Kanada'ya Gocmenlik sansimiz nedir?

Kanada göçmenlik başvurusu hakkında temel bilgiler aktaracağız
Konyalıoglu
YENİ ÜYE
YENİ ÜYE

Okunmamış mesaj gönderen Konyalıoglu »

Esim ve ben lisans mezunuyuz ve bankaciyiz. Esim 6 yillik, ben 13 yillik. Esim ayni zamanda ziraat muhendisi. Benim İngilizce seviyem iyi derecede esimin ise yok denecek kadar az. Sansimiz ne kadar? Tesekkurler
Kullanıcı avatarı
Excellans
Site Admin
Site Admin
İletişim:

Okunmamış mesaj gönderen Excellans »

Sayın Konyalıoglu merhaba,
Aşağıda linkini vereceğimiz Web sayfamızdaki ''Kanada Göçmenlik Değerlendirme'' formunu doldurunuz. Bizde sizlere bilgileriniz ve ailenizin durumuna göre tüm olasılıkları ve değerlendirmeyi bildirelim.
KANADA GÖÇMENLİK DEGERLENDIRME TESTI
Saygılarımızla,
Kanada, Kanada göçmenlik başvurusu, Kanada vizesi, Kanadada eğitim ve Kanada hakkında her şey

E-mail: destek@bizvekanada.com/info@bizvekanada.com/bilgi@bizvekanada.com/admin@bizvekanada.com
FACEBOOK - KANADA HAKKINDA HERSEY
Kullanıcı avatarı
ocein
ACEMİ ÜYE
ACEMİ ÜYE

Okunmamış mesaj gönderen ocein »

Konyalıoglu yazdı:Esim ve ben lisans mezunuyuz ve bankaciyiz. Esim 6 yillik, ben 13 yillik. Esim ayni zamanda ziraat muhendisi. Benim İngilizce seviyem iyi derecede esimin ise yok denecek kadar az. Sansimiz ne kadar? Tesekkurler
Merhabalar Konyalioglu,
Son durum nedir ve ne yapmaya karar verdiniz?
Gorusmek uzere, iyi gunler.
gsoykan
YENİ ÜYE
YENİ ÜYE

Okunmamış mesaj gönderen gsoykan »

Sn Excellans,
öncelikle böyle faydalı bir site oluşturduğunuz için size teşekkür ediyorum.
benim sorum şu ; eşimin ablası 11 yıldır Canada'da yaşıyor, evli, eşi de kendisi de hem Canada, hemde Türk vatandaşı. Eşi Canada da kendi işini yapıyor,
Bizde eşim ve kızımla Canada'ya onların yanına yerleşmek istiyoruz. Eşimin eniştesi bize iş davetiyesi yollayacak. Ve bir süre onların evinde konaklayacağız.
Fakat şöyle bir durum var, ben üniversite mezunuyum ama eşim lise mezunu, ingilizce bilgimizde çok yeterli düzeyde değil.
kızımız 4 yaşında.
biz vasıflı işçi statüsünde göçmenlik başvurusu yapmayı düşünmüştük ama sanırım eşimin mezuniyet durumundan dolayı şansımız düşük gibi..
eşimin eniştesinin bize iş davetiyesi göndermesinin bizim için ne gibi bir avantajı olabilir..
acaba başvuru yapıp şansımızı denesek mi, yoksa eşim herhangi bir bölümde 2 yıl okuyup bir yüksekokul diploması mı alsa karar veremedik.
yardımcı fikirlerinizi bekliyoruz, teşekkürler.
Kullanıcı avatarı
Excellans
Site Admin
Site Admin
İletişim:

gsoykan yazdı:Sn Excellans,
öncelikle böyle faydalı bir site oluşturduğunuz için size teşekkür ediyorum.
benim sorum şu ; eşimin ablası 11 yıldır Canada'da yaşıyor, evli, eşi de kendisi de hem Canada, hemde Türk vatandaşı. Eşi Canada da kendi işini yapıyor,
Bizde eşim ve kızımla Canada'ya onların yanına yerleşmek istiyoruz. Eşimin eniştesi bize iş davetiyesi yollayacak. Ve bir süre onların evinde konaklayacağız.
Fakat şöyle bir durum var, ben üniversite mezunuyum ama eşim lise mezunu, ingilizce bilgimizde çok yeterli düzeyde değil.
kızımız 4 yaşında.biz vasıflı işçi statüsünde göçmenlik başvurusu yapmayı düşünmüştük ama sanırım eşimin mezuniyet durumundan dolayı şansımız düşük gibi..
eşimin eniştesinin bize iş davetiyesi göndermesinin bizim için ne gibi bir avantajı olabilir..acaba başvuru yapıp şansımızı denesek mi, yoksa eşim herhangi bir bölümde 2 yıl okuyup bir yüksekokul diploması mı alsa karar veremedik.yardımcı fikirlerinizi bekliyoruz, teşekkürler.
Sayın Gsoykan merhaba,
Öncelikle eşinizin eniştesinin size iş davetiyesi göndermesi kendi başına yeterli bir işlem değildir. Eşinizin eniştesinin kendi sahibi olduğu işyerinden Kanada içinde Ulusal Insan Kaynaklarına başvurup size yada eşinize ( iş teklifi kime yapılacaksa) aranızda iş sözlemesi yapıp, insan kaynaklarından ben bu personeli çalıştırmak istiyorum iznini almalıdır ( LMO) Bu izni aldıktan sonra size aranızda yapılmış iş sözleşmesi ( resmi) + LMO iznini gönderecek ve sonrasında sizde isterseniz bu iş teklifi + LMO belgesi ile geçici çalışma iznine başvuracaksınız yada mesleğiniz - eşinizin mesleği, eğitimi, yabancı dil bilgisi 67 puan geneline uyuyor ise göçmenlik başvurunuzu yapacaksınız.

Karşıdaki işveren mutlaka bu izni size almalı aksi takdirde sadece davetiye ile vesaire bir başvuru yapma durumunuz yoktur. Bu başvuruyu ise Service Canada departmanına ilgili formlar ve eleman arama - bulma şartlarını yerine getirerek yapmalıdırlar.

Eğer şirket sahibi kişi bu izini size alabilecekse tabiki bu yolu denemek mümkün, ancak hayır ise bahsettiğiniz gibi siz yada eşiniz 2,3,4 yıllık bir kolej - fakulte - universite eğitimi ile buraya gelip kalma adımlarınızı buna göre yapılandırabilirsiniz.
Saygılarımızla,
Kanada, Kanada göçmenlik başvurusu, Kanada vizesi, Kanadada eğitim ve Kanada hakkında her şey

E-mail: destek@bizvekanada.com/info@bizvekanada.com/bilgi@bizvekanada.com/admin@bizvekanada.com
Kullanıcı avatarı
Xequed
YENİ ÜYE
YENİ ÜYE
İletişim:

Okunmamış mesaj gönderen Xequed »

Merhabalar,

Ben 25 yaşında üniversite öğrencisiyim ve KTÜ Orman Mühendisliği okumaktayım. Nasipse seneye veya 1.5 sene sonra okulum biticek. Hem hayallerim, hemde bölümüm nedeniyle iş hayatımı Kanada'da sürdürmek istiyorum. Kanada'ya hangi başvuru şekli ve yolu ile daha kolay göçedebilirim? Yani yüksek lisans, master gibi programlarla mı, yoksa iş daveti ile mi veya başka bir seçenek varsa nedir? Mesleğim doğrultusunda Kanada'da hangi eyalette ikame etmem daha iyi olacaktır. İngilizce seviyem kendimi ifade edebilecek, yazılı metinleri anlayabilecek kadar. Yani grammer bakımından resmi bir yazı yazmak veya çok düzgün bir grammer yapısı ortaya koymam bir eğitim almadan mümkün değil. Banka hesabımda 20000 TL bakiye ve üzerime 1 adet müstakil ev bulunmaktadır. Bunlar yeterli midir ? 25 yaşında olmam Kanada göçmenliği için avantaj mı, dezavantaj mıdır? Orda bildiğim kadarıyla bir dizi eğitim ve denkleme programında bulunmam gerekicek ve bu hususta herhangi bir şekilde orda kendimi idame edebilecek kadar kazancım olabilecek bir işte çalışabilir miyim?

Saygılar,

Not: Konuyu biraz fazla dağıttım sanırım, forumda ilk mesajım sadece 2 gündür forumu inceliyorum, durumumu mazur görünüz :)
All is well... :)
Kullanıcı avatarı
Excellans
Site Admin
Site Admin
İletişim:

Xequed yazdı:Merhabalar,

Ben 25 yaşında üniversite öğrencisiyim ve KTÜ Orman Mühendisliği okumaktayım. Nasipse seneye veya 1.5 sene sonra okulum biticek. Hem hayallerim, hemde bölümüm nedeniyle iş hayatımı Kanada'da sürdürmek istiyorum. Kanada'ya hangi başvuru şekli ve yolu ile daha kolay göçedebilirim? Yani yüksek lisans, master gibi programlarla mı, yoksa iş daveti ile mi veya başka bir seçenek varsa nedir? Mesleğim doğrultusunda Kanada'da hangi eyalette ikame etmem daha iyi olacaktır. İngilizce seviyem kendimi ifade edebilecek, yazılı metinleri anlayabilecek kadar. Yani grammer bakımından resmi bir yazı yazmak veya çok düzgün bir grammer yapısı ortaya koymam bir eğitim almadan mümkün değil. Banka hesabımda 20000 TL bakiye ve üzerime 1 adet müstakil ev bulunmaktadır. Bunlar yeterli midir ? 25 yaşında olmam Kanada göçmenliği için avantaj mı, dezavantaj mıdır? Orda bildiğim kadarıyla bir dizi eğitim ve denkleme programında bulunmam gerekicek ve bu hususta herhangi bir şekilde orda kendimi idame edebilecek kadar kazancım olabilecek bir işte çalışabilir miyim?

Saygılar,
Not: Konuyu biraz fazla dağıttım sanırım, forumda ilk mesajım sadece 2 gündür forumu inceliyorum, durumumu mazur görünüz :)
Sayın Xequed merhaba,
Öncelikle şunu belirtelim ki 1 yada 1.5 sene gibi uzun bir zaman için ne göçmenlik nede burada çalışma vs gibi konular için şimdiden alacaganız bilgilerin ne yazıkki bir anlamı olamayacaktır. Çünkü göçmenlik vaısfları ve yine Kanada'da çalışabilme yeterlilikleri ne yazıkki zaman içerisende bir çok kez değişmiş ve değişecektirde.
Ancak verdiğiniz ve aktardığınız bilgilerden sizin mezuniyet sonrası yapmanız gereken en mantıklı plan Dil okulu + 1-2-3-4 yıllık bir Kanada'da kolej - fakülte - sertifika - diploma programına yine mesleğiniz ve eğitim geçmişinizle alakalı olarak odaklanmak ve bunlar sonucuda Kanada'da bulundugunuz eyaletin size sundugu göçmen olabilme şartlarından yararlanmak olacaktır. Yaşınız aksine iyi bir avantajdır o konuda bir sıkıntınız olmasın fakat iş tecrübeniz ne yazıkki dez avantajdır Kanada dışında eğer buna sahip iseniz. Çalışma konusunda ise okullarınızın size sundugu sınırlı kapsamlı çalışma olanaklarında tabiki çalışabilirsiniz. Ama unutmayın bu çalışma sizin tüm masraflarınızı karşılayacak yeterlilikte olmayacak sadece size bir ek gelir olma ihtimaline sahip olacaktır.
Saygılarımızla,

Kullanıcı avatarı
Xequed
YENİ ÜYE
YENİ ÜYE
İletişim:

Excellans yazdı: Sayın Xequed merhaba,
Öncelikle şunu belirtelim ki 1 yada 1.5 sene gibi uzun bir zaman için ne göçmenlik nede burada çalışma vs gibi konular için şimdiden alacaganız bilgilerin ne yazıkki bir anlamı olamayacaktır. Çünkü göçmenlik vaısfları ve yine Kanada'da çalışabilme yeterlilikleri ne yazıkki zaman içerisende bir çok kez değişmiş ve değişecektirde.
Ancak verdiğiniz ve aktardığınız bilgilerden sizin mezuniyet sonrası yapmanız gereken en mantıklı plan Dil okulu + 1-2-3-4 yıllık bir Kanada'da kolej - fakülte - sertifika - diploma programına yine mesleğiniz ve eğitim geçmişinizle alakalı olarak odaklanmak ve bunlar sonucuda Kanada'da bulundugunuz eyaletin size sundugu göçmen olabilme şartlarından yararlanmak olacaktır. Yaşınız aksine iyi bir avantajdır o konuda bir sıkıntınız olmasın fakat iş tecrübeniz ne yazıkki dez avantajdır Kanada dışında eğer buna sahip iseniz. Çalışma konusunda ise okullarınızın size sundugu sınırlı kapsamlı çalışma olanaklarında tabiki çalışabilirsiniz. Ama unutmayın bu çalışma sizin tüm masraflarınızı karşılayacak yeterlilikte olmayacak sadece size bir ek gelir olma ihtimaline sahip olacaktır.
Sayın Excellans,

Dil okulunu Kanada'da mı yoksa Türkiye'de mi tamamlamam daha avantajlı ve Dil okulu için Kanada'ya giderken sadece turist vizesi gibi bir vize ile mi gidilmekte? Ayrıca orda eğitim alırken bir yandan da çalışmak bana ne kadar bir gelir getirecektir (normal bir part time iş temposu) ve orda ki 1 aylık harcamam ortalama olarak ne kadar olacaktır, okul master programı için gelen uluslararası öğrencilere herhangi bir burs veya yardım yapmıyor mu? Orda hayata başlangıç giderleri nedir ?
Açıkçası şunu belirtmek isterim, ben çok azimli bir insanımdır ve yapacağım dediğim şeyi hep yapmışımdır. Fakat tek kuşkulandığım şey para. Türkiye'de kalsam benim için yeterli olabilecek varlığım, oraya gittiğimde beni ne kadar idare eder diye düşünmekteyim. Fakat hem kendi mesleğim açısından hemde kardeşimin geleceği açısından Kanada'ya gitmeyi çok istiyorum. Ve bu yüzden tek problem yaratabilecek olan parasal mevzu ile ilgili orda ne kadarlık bir giderim olabilir onu iyi hesaplamam gerekiyor.

İlginiz için teşekkür eder, esenlikler dilerim.

Saygılar,
Kullanıcı avatarı
ocein
ACEMİ ÜYE
ACEMİ ÜYE

Merhabalar Xequed,

Musadeniz olursa sorunuza cevap vermeye calisayim.
Oncelikle sunu belirtmem gerekir ki, hem dil ogrenip hem de calismak cok zor bir istir. Hep kolay oldugu soylenmistir zor oldugu farkedilmistir. Simdi ihtimaller uzerinde duralim, diyelim ki para meselesi sizi bunaltmaya basladi ve calisayim dediniz. Ne olacak biliyor musunuz? turk esnaflarin is yerinde calismak zorunda kalacaksiniz ki size tek cash odeme yapacak olanlar onlardir. Aa ne guzel iste care! demeyin, onlar size yukte agir pahada hafif olarak bakiyorlar ki "cheap labor" tanimini tam olarak uygulayabilsinler. Calisirsiniz ucuza aylarca iki kelime ingilizce konusmazsiniz. Dolayisiyla nacizane tavsiyem calisma olayi ile egitim kismini ayirmaniz.

Ikinci sorunuza gelirsek, en kotu ve pahali sehir olarak Vancouver`a geldinizi varsayalim asagi yukari masrafiniz aylik 1250 dolar. Tabi bunu gece hayatinizin olmadigini ve disarida cok fazla yemek yemediginizi farzederek yaziyorum aksi taktirde bu rakam katlanarak gider. Okulllar burs yardimi yapmiyor mu? Yapiyor, ama cok nadir. Her Kanadali ilk asamada kendi vatandasini tercih ediyor ayni business kademelerinde oldugu gibi. Tavsiyem, bu meselesini TR araciligiyla cozmeniz dusunsenize TR de birinci sinif vatandassiniz buraya bir geliyorsunuz Bayan-Kopek-Erkek siralamasinda 3. sirada yarismaya basliyorsunuz. Erkegim, cinsiyetimden de memnunum bu siniflandirma hic hosuma gitmemisti. Bunun bursla alaksi var mi? Elbette hayir ama bu bir mantalite. Gercekten zor, dusunmek ve gelmeden tedbir almak lazim.

Tamam. diger bir secenegi ele alalim ve siz cok kararlisiniz ne is olsa yaparsiniz. Harika. Is bulursunuz dedigim cercevede calisirsiniz da ama dil meselesi her zaman eksik kalir. Ama soyle bir secenek dusunulebilir, 6-7 ay kursa gidersiniz daha sonra internship kapsaminda size work permit verilir haftalik 20 saati gecmiyecek sekilde stajinizla birlikte calisirsiniz. Bakin hem staj yapiyorsunuz hem dil ogreniyorsunuz hem de para kazaniyorsunuz.

Sakincasi yoksa bu is icin ne kadar para ayirdiginizi ogrenebilir miyim? Ona dayanarak size cok net rakamlar cikarabilirim ve sonrasinda kararinizi verirsiniz. Gordugunuz gibi sadece su anda varsayimlar uzerinde konusabiliyorum.
Kullanıcı avatarı
Xequed
YENİ ÜYE
YENİ ÜYE
İletişim:

ocein yazdı:Merhabalar Xequed,

Oncelikle sunu belirtmem gerekir ki, hem dil ogrenip hem de calismak cok zor bir istir. Hep kolay oldugu soylenmistir zor oldugu farkedilmistir. Simdi ihtimaller uzerinde duralim, diyelim ki para meselesi sizi bunaltmaya basladi ve calisayim dediniz. Ne olacak biliyor musunuz? turk esnaflarin is yerinde calismak zorunda kalacaksiniz ki size tek cash odeme yapacak olanlar onlardir. Aa ne guzel iste care! demeyin, onlar size yukte agir pahada hafif olarak bakiyorlar ki "cheap labor" tanimini tam olarak uygulayabilsinler. Calisirsiniz ucuza aylarca iki kelime ingilizce konusmazsiniz. Dolayisiyla nacizane tavsiyem calisma olayi ile egitim kismini ayirmaniz.

Ikinci sorunuza gelirsek, en kotu ve pahali sehir olarak Vancouver`a geldinizi varsayalim asagi yukari masrafiniz aylik 1250 dolar. Tabi bunu gece hayatinizin olmadigini ve disarida cok fazla yemek yemediginizi farzederek yaziyorum aksi taktirde bu rakam katlanarak gider. Okulllar burs yardimi yapmiyor mu? Yapiyor, ama cok nadir. Her Kanadali ilk asamada kendi vatandasini tercih ediyor ayni business kademelerinde oldugu gibi. Tavsiyem, bu meselesini TR araciligiyla cozmeniz dusunsenize TR de birinci sinif vatandassiniz buraya bir geliyorsunuz Bayan-Kopek-Erkek siralamasinda 3. sirada yarismaya basliyorsunuz. Erkegim, cinsiyetimden de memnunum bu siniflandirma hic hosuma gitmemisti. Bunun bursla alaksi var mi? Elbette hayir ama bu bir mantalite. Gercekten zor, dusunmek ve gelmeden tedbir almak lazim.

Tamam. diger bir secenegi ele alalim ve siz cok kararlisiniz ne is olsa yaparsiniz. Harika. Is bulursunuz dedigim cercevede calisirsiniz da ama dil meselesi her zaman eksik kalir. Ama soyle bir secenek dusunulebilir, 6-7 ay kursa gidersiniz daha sonra internship kapsaminda size work permit verilir haftalik 20 saati gecmiyecek sekilde stajinizla birlikte calisirsiniz. Bakin hem staj yapiyorsunuz hem dil ogreniyorsunuz hem de para kazaniyorsunuz.

Sakincasi yoksa bu is icin ne kadar para ayirdiginizi ogrenebilir miyim? Ona dayanarak size cok net rakamlar cikarabilirim ve sonrasinda kararinizi verirsiniz. Gordugunuz gibi sadece su anda varsayimlar uzerinde konusabiliyorum.
Sayın Ocein,

Öncelikle ilginiz için teşekkür ederim.

Nakit olarak 20bin ile 30 bin TL arası bir değer, yaklaşık olarak 25bin TL diyebiliriz. Ayrıca 300-400 TL evimi kiraya vermek sureti ile gelebilecek aylık para. Birde Türkiye'de burs ayarlayabilirsem ( Hiç umudum yok çünkü ormancılık alanında özel bir yatırım yok. %99 luk kısmı devlet bünyesi oluşturmakta ). Ayrıca bir alternatif olarak hayvancılık kredisi çekmek ( 0 faize yakın bir faiz ile 10 yılda ödeyebilirsiniz, ayrıca hali hazırda dayımların üzerine bir çiftlik olduğu için annem kredi çekip üstüne alabilir. Bizim aile geleneğinde mal mülk ayrımı yoktur neticede ) veya KOSGEB 'e bir proje hazırlayıp extra bir para bulmaya çalışıcam. Yani bu durumda en kötü 20bin TL, olması çok yüksek miktar olan 30bin TL + 400 TL Aylık kira parası, olması düşük ihtimal ama yapılabilir olan 100bin TL kredi + 30bin TL ( kirayı saymadım anca aylık kredi parasını öder, 100bin TL 'i 10 sene sonra 120bin TL gibi bir rakam olarak ödüyorsunuz ve 120 aya böldüğümüzde aylık 1000 TL 'e yakın bir rakam ediyor.)

Ama şunuda sormak istiyorum. Kanada'da bir Orman Mühendisi olarak iş olanağım genişmidir. İnternette yaptığım araştırmalara göre, 8 şirket buldum ve ülke genelinde şuanda aktif 3 şirketten, 3 eyalette olmak üzere toplam 9 (tam emin değilim) iş seçeneği var. Bunlar bana uygun olanlar. Ücret olarakta yıllığa vurduğumuzda min 40bin max 80bin cad kazanılabiliyor iş tecrübesine bağlı olarak. Fakat orda Orman Mühendisine düşen görev nedir, nasıl bir iş temposu vardır hiç bilmiyorum. Orda zaten Orman Mühendisi diye birşey yok. Daha çok Forestry adı altında toplanmış. Ben Türkiye'de Orman Mühendisliği yapmak için KPSS 'i kazandığımı varsayarsak, bir şeflikte primlerle birlikte aylık 2500 ile 3500 TL arası bir ücretle çok rahat bir iş maratonu ile çalışabilirim. Kanada'yı düşünmek, iyi taraflarında sevinmek iyi hoş fakat birde gelecek kurmak için ne yapılabilir hangisi daha mantıklı bunlarında kararına varmam gerekir.

Saygılar,
Kullanıcı avatarı
ocein
ACEMİ ÜYE
ACEMİ ÜYE

Xequed yazdı:
ocein yazdı:Merhabalar Xequed,

Sayın Ocein,

Öncelikle ilginiz için teşekkür ederim.

Nakit olarak 20bin ile 30 bin TL arası bir değer, yaklaşık olarak 25bin TL diyebiliriz. Ayrıca 300-400 TL evimi kiraya vermek sureti ile gelebilecek aylık para. Birde Türkiye'de burs ayarlayabilirsem ( Hiç umudum yok çünkü ormancılık alanında özel bir yatırım yok. %99 luk kısmı devlet bünyesi oluşturmakta ). Ayrıca bir alternatif olarak hayvancılık kredisi çekmek ( 0 faize yakın bir faiz ile 10 yılda ödeyebilirsiniz, ayrıca hali hazırda dayımların üzerine bir çiftlik olduğu için annem kredi çekip üstüne alabilir. Bizim aile geleneğinde mal mülk ayrımı yoktur neticede ) veya KOSGEB 'e bir proje hazırlayıp extra bir para bulmaya çalışıcam. Yani bu durumda en kötü 20bin TL, olması çok yüksek miktar olan 30bin TL + 400 TL Aylık kira parası, olması düşük ihtimal ama yapılabilir olan 100bin TL kredi + 30bin TL ( kirayı saymadım anca aylık kredi parasını öder, 100bin TL 'i 10 sene sonra 120bin TL gibi bir rakam olarak ödüyorsunuz ve 120 aya böldüğümüzde aylık 1000 TL 'e yakın bir rakam ediyor.)

Ama şunuda sormak istiyorum. Kanada'da bir Orman Mühendisi olarak iş olanağım genişmidir. İnternette yaptığım araştırmalara göre, 8 şirket buldum ve ülke genelinde şuanda aktif 3 şirketten, 3 eyalette olmak üzere toplam 9 (tam emin değilim) iş seçeneği var. Bunlar bana uygun olanlar. Ücret olarakta yıllığa vurduğumuzda min 40bin max 80bin cad kazanılabiliyor iş tecrübesine bağlı olarak. Fakat orda Orman Mühendisine düşen görev nedir, nasıl bir iş temposu vardır hiç bilmiyorum. Orda zaten Orman Mühendisi diye birşey yok. Daha çok Forestry adı altında toplanmış. Ben Türkiye'de Orman Mühendisliği yapmak için KPSS 'i kazandığımı varsayarsak, bir şeflikte primlerle birlikte aylık 2500 ile 3500 TL arası bir ücretle çok rahat bir iş maratonu ile çalışabilirim. Kanada'yı düşünmek, iyi taraflarında sevinmek iyi hoş fakat birde gelecek kurmak için ne yapılabilir hangisi daha mantıklı bunlarında kararına varmam gerekir.

Saygılar,
Selamlar,
Sinavlar nefes almama izin verir vermez sana detayli bir cevapla donecegim.
Kullanıcı avatarı
ocein
ACEMİ ÜYE
ACEMİ ÜYE

Tekrar merhaba Xequed,

Oncelikle detayli bilgiler icin tesekkurler.
Aslinda sorunuzun asli suna dayaniyor, ben bu ulkeye geldigimde tamam bu kadar egitim vs icin para harciyacagim ama sonunda is bulabilecek miyim? Size bugunlerde yasadigim bir hikayeyi anlatayim, oradan yola cikarak sonuca ulasalim. Birkac gun once bir grup amerikali arkadaslarin icerisinde ust duzeyde calisan bircok kisi vardi. Sunum yaptigim konu da USCIS(immgration agency), farkinda olmadan olayi o kadar dramatize etmisimki sorularin ardi arkasi kesilmedi 10 dk lik gosterim oldu 30 dk. Sorun degil, cevapladik:) ama seyircilerden biri el kaldirdi hemen sordu, "ee kardesim bu kadar mi zor bu amerika`da is bulmak vs" kendimi tutamadim hemen de cevap verdim. " Amerikali degilim, her ne kadar kendime gore iyi olsam da basvurum buranin vatandasindan sonra gelir", aslinda hakli bir serzenisti. Nitekim cevap da gelmedi, belki de kirildi ama bunlar gercekler.

Ben de Orman End. Muhendisiyim ve is bulacagi umidiyle buraya gelenlerin biriyim. Eger ki gelip hemen is bulacaginizi dusunuyorsaniz bence birkac kez dusunmekte fayda var. Dogru adimlar atarak, insanlarin kalbine girerek "network" olusturmaniz gerekli. Aksi taktirde cok olaganustu biri olmadiginiz surece size neden bir is veren is kapisi acsin ki? ozellikle sokaklarda binlerce insan issiz dururken.

Finans meselesine gelirsek, bence soylediginiz rakamlar yeterli. Guzel bir egitim almaniza yardimci olacaktir fakat ne kadar cok kaynak o kadar derslerine daha iyi odaklanmaniza yardimci olacak. Malesef, is+okul formulu cogu zaman ise yaramiyor. Birisinden feragat etmek zorunda kalacaksiniz ki bu da vakit kaybi ne gerek var?

Hesap olarak, diyelim ki Vancouver`a geldiniz orta derece bir eve yerlestiniz;

$550 oda kiralama, $450 temel ihtiyaclar, ve $200 ekstra masraflar. Tabi bu rakamlar cok gece hayatiniz olmadan yazildi. Eger ki varsa bu rakam katlanarak gider.:)
Kullanıcı avatarı
Xequed
YENİ ÜYE
YENİ ÜYE
İletişim:

Ocein Merhaba,

Hangi sertifika programını önerirsin? Hangi üniversiteyi önerirsin? Yıllık sertifika program ücreti nedir ortalama? Toefl puanı olarak kaç istiyorlar? 6 aylık Kanada'da bir dil eğitimi yeterli midir? ( Türk dil okulları üniversitelerle anlaşmalı ve dil okulu yeterlilik aldığınızda toefl'a ihtiyaç kalmıyor ) Sertifika programı ile orda work permit alabilir miyim ve iş bulma olasılığım nasıldır?

Bu sorularıma da cevap alabilirsem çok mutlu olurum. Sanırım 2 yıl değilmiş sertifika programları. 3 dalda toplam 8 aya filan tekabul ediyor sanırım. Yardımcı olabilirseniz sevinirim.

Saygılar.
Kullanıcı avatarı
ocein
ACEMİ ÜYE
ACEMİ ÜYE

Xequed yazdı:Ocein Merhaba,

Hangi sertifika programını önerirsin? Hangi üniversiteyi önerirsin? Yıllık sertifika program ücreti nedir ortalama? Toefl puanı olarak kaç istiyorlar? 6 aylık Kanada'da bir dil eğitimi yeterli midir? ( Türk dil okulları üniversitelerle anlaşmalı ve dil okulu yeterlilik aldığınızda toefl'a ihtiyaç kalmıyor ) Sertifika programı ile orda work permit alabilir miyim ve iş bulma olasılığım nasıldır?

Bu sorularıma da cevap alabilirsem çok mutlu olurum. Sanırım 2 yıl değilmiş sertifika programları. 3 dalda toplam 8 aya filan tekabul ediyor sanırım. Yardımcı olabilirseniz sevinirim.

Saygılar.
Merhabalar,

Simdi Orman End. Muhendisi`sin ve bu alani genisletmek lazim. En azindan ben oyle yaptim su ana kadar faydasini cok gordum diyebilirim. Sizi bilmem ama TR de ogretilen bilgiler hep teorikte ve uygulama adina hicbirsey yok. Dolayisiyla durum boyle olunca is basvurunuz olsa bile uretim asamasinda cok zor is bulursunuz. Bu birinci dezavantaj. Ikincisi ise, dil probleminizi ki tabi ki varsa cozmek zorundasiniz ki en azindan ayni kategoride yerel insalarla yarisabilin. Hangi sertifika programını önerirsin? bu sorunun tek cevabi malesef siz de sakli. Ben International Trade Management diplomam var ve simdi de Administrative Science uzerine Amerika`da master yapiyorum ki kendi alanimda ust duzey seviyede calisayim. Genel vurdugunuzda yaptigim is gercekten mantikli geliyor bana. Mesela, sonucta benden marketing elemani veya production elemani kesinlikle olmaz. Mesajim, ne konuya yatkinsiniz onu bulmaniz ve ona gore adim atmaniz.

Universite konusunda ise, bir fark yok. Buralardaki her universite belli bir seviyede. Dolayisiyla ilginizi ceken bir bolum buldugunuzda kapin. Emin olun bitirirsiniz de cunku seviyorsunuz. Toefl puanı olarak kaç istiyorlar? 6 aylık Kanada'da bir dil eğitimi yeterli midir? Bu sorunun cevabi da siz de sakli. Buraya gelip amcaogulariyla takilacaksaniz bence hic burada vakit oldurmeyin. Kalacaginiz yer homestay olsun, bir guzel yabanci kiz arkadasiniz olsun, dil dile ve gerekirse vucut vucuda degsin o zaman gorun TOEFL dan kac aliyorsunuz. Kiz arkadas bulmak da bulmak kolay degildir cunku ikna etmek icin de saglam bir dil bilgisi ve atraksiyon gerekir. 6 ay yeterlidir, fakat dedigim sartlar altinda. Evet, cogu sertifika-diploma programlari genelde 1 yil civarindadir. Ben 2 yilimi bir sertifika icin acikcasi harcamam, sonucta kolej master degil doktora degil. Ama 1 yil egitim 1 yil staj olur, o baska.

“KANADA GÖÇMENLİK BAŞVURUSU” sayfasına dön