Kanada'da Yaşayanlar

Kanada'da yaşayan vatandaşlarımızın, ailelerin paylaşımlarını, anılarını, izlenimlerini, deneyimlerini sizlerle beraber paylaşacağız. Kanada eyaletlerindeki - Alberta, Ontario, Manitoba, Quebec, British Columbia, Saskatchewan, Prince Edward Island, Newfound land &Labrador, Nunavut
Kullanıcı avatarı
Excellans
Site Admin
Site Admin
İletişim:

Kanada'da Yaşayanlar

Okunmamış mesaj gönderen Excellans »

Merhabalar, Bu başlık altında Kanada'da yaşayan vatandaşlarımızın izlenimlerini, tavsiyelerini ve Kanada hakkındaki artıları eksileri sizlerle paylaşacağız.
Saygılarımızla,
Kanada, Kanada göçmenlik başvurusu, Kanada vizesi, Kanadada eğitim ve Kanada hakkında her şey

E-mail: destek@bizvekanada.com/info@bizvekanada.com/bilgi@bizvekanada.com/admin@bizvekanada.com
FACEBOOK - KANADA HAKKINDA HERSEY
Kullanıcı avatarı
jonny b good
ACEMİ ÜYE
ACEMİ ÜYE

Kanada'da Yaşayanlar

Okunmamış mesaj gönderen jonny b good »

Herkese Merhaba,

Edmonton ve/veya Calgary'de yaşayan arkadaşlar bana acaba belirtilen şehirlerde kiralık ararken hangi bölgelerinden sakınmam gerektiğini söylebilirlermi?

Teşekkürler,
Jonny
Any intelligent fool can make things bigger and more complex... It takes a touch of genius - and a lot of courage to move in the opposite direction.
Albert Einstein
ResimResim
Kullanıcı avatarı
Kadir
YENİ ÜYE
YENİ ÜYE

Kanada'da Yaşayanlar

Okunmamış mesaj gönderen Kadir »

Yaklaşık 9 aydır Vancouver, Burnaby de yaşıyorum ve burası ile ilgili sorusu olanlara bilgim ve görgüm yettiğince yanıt verebilmek isterim.
Kullanıcı avatarı
mst
YENİ ÜYE
YENİ ÜYE

Kanada'da Yaşayanlar

Okunmamış mesaj gönderen mst »

merhaba,
montreal hakkında sorusu olanlara yardımcı olabılırım.
Kullanıcı avatarı
Erti

Kanada'da Yaşayanlar

Okunmamış mesaj gönderen Erti »

2 yil boyunca Vancouver Downtown, East Vancouver ve Burnaby bolgelerinde konakladim. Su an yine East Vancouver'da konaklamaktayim. Vancouver'da ogrencilikten profesyonel is hayatina gecmis biri olarak, bu konudaki sorulari elimden geldigince yanitlamaya calisacagim.
Kullanıcı avatarı
Kaan Sertdemir
ACEMİ ÜYE
ACEMİ ÜYE

Kanada'da Yaşayanlar

Okunmamış mesaj gönderen Kaan Sertdemir »

Sayın Kadir,

Ben, esim ve 2 yasindaki bebegimizle birlikte vize asamasina geldik. Vancouver'a yerlesmeyi dusunuyoruz. Toronto mu Vancouver mi diye bayagi dusunduk, ama iliman iklimi ve temiz bir dogasi oldugunu anladigimiz Vancouver daha agir basiyor gibi.

Ote yandan Vancouver'un Toronto'ya gore daha pahali bir sehir oldugu soyleniyor. Ortalama bir evin Vancouver'da 750 bin cad iken Toronto'da 450 bin cad civarinda oldugunu okudum bir yerde.

Bize su konularda fikir verebilirseniz cok memnun oluruz:

- Su ana kadar edindiginiz izlenimlere gore Vancouver'da yasam kosullari genel olarak nasil? Hava, trafik, yasam giderleri, barinma, yeme-icme giderleri vs.
- Yine bir yerde okuduguma gore Vancouver'da suc orani Toronto'ya gore yuksek deniliyor. Bu konuda herhangi bir gozleminiz oldu mu?
- Yabancilara ve ozellikle de gocmenlere karsi insanlarin yaklasimlari nasil?
- Genel olarak, Turkiye'de nerede yasiyordunuz bilmiyorum ama, ornegin Istanbul'la kiyasladiginizda Vancouver'daki yasam standartlarinizdan memnun musunuz? Yani iyi ki gelmisim diyor musunuz ailece?
- Son olarak Vancouver cocuk yetistirmek icin sizce iyi bir yer mi?

Simdiden cok tesekkur eder, saygilar sunarim.

Kaan
Kullanıcı avatarı
Excellans
Site Admin
Site Admin
İletişim:

Kanada'da Yaşayanlar

jonny b good yazdı:Herkese Merhaba,

Edmonton ve/veya Calgary'de yaşayan arkadaşlar bana acaba belirtilen şehirlerde kiralık ararken hangi bölgelerinden sakınmam gerektiğini söylebilirlermi?

Teşekkürler,
Jonny
Sayın Jonny,
Merhaba, konuyla ilgili yakında size detaylı bilgi aktaracağım. Bununla ilgili tanıdıklardan bilgi istedik gelince sizle ve üyelerimizle paylaşacağım.
Saygılar,
Saygılarımızla,
Kanada, Kanada göçmenlik başvurusu, Kanada vizesi, Kanadada eğitim ve Kanada hakkında her şey

E-mail: destek@bizvekanada.com/info@bizvekanada.com/bilgi@bizvekanada.com/admin@bizvekanada.com
Kullanıcı avatarı
Kadir
YENİ ÜYE
YENİ ÜYE

Kanada'da Yaşayanlar

Sayın Kaan bey,

Kanada'nın çeşitli yerlerinde kalıpta sonunda burada yaşamaya karar veren gerek Turk gerekse de başka milletlerden pek çok aile ile tanıştık. Bizlerde her ne kadar diğer şehirleri bilmesek te Vancouver'da olmaktan çok memmunuz. Aşikar olan bir şey var ki o da burası gerçekten pahalı bir yer. Ev kirası ve yaşam giderleri açısından biraz zorlu. Ancak gönlünüze göre iş bulursanız, sabah kayak yapıp öğleden sonra gol kenarında piknik yapabilirsiniz, belki de akşam eşiniz ve kızınızla bisiklete güvenle binebilirsiniz. İnanılmaz bir doğası var. Türkiye'yi kendimce iyi bilirim ama doğal güzellikler olarak eksiği yok fazlası var diyebilirim.

Önceki sene soğukmuş ama bu sene eksi derece ve kar şehirde görmedik ama yağmur derseniz bazen 1 ay aralıksız yağıyor. Ev fiyatları için, gerek kiralık gerek satılık, web sayfalarına bakıp neyle karşılaşacağınız konusunda bilgili gelmenizi tavsiye ederim.

Henüz bir suç olayına şahit olmadık ancak belki bizim biraz downtown dan uzak oluşumuz nedeniyle belki de suça yakın yerleren uzak durmamızla ilgili olabilir. Açıkçası suç oranı nedir bölgelere göre nasıl dağılır pek bilmiyorum ama sanırım istanbul dan nufusa göre oranlarsak bile daha fazla olamasa gerek. (Yada ben öyle umuyorum)

Eğitim konusunda süperler, büyük kızım "okula lay lay lom gidiyor ne ödev ne birşey veriyorlar" diye endişelenirken bugün yapılan veli toplantısında gördük ki bizim hayalimizin de ötesine geçmişler. Ancak ben inanıyorum ki eğitim diğer yerlerde başka değildir. Aynı kaliteyi çoğu yerde bulursunuz.

Trafik konusuna gelince, ben Zeytiburnu'nda çok yıllar geçirdim. Burada trafik de bir sıkışılıklık normalde yaşanmıyor ama olsa bile sağınızdan solunuzdan kimse sizi geçip hakkınızı gasp etmeye çalışmadığı, herkes sırasını beklediği için hiç bir rahatsızlık duyacağınızı düşünmüyorum.

Belki de Vancouver'ın en farklı yani burada özellikler Güneydoğu Asyalı nüfusunun çokluğu olabilir. Ben bunu artı yada eksi bir şey olarak görmüyorum açıkçası.

Burada kimse size göçmen yada yabancı gibi bakmıyor çünkü herkes, öyle yada böyle yabancı. Diğer yerleri bilmiyorum ama burada aklınıza son gelecek şey yabancı oluşunuz olabilir. Muhtemelen sizde yabancı olduğunuzu unutursunuz.

Çocuk yetiştirme konusunda sadece 9 aylık tecrübeye sahibim ama izlenim şudur ki, burada herşeyi bilen ama hiçbirşey bilmeyen asker değil adam yetiştirmeye çalışıyorlar. O nedenle son derece memmunum ama sonrasında bunun da eski yönleri olabileceği ihtimalini de gözününde tutmak lazım.

Gerek çocuklar gerek eşim gerekse de ben hepimiz Vancouver da olmaktan dolayı çok memmunuz ama diğer yerleri bilmediğimizi ve sadece 9 aylık bir tecrübemiz olduğunu lütfen dikkate alın.

Bizden çok daha uzun süredir burada yaşayan arkadaşların söyleyebilecekler daha şeyler vardır mutlaka.

Saygılar
Kullanıcı avatarı
jonny b good
ACEMİ ÜYE
ACEMİ ÜYE

Kanada'da Yaşayanlar

Merhaba Excellans,

Cevabını dört gözle bekliyorum :)
Any intelligent fool can make things bigger and more complex... It takes a touch of genius - and a lot of courage to move in the opposite direction.
Albert Einstein
ResimResim
Kullanıcı avatarı
Kaan Sertdemir
ACEMİ ÜYE
ACEMİ ÜYE

Kanada'da Yaşayanlar

Okunmamış mesaj gönderen Kaan Sertdemir »

Sayın Kadir Bey,

Detayli aciklamalariniz icin cok tesekkur ederim.

Saygilar,
Kaan
Kullanıcı avatarı
Excellans
Site Admin
Site Admin
İletişim:

Kanada'da Yaşayanlar

jonny b good yazdı:Merhaba Excellans,

Cevabını dört gözle bekliyorum :)
Sayın Jonny,
Merhaba, ilk gelen izlenimi aynen orjinali ile aktarıyorum;

''Here are your wants hope they are little enough,
1-Calgary -- N.W. is very good area -- good schools, univ. , so most expensive too.
S.W. is equally good but commuting to center of city may be cumbersome as good homes are little further down south.
The Eastern part of the city is semi-industrial regions ; the S.E. is slightly better than N.E. though which is known for crime.
Estimate rentals like your Turkish Houses, 700-3500 cad
2-Edmonton -- The areas North of Central Edmonton are a big NO !! More crime, mostly Catholic or French immersion schools as population has more French/Canadians.
Central Edmonton in the downtown/business region. Only suitable for singles, students -- certainly not for family living.
The Westend [ below the central region, in the southern part of Edmonton] has good scenery, River valley views, closer to downtown etc. but traffic becomes an issue in peak time.
A majority of Asians [ Indian/Pakistani/Chinese/Fillipinos] and Westindians prefer the Southern region of Edmonton . The South has Indian stores, restaurants, temples etc. The South East area , rents are cheaper, communities are older & yes petty crime [like breaking car windows ] is supposedly more than the South West .The South West is a very good option which has relatively better communities and more expensive too !
Don't worry about schooling, as every community has access to good schools & the overall quality of education is very good. If you live in that community, you will be automatically eligible for a school of your choice within that community. There are also some very good schools which accept kids from other communities too -- but demand will be high so tough to get seats. Also travel time for children will be long , if going to attend school outside your community.
See ya, say to hi your princess,''
Paylaşımlar geldikçe buradan sizlere aktarmaya devam edeceğiz. Burada sorugularımızı Kanada vatandaşlarından yapmamızın nedeni onlar bizlerin göremedikleri durumları daha iyi bildikleri için. Yani göçmen olan yüzeysel yaşam olanaklarına bakarken ve ilgilenirken yerleşik vatandaş daha detaya odaklandığı için sanırım bu yönde bir tavsiye çok çok daha iyi ve olumlu sonuçlar verecektir kararlarınızda.
Saygılar,
Saygılarımızla,

Kullanıcı avatarı
jonny b good
ACEMİ ÜYE
ACEMİ ÜYE

Kanada'da Yaşayanlar

Harikasın Üstad... :)

Bu bilgiler doğrultusunda daha iyi arama/seçme yapabilirim.

Teşekkürler,
Jonny
Albert Einstein
ResimResim
ykacamak
YENİ ÜYE
YENİ ÜYE

Kanada'da Yaşayanlar

Okunmamış mesaj gönderen ykacamak »

Erti :D

Bende kanadada bir eğitimden sonra iş hayatına geçiş yapmayı planlıyorum.

! yıllık otelcilikle alakalı diploma programlarını gözüme kestirdim

Ne önerirsin ??

gülcan hanım senle iletişime geçmemi tavsiye ettim bana :D:D

şimdiden saol
Kullanıcı avatarı
Erti

Kanada'da Yaşayanlar

@ykacamak:

Egitim sonrasi calismak istiyorsan ve egitiminle alakadar is bulma sansini artirmak istiyorsan, en az 1 yillik ve co-op/staj donemi iceren public college programlarini gozden gecirmelisin. Public college dedim cunku bu kolejlerde en az 8 aylik (2 semesterlik yani) programlara katilip, programini basariyla bitirdiginde, egitim suren kadar calisma izni alabiliyorsun. (Ozel kolejlerde boyle bir hakkin olmuyor. ) Yalniz sunu unutma, egitiminle alakali is bulmak kolay degil. Kanada'daki is tecrubene bakiyorlar. Fakat co-op/staj evresi olan bir programa kaydolursan, staj evresinde yasayacagin is tecrubesiyle, mezuniyetin sonrasi is bulma sansini artirmis olursun.

Bana lutfen hangi okula gitmeliyim diye sorma, istedigin programi sunan bircok public okul var ve ben hic public college'de okumadigim icin hangisinin egitimi en kalitelidir bilemem. Ama sana okullari ve programlarini arastirmanda kolaylik saglayacak su siteleri incelemeni tavsiye ederim:
http://www.schoolfinder.com
http://www.educationplanner.ca

Hangi eyalet, hangi sehir, hangi okul olacagina ihtiyaclarina gore sen karar vermelisin.

Kolayliklar.
Kullanıcı avatarı
fsezer
YENİ ÜYE
YENİ ÜYE

Kanada'da Yaşayanlar

Okunmamış mesaj gönderen fsezer »

Merhaba
Kızımın Lise eğitimini Kanada da almasını istiyorum. Toronto ve Vancouver olarak düşünüyorum.Lise eğitim kalitesinin Kanada da iyi olduğu söyleniyor.Bu konuda fikir ve tecrübesi olan arkadaşlardan önerilerini bekliyorum.

Teşekkürler
Kullanıcı avatarı
Kadir
YENİ ÜYE
YENİ ÜYE

Kanada'da Yaşayanlar

Ben bu konuda bir iki şey yazmak isterim,

İki kızım var benim büyügü ilkokul 3'e a gidiyor bu sene. Ist.da iyi sayılabilecek okullara gidiyordu ve açıkcası ciddi de bir ekonomik yüktü. Henüz birinci yılımız dolmak üzere, şu ana kadar okula herhangi bir masraf yapmadık ve kızımdaki gelişmelerin önceki okuldan daha iyi yönde oldugunu gözlemleyebiliyorum.

Özetle, eğitim açısından Kanada iyi bir yatırım. Öte yandan ist.da IB (Intenational Bachalory)'si olan okullardan mezun olup burada UBC ye geçen Turk öğrenciler de var. Bir diğer konu ise özellikle lisede herşeyin güllük gülistanlık olamayabilecegini ve adaptasyon konusunu hesaba katmakta fayda var. Çocuklar için hayatın en zor yılları olsa gerek.

Toronto'yu bilemiyorum ama burada yine IB si olan okular mevcut. Yaşam Turkiye ye gore oldukca pahalı ama ozellikle üniversite açısından bilhassa UBC akademik kadro olarak oldukca iyi. Bayagı da yayın üretiyorlar. Yani liseyi burada okumak bir taraftan da avantaj bu tur universitelere girmek icin.

Okullara karar vermeden önce, iyi araştırmanızı IB konusuna dikkat etmenizi öneririm.
Kullanıcı avatarı
Excellans
Site Admin
Site Admin
İletişim:

Kanada'da Yaşayanlar

fsezer yazdı:Merhaba
Kızımın Lise eğitimini Kanada da almasını istiyorum. Toronto ve Vancouver olarak düşünüyorum.Lise eğitim kalitesinin Kanada da iyi olduğu söyleniyor.Bu konuda fikir ve tecrübesi olan arkadaşlardan önerilerini bekliyorum.

Teşekkürler
Sayın F.Sezer merhaba,
Kadir beyin özellikle ik kız evlatlı bir baba ve Vancouver'da yaşaması size bir Anne - Baba görüş açısını göstermesi çok çok güzel bir deneyim. Bende konuya iki şehir açısından ülkemizden benzetmeler ile yardımcı olmaya çalışacağım. Toronto - Istanbul'un denizsiz hali diyebiliriz. Yani o yoğunluğu buradada hisseder, o gelişmişliği buradada hissedersiniz. Vancouver'ı ise daha çok Taksim-Nişantaşı-Bebek-Yeşilköy-Bağdat Caddesi karışımının okyanus sahibi bir şehir gibi algılamak gayet yerinde olacaktır. İki şehir arasında ne yazık ki bariz bir yaşam masrafı dengesizliği vardır. Tabiki buna etken okyanus kıyısı ve birazda özel olunmaya çalışılan BC (British Columbia) yönetiminin katkıları etki olmuştur. Kanada'lı çok ülke dışına çıkan bir halk değildir. Çıkılsada Karayip adaları yada Meksika ve tabiki Amerika düşünülür. Durum böyle olunca Vancouver ve etrafı bizim ülkemizdeki Bodrum - Antalya iç turizm bölgesi gibi değer kazanmıştır. Aşırı turist ve gezi amaçlı gelinim şehire ve bölgeye pahalılık getirmiştir. Toronto ise şehre bakıldığında daha dinamik daha bir iş ve ticaret duruş açısı sergilemektedir. İki şehirde tabiri caiz ise göçmen cennetidir, gerçek Kanada'lı oranı iki şehirde de gitgide sayı olarak azalmaktadır. Buda tabiki bu iki şehirde çok kültürlü yaşamı ve bununla yaşamayı getirmiştir.

Şimdi bizler aile bireyleri ve evlatlarımız bu geçişte ve sonrasında nasıl bir yapı oluşturmalıki geçiş sürecimiz hem başarılı hemde bu yeni yaşayacağımız ülkede kalıcılığımızı daha uygun hale getirmeliyiz özellikle de çocuklarımız için... Anlatııklarınızdan siz hem şanslı hemde şansız bir yapıdasınız, yani iki evladımız yaşlarının en güzel çağlarında bu size hem artı hemde beraberinde eksiler getirecektir. Artılar çocuklarımız anlatılanın, yapılmak istenilenin, yani kısa göç etmenin ne olduğunu idrak edecek yaştalar bu en büyük artımız. Eksilerimiz ise artık genç olan bu iki evladın alıştıkları ve sevdikleri(Anne-Baba hariç) ve yıllarca havasını suyunu kokladıkları yaşadıkları ülkelerini, şehirlerini, mahallelerini terki diyar etme zorluğu olacaktır. Burada bizlere düşen en büyük görev bu yaşta sahip olduğumuz çocuklarımızı bu kararlar konuşulurken, değerlendirilirken masanın diğer sandalyelerine konuk edip enine boyuna açıkca hiçbirşey dikte ve dikta etmeden 3,4,5,li ortak değerlendirme kararlar verme ve istekler arzular kısmındada bir yapılanma içinde olmamızdır.

Bu yapılırken zaten çocuklarımızda kendi içlerinde gerçekten ne istediklerine bu istekleri sonucunda nelerle karşılaşabileceklerini bunlara yalnız ne kadar ailece ne kadar göğüs gerebileceklerine karar verme durumunda olacaklardır. Zaten bu gelişim içinde de Aileye yani anne ve babalar çok daha rahat bir şekilde karar ve sonuç aşamasında doğruyu göreceklerdir.
Yine size özel düşünürsek Toronto - Türk vatandaşlarımızın en çok, en yoğun olduğu şehirdir. Bu bir artı bir eksi demektir. Vancouver yine ikinci en çok tercih edilen şehirdir. Buda bir artı bir eksi demektir. Diğer yandan Toronto'da örnek 20 ülkeden insanlar ve bunların kültürleri tanınacaksa Vancouver'da ne yazıkki sadece asya kökenli bir kültür baskınlığı hissedilecektir. Yani Toronto'da bir üniversite yada lise sınıfında ülke oranı 10 değişik ülke ise Vancouver'da aynı oran 5-6 ama asya kökenli dönecektir.
Lise öğreniminde adaptasyonu nasıl aşabiliriz? Lise öğrenimi bu kıtada aslında eğitimin en önem verildiği ve kişinin gelişmesinin ve birey olmasının temel taşlarının oluşturulduğu dönemdir. Evlatlarımız bu süreçte nasıl kolaylıkla zorluk çekmeden bunu aşacaklar yada aşabilirler. Cevap, çocuklarımız okullarında mutlaka ve mutlaka dersler haricindeki tüm etkinliklere katılacaklardır. Bu katıldıkları etkinliklerde sınır ve sayı tanımadan hatta günde 3-4 farklı etkinliğe katılarak sabah müzk grubunda hemen sonra aşçılık hemen sonra sporsal etkinlikler gibi.. Bunlar kısa sürede evladımızda bireysel iletişim + bireysel kararlılık +olayı tek yönle değil dairesel yönle görme, anlama, idrak ve değerlendirme + çoğulcu yaşama becerileri kazandıracak ve fazla değil 3 ay sonra karşınızda yepyeni bir değişim ve kararlılık göstermiş kendini bulmuş bir evlatla beraber arkadaş bulma durumunda olacaksınız. Dil problemi?? dil problemi için en güzel yardım yine anne - baba'nın aile içinde Türkçe dilimizi mecbur kalmadığımız anlarda kullanmama yolu ile olacaktır. Böylece okul döneminde ve dışarıdaki dönemde yüklenilmiş olan yabancı dil ev içi yaşamdada yerini alarak çocuklarımızın pekiştirmesinde son noktayı koyacaktır.
Ben biraz yardım ve görüntü açısından anlatırken Kız evlat Erkek evlat diye ayırmadım bunun nedenide iki evladımızda göç edeceği için genel olarak aynı duygu ve hislerde ve aynı geçiş şartlarında olacaklar.
Umarım yine en doğru ve hayırlı kararı hep beraber ailece düşünür, kararlaştırır ve alırsınız.

Saygılar,
Saygılarımızla,

mer
YENİ ÜYE
YENİ ÜYE

Kanada'da Yaşayanlar

Okunmamış mesaj gönderen mer »

Herkese selamlar :) Excellans insanların birbirine yardımcı olabılıcegı böyle bi oluşum açtıgınız için size çok teşekkur ediyorum.
Uzun süren araştırmalarım ve kafa patlatmalarım sonucunda sonunda hayatımın minimum 5-6 yılını vancouver'da geçirmeye karar verdim ve ayın 27 sinde vancouver'a uçuyorum..İlk olarak alışma süreci ve pratik ve düzenimi kurmak için 3 aylık bir dil kursu ayarladım ve bu 3 aylık dilimde eylul ayı için universite araştırmalarımı yapıcam.İlk olarak bana verebiliceginiz tavsiyelere çok ihtiyacim var genel olarak olarak yaşam şunlara dikkat et vs. gibi,ayrıca gelmeden şunu getir burda bulamazsın pahalıya patlar vs diyebiliceginiz şeyleri söylersenizde çok sevinirim:)Konaklamayı ilk bir ay için aile yanı düşünüyodum her ne kadar içime sinmesede ama son çıkan hesaplardan sonra bayagı bi sogudum cunku ilk yerleştirme ucreti ve 3 gun erken gıttıgım için 300 dolar extra ücret sonucunda 1300 dolar gibi bi rakam ödemem gerekıyo ve bu bana çok gereksiz geliyo alternatif olarak ev arkadaşı bulup eve çıkana kadar ne yapabılırım ? hostel yada yurtlar var mı varsa fiyatları nedir önerirmsiniz?Şimdiden cevaplarınız için teşekkur ediyorum:) bu arada dil kursum ILCS.
Kullanıcı avatarı
Excellans
Site Admin
Site Admin
İletişim:

Kanada'da Yaşayanlar

mer yazdı:Herkese selamlar :) Excellans insanların birbirine yardımcı olabılıcegı böyle bi oluşum açtıgınız için size çok teşekkur ediyorum.
Uzun süren araştırmalarım ve kafa patlatmalarım sonucunda sonunda hayatımın minimum 5-6 yılını vancouver'da geçirmeye karar verdim ve ayın 27 sinde vancouver'a uçuyorum..İlk olarak alışma süreci ve pratik ve düzenimi kurmak için 3 aylık bir dil kursu ayarladım ve bu 3 aylık dilimde eylul ayı için universite araştırmalarımı yapıcam.İlk olarak bana verebiliceginiz tavsiyelere çok ihtiyacim var genel olarak olarak yaşam şunlara dikkat et vs. gibi,ayrıca gelmeden şunu getir burda bulamazsın pahalıya patlar vs diyebiliceginiz şeyleri söylersenizde çok sevinirim:)Konaklamayı ilk bir ay için aile yanı düşünüyodum her ne kadar içime sinmesede ama son çıkan hesaplardan sonra bayagı bi sogudum cunku ilk yerleştirme ucreti ve 3 gun erken gıttıgım için 300 dolar extra ücret sonucunda 1300 dolar gibi bi rakam ödemem gerekıyo ve bu bana çok gereksiz geliyo alternatif olarak ev arkadaşı bulup eve çıkana kadar ne yapabılırım ? hostel yada yurtlar var mı varsa fiyatları nedir önerirmsiniz?Şimdiden cevaplarınız için teşekkur ediyorum:) bu arada dil kursum ILCS.
Sayın Mer merhaba,
Öncelikle hoşgeldiniz, verdiğiniz kararınızda ve yeni oluşumunuzda başarılar dileyelim. Sayın Erti arkadaşımız müsait olduğunda; size hem aynı yerde yaşayan hemde sizinle aynı tecrübeleri yaklaşık 3 yıl evvelinde yaşamış ve halen Vancouver'da hayatına devam eden birisi olarak en güzel ve detaylı bilgiyi ulaştıracaktır.

Saygılar,
Saygılarımızla,

mer
YENİ ÜYE
YENİ ÜYE

Kanada'da Yaşayanlar

Çok teşekkur ederim.Umarım biran once görür bu konuyu çunku baya kısıtlı bi zamanım kaldı..
Kullanıcı avatarı
Erti

Kanada'da Yaşayanlar

@Excellans:
Tesekkurler abi.

@mer:
Mer, oncellikle sunu kafandan cikarma. Ilk defa geliyorsun, kisisel ihtiyaclarinin kendin nasil giderilecegini ogrenene kadar, araci kurumlarin yardimlarini alman ve bu yuzden onlara ucret odemen normal. Sadece sen degil, senin gibi ilk defa gelen bircok arkadasimiz, bu tur isleri para karsiliginda acentelere hallettirdiler. Buna 3 sene evvelki ben de dahilim. Vancouver'da yasadikca, bu tur islerin kendi basina nasil halledildigini ogrenecek ve bir sure sonra araci kurumlara "gerekmedikce" ihtiyac duymayacak duruma geleceksin. Tipki benim gibi. Madem programin, konaklaman ayarlanmis. O halde, buraya geldiginde sorunla karsilasmaman, herseyin umdugun gibi cikmasi icin, sana su tavsiyelerde bulunuyorum. Gelmeden evvel bunlari muhakkak yap ki icin rahat bir sekilde yola cikasin:

- Konaklamani saglayacak olan aileye, yolculuktan en az 2 hafta evvel bir mail at, ve onlara ucacagin tarigi,Kanada'ya gelis saatini ve seni havaalanindan kimin karsilayacagini eve kimin birakacagini bildir. Hemen ardindan, istedigin servislerin saglanip saglanmadigini check etmek istedigini bildir. Yani ozel banyo, gunde 3 ogun yemek, odanda TV vesaire gibi secenekler ekstra ucrete tabi ise ve de bunlar icin ucret odeyeceksen. Ozel banyonun, tv'nin hazir olup olmadigini, gunde 3 ogun yemek servisi alip almayacagini sor. Samimi olmasi acisindan bir de fotografini ekleyebilirsin maile. Onlar sana bir konfirmasyon maili ile doneceklerdir. Eger bu saydigin hizmeti saglayamamalari halinde, yolculuga kalan surede konaklamani degistirebilirsin.

- Seni havaalanindan karsilayacak birisi yok ise, evin adresini ve ev sahibinin telefonunu bir kagida yaz, yaninda bulundur. Havaalanindan ciktiginda bir suru taksici var, siradakine gec, adresi taksiciye goster ve seni oraya goturmesini soyle. Konakladigin bolgeye gore 30 ila 45 dolara arasinda degisebilir bu sekilde ulasim. Seni biri karsilamayacak ise ve de taksiyle de ugrasamam diyorsan, o zaman oturdugun bolgeyi haritadan iyi belle, hangi toplu tasima araclari oraya gidiyor ogren, o sekilde toplu tasima araclariyla git. Biraz uzun surebilir ama hesaplidir. Hatta istersen bana adresi verirsen ben dahi sana havaalanindan oturdugun yere toplu tasima ile nasil gidecegini soylerim rahatlikla. Yalniz hangi yol ile havaalanindan geleceksen dahi bunu evde seni bekleyene soyle. Iletisim cok onemlidir. HEr turlu aksakligi, gecikmeyi bildir.Rahat ol, gerginlik gerektirecek hicbir durum olmayacak. Evine git dinlen.

- Vancouver pahali bir sehirdir, giderek de pahalilasmaktadir. Burada surekli evde oturmadigin surece para gider. Ilk defa gelecegin icin, muhakkak ilkleri tatmak isteyeceksin ve bu isler icin para harcayacaksin. Aylik harcamalarinin (konaklaman dahil) ortalama 1000 dolar kadar tutacagini varsay, butceni ona gore yap. Buraya gelince bir banka hesabi actir. Cok kolay, adresini bildir, pasaportunu goster, aninda acarlar vadesiz mevduat hesabini (checquings account), yanina bir de ATM karti verirler. O an yaninda ne kadar nakit varsa, hepsini yatir. Sponsorlarina da banka bilgilerini ver ve parayi o hesaba yatirmalarini soyle. 30 dolar kesim ucretini goz onunde bulundurarak ona gore yatirsinlar miktari. Odemelerde turkiye'dekinin aksina kredi kartinin yaninda ATM karti ile odeme de yaygindir. Hesabindan direkt olarak duser miktar. Sadece nakit kurali isleyen yerler haricinde cogu yerde odemelerini ATM kartiyla yapabilirsin. Kredi kartina ihtiyac duyarsan, bankalarin ogrenciler icin dusuk limitli kredi karti seceneklerine bakabilirsin. Scotiabank, RBC, BMO, TD Trust, ICBC ve HSBC yaygin bankalardir.

- Iletisim icin, kendine ister prepaid odemeli, ister faturali bir hat at. Fido, Rogers, Bell, Telus, Koodo gibi bircok operator mevcut. Bunlarin dukkanlarina gidip, ogrenciler icin uygun paketleri incele. Hesapli bir tanesini al. Bana kalirsa faturali; aylik 25-30 dolarlik, aylik 100 dakika/100 text message, aksam 7 den sonrasi beles paketler uygundur ama ihtiyaclarina gore sen karar ver sececegin pakete. Hatti satin alir almaz acarlar. Ama Turkiye'den getirdigin telefonunun sim karti okumayabilir. Once dene, eger okumaz ise, butcene gore isini gorecek bir telefon al. Yurtdisi ile hesapli konusmak icin, varsa bilgisayarindaki skype programini kullanabilir, ya da hemen hemen yer markette satilan 5-10-20-30-40 dolarlik international calling cardlardan alip, onlari kullanabilirsin. Bu kartlarin arkasini kaziyip, cep ya da sabit telefondan yine kartin arkasinda yazili servis numarasini girip ardindan da pin numarasini girdikten sonra en son olarak da aramak istedigin yurtdisi numarasini gireceksin. Boylece kartin musade ettigi sure kadar konusabileceksin. Eger servis numarasi 1-800 lu ise bu ucretsiz numara olup, sabit ya da cep telefonunda bu numarayi aradiginda da ucret odemezsin (en azindan ben oyle biliyorum)

- Toplu tasima, downtown'un gobeginde oturmadigin surece, illaki toplu tasima araclarini kullanacaksin gidip gelisler icin. Bu yuzden her ayin ilk haftasinda bir seven eleven'a gidip. Oturdugun bolgeye gore 1 zone, 2 zone ya da 3 zone aylik transit cardlardan al (ki Vancouver 3 zone-a ayrilmistir. 1.zone en kucuk alani, 2. zone daha buyuk bir transit alanini ve 3. zone da en genis transit alanini kaplar. Bilet fiyatlari da buna gore degisir. 1 zone en ucuzuyken, 3 zone en pahalisidir). Bu karti, otobus,tren, hafif rayli sistem, deniz otobusunde kulllanabilirsin. Hafta icleri saat 18.00 den sonra ve hafta sonlari gun boyunca zone kavrami ortadan kalkar. 1 zone kart ile 2. ve 3. zonelara da gidebilirsin. (Normalde 1. zone'dan 2. zone'a gitmek icin, 2 zone gunluk ya da saatlik bileti alman ya da 2. zone karti tasiman gerekir.) Bu zone meselesini buraya gelince daha iyi kavrarsin ama downtown'da oturmadigin muddetce, aylik ulasimi hesapli kilmak icin illaki aylik kart alman gerekecek.

- Eger zaman icinde konaklamani degistirmek ister ve bunu da kendi basina halletmek istersen, senin en buyuk yardimcin internet olacak. Burada sabit bir evi, dairesi olmayan insanlar cok sik yer degistir. Bunu da internete ilan verip internet ilanlarina bakarak yaparlar. Sen de internetten faydalanacaksin. Ev arkadasi ilanlari verip, ev arkadasi ariyorum ilanlarina; kiralik oda ilanlarina bakacak, kafana uyan ilanlara mesaj gonderip ilan sahibi ile iletisime gececeksin. Buna ek olarak, okulundaki panoya da "ev arkadasi aradigini", ya da "ev arkadasi arayanlarla gorusmek istedigini" bildiren, iletisim bilgilerini iceren ilanlar biracaksin. Cok kisi, konaklamayi ucuza getirmek icin eve cikmak istediginden ve bu durum sik gerceklestiginden oldugu icin, bu ilanlar genelde yanit bulur. Yani sen de boyle bir ilan biraktiginda yanit alirsin. Bunun haricinde orada tanistigin kisilerle bu fikrini paylasabilir, talebini bu yolla duyurabilirsin.

- Vancouver 2008 ve 2009 kisinda cok soguktu. Bu sogukluklar olagandisiydi ama gectigimiz kis cok soguk degildi. Eksi dereceyi bile nadir gordu. Ozetle, Vancouver Kanada'nin en sicak bolgelerinden biri olup genelde iliman iklim hakimdir. Ne kislari cok soguk gecer, ne yazlari cok sicak. Bu durum, buraya kolay alismani saglar. Yalniz cok yagis alir ve yaz haricinde gunes cok nadir acar. Bu sehri aylar boyunca gri ve depresif bir havaya soksa da, bana cok bir negatif etkisi olmadi su ana kadar. Bir de Turkiye'deki gibi mevsimler arasi gecis yoktur. Kis biter ertesi gun hava aniden 10 derece isinir ve yaz baslar. Bu da hava degisimine hassas vucutlarda kirilganliga sebep olur. Duzenli vitamin alip, direnc saglanirsa, bu ani degisimlerden de etkilenmez vucut. Burada istedigin hemen hemen her markayi bulsan da, fiyatlar cok hesaplari degildir ayrica fikrimce Kanada'nin tekstili 5 para etmez, o yuzden ne cicin varsa Turkiye'den getir. Ara tatillerde Turkiye'ye dondugunde yine oradan satin al ve getir.

Sanirim simdilik diyebileceklerim bunlar. Daha baska sorun olursa, musait oldugum bir vakit cevaplarim. Kolay gelsin simdiden.
mer
YENİ ÜYE
YENİ ÜYE

Kanada'da Yaşayanlar

Erti çook teşekkur ederim gerçekten inanilmaz işime yarıcak bilgiler.Sormak istedigim birşey daha var,Amerika vizesini yetiştiremiyorum burda ne yazık ki gidişimin 2-3 gün sorasına randevu verebiliyolar..ordan vize almam zor mu ? bide turkiye ile aynı belgeleri mi istiyolar?
Kullanıcı avatarı
Excellans
Site Admin
Site Admin
İletişim:

Kanada'da Yaşayanlar

mer yazdı:Erti çook teşekkur ederim gerçekten inanilmaz işime yarıcak bilgiler.Sormak istedigim birşey daha var,Amerika vizesini yetiştiremiyorum burda ne yazık ki gidişimin 2-3 gün sorasına randevu verebiliyolar..ordan vize almam zor mu ? bide turkiye ile aynı belgeleri mi istiyolar?
Sayın Mer merhaba,
Evet, Vancouver'dan başvurabilirsiniz. Detaylar için ; Vancouver US Embassy
Saygılar,
Saygılarımızla,

Kullanıcı avatarı
Erti

Kanada'da Yaşayanlar

@mer:

Amerika vizesini yetiştirip yetiştiremeyeceğini onların sana vereceği en yakın randevu tarihini öğrenmeden bilemezsin. Yarın ararsan belki hemen ertesi güne verirler randevuyu. Ben de öyle olmuştu mesela. Bu için önce iş bankası'ndan pin numarası al 20 dolara sonra, telefonla ara büyükelçiliği, eğer 2-3 gün sonrasına verirlerse (ki Kanada'ya 2-3 gün içinde gelmeyeceğini varsayıyorum) sana randevu verilen tarih ve saatte büyükelçiliğe git Kanada büyükelçiliğine gönderdiğin evraklarla, aynı gün içerisinde vize alıp alamayacağın vize görevlisiyle yapacağın yüzyüze mülakat sonunda belli olur. Vizeyi verirlerse kargo ile 2 gün içerisinde gönderiyorlar. Türkiye'den başvurman işini daha da kolaylaştırır.

Excellans'ın da dediği gibi başvurunu Amerika'dan da yapabilirsin ama benim gözlemlediğim kadarıyla, Kanada'da dil okulu öğrenciliği, Kanada'dan yapılan ABD vize başvurularında, ABD'yi izin verilen süre sonunda terk etmek için yeterli bir gerekçe olarak görülmüyor. Yani en azından bir kolej/üniversite öğrencisi olmadıkça ya da Kanada'da çalışmadıkça, ABD'li vize görecvlileri ülkeyi sana izin verilen süre sonunda terkedeceğine dair ikna olmuyor ve bu de başvurunun reddedilmesine sebep oluyor. O yüzden Türkiye'den başvurmak daha avantajlı.
mer
YENİ ÜYE
YENİ ÜYE

Kanada'da Yaşayanlar

Ne yazik ki haziran başına verıyolarmıs randevulerı suan .. ilk 3 ay onemli diil nede olsa eylulde universiteye başlıcagım ıcın bi sorun cıkmaz heralde.Kanada vizesi için başvurdugum evrakların hepsini götürsem oraya extra çok fazla bişeye ihtiyacim yok heralde.
Kullanıcı avatarı
Erti

Kanada'da Yaşayanlar

@mer:

Hmm, hadi ya.. Demek haziran basi... Ne yapalim, saglik olsun. O zaman sen de universiteye basladiginda Kanada'dan basvurursun. Kanada'dan basvururken Turkiye'deki Kanada vizesi icin sundugun evraklarini sunmaya gerek yok. ABD'yi sana izin verilen sure sonuna kadar terketmen icin gecerli bir sebebin olduguna dair evraklar sunsan yeter. Bunun icin basvuru formlariyla birlikte, study permit'ini ve universitede ogrenci olduguna dair belgeleri, banka hesap bilgileriyle birlikte goturmen kafi olacaktir. Yani onlara Kanada'da universite ogrencisi oldugunu, ABD'ye de sadece turistik amacli gezi tertipleyecegine inandir yeter. Ama dedigim gibi, dil ogrencisiyken yapma bunu, universite zamanini bekle. Kolay gelsin, simdiden iyi ucuslar. Aile ile onceden temasa gecmeyi, konaklamanda istedigin servislerin hepsinin saglanip saglanmadigini teyit etmeyi unutma.
mer
YENİ ÜYE
YENİ ÜYE

Kanada'da Yaşayanlar

Oh Canada!

Sonunda dün akşam üstü geldim :) Downtown ı göremedim ama dış bölgeler gördügüm kadarıyla doğası evleri fln harika ..Kaldığım aile hintli çıktı ve muhtemelen degiştiricem cunku ev okula çok uzakta (east 61st avenue) ve evde dana eti yemek yasakmıs.
Bugun banka telefon vs. gibi işlerimi halletmeyi dusunuyorum fotograf makınamı tr'de bıraktım o yuzden burdan yenı bıtane alıcam bugun tavisiye edebilicegin bir yer var mı erti?
Kullanıcı avatarı
Erti

Kanada'da Yaşayanlar

@mer:

Selam mer. Hosgeldin. Valla aile konusunda bir seyi belirtmeyi unutmusum. Ben kriterlerimi sayarken kesinlikle hintli ve cinli aile olmamasi sartini da koymustum. Olasi gunluk ogun problemlerinin onune gecebilmek icin. Bunu yukarida aile ile mail araciligiyla konfirmasyon asamasinda bahsetmemisim. Benim hatam, ozur.

Kamera ve diger elektronik cihazlari uygun fiyata alabilecegin yerler:
-Futureshop
-Best buy

Futureshop hem downtown'da hem de metrotown'da mevcut.
Best buy west broadway civarlariinda

Internet sayfalarindan check edebilirsin. Etiket fiyalarinin uzerine de kasada vergi eklenecegini unutmam burada herseyin vergisi varm

Kolay gelsin.
mer
YENİ ÜYE
YENİ ÜYE

Kanada'da Yaşayanlar

uzun yorucu ve INANILMAZZZ bi gunun ardından döndum eve :) gerçekten ayaklarımın altı su topladı şuan yere basamıyorum..Heralde hayatımın en guzel gunlerınden biriydi ..Okulla konusup ailenın okula cok uzak oturdugunu , dana eti ve domuz yemeyi sevdigimi bu yuzden deiştirmek istedigimi söyledım bide west end yada north vancouver'dan ev ayarlarlarsa çok sevinicegimi söyledim.Sans eseri bi evin boş odası varmış north vancouver'da hemen aradı muhtemelen pazartesi degiştiricem ama bu kadar eşya ile nası gidicem gerçekten hiç bi fikrim yok..Bankada hesap açtırmak için HSBC'e gittim ama pasaportum ve yanında herangi bi kimligimin olması gerektıgını söylediler nufus cuzdanım yada turk ehliyetimide kullanabilirmiyim bunun için?Telefon artı hat almak için rogers'a gittim onlarda kredi karti istediler benden :) kredi kartı için başvursam kaç gün sonra alabılırım?bide sim kartlara ne deniyo ingilizce sordum adam bişiler dedi ama hatırlamıyorum..wall of text oldu biraz :) kafamda o kadar çok soru var ki anlatamam ama yavaş yavaş hepsini sorucam :)Ah bu arada girdigim ilk magzada yanlışlıkla kulaklıgım cıktı ve bi turkun telefonla konuştugunu duydum biraz muhabbet ettik buralardaysa selamlar:)
Kullanıcı avatarı
Erti

Kanada'da Yaşayanlar

@mer:

Banka konusunda, sana yukarıda atmış olduğum ilk mesajdan alıntı:
Erti yazdı: Buraya gelince bir banka hesabi actir. Cok kolay, adresini bildir, pasaportunu goster, aninda acarlar vadesiz mevduat hesabini (checquings account), yanina bir de ATM karti verirler.
Yanında bir government id olmadan hesabını açmazlar. Türk ehliyetin government id tipinde bir ehliyet olduğu için kabul görür. Ama sen pasaportunu da götür. Çünkü vizeni görmek isteyebilirler.

Sim kartın, Ingilizcesi de SIM CARD'dır. Ama sen sim kart demeni gerektirecek bir cümle kurmana gerek kalmayacak. "I'm new in Vancouver, I'd like your plans for students" dersen oradaki şahıs sana öğrenciler için uygun planlarını sunacaktır. Senden kredi kartı istemesinin sebebi, bir nevi teminat. Kredi kartı sunmana gerek yok. Onun yerine banka hesap numaranı da verebilirsin. Bu yüzden cep hattından evvel, banka hesabı açtırmalısın.

Her banka öğrencilere kredi kartı sunmayabilir. Çünkü Kanada'da kredi kartı sahibi olabilmek için temiz kredi geçmişi, sabit gelir teminati gibi kriterlerı şart koşabilirler. Ama benim bildiğim kadarıyla, RBC ve TD Trust bankaları, öğrenciler için yıllık ücreti olmayan, düşük limitli kredi kartları sunuyor. HSBC'de hesap açtırmayı düşünüyor isen, HSBC'ye de öğrenciler için kredi kartı seçenekleri olup olmadığını sormalısın. Eğer varsa, birkaç form doldurtup, 1 hafta içerisinde de gönderirler evine. Türkiye'den yanında bir kredi kartı getirdiysen, onu da kullanabilirsin. Sonuçta VISA, MasterCard tipindeki kartlar dünya genelinde geçerli.

Okulunun downtown'da olduğunu varsayarak şunu söylüyorum. Okula uzak olduğunu söyleyip North Vancouver veya West Vancouver'a taşınarak, okula yakınlaşmış olduğunu sanmıyorum. Aksine, 2 Zone transit kartı kullanmak zorunda kalıp aylık transit masrafını artırmış olursun. Sana tavsiyem eğer transit masfarını kısmak istiyorsan, 1 zone içerisinde kalıp, skytrain'e yürüyüş mesafesinde evleri araştırman. Tercih yine de senin. Kolay gelsin.

@excellans:
Abi, BB Code'ları açar mısın lütfen?
Kullanıcı avatarı
Excellans
Site Admin
Site Admin
İletişim:

Kanada'da Yaşayanlar

Erti merhaba,
Değişiklik yapılmıştır.
Saygılarımızla,

mer
YENİ ÜYE
YENİ ÜYE

Kanada'da Yaşayanlar

Erti çok teşekkur ederim bilgiler için.BMO'da hesabımı açtırdım bugün türkiyeden getirdigim kredi kartım oldugu için kredi kartına gerek kalmadı.Telefon konusunda gerekli belgeleri taksit taksit söyledikleri için yine alamadım.. kaldıgım adresi belirten bişey gerekiyomuş bu yuzden yarına kaldı.Dün eve gelınce evin babasiyla konuştum ve adam dun telefonda sordugun için en kolay yolu söyledım sana digerini bulamayıp kaybolursun diye dedi otobusten ınıp skytraine binersem yol yarı yarıya azalıyomus o yuzden burda kalmaya karar verdım okulun homestay departmentına e-mail attım umarım degiştirmeye kalkmazlar..
mer
YENİ ÜYE
YENİ ÜYE

Kanada'da Yaşayanlar

Selam Erti,
3 gündür rogers çalışanları kafayı yedirtti bana ... herifler gereken şeyleri taksit taksit söylüyolar ilk gün pasaport 2. gün adres olan bi mektup şimdide BCID yada kanada bankasından kredi kartı istediler..kredi kartı çıkartmam uzun sürücegi için ve biran önce telefon almam gerektigi için BCID çikartmam lazım..nerden cıkartabılırım bunu ve ne kadar sürer ?
Kullanıcı avatarı
Erti

Kanada'da Yaşayanlar

@mer:

Ya Rogers abartiyor ya da sen tuhaf bir satis temsilcisine denk gelmissin. Ben kredi kartini teminat icin isterler sanmistim ama son yazdiklarindan anladigim kadariyla, pasaportunun yanina secondary ID sunmani istiyorlar. Kredi karti burada secondary ID yerine gecer buna evyvallah tamam da, bu ID'nin illa Kanada'dan edinilmis (kanada bankasi kredi karti, BCID gibi) bir belge olmasini nicin sart kosuyorlar bunu anlamadim. Cok israr ederlerse, bosver Rogers'i. Git FIdo'ya. FIdo'nun boyle garip uygulamalari yok. Fido'da bankadaki hesabini actirdiktan sonra sana verdikleri, uzerinde senin adresin ve banka hesap bilgilerin yazili kagit ile pasaportunu gostersen senin hesabini acarlar.

BCID'yi illa alacaksin ama acele etme, yani sirf Rogers'tan hat almak icin BCID'ye basvurmak luzumsuz. Sen bir de Fido Storelara ugra.

BCID'yi ICBC Centre'lardan alirsin. 30 dolar verip, vize ve permitini gosterince; once ayakustu fotogragini cekerler, sonra BCID'ni 14 gun icerisinde adresine postalarlar. BCID ehliyet buyuklugunde ama ehliyet olmayan gecerli bir kimlik kartidir, pasaport ve Turk ehliyetini tasimaktan (kaybetme endisi yuzunden) kurtarir. Downtown'daki ICBC, Burarrd Caddesi uzerindeki Royal Centre'nin alt katindadir. Burrard Skytrain Istasyonu'nun hemen yanindaki binada Hyatt oteli vardir, Royal Centre'da otelin hemen yanindadir. Royal Centre'in Burrard uzerindeki girisininde McDonald's ile Tim Horton's vardir. Bunlar binayi kolayca tanimana yardimci olur. O kapidan gir, Mc'Donalds'i gecene kadar duz yuru, solda yuruyen merdivenlerden (bazen yurumezler) asagi in, gorursun ICBC centre'i.

Kolay gelsin.
Kullanıcı avatarı
Excellans
Site Admin
Site Admin
İletişim:

Kanada'da Yaşayanlar

GENEL:
Sayın üyelerimiz ve misafirlerimiz, FORUM sayfamızda ve Konu başlıklarının üstünde bulunan '' 3 Boyutlu Dünya '' ikonu sitemizi ziyaret edenlerin online bulundukları ülkeleri ve takibi için kullanılmaktadır. Bu yüzden bu bir REKLAM BANNER'ı değildir, tıklamanıza gerek yoktur!!

Gösterdiğiniz ilgi ve alaka için teşekkürler
Saygılarımızla,

mer
YENİ ÜYE
YENİ ÜYE

Kanada'da Yaşayanlar

tekrar selamlar,
Galiba T.C kimligimi kaybettim..bununla ilgili ne yapabılırım ve bi sorun yaşarmıyım?şimdiden teşekkurler
Kullanıcı avatarı
Excellans
Site Admin
Site Admin
İletişim:

Kanada'da Yaşayanlar

mer yazdı:tekrar selamlar,
Galiba T.C kimligimi kaybettim..bununla ilgili ne yapabılırım ve bi sorun yaşarmıyım?şimdiden teşekkurler
Sayın Mer merhaba,
Öncelikle umarızki bir yanlışlık olmuş ve Kimliğinizi saklandığı yerden çabucak bulursunuz.. Bulamadınız ve gerçekten kayboldu ise Ottawa büyük elçiliğimizle irtibata geçip gerekli prosedürü takip etmeniz sonucu yeni kimlik başvurunuzu yapabilirsiniz.
Aşağıdaki linkten yönergeleri takip edip bilgiye ulaşabilirsiniz.
http://www.konsolosluk.gov.tr/ConsularS ... e=2&ID=151

Saygılarımızla,

mer
YENİ ÜYE
YENİ ÜYE

Kanada'da Yaşayanlar

konsolosluk ne yazik ki telefonlara cevap vermiyo..burda pek tc kimligine ihtiyacim olmuyo ama turkıye'de kaybedersek izlememiz gereken bi prosedur var gazeteye ilan gibi..burdada o tarz bi uygulama var mı ? başıma bişey gelir mi diye korkuyorum..
Kullanıcı avatarı
Excellans
Site Admin
Site Admin
İletişim:

Kanada'da Yaşayanlar

mer yazdı:konsolosluk ne yazik ki telefonlara cevap vermiyo..burda pek tc kimligine ihtiyacim olmuyo ama turkıye'de kaybedersek izlememiz gereken bi prosedur var gazeteye ilan gibi..burdada o tarz bi uygulama var mı ? başıma bişey gelir mi diye korkuyorum..
Sayın Mer merhaba,
Telefona cevap vermesine gerek yokki zaten. Benim size yolladığım linkteki yapmanız gerekenleri yapacaksınız siz. Orada tüm detayıyla ne yapacağınız zaten anlatılmış durumda.
Saygılarımızla,

mer
YENİ ÜYE
YENİ ÜYE

Kanada'da Yaşayanlar

a pardon tamam cok tesekkurler:)

“KANADA'DA YAŞAYAN TÜRKLER ve TÜM EYALETLER” sayfasına dön