KANADA YUKON EYALETİNDE YAŞAYAN TÜRKLER

Kanada'da yaşayan vatandaşlarımızın, ailelerin paylaşımlarını, anılarını, izlenimlerini, deneyimlerini sizlerle beraber paylaşacağız. Kanada eyaletlerindeki - Alberta, Ontario, Manitoba, Quebec, British Columbia, Saskatchewan, Prince Edward Island, Newfound land &Labrador, Nunavut
Kullanıcı avatarı
Excellans
Site Admin
Site Admin
İletişim:

Okunmamış mesaj gönderen Excellans »

Merhabalar, Bu başlık altında Kanada Yukon eyaletinde yaşayan vatandaşlarımızın izlenimlerini, tavsiyelerini ve Kanada hakkındaki artıları eksileri sizlerle paylaşacağız.
Saygılarımızla,
Kanada, Kanada göçmenlik başvurusu, Kanada vizesi, Kanadada eğitim ve Kanada hakkında her şey

E-mail: destek@bizvekanada.com/info@bizvekanada.com/bilgi@bizvekanada.com/admin@bizvekanada.com
FACEBOOK - KANADA HAKKINDA HERSEY
Kullanıcı avatarı
Excellans
Site Admin
Site Admin
İletişim:

Yukon ya da diğer ismiyle Yukon Toprağı. Kanada'nın kuzey bölgelerinden biri, ülkenin kuzeybatı ucunu kaplamaktadır. Başkent Whitehorse'da, 31,000'den fazla Yukonlu'nun 24.000'ni yaşar. Bölge güneyde British Columbia (BC), doğuda Nortwest Territories , kuzeyde Beaufort denizi ve batıda Alaska'yla çevrilidir.
Bölgede geçmişten bu yana madencilik büyük bir öneme sahiptir; çinko, gümüş, altın, amyant ve bakır başlıca yeraltı zenginlikleridir. Madenciliğin yanı sıra ikinci gelir ve ticaret kaynağı kış turizmidir.
2006 Nüfus sayımına göre nüfusu : 30.195 kişidir
Saygılarımızla,
Kanada, Kanada göçmenlik başvurusu, Kanada vizesi, Kanadada eğitim ve Kanada hakkında her şey

E-mail: destek@bizvekanada.com/info@bizvekanada.com/bilgi@bizvekanada.com/admin@bizvekanada.com
Kullanıcı avatarı
Berk
YENİ ÜYE
YENİ ÜYE

Okunmamış mesaj gönderen Berk »

Yukon'da yasadim. Bu bolge ile ilgili sorulara elimden geldigince cevap verebilirim.
Kullanıcı avatarı
Excellans
Site Admin
Site Admin
İletişim:

Sayın Berk merhaba,
Öncelikle hoşgeldiniz, değerli yorumlarınızla arkadaşlarımıza, dostlarımıza, üyelerimize bir çok konuda açıklayıcı ve destek bilgilerinizi sunacagınızdan ve paylaşacağınızdan dolayı da teşekkürler.

Hemen Yukon ile bir konuyu sizden yada sizin deneyiminiz ile ben kendi adıma sorayım... Kayın pederim İngiliz ve yaklaşık son 2-3 aydır takmış Yukon'da h.sonu gezileri ile altın arama serüvenine. Ona her ne kadar haritalar, maden bölgeleri, toprak damarları vs vs analizler, Yukon madencilik 2004-2009 araştırma raporları vesaire gönderip bak artık buralarda altın kalmamış olanda çok çok meşakatli bir çalışma gerektiriyor desemde. Bildiğiniz gibi anlatılanlar, hikayeler adamı bir altın avcılığı hobisine sürüklemiş durumda. Bu konuda nedir düşüncelerin, duyumların.... Her hafta sonu BC'den kalkıp dağ taş dolandırtmasın bizi....:)
Saygılarımızla,

Kullanıcı avatarı
Berk
YENİ ÜYE
YENİ ÜYE

Merhaba Excellans, :lol:

Yukon bolgesinde pirlanta, altin ve diger yari degerli dogal taslarin cikarimi, genellikle Alman sirketlerinin yonetimindeki madenlerde yapiliyor.

Arazi satisi neredeyse yok denebilir (madenlerin ozellikle oldugu bolgede).. Yani ne siz ne de Kayinpederiniz kafaniza gore kalkip arac gerec edinip, daglara dusup degerli maden aramayassiniz. Native'ler de artik uyanmis durumdalar. Henuz ben oradan ayrilmadan once bu tip kucuk arama islemlerini kapattilar.

Dusunun bir yerlilere ait genis arazide mobile ev alabiliyorsunuz bu hakkiniz var, ama topragi alamiyorsunuz.(ozellikle potansiyel bolgelerde) Toprak icin ayrica bir kullanim bedeli oduyorsunuz aidat gibi..

Ancak su var; Diyelim ki boyle bir ev aldiniz ve kullanim dahilinizdeki bahcenizde, cok abartmadan derinlere inmeden, pirlanta veya altin buldunuz(cogunluk pirlantadir altin daha bakir bolgede bulunur) Bunu gidip kaydettirmeniz sartiyla buldugunuz sizindir. Kayitsiz vs. ulke disina asla cikaramassiniz.

Cunku bolge fazla bakir oldugundan cok kere inanilmaz derinlikleri kazmaya gerek kalmadan bulabiliyorsunuz. Ben bulmadim acikcasi aramadim da.. Uzun yillar once bir Turk kendi bahcesinde portakal buyuklugunde ham sekliyle buldu, kaydettirdi, uluslararasi pazarda satip vergisini odedi ve Turkiye'ye donup bu miktarla holding kurdu.

Biliyorsunuz Turkiye'de pirlanta vs. cok islem goren bir yatirim araci degildir daha ziyade altin revactadir. Kanada'da ise tam tersi.

Yani diyecegim oyle BC.lerden kalkip gidip yollara dusmeye gerek yok tamamen hayalcilik olur.

Ama su var; guvendigi harita vs. benzeri topragin sahibiyle irtibata gecip onun topragini kendi rizasiyla satin alir. Bazi yerliler drug alabilmek icin bunu yapiyor ne yazik ki.. Kendi topraginda arar o baska.. Yani mulkiyeti kendisinin olmali.. Boyle birseye de kalkisirsa Ingiliz olusu sebebiyle pek yeltenmesin. Siz Turk orijinli olusunuzla kayinpederinizden cok daha tercih edilir musterisinizdir. Kayinpederinize satacagi varsa da satmaz, benden soylemesi. ;)

Bunun disinda artik arama ruhsati vermiyorlar.
Kullanıcı avatarı
Excellans
Site Admin
Site Admin
İletişim:

Sayın Berk,
Allahtan Türkçe yazıyoruz kullanıyoruz. Portakalı okusa, tamam kesin bana Regina - Vancouver - Yukon'un taşlı yolları gözükecek ....

Aslında hobi, fazlada birşey demek karışmak istemiyoruz yani tamam pikniğe gidelim sende al oyuncağını oyna tarzı takılıyoruz. Ama allah korusun birşeyler bulur yada kalkar bir kaç hikaye dinlerse orada -45'lerde yaşamayalım sonra 3-5 kuruş uğruna.

Teşekkür ederim paylaşımın için tekrar.
Saygılarımızla,

Kullanıcı avatarı
nekropsi
AZ DENEYİMLİ ÜYE
AZ DENEYİMLİ ÜYE

Okunmamış mesaj gönderen nekropsi »

Portakal buyuklugunde pirlanta, ne diyorsunuz adamin madenci olasi geliyor :)
ResimResim
Kullanıcı avatarı
Berk
YENİ ÜYE
YENİ ÜYE

Kuzey, pirlanta ve diger degerli tas, maden yatagidir.
kennedy
YENİ ÜYE
YENİ ÜYE

Okunmamış mesaj gönderen kennedy »

merhabalar bizvekanada ailesi forumunuza daha yeni üye olmadım ama uzun zamandır incelemeye fırsatım olmamıstı kısmet buguneymıs bugun ıncelıyorum.. kendımle ılgılı bı kac seyı soylemek ıstıyorum yukon la ilgili.. odamda buyuk bı kanada haritasi var ve ne zaman yukon eyaletine baksam orda benı ceken bişey var sankı orası baska dünyaymış gıbı heyecanlanıyorum ve bunun nedenını bı turlu bulamadım belkı bana salak yada ahmak dıyeceksınız ama bılmıyorum ne zaman yukon harıtasına baksam heyecanlanıyorum ıcımde tuhaf bıseyler oluyor bunu acıklamak ıstedım :)
Kullanıcı avatarı
Berk
YENİ ÜYE
YENİ ÜYE

kennedy yazdı:merhabalar bizvekanada ailesi forumunuza daha yeni üye olmadım ama uzun zamandır incelemeye fırsatım olmamıstı kısmet buguneymıs bugun ıncelıyorum.. kendımle ılgılı bı kac seyı soylemek ıstıyorum yukon la ilgili.. odamda buyuk bı kanada haritasi var ve ne zaman yukon eyaletine baksam orda benı ceken bişey var sankı orası baska dünyaymış gıbı heyecanlanıyorum ve bunun nedenını bı turlu bulamadım belkı bana salak yada ahmak dıyeceksınız ama bılmıyorum ne zaman yukon harıtasına baksam heyecanlanıyorum ıcımde tuhaf bıseyler oluyor bunu acıklamak ıstedım :)
Sayin kennedy;

Salaklik veya ahmaklikla hicbir ilgisi yok. Gayet normal.

Kuzey gercekten baska bir dunyadir. Herseyiyle.(kulturu, adetleri vs.)

Herseyden once bakirdir, dogayla icice yasarsiniz, cop bidonunuzu karistiran kedi degil, ayidir mesela.. Okulda filan kocaman otoparkta ayi var dikkat edin uyarisi gorebilirsiniz.

Fazla oksijenin insanda yarattigi durumlar da cabasi elbette. Fakat o -40 veya -60'larin (ruzgarla birlikte) insanda yarattigi duygu bambaskadir.

Normalsiniz yani, kendiniz icin oyle dusunmeyin.

“KANADA'DA YAŞAYAN TÜRKLER ve TÜM EYALETLER” sayfasına dön