Kanada'ya Evlilik yolu ile göçmenlik

Kanada'ya evlilik yolu ile göçmenlik. Başvuru nasıl yapılır? Kanada Evlilik göçmenliği neleri gerektirir? Kanada ve Kanada'ya yada Kanada'dan evlilik yolu ile sponsorluk nasıl başlatılır ve gerekenler nelerdir
Kullanıcı avatarı
derin
YENİ ÜYE
YENİ ÜYE

Okunmamış mesaj gönderen derin »

Çok teşekkürler Excellans..İyiki varsın:) Size ve ekibinize hayırlı günler dilerim..
ResimResim
Kullanıcı avatarı
Excellans
Site Admin
Site Admin
İletişim:

Okunmamış mesaj gönderen Excellans »

GENEL
Kanada'ya evlilik yolu ile göçmenlik başvurularında; Kanada vatandaşlık ve göçmenlik bakanlığı (CIC) yeni düzenlemler yapmayı planlamaktadır. Yapılması düşünülen değişiklikler kısaca iki ana başlık olarak düşünülmektedir;
1- Sponsorluk süresinin 3 yıldan 5 yıla çıkarılması,
2- Kimin resmi evliliği 2 tam yıl' dan az bir süre geçmişine sahipse ve başvurularını yaptığı gün bu süreyi taşımıyorlarsa başvuru dosyaları kabulü sonrası bu eşler tam yetkili PR - permanent resident hakkı yerine, limitli Temporary Resident hakkı alacaklar ve Kanada'ya geldiklerinden sonra 2 yıl ilişkileri, evlilikleri takip altında olup bu süre içerisinde eğerki hala evlilikleri devam ediyor ve bunun kanıtlarını sunabiliyorlarsa normal tam yetkili PR stasünü kazanmaya hak kazanacaklardır. Eğer bu süre içinde bunu sağlayamazlarsa TR hakları geri alınacaktır ve evlilik yolu ile PR hakkı verilmeyecektir.

Şu anda bu yapılanma, ilgili kurumlar arasında yapılması düşünülen ve uygulanması istenen bir konsultasyon olarak değerlendirilmektedir. Değerlendirilme sonucu karar alınıp uygulamaya geçilecektir. Yani şuanda ve yakın zamanda herhangi bir değişiklik yoktur. Fakat, ileride (5-8 ay sonra ) bu başvuru tipi ile göçmenlik başvurusu yapacak, yapmayı düşünen üyelerimize şimdiden bilgi olarak duyurulur.
Saygılarımızla,
Kanada, Kanada göçmenlik başvurusu, Kanada vizesi, Kanadada eğitim ve Kanada hakkında her şey

E-mail: destek@bizvekanada.com/info@bizvekanada.com/bilgi@bizvekanada.com/admin@bizvekanada.com
FACEBOOK - KANADA HAKKINDA HERSEY
mehmetutar
YENİ ÜYE
YENİ ÜYE

Okunmamış mesaj gönderen mehmetutar »

Degerli Excellans:

Forum sitenizi bir arkadasimdan ogrendim. Sizin yardiminiza ihtiyacim var. Ben Kanada'da PR statusundeyim. Kanadali olan eski esimle Turkiye'de 10 Ekim 2007'de evlendik. Eski esimden 1 yil kadar once ayrildim. Henuz divorce certificate elime gecmedi. Fakat 2 aya kadar elime gececegini soylediler. Size bir kac sorum olacak:
1)Su anda Turkiye'de bulunan nisanlima sponsor olabilmem icin nasil bir yol izlemem gerekiyor?
2)Eski esimle nikahimiz Turkiye'de kiyildigi icin Turkiye'de de ayrica bir bosanma davasi acmak gerekecek mi?
Kullanıcı avatarı
Excellans
Site Admin
Site Admin
İletişim:

Sayın Mehmetutar merhaba,
Öncelikle 2. sorunuzu cevaplayalım çünkü ilkönce bu sorunu halletmeniz gerekmektedir. Sonrada 1. sorunuzu;
Kanada'da resmi olarak mahkeme tarafından boşandı iseniz mutlaka resmi boşandı belgenizi(Divorce Certificate) bekleyeceksiniz. Ve sonra bu karar belgenizi alıp şu iki yoldan bir tanesini seçeceksiniz
A) Alınan boşanma karar belgesinin aslı ile Türkiye'de Tenfiz davası açılımı: Belgenizi Toronto yada Ottawa elçilik birimlerinden hangisi sizin yaşadığınız bölge ile sorumluysa; belgenizi burada kararı ile birlikte Türkçe'ye çevirtecek ve tenfiz davası açılmak üzere düzenleteceksiniz. Daha sonra Orjinali + Konsolosluk tarafından düzenlelen ile birlikte Türkiye'de bir avukat gönderip aynı zamanda vekalet vererek onun Tenfiz davası açmasını talep edeceksiniz. Bu işlemler karşılıklı iki mahkeme kararları, hakları, hukukları vs. ile ilgilide olduğu için 6-8 aylık bir zaman sürdürecek.
B) Alınan boşanma karar belgesinin yine orjinali ve Türkçe'ye çevrilmiş hali ile Türkiye'de bir avukata hem siz hemde eski eşiniz vekalet vererek. Karşılıklı anlaşılıp boşanıldığı ve bu kararın Türkiye'de de geçerli olamasını talep ile boşanma davasını açacak ve boşanacaksınız. Diğerinden daha çabuk sonuçlanacaktır.

Bu işlemlerden sonra, 1. sorunuza cevap olarak; Şuan Türkiye'de bulunan nişanlınıza sponsor olabilmeniz için yukarıdaki sorunu halledip Türkiye'deki nişanlınızla resmi evlilik yapmalısınız. Bu evlilik sonrası normal eş durumundan sponsorluğunuzu gerçekleştirebilirsiniz ilgili sponsorluk başvuru şartlarını yerine getirerek.
Saygılarımızla,
Kanada, Kanada göçmenlik başvurusu, Kanada vizesi, Kanadada eğitim ve Kanada hakkında her şey

E-mail: destek@bizvekanada.com/info@bizvekanada.com/bilgi@bizvekanada.com/admin@bizvekanada.com
Kullanıcı avatarı
nureddinfatih
ACEMİ ÜYE
ACEMİ ÜYE

Okunmamış mesaj gönderen nureddinfatih »

Excellans Merhaba;

Benim de buna benzer bir sorunum var. Ben esimden ayrildim. Fakat resmi olarak henuz bosanmadim. Evliligimiz yikilmasin diye aylarca aile terapistine gittik. Sonucta bu evliligin daha fazla yurumeyecegini anladik. Bir suredir yasiyoruz. Ben daha fazla Kanada'da kalmak istemiyorum. Fakat Turkiye'de resmi nikahli oldugum icin, temelli donmeden once burada yapmam gerekenler nelerdir? Tesekkur ediyorum..
Kullanıcı avatarı
Doruk
ACEMİ ÜYE
ACEMİ ÜYE

Okunmamış mesaj gönderen Doruk »

Nureddinfatih, merhaba.. cok gecmis olsun.. cok uzuldugum bunu duyduguma.. senin basvurunu hep beraber takip etmistik biliyosun.. cok sancili bir surecti.. bir cok insana da yok gostermistin ve esinle beraber olabilmek icin amerika'ya gidiyordun.. umarim halledilebilir sorundur ve bisanmaktan vazgecersiniz.. bosansaniz bile kanada'da neden kalmiyorsunuz, donmek bence daha agir olur.. herseyin hayirlisi olsun.. tekrar cok uzuldugumu belirtmek isterim..
ResimResim
Kullanıcı avatarı
Excellans
Site Admin
Site Admin
İletişim:

Sayın Nurettinfatih merhaba,
Öncelikle geçmiş olsun ve hakkınızda hayırlısı olsun Neden ? Niçin ? bunlara girmeden kararınıza , kararlarınıza saygı duyarak;
Yapmanız gereken aslında sayın Mehmetutar ile aynı prosedür fakat sizin yapmanız gereken dönmeden evvel eşinizden yine Tr'de bir avukat için vekaletname almak olacak.
Şimdi eşiniz Kanada'lı ise ; burada mutlaka resmi boşnama sürecinizi bitirip Divorce Certificate almanız gerekli. Ve diğer yukarıda anlattığımız işlemleri takip etmeniz gerekli.
Şimdi eşiniz eğer Türkiye vatandaşı ise sadece boşanmak istediğinizi belirten bu evliliği kurtarmak, onarmak içinde ayrıca çaba sarf ettiğinizi belirten beraber yazacağınız ve imzalayacagınız bir ortak yazı + Eşinizden x,y,z avukata verilmiş bir vekaletname ile Türkiye'de boşanma davasını açacaksınız.(Eğer Türk eşinizle yine Kanada içinde de evlilik yaptı iseniz yukarıdaki gibi Divorce Certificate almanız gerekecektir)
Yine eşiniz burada kalacaksa aynı şekilde yine Kanada makamlarından resmi boşanmalısınız ki oda boşandığını burada resmileştirebilsin. Yada Türkiye'deki işlemlerin sonucunu bekleyip o kararları sunup boşandığını ibraz edecek.

Ayrıca özel, şahsi bir neden yok ise, Doruk kardeşimizin merak ettiği gibi Neden temelli dönmeyi düşünüyorsunuz? Benim tavsiyem bu kadar süre kalmışken en azından Vatandaşlığınızı alınız eğer zaten çocuk vs gibi arada büyük nedenler yok ise hani bu üzüntülü olayı geride bırakarak kendi yaşamınıza bakabilirsiniz diye düşünüyorum.. Tabiki bunlar hakkındaki en doğru kararı kendiniz vereceksinizdir...
Saygılarımızla,

mehmetutar
YENİ ÜYE
YENİ ÜYE

Hizli cevabiniz icin tesekkur ediyorum. Olayi biraz daha netlestirmek icin soruyorum:

Ben Vancouver'da yasiyorum. Buranin gorev alanina giren konsolosluk Toronto'da. Bu islemlerin posta ile cok uzun surecegini dusundugum icin bizzat konsolosluga gitmeye raziyim. Benim merak ettigim bu islemler ne kadar surede sonuclanir? Eski esimden Turkiye'deki bir avukata verilmek uzere vekaletname almak benim icin sorun degil.Yanlissam duzeltin maddeler halinde yaziyorum ne yapacagimi:
1) Divorce Certificate gelene kadar burda bekleyecem.
2) Divorce Certificate gelince Toronto konsoloslugumuza bu belgeyi onaylatacak miyim onaylatmayacak miyim?
3) Eski esimden Turkiye'deki bir avukata verilmek uzere vekaletname alinacak (burada notary public'e gidip hallediliyor mu? nasil oluyor? ) Bu vekaletnamenin Toronto Konsoloslugunca onaylanmasi gerekiyor mu? Eger gerekiyorsa eski esimin de Torontoya gitmesi gerekiyor mu? Kendisi Torontoya gitmek istemeyecektir bu durumda o vekaletnameyi ben gotursem olur mu?
SONUC OLARAK,
Haziran ayinda Turkiye'ye gidiyorum ve bu islemleri mumkun olan en kisa zamanda bitirmek istiyorum. Bana soyleyebileceginiz en erken bu is ne kadar zaman surer? Cok acil yardiminiza ihtiyacim var....
Kullanıcı avatarı
Excellans
Site Admin
Site Admin
İletişim:

Sayın Mehmetutar merhaba,
1- Divorce certificate - belgenizi aldıktan sonra, Vancouver'da noter tasdikli çevirisini yaptırınız.(Toronto'ya gitmeye gerek yok)
2-3 Ayrıca aşağıda size vereceğim linklerden Vekalet formlarını indiriniz. Bunları eşinize doldurtunuz ve yine Vancouver'da bir noter aracılığı ile apostili damgası - mühürü olmak kaydıyla tastikletiniz.
Seçeneğiniz :
1- Boşanma belgeniz (Divorce Certificate ) + eşinizin verdiği vekalatler ile Türkiye'ye döndüğünüzde boşanma tenfiz davanızı açtırıp kararı denkleştiriniz.
2- Yine bu evraklarla direkt bir beraber boşanma davası açıp boşanınız (Bu ilk seçenekten daha hızlı sonuçlanacaktır)
Süre olarak sormuşsunuz bu süreç sizin avukatınızın alacağı dava günü ile alakalıdır.(Türkiye'deki boşanma süreci)
Burada yapılması gerekenlerde ise süreç sizin Noterinizi bulup Vancouver'da vekalet işlemlerinizi tamamlamanız ve Divorce Certificate belgenizi almanız kadar olan süreçtir.

Toronto elçiliğine gidilmesi sadece şu zamanda mecbur olacaktır, eğerki ilgili noter apostili, tercüme vs işlerini yapamıyorsa o zaman yukarıda saydığımız işlemleri Toronto başkonsolosluğuna giderek yaptırmanız gerekir. Aksi takdirde gitmenize gerek yoktur.
Form
Form2
Saygılarımızla,

mehmetutar
YENİ ÜYE
YENİ ÜYE

Sayin Excellans size ne kadar tesekkur etsem azdir. Sanki uzerimden buyuk bir yuk kalkti...
Kullanıcı avatarı
derin
YENİ ÜYE
YENİ ÜYE

Excellans Merhabalar..

Kusura bakmayın yine ben rahatsız ediyorum..Appendix c formunun sadece 1.Person to be examined kısmını doldurcam sanırım .. formun sağ kısmında 2.principal applicant ,if different from person in 1 de takrar isim soruyor o kısma hiç dokunmadım..Birde country of birth e Türkiye mi yoksa Turkey mi yazmalım? formun 3.kısmında Visa office **that will be processing the file soruyor..Eşim ben evraklarımı ona gonderdiğimde sanırım Mississauga'daki ofise gondericek..Ama bana oraya Ankara yazmamı soyledi..Ben sizin teyidinizi almak istedim eğer mümkünse..

Hayırlı günler dilerim..
ResimResim
Kullanıcı avatarı
Excellans
Site Admin
Site Admin
İletişim:

Sayın Derin merhaba,
Evet Apendix C formunuzu ;
1. Nolu kısmın hepsini dolduracaksınız ;
-Soyadınız
-Adınız
-Doğum tarihiniz
-Country of Birth : TURKEY
-Cinsiyetiniz
- Sponsor ile olan bagınız : SPOUSE
-Acık adresiniz
-Tel numaranız : 90 xxxx seklinde
2. Nolu kısmın ilk satırına sadece : '' Same as above'' yazınız.
3. Nolu sorumlu olduğunuz vize ofisi yada işlem yapılacak vize ofisiniz / Visa office that will be processing the file kutucuğuna ise : ANKARA yazacaksınız.
Saygılarımızla,

Kullanıcı avatarı
nureddinfatih
ACEMİ ÜYE
ACEMİ ÜYE

Doruk ve Excellans,

Iyi dilekeriniz icin sagolun. Bu surecte hepimizin birbirine cok faydasi oldu. Herkesin umidini sevincini beraber hissettik. Esime kavusmak icin ne kadar sikinti cektiysem, evliligimi kurtarmak icin de o kadar sikinti cektim. Fakat sonucta bu evlilik benim icin bitmistir ve haliyle burda kalmamin benim acimdan bir faydasi yok. Vatandaslik alip sonra temelli TR'ye donmemi tavsiye eden cok arkadasim var. Bu secenegi gozardi etmiyorum. En azindan bir sureligine TR'de kalmak istiyorum. PR hakkimin kaybolmamasi icin geri gelip giris-cikis yapabilirim. Suanda oncelikli olarak bosanma prosedurunu tamamlamak istiyorum. Esim bosanma konusunda sorun cikaracak birisi degil. Gereken vekaleti istedigim zaman alabilirim. Benim merak ettigim husus, su;
Mehmetutardan farkli olarak ben bosanma islemini Kanada'da degil de Turkiye'de baslatsam nasil olur?
Esimden Turkiye'deki bir avukata verilmis vekaletnameyi alip Turkiye'ye uzun bir sure buraya geri gelmemek uzere gitsem, bosanma islemine orada baslasam, islemler ne kadar surer?
Kullanıcı avatarı
Excellans
Site Admin
Site Admin
İletişim:

Sayın Nureddinfatih merhaba,
Hakkınızda en hayırlısı olsun demekten başka birşey bizlere düşmeyecektir.
Nurettin bey, eşinizden Türkiye'deki bir avukat için vekalet alıp aynı avukata sizde vekalet verirseniz ve bu avukat anlaşmalı boşanma talebi ile davanızı en fazla 2-3 ay içinde (Mahkeme gününü alacağı tarih belli olmadığı için bu süre çok kısa 1 ayda olabilir) boşanmanızı gerçekleştirecektir. Davayı takiben 10-21 gün içinde de Nufus kayıtlarınıza boşanmışlığınız işlenir.
Eşiniz ile eğer Kanada'da evlilik yaptı iseniz ve burada boşanmadı iseniz, Türkiye'deki boşanma kararı + Nufus dairesi kayıtları ile birlikte eşiniz kendisi sonradan boşandığını burada ibraz edebilir. Yada gitmeden evvel bu işlemi beraber yapıp siz Divorce Certificate alıp yine yukarıda anlattığımız Türkiye tarafı işinizi halledebilirsiniz.
Burada tüm bu işlemlerin çabuk olmasını istiyor iseniz yapmanız gereken Türkiye'de boşanma Tenfiz davası değil, direkt boşanma davası açtırmaktır.
Harcanılacak zaman kısaca : Divorce Certficate alınması + Türkiye'de anlaşmalı olarak boşanmak. Bulacağınız avukat zaten size eşinizden alınması gereken vekaletname davada vekillik için ve davanın anlaşarak boşanma talebini içeren bir sözleşme örneği verecektir.
Eşinizden alacagınız vekalet örnekleri yukarıda vardır ve bunları buradan Noterden apostili damgası ile birlikte alınız.
Bu arada PR hakkınızı korumak ve ilerideki vatandaşlık hakkınızında baki olabilmesi için Kanada dışında 730 günden fazla bulunmayınız kesinlikle.
Saygılarımızla,

Kullanıcı avatarı
derin
YENİ ÜYE
YENİ ÜYE

Sayın Excellans verdiğiniz cevap için çok teşekkürler..İyi günler..
ResimResim
Kullanıcı avatarı
nureddinfatih
ACEMİ ÜYE
ACEMİ ÜYE

Excellans Merhaba;

Verdiginiz bilgiler icin tesekkurler. Birkac ay icinde TR'ye donmeyi dusunuyorum. Gitmeden once dediginiz gibi esimden vekaletname alip oyle gidecegim. Bir soylentiden mi ibarettir bilemiyorum ama Toronto konsoloslugunun gezici hizmet kapsaminda yakinlarda Vancouver'a gelecegi duyumunu aldim. Bu konu hakkinda konsoloslugun websitesinde herhangi aciklayici bir bilgi mecvut degil. Sizin bir malumatiniz var mi? Cipli pasaport olayina gecildigi icin pasaportumu Turkiye'ye gitmeden once degistirmek istiyorum. Gezici Konsolosluk araciligiyla esimden Turkiye'deki avukata verilmek uzere vekaletname alabiliyor muyuz?
Kullanıcı avatarı
Excellans
Site Admin
Site Admin
İletişim:

Sayın Nurettin bey merhaba,
Bu konu ile detaylı bilgiyi yine forumumuzda Kanada Istanbul başkonsolosluğu- Toronto Başkonsolosluğu başlığımızda bulabilirsiniz. Ayrıca bu hizmet kapsamında ne yazık ki vekalet işlemleri dahil değildir.
Saygılarımızla,

Kullanıcı avatarı
nureddinfatih
ACEMİ ÜYE
ACEMİ ÜYE

Tesekkurler Excellans,

Forumun diger sayfalarini takip etmiyordum:) Artik ediyorum:)
Kullanıcı avatarı
derin
YENİ ÜYE
YENİ ÜYE

Merhabalar!

Ben hastaneye gidip testi oldum ve bana kağıdımın gonderildiği soylendi:) Simdi sıra arşivli polis evrakında ve ben istanbuldaki gaziosmanpaşa adliye sarayında almayı ve sonrada yeminli tercümana onaylatıp eşime gondermeyi planlamıştım(Noter isteniyormu emin değilim) Ama eşimden email aldım bana sadece evrakı alıp postalamamı tercümenin kanadada yapılacağını yazmış.. bir parçasını ekledim: I will need translate here in Canada and affidatvid here in Canadan from certifified translator and then notarized here in Canada.

Eşime verilen bilgi doğrumu yada eşim yanlış anlamış olabilirmi ?Eşim edindiği bilgi doğrultusunda tercümanıda bulmuş.. Nerede ve kimin yapacağınıda yazmış linkteki bir Türk tercümana ait(türkçe-ingilizce ) ..Ben size yazıyorum çünkü ben burada yapılacağını sanıyordum..Şimdiden teşekkürler Excellans..Hayırlı günler..
ResimResim
Kullanıcı avatarı
Excellans
Site Admin
Site Admin
İletişim:

Sayın Derin merhaba,
Öncelikle sağlık kontrolünüzü olduktan sonra size geri verilen IMM-1017 resimli formuda eşinize mutlaka göndermelisiniz. Bunu unutmayınız diğer sabıka kaydı ile sormuş olduğunuz sorunuzun cevabı ise;

Mutlaka burada (Kanada'da)yaptırılınacak diye bir kural, mecburiyet yoktur. Tek mecburiyet Orjinal Arşiv kayıtlı adli sicil belgesi + Noter tasdikli Yeminli tercümesinin Türkiye'de yada Kanada'da yaptırılmasıdır. Ayrıca ilgili adliyeden artık apostili damgası basılı olarakda alabilirsiniz. Aldığınız Arşiv kayıtlı adli sicil belgesini yeminli bir tercümana çevirterek eşinize orjinali ile birlikte göndermeniz yeterlidir. Ama hayır eşiniz belki daha ucuz bir tercüman bulmuştur vs. bu konuların detayını bilmiyorum gönderip buradada yaptırabilirsiniz. Fakat burada yapılacak işlemler kesinlikle Türkiye'de yaptıracağınızdan ucuz olmayacaktır.
Yine orjinal kaynaklı bilgiyide size verelim eşinize gösterin :
''If you live in Turkey:
You should apply for a police certificate from the General Prosecutor’s Office, which has branches located in each city. You will need to present your birth certificate or passport, if you are a foreign resident. The police certificate must include the results of a search of “archived” records.
Send original and notarized photocopies of police certificate, unless instructed otherwise. Retyped copies are not acceptable. If your documents are not in English or French, send a notarized translation with a copy of the originals. These must be done by an official translator.''

Kaynak: http://www.cic.gc.ca/english/informatio ... turkey.asp
Saygılarımızla,

Kullanıcı avatarı
derin
YENİ ÜYE
YENİ ÜYE

Sayın Excellans çok teşekkür ederim...O zaman ben sadece orjinal evrakı alıcam istanbuldaki herhangi bir adliyeden sonra eşime gondericem oda istediği şekilde tercüme ve noter işlerni Kanadada yaptırsın..Benim açımdan farketmez..Onemli olan işlemin her iki şekildede kabul edilmesi benim açımdan..Çünkü ben biliorum burdada yapılıyor fakat eşime anlatamadım..o şekildede olur benim için farketmez..Çok teşekkür ederim yardımınız için..Teşekkürler..Evet çok mutluyum hastane işi bittiği için..Evrakı saklıyorum..Şimdi bizim doldurmamız gereken başka formlarda varmış eşim bahsetti fakat çok fazla aklımda kalmadı onlara bakıcaz ilerleyen günlerde ,belki herşeyi hazırlayıp organize ettikten sonra gonderirim..Size sormak istediğim birşey daha var email gondericem..Çok fazla kağıt işi bakalım nolcak ..Hayırlısı olsun..Çok teşekkürler değerli cevabınız için tekrar..Hayırlı günler diliyorum..

Excellans yazdı:Sayın Derin merhaba,
Öncelikle sağlık kontrolünüzü olduktan sonra size geri verilen IMM-1017 resimli formuda eşinize mutlaka göndermelisiniz. Bunu unutmayınız diğer sabıka kaydı ile sormuş olduğunuz sorunuzun cevabı ise;

Mutlaka burada (Kanada'da)yaptırılınacak diye bir kural, mecburiyet yoktur. Tek mecburiyet Orjinal Arşiv kayıtlı adli sicil belgesi + Noter tasdikli Yeminli tercümesinin Türkiye'de yada Kanada'da yaptırılmasıdır. Ayrıca ilgili adliyeden artık apostili damgası basılı olarakda alabilirsiniz. Aldığınız Arşiv kayıtlı adli sicil belgesini yeminli bir tercümana çevirterek eşinize orjinali ile birlikte göndermeniz yeterlidir. Ama hayır eşiniz belki daha ucuz bir tercüman bulmuştur vs. bu konuların detayını bilmiyorum gönderip buradada yaptırabilirsiniz. Fakat burada yapılacak işlemler kesinlikle Türkiye'de yaptıracağınızdan ucuz olmayacaktır.
Yine orjinal kaynaklı bilgiyide size verelim eşinize gösterin :
''If you live in Turkey:
You should apply for a police certificate from the General Prosecutor’s Office, which has branches located in each city. You will need to present your birth certificate or passport, if you are a foreign resident. The police certificate must include the results of a search of “archived” records.
Send original and notarized photocopies of police certificate, unless instructed otherwise. Retyped copies are not acceptable. If your documents are not in English or French, send a notarized translation with a copy of the originals. These must be done by an official translator.''

Kaynak: http://www.cic.gc.ca/english/informatio ... turkey.asp
ResimResim
ali-baba
ACEMİ ÜYE
ACEMİ ÜYE

Okunmamış mesaj gönderen ali-baba »

selam excellans. yaz sezonunu geçirmek için turkiyeye geldik ama kanadadan çıkışta kimse pasaportumuza ne çıktı mühürü bastı nede doğru dürüst baktı. sadece uçaga binmeden once görevli bording cartla pasaporttaki adlar tutuyormu diye bakrı okadar. acaba sistem böylemi yoksa biz bilmeden biyeri atladıkmı? benim ülkeden çıktığımı kanada hükümeti nasıl biliyor?
ResimResim
Kullanıcı avatarı
Excellans
Site Admin
Site Admin
İletişim:

Sayın Ali baba merhaba,
Tüm yurtdışı çıkış ve yurt içi geliş uçuş bilgileri, limanlar, diğer kara yolları (Zaten orda girdi-çıktı verilir) CBSA'ye verilir. Oda gerekli girişleri Kanada vatandaşı, permanent resident vs olarak kaydını alır ve CIC' in database 'ine nakleder.
Ayrıca bu sene Vancouver hava alanında pilot olarak kullanılmaya başlayan Pr kartlar ve Vatandaşlık kartları ile otomatik olarak giriş - çıkış belgesi alımı sistemi başlamıştır. Yani PR kart sahipleri ve vatandaşlar bu otomatik kiosklara kartlarını sokarak kayıt makbuzlarını alıp öyle uçak kontrollerini yaptıracaklar. Bu sistem yakın zamanda Tüm Kanada hava alanlarınada uygulanacak. Böylece giriş - çıkışta Vatandaşlar ve Pr sahipleri zamanda kaybetmeyecekler.
Saygılarımızla,

ali-baba
ACEMİ ÜYE
ACEMİ ÜYE

durum şuki kimse bizim pr kartımıza bile bakmadı.
ResimResim
ali-baba
ACEMİ ÜYE
ACEMİ ÜYE

bagajları verdık ve son guvenkık kontrolüne gittik .metal dedektorunun onunde bı memur bordıng ve pasaoortlara baktı.ok dedı ilerledik. Baska bi memur eşimin eline bişey sürdu parmak izi alırgibi sıra bana geldi berabermisiniz dedi evet dedim benim elime sürmedi hepsi bukadar sonra ucaga bındık
ResimResim
Kullanıcı avatarı
Excellans
Site Admin
Site Admin
İletişim:

Sayın Alibaba merhaba,
Merak etmeyiniz yanlış birşey olması mümkün değil ayrıca zaten sistem kendisini giriş yapıldığı zamanda koruduğu için İki giriş yapılış arasında ülke dışında olduğunuz zaten oradanda tescillenir, belli olur. Yani burdan vasıtanızla diğer üyelerimizede açıklayalım çıkışlarında kontrol yapılmadı bir damga basılmadı vs diye CBSA ve CIC'in bundan haberi olmayacağını düşünüp ileride yapacakları Vatandaşlık başvurularında yada PR olarak ülke dışında geçirecekleri zamanda kesinlikle şahsi bir yanlışlığa düşmesinler yada illegal tarihler vs. ibraz etmesinler. Her durumun kendi içinde güvenlik ve sorgu mekanizması vardır bu yüzden mutlaka doğru bilgi kayıt altındadır.
Saygılarımızla,

ali-baba
ACEMİ ÜYE
ACEMİ ÜYE

teşekürler excellans.bi soru daha geldi aklıma. Tanıdığım bi kanadalının arkadaşı kolunu kırıp hataneye gitmiş.hastanede nasıl olduysa 6 aydan fazla yurt dışında kaldığı anlaşılmış ve tüm hastane masraflarını cebinden ödemek zorunda kalmış.sizce böyle birşey olabilirmi?kanunda 6 aydan fazla yurtdışında kalanların sigortaları tekar basvuru yapıp 90 gun beklemelerı için iptal edilyormu? ediliyormu?
ResimResim
Kullanıcı avatarı
Excellans
Site Admin
Site Admin
İletişim:

Sayın Ali-baba merhaba,
Öncelikle tanıdığınız Kanada'lının arkadaşının hangi eyalet altında olduğu önemlidir. Eyaletlerin kapsam süreleri ve Yurtdışı, eyalet dışı kabul süreleride değişkendir. Ayrıca bir kişi eyalet dışında kalacağı süreyi sağlık kurumuna bildirmeden uzun süreli 4,5,6,7.. ay eyalet dışında ikamet ederse kapsam kısmı kapanır. Bunu seyahat yada çıkış öncesi bildirmeniz gerekmektedir. Örnek, Ontario eyaletinden çıktınız Alberta eyaletine geldiniz ve 4-5 vs gibi kaldınız bu süreçte sizin OHIP sizi sadece 90 gün kapsam altında tutar eğer bildirim yapmaz iseniz ayrılış öncesi. Diğer bir şart ise 6 ay eyalet içinde ikamet durumudur yani 6 aydan uzun süre eyalet dışında yada yurtdışında ikamet ettiğinizde ve yukarıdaki gibi bildirim yapmadığınızda yine sahip olduğunuz sağlık kapsamı askıya alınır çünkü eyalet resident şartlarını yerine getirmediğiniz durumu ortaya çıkar. Bahsettiğiniz olayda tabiki kişinin hastahaneye ne bilgi verdiğini bilmiyoruz yani hastahane formunda kalkıp şu tarihte şunu yaptım yada adresim buydu vs bildirdiyse tabiki hastahane dogal olarak onun kapsam dışında olduğunu söyleyecektir.
Saygılarımızla,

danoesubroto
YENİ ÜYE
YENİ ÜYE

Okunmamış mesaj gönderen danoesubroto »

sayin excellans;

kanada konsoloslugu mayisin 3 unde beni ankaraya cagiriyor gorusme yapmak icin.. benimle ingilizce mi mulakata girecekler yoksa turkce mi? yanimda bir tercuman bulundurmam gerekir mi ? cunku ingilizcem yok denecek kadar az..
ali-baba
ACEMİ ÜYE
ACEMİ ÜYE

Excellans yazdı:Sayın Ali-baba merhaba,
Öncelikle tanıdığınız Kanada'lının arkadaşının hangi eyalet altında olduğu önemlidir. Eyaletlerin kapsam süreleri ve Yurtdışı, eyalet dışı kabul süreleride değişkendir. Ayrıca bir kişi eyalet dışında kalacağı süreyi sağlık kurumuna bildirmeden uzun süreli 4,5,6,7.. ay eyalet dışında ikamet ederse kapsam kısmı kapanır. Bunu seyahat yada çıkış öncesi bildirmeniz gerekmektedir. Örnek, Ontario eyaletinden çıktınız Alberta eyaletine geldiniz ve 4-5 vs gibi kaldınız bu süreçte sizin OHIP sizi sadece 90 gün kapsam altında tutar eğer bildirim yapmaz iseniz ayrılış öncesi. Diğer bir şart ise 6 ay eyalet içinde ikamet durumudur yani 6 aydan uzun süre eyalet dışında yada yurtdışında ikamet ettiğinizde ve yukarıdaki gibi bildirim yapmadığınızda yine sahip olduğunuz sağlık kapsamı askıya alınır çünkü eyalet resident şartlarını yerine getirmediğiniz durumu ortaya çıkar. Bahsettiğiniz olayda tabiki kişinin hastahaneye ne bilgi verdiğini bilmiyoruz yani hastahane formunda kalkıp şu tarihte şunu yaptım yada adresim buydu vs bildirdiyse tabiki hastahane dogal olarak onun kapsam dışında olduğunu söyleyecektir.
eyalet ontario,
peki bildirip ayrılsak mesela kaç aya kadar ohip kapanmadan kalıyor? biz şimdi bildirmeden çıktık gidince ne yapmamız lağzım? birde ben kanadadan 16 nisanda geldim ve dönüş biletini 15 ekimde kanadada olucak şekilde aldım yani 5 ay 29 gün ohip askıya alınırmı bu durumda? teşekürler
ResimResim
Kullanıcı avatarı
Excellans
Site Admin
Site Admin
İletişim:

danoesubroto yazdı:sayin excellans;
kanada konsoloslugu mayisin 3 unde beni ankaraya cagiriyor gorusme yapmak icin.. benimle ingilizce mi mulakata girecekler yoksa turkce mi? yanimda bir tercuman bulundurmam gerekir mi ? cunku ingilizcem yok denecek kadar az..
Sayın Danoesubroto merhaba,
Eşiniz eğer Türk ise yada Türkçe bilen bir yabancı ise mülakatınızda Türkçe ağırlıklı görüşmeniz olacaktır. Ama eğer eşiniz yabancı uyruklu ise ve Türkçe bildiğini ispat eden bir destek durumu yok ise Türkçe - Ingilizce yapılacaktır. Çünkü sizin onun konuştuğu dili bilmeden nasıl bir evlilik yaptınız , anlaştınız anlaşıyorsunuz sorusu mutlak doğacaktır ve görevli bu konuda sizi ne yazıkki zorlayacaktır. Tercüman götürmenize gerek yoktur, bildiğiniz kadar konuşmanızda yeterlidir.
Saygılarımızla,

Kullanıcı avatarı
Excellans
Site Admin
Site Admin
İletişim:

Sayın Ali-baba merhaba,
1 yıl içinde 212 günden az dışarda kalmış ve yine döndüğünüzde esas adresiniz Ontario eyaleti ve hiç bu sürede değiştirmediyseniz ise birşey yapmanıza gerek yok. Eğer bu süreyi aşmış yada aşacaksanızda OHIP merkeze başvurup Longer Absences Form doldurup ibraz edilmesi gerekmektedir.

Siz 5 ay 29 gün dışarıda kalacağınızı ibraz etmişsiniz buda 179 gün yapar yani sizi etkilemez.
Saygılarımızla,

ali-baba
ACEMİ ÜYE
ACEMİ ÜYE

Excellans tekrar teşekürler,
ben bir soru daha sormak istiyorum.şimdi biz yazı turkiyede geçiricez.diyelim hastanelik bi işimiz oldu ohip ne gibi hastalıkları ve kaç paralık koruma sağlıyor? ve hangi hastanelerde geçerli?
ResimResim
Kullanıcı avatarı
Excellans
Site Admin
Site Admin
İletişim:

Sayın Ali-baba merhaba,
Öncelikle yurt dışında kapsama girmek için çıkmadan evvel kısa süreli ayrılacağınızı beyan etmeniz gerekmektedir. Ve yurt dışında ise OHIP çok çok sınırlı kapsam kabul etmektedir hatta kendileri çıkacaklara ayrı bir seyahat sağlık sigortası yaptırmalarını özellikle tavsiye eder. Sizin durumunuzda olası bir rahatsızlıkta bu beyanı yapmadığınız için kapsama dahil olan kısımlardan yararlanmazsınız. Ama ileride bilginiz olması açısından soruyor iseniz; İlaçlar yemekleri, ekstra oda masraflarını, ambulans masraflarını, diğer hastanane yada kliğine sevk yolculuk vs masrafları, ameliyat kullanılan alet vs, hemşire ve ek hizmetleri karşılamaz. Ayrıca yine hastalık ve tedavi kısmında da limitleri vardır bunlarda toplamda 400 doları geçmeyecek şekildedir. Yine tüm detaylar için Travelling outside Canada and OHIP linkinden detaylara bakabilirsiniz.
Saygılarımızla,

Kullanıcı avatarı
derin
YENİ ÜYE
YENİ ÜYE

Merhabalar Excellans..

Sizin Msn kayıtlarını seçmek hakkında bir bilginiz varmı acaba? Ben bakıyorum binlerce sayfalık 3 yıllık msn kayıtları..İnsanlar nasıl seçiyor bilemiyorum elbette onemli kısıımlar seçiliyor muhtemelen ama gün içinde butun gun sadece ordan burdan konuştupumuz ama en son onemli konularda konuştugumuz oluyor..Bu onemli kısmı alsam sadece diğer kısımları silerek versem kabul edilirmi? Ben bazı sohbetlerde gün içinde bazı cumleleri silsem oyle versem bu problem olurmu? ama saat dakika ve saniye yazdığı için arada boşlukta oluyor..Birde aynı konuşma gurubunda bazı cumleleri aradan silip? Bunu sormamın nedeni eğer bu kabul ediliyrsa tercih edebilirim..Çünkü bazlı cümleler ozel aralardaki aynı sohbet sırasında ama ozel.. Eğer bu konuda yardımcı olursam yine minnettar olucam sana..İşin içinden çıkmak çok zor..binlerce sayfa:( Kaç sayfa kabul ederler yada vermeliyim yardımcı olursan sevinirm..
Hayırlı günler diliyorum..
ResimResim
Kullanıcı avatarı
Excellans
Site Admin
Site Admin
İletişim:

Sayın Derin merhaba,
Tabiki binlerce sayfa ve çok çok özel olan görüşmelerinizi sunmanıza gerek yoktur. Burada bunların sunulmasının istenmesi sizin evliliğinizin ciddiyeti ve bu ayrı kalınmış sürede eşinizle nasıl iletişim kurduğunuz, hangi sıklıkta iletişim kurduğunuzu diğerleri ile beraber ispatlamaktır. Bu yüzden yapacağınız, ilişkinizin başlangıcından bu zamana kadar olan sürelerde değişik zaman ve aylarda 3-5 sayfa toparlayarak bunları diğer destek belgeleriniz ile sunmaktır.
Şimdi tabiki size cümle cümle bu bu konuşmaları toplayın, seçin, ayıklayın diyemeyiz. Çünkü bu sizin ilişkiniz ve evliliğiniz ve sizin yazışmalarınız buna siz karar vereceksiniz. Ayrıca sadece MSN kayıtları ne yazıkki bir evliliğin ciddiyetini ve gerçekliğini ispatlamayacaktır. Bunun için mutlaka diğer destek evraklarından eklemelisiniz (Banka para alış veriş, hediye alış veriş, beraber vakit geçirmiş olmak ve bunu ispatlamak balayı vs., ailelerin tanışmışlığı, ailenin eşinizle tanışmışlığı, sizin onun ailesi ile tanışmışlığınız, resimler, telefon konuşmaları ve bunların fatura yada dökümlerle desteklenmesi vs. vs. )
Saygılarımızla,

bread
YENİ ÜYE
YENİ ÜYE

- Kanada'ya Evlilik yolu ile göçmenlik

Okunmamış mesaj gönderen bread »

Merhaba Benim bir iki sorum olucak sayin Excellans

Ben Kanada vatandasiyim ilk esim Turkiyeden evlendik ve sponsor oldum esim gocmenlik vizesini aldi ama hic ulkeye giris yapmadi bu arada bosandik uzerinden 2.5 sene gecti simdi yeni bir evlilige adim atiyorum gene Turkiye'den biri benim sorum su ilk esimle bosanali 2.5 sene oldugu icin ve gocmenlik basvurusunda vizeyi alip hic ulkeye giris yapmadigi icin benim yeni evlenecegim esim icin hala sponsorluk icin 3 seneyi doldurmam gerekiyor mu ya da sponsor olarak basvurunca kabul edilirmiyim herhangi bir sorun yasarmiyim bu konuda?
Ikinci sorum yeni esim turist vizesiyle gelicek Kanada'da evlenicez esim icerden basvuruyu yaptiktan sonra burda kalip islemler bitene kadar kalabilir mi ve evlendikten sonra basvuruyu yaparken turist vizesini work perminent visa basvurup cevirmemiz gerekiyor mu?
Son sorum ise ikinci evliligim olucagi icin gocmenlik islemleri normalden daha uzun surebilir mi? (Ilk esim 4 ay gibi kisa bir surede almisti)
Simdiden cok tesekkur ederim...
Kullanıcı avatarı
Excellans
Site Admin
Site Admin
İletişim:

Sayın Bread merhaba,
Öncelikle ilk sponsorluk dosyanızda sponosrluktan vazgeçtğinizi, bildirmediğiniz sürece ilk eşinizin Pr onayından itibaren 3 tam yıl sorumlu kalırsınız. Ayrıca sizin özel durumunuzda ilk eşiniz zaten içeri girip PR işlemini tamamlamadığı için onun PR hakkı ona verilen vize giriş tarihi sonrası düşer. Fakat bu demek değildirki siz bakanlığımıza karşı sorumlu durumda değilsiniz. Sizin sponsor olan kişi olarak tüm yaşadığınız bu değişiklikleri vs. zamanında bildirmeniz gereklidir.
Yeniden sponsorlukta tabiki eski bildirimi yapmadığınız için hala sponsor olduğunuz gözükecek süreyi bekleyip doldursanızda bu sefer ikinci evliliğiniz yeni bir ilişki ve 1 yıldan az gibi bir süre olduğu için ikinci sponsorluğunuz için bir riske gireceksiniz. (Bu işi sadece sponsor olmak için yaptığınız gibi vs.)
Eşinizin Kanada'ya Turist vizesi ile gelip evlilik işlemlerini beklemesi bu başvurunuzdan dolayı mümkün (Sponsorluk başvurusu) olabilmesi için sizin ilkönce sponsorluğunuzun kabul edilmesi gereklidir. Ve başvurunuzu mutlaka Inland - Ülke içi olarak yapmanız gereklidir sizin sponsorluğunuz eğer kabul edilirse bu süre zarfından sonra eşiniz kendi sahibi olduğu vizeyi uzatma başvurusu yada bulacağı bir iş beraberinde work permit başvurusu yapabilir.
Inland başvurularda sponsorluğun kabul edilme - red edilme aşaması minimum 9 ay sürmektedir. (Unutmayın Inland başvuruda eğer sponsor olarak yada sponsor olunan kişi olarak red edilirseniz bir daha itiraz şansınız ve başvuru şansınız kalmaz)

Hayır eşiniz için sponsorluk başvurusunu Outland-Ulke dışı olarak yapacaksınızda eşinizin geldikten sonra bunu neden göstererek vizesini uzatması mümkün değildir. Ancak eşiniz bir eğitim kurumuna kaydını yaptıracak ve alacagı student statü ile burada kalışını uzatacaktır. Ayrıca yine dosyası Türkiye'ye sevk edildiğinde yine geri dönüp olası Interviw vs. işlemlerini mutlaka Ankara - Kanada elçiliğinden yapmak zorundadır.

Inland başvurular 16-19 ay
Outland başvurular 4-8 ay sürmektedir.
Saygılarımızla,

bread
YENİ ÜYE
YENİ ÜYE

- Kanada'ya Evlilik yolu ile göçmenlik

Okunmamış mesaj gönderen bread »

Sayin Excellans

Ilk esimde bosaniyoruz diye sponsorluk subesine fax yoluyla bildiri yapmistim fax gondermistim bu fax elimde gonderdigim tarih olarak yazili hala yeni sponsorluk icin 3 seneyi doldurmam gerekiyor mu?
Birde Inland sponsorlugun red edilme asamasi 9 ay surmekte demissiniz biliyorsunuz turistlere en fazla 6 ay kalma izni veriliyor bu sure icinde daha esim nasil kalabilir ?
Yardimlariniz icin tesekkurler
Saygilar
Kullanıcı avatarı
Excellans
Site Admin
Site Admin
İletişim:

Sayın Bread merhaba,
Sponsorluk dosyalarında Boşanmanız dahilinde bile sponsor olduğunuz kişiden 3 tam yıl sorumluluğunuz devam eder. Boşanmanızı bildirmeniz sadece sizin CIC içinde ikinci evliliğiniz zamanı başvuracağınız sponsorluk kabulünde geçmişte gerekli bildirimlere uyduğunuzu gösterir.

Yeni eşiniz nasıl kalabilir kısmını yukarıdaki açıklamamızda vermiştik.
'' Ancak eşiniz bir eğitim kurumuna kaydını yaptıracak ve alacagı student statü ile burada kalışını uzatacaktır. ''
Saygılarımızla,

“KANADA GÖÇMENLİK BAŞVURUSU-EVLİLİK, EŞ YOLU İLE-SPONSORING YOUR FAMILY” sayfasına dön