UYARI! LÜTFEN ÇEVRENİZDEKİLERİ UYARIN

Kanada göçmenlik başvurusu hakkında temel bilgiler aktaracağız
saydam3
YENİ ÜYE
YENİ ÜYE

UYARI! LÜTFEN ÇEVRENİZDEKİLERİ UYARIN

Okunmamış mesaj gönderen saydam3 »

Bu yaziyi Kanada'ya goc etmeye calisan herkesin dikkatine yaziyorum ki basima gelen bu kötü durum sizlerin de basina gelmesin.
2016 yilinin Subat ayinda xxxxx Inc. firmasinin sahibi ve sanirim tek calisani ccccc Kanada gocmenligi icin gorusmeye basladik. Ortada ortak tanidiklar oldugundan kendisine guvenebilecegimizi zannediyorduk. Etrafta ne kadar sahte gocmenlik danismanlarinin oldugunu biliyorduk. Sonucta ortak tanidiklar kendisini refere ettigi icin ve Toronto'da kucuk bir Turk cemaati oldugundan kendisine guvendik. Kendisi cok buyuk Kanada sirketleriyle ve avukatlik firmalariyla calistigindan bahsetti. Bu kadar kucuk bir firmanin o kadar buyuk firmalarla iliskide olabileceginden ne kadar suphelensek de bizim islemlerle alakasi olmadigindan ustune dusmedim. Kendisi bir miktar para karsiliginda bize is bulabileceginden ve bu sayede Kanada'ya yerlesebilecegimizi soyledi. Bu islemlerin haziran, temmuz gibi biteceğini ve ardından alacağimi soyledigi is onayi sayesinde de Federal ExpressEntry denen sistemde extra puan alarak, toplam 8 ay icinde permanent resident olabilecegimi vaadetti. Odedigim toplam tutarin yaklasik %30 unu Kanada business culture ve resume hazirlama konusunda egitim verecek diye aldi. Kalan miktaiı da benim adima yuruttugunu soyledigi basvuruda kullanmak icin aldi. Basvurunun reddedilmesi halinde de masraflar icin kullanacagi paranin yarisini tarafima geri odeyecegini taahhut etti. Elimizde bu taahhutu de iceren kendisiyle yapilmis, karşılıklı, imzali bir sozlesme bile var. Istanbul'da ortalama maasla calisarak bu kadar parayi biriktirmek elbette biraz zor oldu. İlk 8 ay boyunca belli aralıklarla bizi gelismelerden haberdar etti. Daha dogrusu gelişme yoktu, ancak son durum bilgisi aliyorduk. Bu surecte calistigini soyledigi avukatlik firmasi da gercekten Toronto'nun sayili gocmenlik avukatlik burolarindan birisiydi. Ilk 8 aylik sure icinde benim adima bazi islemler yapmis ve ara ara benden evraklar talep ediyordu, ancak surekli cikan bazi puruzler oldugundan (Devlet teki onay sureclerinin gecikmesi, finans ve zamanla ilgili hesaplama hatalari) surec neredeyse yil sonuna hatta 2017 basina kadar otelendi. Yaklasik 1 sene boyunca bir suru mazeretler uydurarak (neden uydurmus oldugunu ilerde bahsedicem) bizi oyaladi. Ben de Kanada gocmenlik hayaliyle Turkiye deki planlarimi surekli erteliyor, uzun vadeli planlar yapamiyordum. Belirli zamanli bir projede calistigim icin de mesleki olarak huzursuzdum, is yeriyle olan sozlesmemi kisa sureli kontratlarla yeniliyordum. Sene sonuna dogru devlete bir basvuru yaptigini ama bunun benim adima olmadigini soyledi. O kadar zaman sonra ogrendik ki bu isi baskalari icinde yapiyormus ve bahsettigi isimsiz basvuruyu ilk olarak baska bir kisi icin kullanacagini soyledi. Bu sekilde beni bir sure daha oyaladi. Ancak nasil olduysa, birkac ay sonra benimle irtibati koparmisken benim adima avukatlik sirketi vasitasiyla devlete basvuru yapildigini ve sonucu bekledigini iletti. Ben de buna sevinerek tekrar talep ettigi bazı bilgileri ve evraklari kendisiyle paylastim. Ardindan tekrar birkac aylik bir sessizlikten sonra sürecin olumsuz gittigini, her zamanki gibi beklememiz gerektigini soyledi. Nitekim, son olarak basvurunun devlet tarafindan reddedildigini bana mail yoluyla bildirdi. Bu olaydan sonra kendisi telefonlara cikmamaya, attigim emaillere cevap vermemeye basladi. Kanada'da olan agabeyimden benim icin kendisine rica ettim ama hic bir telefona ve mesaja cevap vermiyordu artik. Kendisine dosyamin reddedilgini gosteren belgenin kopyasini istedigimi ve para iadesinin nasil yapilacagini soran mailler attim ama hala cevap alamiyordum. Zaten telefonlarini da acmiyordu. Yaklasik 10-20 email mesajindan sonra, ben hic mail atmamis, aramamisim gibi, keyfi bir email de paramin iadesi icin avukatlik firmasina dava acacagini ve onlardan parasini geri alinca bana odeme yapacagini belirtti. Ancak, benim hep talep ettigim red dosyasindan hic bahsetmedi. Inanilmaz sinirlenmistim cunku koskoca avukatlik firmasini dava edecek olamazdi ve benim para iademin bununla hic bir ilgisi yoktu. O mailden sonra hic bir maile cevap alamadik. Telefonlara mesajlara, ortak tanidiklarimizin tellerine bile cevap vermiyordu. En sonunda kendi cabamizla avukatlik firmasi ve Kanada gocmenliginden benim adima hicbir basvuru yapilmadigini ogrendim. Ortada xxxxx Inc. ve ccccccc tarafindan duzenlenmis bir tezgah vardi. Kim bilir kac kisiden daha bu vaatle paralari toplamisti. Hala etrafta gocmenlik danismanligi verdigine dair ilanlar gormekteyim. Eger internette, Kanada gocmenlik forum sitelerinde, sosyal medyada ilgili sayfalarda, gruplarda xxxxxx Inc. ve ya cccccc ismiyle gocmenlik danismanligi yaptigini soyleyen olursa sakina guvenmeyin. Lutfen bunu iletebildiginiz kadar gocmenligi dusunen tanidiginiz varsa iletin ki hem paralari hem zamanlari gitmesin.
amigo
YENİ ÜYE
YENİ ÜYE

Re: UYARI! LÜTFEN ÇEVRENİZDEKİLERİ UYARIN

Okunmamış mesaj gönderen amigo »

üzüldüm sizin adınıza.keske ilk once kendi akrabanızdan yardim alsaydınız

“KANADA GÖÇMENLİK BAŞVURUSU” sayfasına dön