Kanada'da Eğitim

Kanada'da eğitim ve öğrenim hakkında tüm merak ettiklerinizi paylaşacağız. Kanada'da dil eğitimi, Kanada'da İngilizce eğitim, Kanada'da lise, Kanada'da kolej, Kanada'da üniversite, Kanada'da doktora yada yüksek lisans
Kullanıcı avatarı
Excellans
Site Admin
Site Admin
İletişim:

Kanada'da Eğitim

Okunmamış mesaj gönderen Excellans »

ALBERTA yazdı:Merhaba Sayin Excellans su ana dek herhangi bir olumlu gelisme olmadi maalesef ve dogal olarakta gitmekten baska bir secenkte gozukmuyor gibi...
Sayın Alberta merhaba,
Okul eğitim şansıda sanırım olmadı. Ne kadar süreniz kaldı resmi olarak sizin ?
Saygılarımızla,
Kanada, Kanada göçmenlik başvurusu, Kanada vizesi, Kanadada eğitim ve Kanada hakkında her şey

E-mail: destek@bizvekanada.com/info@bizvekanada.com/bilgi@bizvekanada.com/admin@bizvekanada.com
FACEBOOK - KANADA HAKKINDA HERSEY
Kullanıcı avatarı
ALBERTA
YENİ ÜYE
YENİ ÜYE

Kanada'da Eğitim

Okunmamış mesaj gönderen ALBERTA »

Ertelemem temmuz sonuna dek ve bu yuzden sanirim 2-3 hafta sonra gitmem gerekicek.. baska bir alternatif gelmior aklima cnku..
Kullanıcı avatarı
Excellans
Site Admin
Site Admin
İletişim:

Kanada'da Eğitim

ALBERTA yazdı:Ertelemem temmuz sonuna dek ve bu yuzden sanirim 2-3 hafta sonra gitmem gerekicek.. baska bir alternatif gelmior aklima cnku..
Sayın Alberta,
Baya süreniz azalmış. Tek çare ya acil bir eğitim kaydı yada işveren ama şurda nerdeyse bir ayınız kalmış...Tabiki bunlarda bir gelişme olmazsa dediğiniz gibi yapılacak tek şey ne yazıkki gidip bu görevi aradan çıkarmak olacak.
Saygılarımızla,
Kanada, Kanada göçmenlik başvurusu, Kanada vizesi, Kanadada eğitim ve Kanada hakkında her şey

E-mail: destek@bizvekanada.com/info@bizvekanada.com/bilgi@bizvekanada.com/admin@bizvekanada.com
Kullanıcı avatarı
ALBERTA
YENİ ÜYE
YENİ ÜYE

Kanada'da Eğitim

Okunmamış mesaj gönderen ALBERTA »

Maalesef evet oyle gozukuyor sayin Excellans...
Kullanıcı avatarı
joseba
AZ DENEYİMLİ ÜYE
AZ DENEYİMLİ ÜYE

Kanada'da Eğitim

Okunmamış mesaj gönderen joseba »

excellans merhaba. sormak istediğim; pr alan kişilerin college seviyesindeki okullara kayıt olması durumunda, programlar için international student'lar kadar mı yoksa oranın vatandaşları kadar mı bir ücret ödedikleridir.ayrıca pr kartı olan bu kişiler, toefl veya tefaq gibi sınav verme mecburiyeti taşırlar mı? kısacası oturum hakkı kazananlar klasik vatandaşlarla aynı eşit eğitim hakkına da sahip midirler? tşk
Nationalism is an infantile disease. It is the measles of mankind.
Albert Einstein
Kullanıcı avatarı
Excellans
Site Admin
Site Admin
İletişim:

Kanada'da Eğitim

Sayın Joseba merhaba,
PR Kartı olanlar yani Permanent Residence - Sürekli Oturum hakkına sahip olanlar normal Kanada Vatandaşlarından farklı olarak sadece :
OY KULLANAMAZLAR,
SEÇME SEÇİLME HAKKINA SAHİP OLAMAZLAR,
KANADA PASAPORTUNA SAHİP OLAMAZLAR,
YÜKSEK GÜVENLİKLİ DEVLET İŞLERİNDE ÇALIŞAMAZLAR

Bunlar haricinde bir Kanada vatandaşı ne hakka sahipse aynı haklar onlar içinde geçerlidir. Kanun karşısında vatandaş ile aynı düzeydedir. Diğer sorunuz PR sahibi olan bir aile bireyi yada ailesi tüm eğitim sürecinde Kanada vatandaşlarına tanınan haklara tabidirler. International olayı onlar için geçerli değildir. Fakat dil konusunda eğer ana dilleri ingilizce yada fransızca değilse bu tabi sınavlar gerekmektedir (Geçmiş eğitiminizle bunu karşılayamadığınız zamanlar)

Bir International öğrenci seçtiği bölüm için yıllık 10.000 cad ödeyecekse ; Kanada vatandaşı yada Pr mensubu olanlar 4.500 - 5000 öder...
Saygılarımızla,

Kullanıcı avatarı
joseba
AZ DENEYİMLİ ÜYE
AZ DENEYİMLİ ÜYE

Kanada'da Eğitim

teşekkürler. peki örneğin ülkemizde olan bir durum, öğrenim kredisi burda da mevcut mudur? örneğin burada devlet üniv.süresi boyunca bazı kriterler dahilinde öğrencilere aylık harçlık olarak bir miktar paranın yanında okul harcını da karşılayarak yardım ediyor, kişi iş hayatına girince bu parayı devlete ödemeye başlıyor..
Albert Einstein
Kullanıcı avatarı
Excellans
Site Admin
Site Admin
İletişim:

Kanada'da Eğitim

Sayın Joseba,
Evet, aynen burada da geçerlidir. İhtiyacı olan öğrenciye kredilendirme yapılır, taksitlendirme yapılır ve öğrenci eğitimini bu şekilde karşılar. Daha sonra gelir elde ettiğinde yada etmeye başladığında bu borcu taksit taksit öder. Türkiye'den farkı devlet olsun özel olsun her eğitim kurumu bunu yapmaktadır.
Saygılarımızla,

Kullanıcı avatarı
joseba
AZ DENEYİMLİ ÜYE
AZ DENEYİMLİ ÜYE

Kanada'da Eğitim

Excellans yazdı:Sayın Joseba,
Evet, aynen burada da geçerlidir. İhtiyacı olan öğrenciye kredilendirme yapılır, taksitlendirme yapılır ve öğrenci eğitimini bu şekilde karşılar. Daha sonra gelir elde ettiğinde yada etmeye başladığında bu borcu taksit taksit öder. Türkiye'den farkı devlet olsun özel olsun her eğitim kurumu bunu yapmaktadır.
anlıyorum. bir soru daha: bunun için kriterler nelerdir?
düzeltme: böyle bir yazı buldum
Student Aid Programs

Share This
Printable version
Government Loan Plans
Apply for governmental student aid as soon as possible. Do not wait to be admitted to start this process.

Staff at the Financial Aid and Awards Office can explain regulations and help you apply for government student aid.

Provincial student aid is available in the form of guaranteed loans and bursaries. The amounts awarded for financial aid are based on financial needs and cost of living. The primary responsibility for financing a post-secondary education belongs to the student.

In all Canadian provinces, to qualify for governmental student aid you must be a Canadian Citizen or Permanent Resident domiciled with one year’s residence in the province to which you are applying, excluding any time spent in full-time studies.
Albert Einstein
Kullanıcı avatarı
joseba
AZ DENEYİMLİ ÜYE
AZ DENEYİMLİ ÜYE

Kanada'da Eğitim

tekrar herkese merhaba,
Sn. Excellans Quebec'te eğitimle ilgili bir sorum olacak;
Türkiye'de edindiğim diplomamın (Marmara ingilizce işletme - marketing major) Quebec'te denkliğini almam için ne yapmam gerekir? Yada en baştan 4yıllığı orda da okumam daha mı doğru bir yöntem olur, iş bulma ve geleceğim açısından?
bazı okullarla yazışıyorum, ordan gelen bir maili buraya post ediyorum:

Hello Ozan,

I am not certain what you mean by "diploma equivalency". If you are looking to have your diploma equated to a certain Canadian level, maybe the government would be your best source. If you are looking to study at our university following your studies at Marmara University, you can submit your official transcript when you apply to our university, and an admissions counselor will determine your placement within our program (my below reply speaks about this).

If you studied at an institution for 3 years where the sole language of instruction was English, you would then be exempt from taking the proficiency test. If not, you will have to take it.

Regards,
Albert Einstein
Kullanıcı avatarı
Excellans
Site Admin
Site Admin
İletişim:

Kanada'da Eğitim

Sayın Joseba merhaba,
Öncelikle diplomanızı bir meslek dalında yani '' Joseba'' bu mesleğe caizdir anlamında mı ? Denklik istiyorsunuz. Yoksa diplomanızı bir eğitim kurumuna başvurup burada alacağınız eğitim için mi ? Denklik istiyorsunuz.

Bu ikisi farklı şeyler olduğu için ilk önce buna bir cevap verirseniz yardımcı olalım.
Saygılarımızla,

Kullanıcı avatarı
joseba
AZ DENEYİMLİ ÜYE
AZ DENEYİMLİ ÜYE

Kanada'da Eğitim

Excellans yazdı:Sayın Joseba merhaba,
Öncelikle diplomanızı bir meslek dalında yani '' Joseba'' bu mesleğe caizdir anlamında mı ? Denklik istiyorsunuz. Yoksa diplomanızı bir eğitim kurumuna başvurup burada alacağınız eğitim için mi ? Denklik istiyorsunuz.

Bu ikisi farklı şeyler olduğu için ilk önce buna bir cevap verirseniz yardımcı olalım.
2.seçenek, yani alacağım eğitim için denklik istiyorum. yani tekrar aynı veya farklı bir bölümü okumam halinde ortak gelen dersleri almamam için ne yapmam gerekir?önceki aldığım diploma bana ne gibi bir kolaylık sağlar? okullara başvuru yaparken nasıl bir yol izlemeliyim?
tşk
Albert Einstein
Kullanıcı avatarı
Excellans
Site Admin
Site Admin
İletişim:

Kanada'da Eğitim

Sayın joseba,
Eğitim için ise size diplomanızla beraber ders Transcriptlerinizde gerekecektir. Ayrıca yine yabancı dil seviyeniz için eğer aldığınız eğitim yabancı dil değil ve 3 seneden az ise sınav istenecektir. Yada bazı okulların kendi dil eğitimleri olup bunlara başlamanız istenecektir. Şimdi diğer derslerin yani alınacak eğitimde kredilerin denklenmeside başvurduğunuz okula sunduğunuz Trnsc.ler ile karşılaştırılıp karar verilecektir. Bunlar sonucu okul size istediğiniz eğitimin ders kredilendirmesinde muaflık - yarı muaflık - tam muaflık gibi derecelerle eğitime kabulünüzü ve devamında alacağınız derslerinizi belirleyecektir. Böylece denk gelen dersleri tekrardan okumanıza gerek kalmayacaktır. Yada bir dersten yıllık yada dönemlik 50 kredi isteniyorsa sizin bu denk gelen dersinize göre sizden o ders için 30 kredi veya 20 kredi almanız planlaması yapılacaktır.
Saygılarımızla,

Kullanıcı avatarı
joseba
AZ DENEYİMLİ ÜYE
AZ DENEYİMLİ ÜYE

Kanada'da Eğitim

Excellans yazdı:Sayın joseba,
Eğitim için ise size diplomanızla beraber ders Transcriptlerinizde gerekecektir. Ayrıca yine yabancı dil seviyeniz için eğer aldığınız eğitim yabancı dil değil ve 3 seneden az ise sınav istenecektir. Yada bazı okulların kendi dil eğitimleri olup bunlara başlamanız istenecektir. Şimdi diğer derslerin yani alınacak eğitimde kredilerin denklenmeside başvurduğunuz okula sunduğunuz Trnsc.ler ile karşılaştırılıp karar verilecektir. Bunlar sonucu okul size istediğiniz eğitimin ders kredilendirmesinde muaflık - yarı muaflık - tam muaflık gibi derecelerle eğitime kabulünüzü ve devamında alacağınız derslerinizi belirleyecektir. Böylece denk gelen dersleri tekrardan okumanıza gerek kalmayacaktır. Yada bir dersten yıllık yada dönemlik 50 kredi isteniyorsa sizin bu denk gelen dersinize göre sizden o ders için 30 kredi veya 20 kredi almanız planlaması yapılacaktır.
anladım. şimdi okullarla tek tek yazışarak onların prosedürleri hakkında bilgi almam gerekiyor.
tekrar teşekkürler
Albert Einstein
Kullanıcı avatarı
Excellans
Site Admin
Site Admin
İletişim:

Kanada'da Eğitim

Sayın Joseba,
Evet ne yazıkki okullar ve gereklilikleri farklı. Bu arada çok iyi 2 yıllık diploma programlarıda var bunlarada bakınız. Ayrıca geldikten sonra uygun begendiğiniz okullara direkt gidip görüşmeniz çok daha verimli olacaktır. Siz PR statüsüyle geldiğiniz için farklı bir sürü programdan da yararlanma durumunuz var.
Saygılarımızla,

Kullanıcı avatarı
nekropsi
AZ DENEYİMLİ ÜYE
AZ DENEYİMLİ ÜYE

Kanada'da Eğitim

Okunmamış mesaj gönderen nekropsi »

Sayın Excellans,

Bende bu konu üzerinde düşünmekteyim, şuan Makina ve Kaynak mühendisliği diplomalarına sahibim fakat Kaynak mühendisliğinden emin olmamakla birlikte, Makina mühendisliği diplomam Canada da geçerli değil, kendim için eğitim planlaması düşünüyorum bu konuda öncelikle ingilizce seviyemi artırmam gerekiyor şuan içinde burada kursa devam etmekteyim. Canada ya yerleştiğimde de Ingilizce kursuna devam edeceğim sonrasında ise yine Makina Mühendisliği için okullara başvuracağım, tabi bu üniversite den üniversiteye değişmekte ama benim ne kadar daha fark okumam gerekecek, yoksa tüm 4 yılıda tekrar okumam gerekebilir mi? veya hutta Ingilizceyi iyi bir seviyeye getirdikten sonra Makina Mühendisliği dalında Master yapabilirmiyim, Türkiyede ki diplomamın üzerine Master kabulu alınması mumkun mudur? Eğer bu mümkün ise Master sonrası Mühendis olarak çalışılabilmektemidir? ( Amerikada bu şekilde yapan arkadaşlarım mevcut ve şuan Mühendis olark çalışmaktalar). Saygılar.
ResimResim
Kullanıcı avatarı
Excellans
Site Admin
Site Admin
İletişim:

Kanada'da Eğitim

Sayın Nekropsi merhaba,
Şimdi Türkiye'de yada Kanada dışında alınmış eğitim geçmişi ne yazıkki Kanada'da bazı okullar hariçki bunların sayısıda toplamda 10-15'i geçmez tam denklik getirmemektedir. Yani bir meslek sahibi universite, fakülte mezununu sistem ne yazıkki tekrar eğerki bu mesleği yapmak istiyorsa eğime zorlamaktadır. Buda Kanada'nın diğer bir kara gerçeğidir. Insanlar doktordur, mühendistir, meslek sahipleridir bu yüzden hatta Kanada onlara göçmenlik hakkı tanır fakat kapıdan içeri girildiğinde derki sen denk degilsin gel bir daha bende oku....
Sizin aslında sahip olduğunuz meslekler burda gerçekten iyi bir konumdadır yani hem iş bulma hemde kazanım açısından. Yapacağınız sizinde bahsettiğiniz gibi ilk önce yabancı dil sorununu çözmek bunu belki 6 ay belki ciddi 1-2 yıl eğitimlerle halledip yine sahip olduğunuz Türkiye'deki eğitimleriniz ve mezuniyetleriniz ile alakalıda Kanada içinde bu mesleklerin onaylı eğitimine devam etmek. Evet, Türkiye'de sahip olunan diploma ve bu diplomayı alırken almış olduğunuz eğitimler size yeni alacağınız eğitimlerde alınacak dersler ve kredilerde yardımcı olur. Bu direkt Kanada içinde başvurduğunuz eğitim kurumunun kendisine özel kabul şartları ile mümkündür bir okul seçersiniz yüksek eğitimlidir ve sizin aldığınız eski derselerin hiçbiri denk gelmez bu okulu tamamıyle bastan okumak zorunda kalırsınız yada bir eğitim seçersiniz bazı derslerden kredi olarak muaf olur bu okul 4 yıllıkken siz 3.5 3 yılda tamamlarsınız. Birde mesleği icra etmek için ayrıca Eyaletlerin kendi kabulleri vardır. Bu konuda da nereye hangi eyalete yerleşeceğiniz çok önemlidir. Bir eyalette Yurt dışında bile olsa 4 yıllık bir universite mezunluğu + Kanada içinde alınacak bir sertifika yada kısa süreli diploma programıyla bu ünvanın onayı mümkünken diğer eyalet yukarıda anlattığımız eğitim silsilesi sonrasında onay yada denklik verir.

Makine mühendisliğinde yada herhangi bir mühendislik alanında ilgili eyaletin muhendislik odasının sertifikasına sahip olunması yeterlidir. Kaynak ve Kaynak operatörlüğü için ise kısa süreli sertifikalar size yeterli olacaktır.

Yapılması gerekenler şunlar olmalıdır;

1- Hangi eyalette yaşayacağım?

2- Hangi mesleği yapmak istiyorum,

3- Yaşamayı düşündüğüm eyalet bu mesleği hangi şartlarda onaylıyor ve kabul ediyor,

4- Eğitim gereksinimi var ise hangi eğitim kurumunda devam edeceğim,

5- Devam edeceğim eğitim kurumunu seçerken dikkat edip eski eğitmlerimden saydırabildiğim kadar hangisi dahil almakta..

6- Daha evvelde sizlere FSW konu başlığında verdiğim Working in Canada linkini kullanarak yapılmak istenen meslek, yapılmak istenen şehir-eyalet ve mesleğin gereklilik şartlarını güzelce öğrenip adımları buna göre kurgulamak.WORKING IN CANADA

Ayrıca hem siz hemde sayın Joseba Perminant Resident olarak geleceksiniz, sizler diğer eğitim almak isteyenlerden 4-5 gömlek daha şanslı olduğunuz için Eğitiminizi seçerken yüksek yerlerden seçin 2 yıllık yerine 3 yıllık, 3 yıllık yerine 4 yıllık seçin. Hem fiyat olsun hemde okurken çalışabilme olsun bir çok artınız olduğu için eğitim kariyerinizi mademki yapmak istiyorsunuz en iyisinden en yükseğinden olsun. Madem bu çile çekilecek sonucu güzel olsun. Okullarda kredilerden tutun, sonra ödemeye kadar okurken ayrıca yardım maaşı almaya kadar geniş bu yelpazeden yararlanın.
Saygılarımızla,

Kullanıcı avatarı
nekropsi
AZ DENEYİMLİ ÜYE
AZ DENEYİMLİ ÜYE

Kanada'da Eğitim

Sayın Excellans,

Bilgiler için teşekkürler, verdiğiniz siteyi daha önce görmemiştim gerçekten mesleğimle ilgili doğru bilgileri buradan öğrenebileceğim bir site. Detaylı olarak bu siteyi inceleyeceğim.
Evet dediğiniz gibi eğer bundan sonraki hayatımızı Canada da idame ettirmek istiyorsak ve burada belli bir meslek ve kariyer sahibi isek orada da aynı kalifikasyona sahip olmak için 2-3 sene feda edilecekse buna katlanılması gerekli diye düşünüyorum.
Evet herşeyi bu söz güzel özetliyor: Madem bu çile çekilecek sonucu güzel olsun :))
ResimResim
Kullanıcı avatarı
Excellans
Site Admin
Site Admin
İletişim:

Kanada'da Eğitim

Sayın Nekropsi,
Evet madem bir göç hali var dediğiniz gibi şartlara uyum ve yaşama uyum mutlak gerekli. Siz araştırmalarınızı yapın hedefinizi belirleyin okullar konusunda, meslek eğitimleri konusunda iyidir- gereklidir- bu alınmalı - bu meslek sonucu bu bu olur diye iyice detaylandırırız.
Saygılarımızla,

Kullanıcı avatarı
joseba
AZ DENEYİMLİ ÜYE
AZ DENEYİMLİ ÜYE

Kanada'da Eğitim

Excellans yazdı:Sayın Joseba,
Evet ne yazıkki okullar ve gereklilikleri farklı. Bu arada çok iyi 2 yıllık diploma programlarıda var bunlarada bakınız. Ayrıca geldikten sonra uygun begendiğiniz okullara direkt gidip görüşmeniz çok daha verimli olacaktır. Siz PR statüsüyle geldiğiniz için farklı bir sürü programdan da yararlanma durumunuz var.
evet bu programları da biraz inceledim fakat cegep'ten ziyade 4 yıllık baccalaureat düşünüyorum. bir de nekropsi'ye yukardaki mesajınızda yazdığınız gibi çok çok büyük avantajlar da söz konusu PR'lar için. bunu sonuna kadar değerlendirmeyi, sıfırdan, yapabileceğim en kaliteli başlangıcı yapmayı hedefliyorum.. inşallah öyle de olur
En son joseba tarafından Ağustos 6, 2010, 3:41 pm tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
Albert Einstein
Kullanıcı avatarı
Excellans
Site Admin
Site Admin
İletişim:

Kanada'da Eğitim

Sayın Joseba merhaba,
Evet kesinlikle.... Eğer aile yada birey bu süreçte maddiyat-süre anlamında bir zorluğa girmeyecekse tabiki 4 yıllık bir bachelor en iyi seçim olacaktır. Hatta son yılın içinde (bazı okullarda ilk yıldan sonra) meslek alanında çalışabilme olanağı bulunmaktadır (Co-op). Böyle bir yapıda hem Kanada içi bir universiteli +Kanada içi mesleki deneyim + Ekstra Türkiye yada başka ülkelerden alınmış eğitimlerle mezuniyet sonrası diğer adaylardan bir adım önde olma durumunuzda mümkün olacaktır. Şuan okullarda olsun meslekte olsun Türkiye mezuniyetliğimiz değer görmesede beraberindeki Kanada mezuniyetliği ile bu sefer Double Graduate olarak sayılmaktadır. Yani kısaca iki universite bitirmiş bir eleman yada üstüne master yapmış bir eleman gibi hire- seçilme durumunuz ortaya çıkacaktır.

Dediğim gibi imkanı olan bireyler yada aileler PR haklarını çok iyi değerlendirerek yalnızca 3-4 yıl içinde iyi bir kariyer elde edebilir. Burada şuna çok iyi karar verilmesi lazım çalışmak mı? iyi bir eğitim sonrası çalışmak mı? Bildiğiniz gibi bazı göç eden ailelerimizin ne yazıkki durumlarından dolayı kısa bir sürede bir işe başlamaları gerekmektedir. Ve bu yüzdende ellerindeki deneyim olsun, eğitim olsun onlara istenilen düzeyde bir yapı çıkartmamaktadır. Kişi mecburiyetten kalkıp alakasız işlere başvurmak zorunda kalır, ailesinin yada kendisinin buna ihtiyacı vardır. Yada sabır ve sebat eden bu kişi hem bu tür işlerde çalışıp bir yandanda eğitimini devam ettirerek aslında çekilen çileyi ileride sağlam taşlar üzerinde kurulmuş olan binanın temellerine dogru atar...3 - 4 yıl sonrası Kanada Vatandaşlığı + Kanada deneyimi + Kanada mezuniyeti bu 3'lü size ve ailenize artılar olarak dönecektir..
Saygılarımızla,

Kullanıcı avatarı
nekropsi
AZ DENEYİMLİ ÜYE
AZ DENEYİMLİ ÜYE

Kanada'da Eğitim

Sayin Excellans,

Yukarida verdiginiz siteden biraz arastirma yaptim ve Toronto icin sahip oldugum Makina muh diplomasinin denkligi icin, Professional Engineers Ontario` a gonderdigim maile su sekilde cevap geldi paylasmak istedim.

Sorum:
To whome it may concern,

I,......., currently work as a mechanical engineer in Turkey. I have applied for immigration and I believe I will be living in Canada in a couple of months. I have gained my degree in Turkey and I also have other certificates and plus an International Welding Engineer degree. Besides, I have a seven years of experience as a mechanical engineer. I now would like to know what should my first step be to get an equivalence to my degree in Canada.
There will be some other further questions after I hear from you.

Gelen Cevap;
We have a program called the Engineering Intern Financial Credit program (please see our website, www.peo.on.ca). If you apply within 6 months of your landing date in Canada (this date would appear on your permanent resident card) and you have a bachelor’s degree in engineering then your application fee will be waived (i.e. no fee required). Please go to our website and apply on our website for the Engineering Intern Financial Credit Program once you are a permanent resident of Canada. For example, if your landing date on your PR card is January 2011 then you will have until the end of July 2011 to submit your application along with all the required documents to qualify for the FCP program. If you fail to provide us the required documents within the required time period then your file will be closed and if you wish to apply to PEO you will be required to pay the application fee of $339 (currently).

Your file will go to our Academic Requirements Committee (ARC) for assessment and they will determine what technical exams are required.

You can go to our website and look under licensing and registration and then click on technical exams and it will give you a list of all the disciplines that we offer and under each discipline are the required technical exams.

If you decide to apply we will require the following information.

We will require certified copies of your degree certificates and transcript of marks for each year studied. If these documents are not issued by the school in English, we will require the original language (Turkish) documents in addition to an official translation. Please note that official English translations are those prepared by certified translators belonging to the Association of Translators and Interpreters of Ontario (ATIO). To find a certified translator, you may call 1-800-234-5030 and they will assist you. Translations will also be accepted if prepared and certified by a Professional Engineer fluent in both languages. Please note that if a Professional Engineer translates your documents he/she must state that they are fluent in both languages and that this is an accurate translation.

Please submit an updated experience record (please refer to section 7 on page 9 of the Licensing Guide and Application for Licence). The experience requirement is 48 months of engineering experience including at least 12 months of Canadian engineering experience.

In order that we may proceed with the processing of your application, please provide documentation of Canadian Citizenship or Permanent Residency. A photocopy of one of the following documents would be acceptable:

i) Canadian Birth Certificate;
ii) Canadian Citizenship Card (both sides);
iii) Permanent Resident Card (both sides)

Please note that if the name on your documentation does not match the name on the licence application you will be licensed under the name that appears on the documentation, not the name that appears on the application form.

Sincerely,

Esther Kim
Senior Admissions Representative
101-40 Sheppard Ave. W.
North York, ON M2N 6K9
Tel: 416-840-1039
Fax: 416-224-8168
ekim@peo.on.ca
ResimResim
Kullanıcı avatarı
Excellans
Site Admin
Site Admin
İletişim:

Kanada'da Eğitim

Sayın Nekropsi merhaba,
Öncelikle basit olarak üstünden geçer isek ana başlıklar Girişinizden itibaren 6 ay içinde başvurunuzu yapar iseniz güzel bir olasılık ile başvuru masraflarından muaf olacaksınız. Ve yine FCP programından da yaralanma imkanınız olacak. Yine özellikle mühendisler için gerekli olan Professional Engineer Ontario lisansı içinde sadece 339 Kanada doları başvuru masrafı ile başvurunuzu yapacak gerekli eğitim değerlendirilmesi sonucunda ise yine bir teknik sınava tabi tutalabilir yada muaf olabilirsiniz. Bu direkt sizin aldığınız eğitim geçmişinizle alakalı olacaktır. Yine evraklarınızın mutlaka Ontario'da yetkili bir çevirmen vasıtasıyla yada yine PEO sertifikasına sahip eş dost akraba tanıdık vasıtasıyla yapılmasını bildiriyorlar.

Yapılacaklar gayet net açıklanmış, kısmet geldiğiniz zaman ve öncesi gerekli belgeleri toparlayınız. Unutmayınız daha evvel ne kadar bu mesleklerde iş deneyiminiz olduysa bu süre zarfında hepsinden yaptığınız iş, görev, süre, sorumluluklar olarak tavsiye mektupları alınız. Bunları bu dosyaya ekleyiniz. Yine ayrıca eğerki kredilendirme sonucu bazı eksiklikler ve eğitim gerekliliği doğdu sakın basite indirgeyip sadece o kredileri almayın zaman ve maddiyat konusunda belli bir süre sıkıntınız yok ise size tavsiyem nasıl olsa indirimli öğrenci olacağınız için full başlı başına bir eğitim almanız olacaktır. Ama tabiki bu buradaki durumunuz, siz ve eşiniz ile vereceğiniz karar ile mümkündür. Takıldığınız yer yada bir sorun olursa e-mail ile ulaşabilirsiniz bu başvuru ve detaylarda.
Saygılarımızla,

zipincanada
ACEMİ ÜYE
ACEMİ ÜYE

Kanada'da Eğitim

Okunmamış mesaj gönderen zipincanada »

Sayin Exelans,

George Brown College hakkinda bir bilginiz var mi? Bana bilgi verebilir misiniz?

Saygilarimla,

Nezih yaman
Kullanıcı avatarı
Excellans
Site Admin
Site Admin
İletişim:

Kanada'da Eğitim

Sayın Zipincanada merhaba,
George Brown College, Toronto'da özellikle yaklaşık 50 yıllık geçmişi olan bir kolejdir. hem uluslar arası öğrenciler olsun hemde Kanada öğrencilileri olsun verdiği eğitim seçilebilirliği, değişkenlikleri ve sosyal çevresinin genişliği ile tercih sebebi olan eğitim birimlerindedir. Hatta işitme engelliler vs gibi öğrenciler içinde eğitimlere sahip oluşu eğitim kurmunun ciddiyetini vermiştir. İsim olarak belkide reklamsızdır ama kalitesi tartışılmazdır. Kanada'nın en seçkin şirketleriyle olan ilişkileri sayesinde hem co-op programları olsun hemde mezuniyet sonrası mezunlarına geniş imkanlar sunabilmektedir. Yine detay ve ön bilgi için size dosya halinde ileteyim inceleyiniz.
George Brown - Guide -Türkçe
Saygılarımızla,

Kullanıcı avatarı
ibozdag
AZ DENEYİMLİ ÜYE
AZ DENEYİMLİ ÜYE

Kanada'da Eğitim

Okunmamış mesaj gönderen ibozdag »

Excellans merhaba

bogazici üniversitesi turizm işlt. 4 yıllık mezununun kanadada denkligi varmıdır nerden ogrenebiliriz.
Kullanıcı avatarı
Excellans
Site Admin
Site Admin
İletişim:

Kanada'da Eğitim

Sayın Ibozdag merhaba,
Öncelikle sizin branşınız diğer Doktor- Muhendis vs gibi olmadığı için herhangi bir oda, organizasyon zorunluluğu olmadığı için ekstra bir işlem gerekmeyecektir. Size sadece eğerki üst bir eğitim yada üniversite seçimi sırasında bu eğitim kurumundaki dersler için kredi-ders denkliği gerekecektir ki fazla derse, krediye gerek kalmasın. Buda başvuru yapılan universite ile değişkenlik göstermektedir. Eğer bu yönde bir sorgunuz var ise ona göre detaylandıralım.
Saygılarımızla,

Kullanıcı avatarı
nekropsi
AZ DENEYİMLİ ÜYE
AZ DENEYİMLİ ÜYE

Kanada'da Eğitim

Evet benim yeni ilgi alanim ile ilgili nihayet sorular helmeye basladi,

Sayin Excellans,
Daha oncede bu sorulari sormustum sizlere ve bazi cozum yontemlerinden bahsetm isiniz. Ben Ingilizce egitimi sonrasi Master yapma dusuncesindeyim fakat Muhendislik konusunda yapilacak Master in epey zorlu oldugu soylenmekte, hele ki universite bilgilerinden 9 yil uzak kalmis biri olarak benim icinde gercekten zorludur, bundan ziyade post graduate tavsiye etmekteler fakat Makina muh dalinda Post Graduate varmidir bunuda cok iyi bilmemekteyim. Turkiyeden sahip olunan Muhendislik diplomasi sonrasi MBA yapmakta, Kanada da Muh diplomasinin gecerliligine ulasilmasi icin yeterli olmayacaktir diye dusunuyorum. Bu nedenle ya iyi biur ingilizce sonrasi MAster, var ise post graduate. Yada bu bolume basvurup mezun olunan transkrip ile belli dersleri gecerliliginin saydirilip geri kalani okumak fakat buda kimbilir kac sene alir, buda acikcasi bu yastan sonra isime gelmeyen veya zor gelen bir durum :)
Bu konuda Kanada ya Muh olarak giden insanlarin hangi yollari izlediklerini merak etmekteyim. Tecrubeli olan arkadaslar var ise ve paylasirlar ise sevinirim. Saygilar....
ResimResim
Kullanıcı avatarı
Excellans
Site Admin
Site Admin
İletişim:

Kanada'da Eğitim

Sayın Nekropsi merhaba,
Size özel, mühendislik için hatta orada bile gelmeden bu işi gelene kadar halledebileceğiniz kurumun web adresini vereceğim. Bu kurum sizin sahip olduğunuz ve almış olduğunuz mühendislik eğitiminizi denkleştirecek. Yani olası ileride herhangi bir master zamanı yada profesyonel muhendislik lisansı alma sırasında bu kurumun yapmış olduğu kayıt ve denklikle bir çok dertten kurtulmuş olacaksınız. Eğer yanlış hatırlamıyorsam 175 - 200 canada doları gibi bir masrafı olacaktır.Foreign Engineers in Canada
Bu kurum sizin aldığınız eğitimi evet mühendislik eğitimi olarak bunu bunu almıştırı denkleştiriyor. Buda ileride bir universite kayıt zamanı yada profesyonel mühendis lisans başvurusu sırasında sizi bir daha okul vs işleri ile uğraştırmamış oluyor. Eğerki dediğiniz gibi bir master yaptıgınızda 1-2 yıllık kolayca dersleriniz sayılabilir duruma geliyor. Yine okul değilde direkt kabul yani lisans alma isteğiniz olursa bunun içinde P.Eng. yani profesyonel mühendis lisansı almanız gerekecektir. Yine bunun için yetkili kurum olan P.Eng. yapmanız gereken 4 adımlık prosedürü takip etmek olacaktır. Universite yani master eğitimi olarakta Calgary üniversitesini, BC'de Memorial üniversitesini, yine UOIT yani Ontario üniversitelerinde ki mühendislik master eğitimlerine bakmanızı tavsiye ederim.
Calgary-Calgary University
Vancouver-Memorial University
Ontario-Ontario University
Saygılarımızla,

Kullanıcı avatarı
nekropsi
AZ DENEYİMLİ ÜYE
AZ DENEYİMLİ ÜYE

Kanada'da Eğitim

Sayin Excellans,
Bayram dolayisi ile foruma bakamamistim, bu bilgiler benim icin gercekten cok onemli olup, en kisa surede verdiginiz adresi okuyup gerekli incelemeleri yapacagim ve bu konuda sizleride tekrar bilgilendirecegim, tesekkur eder saygilar sunarim.
ResimResim
Kullanıcı avatarı
baris_antalya
AZ DENEYİMLİ ÜYE
AZ DENEYİMLİ ÜYE

Kanada'da Eğitim

Okunmamış mesaj gönderen baris_antalya »

Orta Dogu Teknik Universitesi'nin bunyesinde bulunan URAP adli uluslararasi bir ekibin hazirladigi dunyanin en iyi 2000 universitesinin aciklanacagi bir sempozyuma davet edilmem uzerine 3 Aralik 2010 tarihinde Ankara'da bulunacagim. İlk 2000'e girecek olan Kanada universitelerini ciddi anlamda merak etmekteyim. Konusmaci olarak degil ama misafir olarak bazi Kanada universitelerinden akademisyenlerin de o gun orada bulunmasi bekleniyor. Etkinlik sirasinda Kanada'daki universiteler ile ilgili yapilan yorumlari ve mumkun olursa Kanadali akademisyenlerle yapacagim muhabbet esnasinda konustuklarimizi forumda paylasacagim.

Saygilarimla.
ResimResim
Kullanıcı avatarı
Excellans
Site Admin
Site Admin
İletişim:

Kanada'da Eğitim

Sayın Barış Antalya merhaba,
Özellikle şu aylarda Kanada'da öğrenciler tarafından büyük protestolara neden olan Üniversite yönetimlerinin bu tür gelecek vadeden piyasalara yönelmesi bence manidadır. İçeride gerçek öğrenciler ( Öğrenim fiyatlarına yapılan zamlar sonrası) ve hatta olası tercih öğrenciler ne yazıkki bu yapıyı ciddi ciddi sorgulamaya başladılar. Bu aslında, Kanada gibi düşünce özgürlüğü ve hak arama fikir ve davranışlarının açık ve fazla olduğu bir ülkede iyi bir gelişme öğrenciler açısından belkide böylece üniversiteler arası rekabet artar ve eğitim almak isteyen adaylarda bu savaştan paylarına düşeni olumlu şekilde alırlar. Yoksa ne yazık ki Amerika bunların hepsini yavaş yavaş toplayacak. Online mezuniyet veren ciddi eğitim kurumlarının da bir bir eğitim bakanlıkları tarafından yetkili diploma sayılması, bu mezunların artık işverenler tarafından da tercih görmeside universitelerin gelecek dönemde başını ağrıtacak diğer unsurlar gibi duruyor.... Hayırlı olsun semineri ve sonrasında tüm öngörülerinizi paylaşmanız tabiki diğer arkadaşlar için bulunmaz bir bilgi ve deneyim kaynağı olacaktır.
Saygılarımızla,

KELOWNA
YENİ ÜYE
YENİ ÜYE

Kanada'da Eğitim

Okunmamış mesaj gönderen KELOWNA »

Herkese merhaba,

yaklaşık olarak 3 aydır yurt dışı eğitimi ile ilgili araştırmalarımı sıklaştırmaya başlamıştım aslında bunun öncesindeki karar verme süreci herkes gibi benimde çetrefilli ve kafa karışıklıklarıyla doluydu. Neyse ki ekim ayında Kanada'da Work&Study programına katılmaya karar vermiştim ve bunun için yaşadığım şehirde bulunan şirketlerle görüşmeye başladım, herkesin bildiği gibi bu şirketler belli okulları önüme koydular ve onlar arasından seçim yapmam gerekiyordu, ben de Vancouver-ILAC ta karar kılmıştım ve işlemleri yapmak için yola koyulmuştum.... Buraya kadar herkesin yaşadığı şeyleri yaşıyordum işte bu noktada bir dönüm noktam oldu, sayın EXCELLANS ile tanıştım, buna vesile olan sevgili abim, ablam olan AKITA ya da buradan tekrar tekrar teşekkür ederim... Evet ben şirketle anlaşma yapmaktan vazgeçtim çünkü sayın Excellans ın bana vermiş olduğu bilgiler ve tavsiyeler o kadar aydınlatıcıydı ki benim seçimlerim tamamen yön değiştirmeye başlamıştı... Öncelikle okul - şehir konusunda kıyaslama yapabilmem için bana iki okul önerdi bunları amaçlarımı ve bütçemi ele alarak değerlendirdim (k)... Vancouver şehrinin bana hitap etmediğini ve benim için en doğru seçimin Kelowna olacağına karar verdik, International Gateway Kelowna ya başvurabilme aşamasına gelene kadar yine belli bir zaman akıp gitmişti zaman hızlı ilerliyordu ve ben ocak ayında orada olmak istiyordum bu da vize başvurusu için zamanımın daraldığı anlamına geliyordu, sayın Excellans bu süreçte de tıpkı okul seçimin de ve şehir seçimin de olduğu gibi bana en doğru bilgileri verdi ve evraklarımın hazırlanmasından vizemin çıkışına kadar birçok aşamada yine bana yardımcı oldu...

Arkadaşlar ilk kez yurt dışına çıkmak ve bir öğrenci olarak çıkmak gerçekten çok zor ( gerçi henüz çıkmadım ama ), bu noktalarda özellikle dikkat etmemiz gerekiyor ve bize sunulanları dikkatle incelemeliyiz, şirketler binlerce okul arasından sadece herkesinde bildiği gibi ILAC, PLI, LSC vb.... gibi okulları sunuyorlar ve verdikleri bilgiler o kadar eksik ve yalan yanlış ki doğrusunu öğrendiğimizde şaşırıp kalıyoruz. Bu farkındalığı da sayın Excellans ın sayesinde elde etmiş olmam kaçınılmazdır tabii...
Şirketlerin sizlere bizler vermiş olduğun yalan yanlış bilgilerden en basiti ; eğer ki Kanada vizesini alabilirsem sonra Amerika vizesine turistik olarak başvurmak istemidiğimi söylemiştim( ABD ye okulların düzenlemiş olduğu h.sonu gezileri, ABD aktarmalı uçak biletlerinin daha uygun olması ve yıllardır ABD de yaşamak, çalışmak hayallerimin olmasıydı), onlarda bununancak Türkiyeden ayrılmadan önce yapabileceğimi orada bunun mümkün olmadığını söylemeleriydi. Oysa ki doğrusu Kanada da ABD elçiliğinin bulunduğu bir şehirden rahatça vize başvurusu yapabileceğimizdir....

Yani ABD vizesi için vermiş oldukları bilgiler dahi bu denliyken Kanada vizesi için bana ne denli yardımcı olabileceklerini tahmin edemiyorum...
Yurt dışı eğitimimle ilgili gelişmeleri ilerleyen günlerde buradan sizlere elimden geldiğince paylaşarak mümkünse yardımcı olmaya çalışacağım...

Şu an elimde olan 1 yıllık (fakat programım 9 aylık) vizeyi kullanmak için sadece uygun maliyetli bir uçak biletine ihtiyacım var:)

Forumda bulunan arkadaşlar eğer ki merak ettiğiniz bir şey olursa da bende seve seve cevaplamak isterim....
Kullanıcı avatarı
ozlem
YENİ ÜYE
YENİ ÜYE

Kanada'da Eğitim

Okunmamış mesaj gönderen ozlem »

Sayın Kelowna,

Yaşadığınız bölge ile ilgili izlenimlerinizi anlatabilir misiniz? Nasıl bir yer? İnsanlar nasıl?

Teşekkürler,

Ozlem
ResimResim
KELOWNA
YENİ ÜYE
YENİ ÜYE

Kanada'da Eğitim

Okunmamış mesaj gönderen KELOWNA »

ozlem yazdı:Sayın Kelowna,

Yaşadığınız bölge ile ilgili izlenimlerinizi anlatabilir misiniz? Nasıl bir yer? İnsanlar nasıl?

Teşekkürler,

Ozlem

Merhaba Özlem hanım,

Ben henüz Türkiye'deyim ve biletimi yeni aldım, 26 Aralıkta Kelowna'da olacağım, oraya ulaştığımda ilk fırsatta size merak ettiklerinizi ve benim deneyimlerimi, gözlemlerimi aktarmaya çalışacağım...

Eğitim için ideal bir şehir olacak umarım.
Kullanıcı avatarı
baris_antalya
AZ DENEYİMLİ ÜYE
AZ DENEYİMLİ ÜYE

Kanada'da Eğitim

Okunmamış mesaj gönderen baris_antalya »

Nihayet sempozyumun ardindan tekrar foruma girebildim. URAP kararini aldi ve degisik kosullarda degerlendirerek dunyanin en iyi 2000 universitesini secti! Acikcasi ilk aciklandiginda salonda bir saskinlik soz konusuydu. Nedeni ise 18. sirada beklenen University of Toronto'nun 3. sirda olmasiydi. Ne yalan soyleyeyim, sevindim ama ben de sasirdim :) Detayli listeye resmi internet sitesinden ulasabilirsiniz. http://www.urapcenter.org/2010/
ResimResim
Kullanıcı avatarı
Excellans
Site Admin
Site Admin
İletişim:

Kanada'da Eğitim

Sayın Barıs_Antalya merhaba,
Değerli bilgiler için teşekkürler. Öğrenci yada eğitim almak isteyen arkadaşlar için yararlı olacaktır.
Saygılarımızla,

aaaass
YENİ ÜYE
YENİ ÜYE

Kanada'da Eğitim

Okunmamış mesaj gönderen aaaass »

Merhaba , Excellans Bey
Size birkaç sorum olacak, yardımcı olursanız çok sevinirim.
-Ocak ayı içerisinde Ilac dil okuluna gitmeyi planlıyorum kabul mektubu vs. geldi , danışman şirketiyle çalışıyorum zaten, sadece bir nokta var bendeki tapularda kanadada oturan yakın bir akrabamında adı var ben bunu kimseye belirtmedim niyet mektubundada belirtmiyecem , bu tapuları versem oradaki isme kadar bakarlar mı bunu öğrenmek istiyorum ? çünkü 4 tane tapu mevcut eğer bakmazlar derseniz hepsini gösterecem.
- 6 ay lık bir dil kursuna gidiyorum bankada 20 milyar civarı bir para olacak hareketli bir hesap sayılır para yatıyor çekiliyor ama az miktarda tabi , 6 aylık kurs için 20 milyar yeterli olur mu ? ( yanında ev tapusu ve eğer olursa göstereceğim 4 tane daha tapu , babamın maaşı 2.5 milyar ama kesile kesile düzenli bir şekilde 1.5 milyar para yatıyor onun maaş bordroları , ve babam sponsor olucak , d.n : gerçi konsolosluktakiler buna bakmazlar ama ; kücük bir şehirde yaşıyoruz o yüzden asgari bir ücretle geçiniyor bir insan burada onuda belirtiyim. )
Kullanıcı avatarı
Excellans
Site Admin
Site Admin
İletişim:

Kanada'da Eğitim

Sayın aaaass merhaba,
İlk önce geçerli bir e-mail adresi ile üye olmanızı rica edecegiz.
Saygılarımızla,

fly79
YENİ ÜYE
YENİ ÜYE

Kanada'da Eğitim

Okunmamış mesaj gönderen fly79 »

ben aaaass Excellans Bey , özür dilerim çok fazla internete girecek durumda olmadığımdan acele ile üye olup yazdım , yukarıdaki sorumu cevaplarsanız sevinirim.

“KANADA'DA EĞİTİM” sayfasına dön