Doğru söyleyeni, dokuz köyden ama Kanada'dan kovmazlar!

Kanada ve Kanada hakkında bilmek istediklerinize başka bir açıdan bakarak gerçekleriyle beraber Kanada ve Kanada yaşamı hakkında bilgi vermeye ve paylaşmaya çalışacağız
Kullanıcı avatarı
Excellans
Site Admin
Site Admin
İletişim:

Okunmamış mesaj gönderen Excellans »

Merhabalar,
Başlığımızdan da anlaşıldığı gibi bir atasözü ve bunun Kanada karşılaştırılmasına kısmen denk gelen bir yaşanmış hikayeyi sizler ile paylaşacağım. Ana fikrimiz olan ata sözümüz '' Doğru söyleyeni, dokuz köyden kovarlar...''

Tarih 17 Nisan 2012 / Yer: Halifax / Kanada
Hikayenin kahramanları; Kanada'ya 4.5 yıl evvel göçmen olarak gelmiş ve Kanada vatandaşlığına başvurma hakkı kazanmış bir Türk Vatandaşımız diğer kişi ise Vatandaşlık yüksek hakimi...
Olay vatandaşımızın her 18 - 54 yaşında bulunan ve Kanada vatandaşlığı hakkını almak için başvuruda bulunan kişilerin yükümlülüğü olan Vatandaşlık Testi ve sonrası konumunda gerçekleşmiştir. Vatandaşımız ne yazıkki bu testten geçerli ve yeterli notu alamayarak negatif puan ile diğer şansı olan Vatandaşlık Hakimi ile yüzyüze Interview -Görüşmeye çağrılmıştır. Bir tercüman talep eden vatandaşımız ile V.Hakimi arasında geçen diyalogu sizlere onun bizlere paylaştığı şekilde aktaralım...

-V.Hakimi: Merhaba, sayın xx..yy ben Kanada Federal devletinin bana verdiği vatandaşlık kazanım hakimliği görevi ile bugün sizin ile görüşeceğim. Görüşmemizin konusunu ve nedenini biliyormusunuz?

-Türk Vatandaşımız ( Tercüman vasıtası ile) : Evet, sayın Hakim bey

-V.Hakimi: İlgili ve gerekli testten zayıf not almışsınız? Çalışmadınız mı yoksa Kanada'yı sevmiyormusunuz hatta sorular size siyasi yada düşünce farklılıklarımı hissettirdi..

- Türk Vatandaşımız: Valla, hakim bey çalıştım hatta son 3 senenin sorularının kopyalarını çıkarıp ezberledim ama ne yazıkki benim Ingilizcem a,b,c - one two three

Gülüşmeler oluşur....

- V.Hakimi: Ne güzel, dürüstsünüz.. Ben Türkler hakkında, universite yıllarımda çok araştırmalar ve hatta tezler sunmuştum.. Bu sanırım sizin ırk özelliğiniz...

- Türk Vatandaşımız: Öyledir, öyle...

-V.Hakimi: Kaç yıldır Kanadadasınız ve kısaca geçimizinizi nasıl sağlıyorsunuz?

- Türk Vatandaşımız: Toplamda 5.5 yıldır buradayım. Başlarda kısa süreli işlerde çalıştım ancak son 3 yıldır bir gaz üretim şirketinde full time olarak çalışıyorum.

-V.Hakimi: Çevirmene aktarırken dinledim '' Full time'' dediniz, demekki sadece a-b-c/ one two three degil Ingilizce dil bilginiz.

- Türk Vatandaşımız: O kadarda degil hakim bey bizde aslında o değimdir. a,b,c - one two three yani birşey biliyorum gibi

Gülüşmeler oluşur....

-V.Hakimi: Samimiyetiniz ve sıcak kişiliğiniz için konuyu kısa keselim. Bana Kralice adına ve benim şahsım adıma Ingilizce öğreneceginize dair söz verirmisiniz?

-Türk Vatandaşımız: Valla ilk hanımı tanımam, görmüşlüğümde yok ( Kraliçeden bahseder) ama bende sizi sevdim sizde dogrusunuz, bende size söz veriyorum elbet bir gün öğrenecegim bu dili.

Hakim ve Tercüman iyice kahkaha atarak gülerler....

-V.Hakimi: Bu kararımı verirken, Kanada'ya espirili bir vatandaş kazandıracagıma emin olarak vatandaşlık sertifikanızı almanızı onaylıyorum. İlgilliler size sonraki prosedürleri açıklayacaklardır.

-Türk Vatandaşımız: Çok teşekkür ederim, zaten bende bu ülkeyi seçtiğim için şuan ne kadar doğru bir karar verdiğimi anladım. Ben bu diyaloğu ülkemde yapsa idim o verdiğiniz karar şu olurdu 30 sene hapsine tüm mal varlıgına el konulmasına ....

Gülüşmeler....

-

Saygılarımızla,
Kanada, Kanada göçmenlik başvurusu, Kanada vizesi, Kanadada eğitim ve Kanada hakkında her şey

E-mail: destek@bizvekanada.com/info@bizvekanada.com/bilgi@bizvekanada.com/admin@bizvekanada.com
FACEBOOK - KANADA HAKKINDA HERSEY
Kullanıcı avatarı
ocein
ACEMİ ÜYE
ACEMİ ÜYE

Okunmamış mesaj gönderen ocein »

Yahu su muhabbetin guzelligine bak bir de bize tombaladan cikan Malezya ve Hindu asilli gorevliye.
Iste tecrube buna denir, karsidaki insanin iyi niyetini anlamak boyle birsey. Daha soylenecek cok sey var ama simdilik burada biraksam daha iyi olacak.

“KANADA'YA BİRDE BU GÖZLE BAKALIM !!” sayfasına dön