( Bu bile kabul olmayabilir). Medeni durumumda değişiklik oldu eşimin bilgileri, mesleği, eğitimi vs. vs. belgeleride bunlardır diye. Aksi takdirde sizde ne yazıkki evlenseniz bile gidemezsiniz. Ancak eşiniz gittikten sonra size sponsor olabilir vs vs vs..
Saygılarımızla,

Kullanıcı avatarı
ibozdag
AZ DENEYİMLİ ÜYE
AZ DENEYİMLİ ÜYE

Excellans merhaba

verdiğiniz bilgiden eminmisiniz yada ben yanlış anlatmıs olabilirmiyim. çünkü biz basvurumuzu bir avukat aracılıgıyla yaptık ve bu şekilde basvurmanın daha mantıklı oldugunu söyledi. nişanlım suriyeden onay alırsa evrakları ankaraya gitmeden suriyeye durun bizim medeni durumumuzda değişiklik oldu ilgili evraklar ektedir. bu sekilde degerlendirmeye devam edin. gibi bir işlem yapılacagının bilgisini aldık. o yuzden tek basına basvuru yaptı.
Kullanıcı avatarı
Excellans
Site Admin
Site Admin
İletişim:

Sayın Ibozdag merhaba,
Tabiki verdiğimiz bilgiden eminiz!. Şimdi bakın Avukat eğer bunu size söylediyse zaten nasıl bir avukat anlamış değilim. Bu şekilde siz sistemi suistimal etme durumunda olursunuz ki bu zaten inanıdırıcı bir durumda olmaz. Yani bildiğiniz gibi evlilik kararı, evlenmek vs. hemen alınacak bir karar değildir. Şimdi eğer başvuru sahibi başvurusunu yapar ve dosyası Inerview'den önce sizin gibi medeni durum değişikliği yaşar ve bunu gerekli evraklarıyla bildirirse bu normal sürece devam eder. Fakat sayın Ibozdag, Interview adımına gelmiş bir başvuru ve hatta hatta Interview'dan sonra yapılacak olan bu değişiklik ise inanındırıcılıgını kaybedecek ve karşı tarafta kesinlikle suistimal yaratacaktır. Size tarif edilen yada yapın olur denilen senaryoda ise; Nişanlınız başvurusunu hep birey olarak ilerletmiş! Interview'a girmiş ve hala bu önemli gelişmeden Kanada devletini haberdar etmemiş ve onay alındıktan sonra ben evlendim! bilgisini vermiş. Bu size bir sürü sorun yaratacaktır;
1- Kabul edilmeme sadece nişanlızın kabul edildiği ve isterse PR hakkından sonra size sponsor olabileceği,
2- Dosyasının askıya alınıp bir daha sizinle ilgili evrakların, dökümanların gönderilmesi ve incelenmesi durumuna gelmesi,
3- Damascus yada Quebec eyalet kabul etse bile Ankara'nın size yani sizin adınıza şerh koyması,
4- Yada Ankara'nın sadece sizin bu gelişen durumunuzdan dolayı dosyayı al baştan tekrarlatması ve sürenin gerçekten aylarca uzaması,
Bunlar mutlak olası olacak olanlardır. Ama şanslıyız, şanslısınız deneyelim diyorsanız ve mademde avukat size böyle birşeyi yapın demiş! sorun olmayacağını taahhüt etmiş ki kesinlikle böyle bir prosedür kabul görmeyecektir. Yaptığınız planladığınız şekilde devam edin...

Ama bu işin doğrusu şöyle olmalıdır, Interview'dan önce evliliğinizi gerçekleştirin ve evliliğinizi hemen bildirin ofis nişanlınıza eğer kabul görürse sizide Interview'a çağıracagını bildirecek ve yine ofis nişanlınızdan tekrar formları bu sefer evli olarak doldurmasını ve yollamasını isteyecek. Bu işlemden sonra yeni bir Interview tarihi ile siz legal ve resmi ve hiçbir risk almadan işlemlerinize devam edeceksiniz. Yani sayın Ibozdag bakın Interview öncesi durum değişikliği farklı konu ve işleyiştir, Interview sonrası durum değişikliği farklı konu ve işleyiştir. Nişanlınız şunu yapar ise Interview sırasında xx tarihte hatta yakında evleneceğini ve tarihi vs görevliye yine ibraz ederse yine işlemleriniz legal ve resmi sorunsuz yukarıda anlattığım gibi devam eder. Ama Interview'da nişanlınız bu konudan hiç bahsetmez vesaire sonra arada ben evlendim diye bir başvuru durumunda ne yazıkki herşeyi riske atarsınız.

Bu arada yukarıda kullandığım suistimal durumunu açıklayayım; Her bekar başvurusunu yapar kabul aldıktan sonra tabii olmayan evlilik yapar ve evlendiği şahsa Kanada'da oturum hakkı taahütü gerçekleştirir vs vs.. Sanırım ne demek istediğimi anladınız. Siz bu durumdasınız demiyorum ama biliyorsunuzki kurallar ve işlem prosedürleri geneldir ve bunlar düşünülerek, planlanarak alınır...
Saygılarımızla,

Kullanıcı avatarı
ibozdag
AZ DENEYİMLİ ÜYE
AZ DENEYİMLİ ÜYE

merhaba Excellans

söylediklerinizi anladım neden bizi boyle bir yola soktugunu pek anlayamadım bunu sorgulayacagım.
neyse bizim görüşmemiz 10 kasımda az bir sure kaldı. bu surede evlenmemiz pek mumkun degil.
size sunu sormak istiyorum görüşme sırasında evlenme kararı aldıgını söylemesi basvuru surecimizi nasıl etkiler.
yada tek basına basvuruya devam edip tum işlemler tamamlandıktan sonra evlenip bana sponsor olsa surec nasıl işler.

su durumda sizce nasıl bir yol izlemeliyiz. ayrıca nisanlımın annesinide unutmayalım

teşekkür ederim
Kullanıcı avatarı
Excellans
Site Admin
Site Admin
İletişim:

Sayın Ibozdag merhaba,
Görüşmede sözlü olarak böyle bir planlama yapıldığını ve atıyorum 1,2,3,4 ay içinde evleneceğini x yıldır zaten nişanlı olduğunu ve sizin mesleki bilgilerinizi geçmişinizden de bahsederek anlatsın. Bu onun başvuru sürecinde bir etki yapmayacaktır görevli sadece sizin dahil olabilmeniz için gereklilikleri anlatacaktır yada diyecektir ki tabiki siz geçişinizi yaptıktan sonra eşinize sponsor olabilirsiniz diyecektir. Şimdi işlemleri hayırlısı ile sorunsuz geçti ve nişanlınız PR olarak ayak bastı. Geri geldi x tarihte bir evlilik yaptınız yada gitmeden siz evlendiniz evlendikten sonra giriş yaptı, nişanlınız kendisine gerekli kayıttı, yerleşimdi vesaire işlemlerini tamamladıktan sonra ekonomik durumuda yerinde ise ya size ilkönce sponsor olacak ve takip eden 3 yıl sonra annesine sponsor olacak. Yada Annesine sponsor olup 10 yıl bekleme süresini tercih edecek Yada size sponsor olup anneye geçici ziyaretçi başvurusu yapılıp çoklu / giriş-çıkış izni alınarak annenin gelip gitme durumu halledilecek bu bekleme sürecinde. Genelde anne - baba gibi aile bireylerine zaten 2 yıllık vize verilmektedir.
Saygılarımızla,

Kullanıcı avatarı
ibozdag
AZ DENEYİMLİ ÜYE
AZ DENEYİMLİ ÜYE

Excellans merhaba
birşeyler oturmaya basladı sağolun. ne diyeyim iyiki varsınız geç buldk sizi malesef kaybetmeyiz umarım. Allahtan arastırmacı insanlarız tek kişiyle iş yapmıyoruz. neyse

anladıgım kadarıyla nişanlım quebecten gectikten sonra evlenip evrakların araya sokulması falan boş ve anlamsız bir iş kanada buna kanmaz.
o zaman soyle yapıyoruz suriye gorusmesinde benden bahsediyor nisanlı oldugunu soyluyor benimle ilgili mesleki bilgilerimi veriyor. burda benden bahsetmesi ilerde bize avantaj sağlarmı. bahsetmese ne değişir ?
neyse bir şekilde görüşmeden gectiğini ardından sağlık ve güvenlik kımınıda sorunsuzca gectiğini düşünürsek yani pr aldıgını. bundan sonra nasıl bir yol izleyecegiz bunu çok anlayamadım.
kanadaya gitmeden evlenirsek bana sponsor olamazmı. oraya beraber ayak basamazmıyız.
annesi için bizim dusundugumuzde turistik vize alarak gelmesi 2 yıl gayet yeterli bir sure ordanda uzatılabilir sanırım. arada abd gider gelir o kısmı hallederiz.

kısaca nisanlım kanada göçmenlik hakkını kazandı ama kanadaya gitmeden benimle evlendi ve oraya ben ve annesini alarak gitmek istiyor.
çok kafam karıstı suan :(
Kullanıcı avatarı
Excellans
Site Admin
Site Admin
İletişim:

Sayın Ibozdag merhaba,
Nişanlınızın yabancı dil seviyesi nasıldır? Yani rahatlıkla her istediğini karşı tarafa aktarabilir mi? Eğerki böyle ise;
Şunları yapmasını tavsiye edeceğim görüşme zamanı ve görüşmede görevlinin konuşmasının arasına kendinden ve kendini anlatırken yakın gelecekte atıyorum Y ayında 2-3-4 yıllık nişanlısıyla evleneceğini bu sene hep güzel haberleri arka arka geldiğini ( Quebec kabulü, evlilik vs vs) anlatacak ve görevliye şimdi nasıl ayrı yaşayacagız vesaire diyecek ve eşinide bu gidişinde aslında mümkünse ! dahil etmeyi istediğini diğer şekilde gittikten sonra sponsorluk vesaire çok uzun süreceğini ve ayrı kalmanın zorluğunu dile getirecek. Bunları güzelce ne ne olur yapın tarzında nede mutlak yapacaksınız tarzında anlatmadan dile getirsin. Herşey o görevlinin elindedir aslında görevliyi ikna ederse! görevli dosyayı askıya alır ve nişanlınızdan sizide dahil etmek için tekrar evraklar vs vs nasıl bir yol izlemesini anlatır böylece sizde resmi olarak işlemlerinizi devam ettirirsiniz. Tabi bu görevlinin huy ve o günkü hali durumu ilede alakalı hiç konuşturmayabilirde.

Şimdi bunun olmadığını varsayar isek, Nişanlınız görüşmesinde şans bulup konuşamaz, derdini anlatamaz ama işlemleri olumlu geçer ve dosyası sonuçlanmak üzere Ankara'ya yollanır. Sizde bu tarihlerde hem bu süreci bekler iken evlilik ayarlamalarınızı yapınız ve mümkünse evleniniz. Yani eşiniz Kanada'ya ayak bastığında evli olmuş olsun. Orada mutlak işlemlerini yaptırırken CIC' ve Quebec immigration ofise medeni durumunun değiştiğini ve evliliğini resmi olarak bildirsin ve dosyasını update ettirsin. Bu sürecten sonra yani yerleşim vs vs sürecinden sonra eğerki maddi olanakları yeterli ise size sponsorluk başvurusu yapsın.... Sizin sponsorluk başvurunuz devam ederken ise Anne'sine davetiye yollayarak onada 6 ay 1 yıl 2 yıl artık ne verirlerse TRV- Geçici ziyaretçi vizesi (Çok giriş-çıkışlı)başvurusu yapıp onunda gelme gitme durumunu en azından acil olarak çözümlemiş olsun.

Diğer sorunuz yani Kanada'ya gitmeden bana sponsor olamaz mı? Kendi statüsünü netleştirmeden ve kayıt altına almadan olamaz. Yani girişini yapacak, adresi, PR, SIN, vs vs işlemleri sonrası size Sponsorluk başvurusu yapabilir.
Saygılarımızla,

Kullanıcı avatarı
ibozdag
AZ DENEYİMLİ ÜYE
AZ DENEYİMLİ ÜYE

Excellans merhaba

2 yoluda uygulayabiliriz. ama surda mulakata 1 hafta kala dogrusu bu olumsuz durumu henuz nisanlımla paylasmadım. moralini bozmak istemiyorum. o yuzden tum asamaları sizden öğrenip dogru bir yol bulacagım. altta yazmıs oldugunuz bir bilgi var

"Diğer sorunuz yani Kanada'ya gitmeden bana sponsor olamaz mı? Kendi statüsünü netleştirmeden ve kayıt altına almadan olamaz. Yani girişini yapacak, adresi, PR, SIN, vs vs işlemleri sonrası size Sponsorluk başvurusu yapabilir. "

kanadada ki bu işlemler ne kadar surer. ayrıca sponsorluk basvuruları ne kadar zamanda sonuclanır.
neden sordun derseniz söyle dusundum. göcmenligi ben olmadan alınca kanadaya gitmesi gerekecek sponsorluk için. söyle bir yol nasıl olur. ben burdan dil okulu için vize alırım. annesi içinde söylediğiniz vizeyi alıp beraber kanadaya gideriz. gitmeden evleniriz. kanadada yerleşme işlemlerini tamamladıktan sonra sporsorluk için basvuru yapar diye dusundum. ne dersiniz.
Kullanıcı avatarı
Excellans
Site Admin
Site Admin
İletişim:

Sayın Ibozdag merhaba,
Bu işlemler gideceği şehirle orantılı en fazla 2 ay sürer buda PR kart gelmesi dahil. Diğer SIN vs sadece ve sadece aynı gün içinde halledilecek, ayrıca Kartın eline geçmesini beklemesinede gerek yok. Annesine davet yazıp başvurusunu yapabilir, sizde dediğiniz gibi uygun bir okul seçip kendi vizenizi alıp beraberce geçişinizi yaparsınız. Ve geçişten sonra orada iken sponsorluk başvurusunu yapabilir. Şimdi diğer konu eğer nişanlınız daha evvelde dediğim gibi güzel dil konuşuyorsa hiç belli olmaz dediğim gibi anlatacak belkide görevli sizide dahil etmesi için dosyayı Hold edecek.
Saygılarımızla,

Kullanıcı avatarı
ibozdag
AZ DENEYİMLİ ÜYE
AZ DENEYİMLİ ÜYE

ok bir yol bulduk o zaman.
diğer yol biz en bastan basvurumuzu yaparken puanımız dustugu için tek basvuru yapmıstı. simdi beni eklemesi herseyi basa dondurmezmı 1 sene bekledık cunku. bu arada ingilizcesi cok ii fakat franc.o kadar ii degil. pratik yapacagı bir ortam yok cunku. o yuzden riskli biraz.
Kullanıcı avatarı
Excellans
Site Admin
Site Admin
İletişim:

Sayın Ibozdag merhaba,
Hayır sizi eklemesi herşeyi başa döndürmez çünkü o zaten birey olarak bir adım ileride, sadece eğer görevli karar verirse sizin evraklarınızı ve gerekli masrafların yatırılması vs işlemi yapılacak. Ayrıca zaten eşinizde Interview kısmını geçmiş olacak. İlla çok çok iyi Fransızca'yada gerek yok arada Fransızca devam ederken izin isteyip Ingilizce'de konuşabilir.
Saygılarımızla,

diemperdidi
ACEMİ ÜYE
ACEMİ ÜYE

Okunmamış mesaj gönderen diemperdidi »

öncelikle, ibozdag'in nisanlisi bugun mulakata giriyordu sanirim, umarim iyi gecmistir. henuz girmediyse de basarilar diliyorum, hayirlisi olsun...
bizleri bilgilendirirse seviniriz.

daha onceki orneklerde de oldugu gibi basvurumuzu gonderdikten asagi yukari iki ay kadar sonra "basvurunuz isleme alinmistir" mektubu elimize ulasti. mulakata cagirilmayi bekliyoruz. bu forumdaki ornekler sayesinde bu bekleme sureci daha sakin geciyor, sagolun. yoksa muhtemelen bu siralarda "isleme aldik dediklerinde bu yana iki ay gecti, bir sorun mu var acaba diye kendimizi yiyor olurduk:)

quebec uzerinden basvuru yapmamizin sebebi ne benim ne de esimin is tecrubelerimizin kanada federal devleti tarafindan gocmenlik icin yayinladigi meslek siniflarina girmiyor olusu idi. ben isletme mezunuyum ve cogunlukla satis yonetimi uzerine calistim(halen unilever-algida'da satis sefi olarak calisiyorum.) esim ise fra. mutercim tercumanlik mezunu ve tercume/ceviri isleri de yapti, ihracat, pazarlama gibi degisik alanlarda da calisti.

sonuc olarak esimin anadili gibi fransizcasi olmasi sebebiyle(ikimizin de ingilizcesi cok iyi) basvuruyu onun adina quebec uzerinden yapmaya karar verdik. buradan da aldigimiz tavsiyelerle, basvuru mektubumuzda gerekce, plan ve hayallerimize "genc bir cift olarak quebec'li olmaya ne kadar hevesli oldugumuzu, ilerde sahip olmayi hayal ettigimiz cocuklarimizi orada dunyaya getirmeyi planladigimizi" falan da ekleyerek yaptik basvurumuzu.

su anki durumumuzda ben bir yandan fra. ogrenmeye calisiyorum ama cocukken bile kotu bir ogrenci olan bendeniz, bu yasimda acaip beceriksiz ve kotu bir ogrenci oldum iyice.
bu yuzden ilk sorum:
quebec'te yasamak ve is bulmak icin fransizca bilmek gercekten sart mi? zamanla yavas yavas ogrenirim oradayken illa ki ama ogrenene kadar is bulamayacaksam durum fena :)

2. sorum mulakat ile ilgili:
sagolsun joseba ve excellans bir dolu detay verdiler, bilgilendirdiler bizleri. ancak sunu merak ediyorum, main applicant esim ve dogal olarak mulakata o cagirilacak. yaninda beni de cagiracaklar mi? net bir sekilde "esinizle birlikte gelin" falan demeseler de gidebilir miyim? yoksa sadece esim mi girer mulakata?

3. maalesef birikmis 1 tl paramiz olmadigi gibi onumuzdeki 1-2 seneye yayilmis kredi borclarimiz var. diyelim ki basvurumuz onaylandi ve "gelebilirsiniz" dediler. bizim oncelikle bu borclari kapatip biraz cebimize para koyup gitmemiz gerekiyor haliyle. sizce cebimize koymamiz gereken para nedir? ne kadar zamanda is bulunur, genel giderlerimiz ne olur, egitime para harcamamiz gerekir mi ve bu miktar ne olur? bunlari bilemiyoruz...

4- ayrica gene diyelim ki 2011'de bize "gelebirsiniz" dediler. gozuken o ki biz bu para durumlari nedeniyle hemen gidemeyecegiz. ne kadar zamanimiz var? yani "basvurunuz onaylandiktan sonra su kadar sure icerisinde kanada'ya gelmeniz lazim, yoksa basvurunuz yanar" gibi bir durum var mi?

herkese sevgiler, selamlar,

Baris Tumok
Kullanıcı avatarı
Excellans
Site Admin
Site Admin
İletişim:

Sayın Barış bey (Diemperdidi) merhaba,
Damascus yerel saatini bilmiyorum ama sanırım Nişanlısı ve Sayın Ibozdag görüşmelerini bitirmişlerdir. Umarım görüşmeleri umdukları ve istedikleri gibi gelişmiştir.
Sizin sorularınıza gelirsek daha doğru merak ettiğiniz ve çekindiğiniz konulara gelirsek;

1- Quebec'te mutlaka Fransızca bilginiz olmalıdır. Bu hele hele iş başvurusu ve bulma konusunda neredeyse mutlakiyet derecesindedir. Ama tabiki opsiyonlu yani geçiş dönemine ait basit işler bulma olasılığınız olacaktır. Yani bilmeden tabiki yaşayabilirsiniz ama iş konusunda tutucu olacaklardır.

2- Mülakatta ise davet mektubunda siz çağrılmazsanız mülakata giremezsiniz ama tabiki eşinizle yolculuk yapabilirsiniz. Fakat eğerki davet mektubunda davet yok ise ne yazıkki girme şansınız bulunmamaktadır. (Eşli başvurularda genelde eşlerde girer!)

3- Şimdi maddiyat konusunun tabiki ucu bucagı yada şu olmalı cevabı yok ama mantıklı olanı sizi en kötü 6-8-10 ay idare edebilecek bir meblag olmalıdır. Buda oturduğunuz bölge, ev vs değişkenleri ile birlikte 1000 + 1000 yaşam gibi düşünsek ortalama en başta yanınızda 5-8 bin arası ve sonrasıda sizi eğerki bir iş, gelir bulamama durumunda idame ettirecek bir bu kadar daha diyebiliriz. Ama eşiniz kolaylıkla Bilungual (İki dilli) olduğu için iş bulacaktır. Hatta ve hatta şimdiden ve özellikle Sağlık raporu kısmından sonra mutlaka iş başvurularını yapsın ve hazıra gitmiş gibi olun. Sizde aslında iş geçmiş tecrübenizle rahatlıkla iş bulabilirsiniz Montreal bölgesinde size düşen görev bu sürecten evvel Fransızca'nızı eşinizinde yardımı ile ciddi bir şekilde ilerletmek.

4- Kanada'ya son giriş tarihiniz mutlaka sağlık raporunuzun 1 yıllık süresinin dolma tarihine göre denk getirilir. Yani bunu biraz daha açıklarsak Siz ve eşiniz örnek 2011 Mart ayında sağlık raporlarınızı yaptırdınız. Gelişmeler ve giriş vizenizin basılması aşamasında Ankara konsolosluğu bu tarihi baz alarak size maksimum 2012 Mart ayına kadar giriş vizesi verecektir. Buradan sizin özel durumunuzdan dolayı şu durum gelişiyor; Interview olumlu geçtikten sonra süreç uzaması aslında bir yandan sizin oradaki sorunlarınızı hafifletmeye yarayacak.

Sonuç olarak sevdiğim bir Fransız'ca atasözü ile konuyu bağlıyalım: En fin de compte la victoire est à vous / Nihayetinde, sonunda zafer size aittir.
Saygılarımızla,

“KANADA EYALET GÖÇMENLİK BAŞVURUSU-PROVINCIAL IMMIGRATION” sayfasına dön