Kanada'ya Eyalet bazlı göçmenlik başvurusu

Kanada'ya eyalet bazlı göçmenlik başvurusu hakkında merak ettikleriniz ve deneyimleriniz kısaca herşeyi paylaşacağız. Kanada eyaletlerinde yaşayan yada eyaletlerin kendi özelliklerine göre Kanada'ya göçmenlik başvurusu yapmak isteyenler
Kullanıcı avatarı
ibozdag
AZ DENEYİMLİ ÜYE
AZ DENEYİMLİ ÜYE

Okunmamış mesaj gönderen ibozdag »

Excellans merhaba

pr kartımızla ilgili bilgi alamıyoruz henuz adresimizede yollanmamıs. telefonlada ulasamıyoruz malesef ne yapmamızı önerirsiniz. sanırım bir sıkıntı var ama nedir bilemiyoruz.

tesekkur ederim
Kullanıcı avatarı
Excellans
Site Admin
Site Admin
İletişim:

Okunmamış mesaj gönderen Excellans »

ibozdag yazdı:Excellans merhaba
pr kartımızla ilgili bilgi alamıyoruz henuz adresimizede yollanmamıs. telefonlada ulasamıyoruz malesef ne yapmamızı önerirsiniz. sanırım bir sıkıntı var ama nedir bilemiyoruz. tesekkur ederim
Sayın Ibozdag merhaba,
Şuan Türkiye'den tek ulaşma şekliniz ne yazık ki Call Center ile irtibata geçmek olacak. Bunun içinde daha evvel size bildirdiğimiz numara aracılığı ile Türkiye'den arama yapmanız. Diğer yapabileceginiz ise Kanada'da tanıdıklarınıza tüm başvuru sahibi bilgilerinizi vererek onların sizin adınıza arama yapması ve sorgu yapması olacaktır.
Saygılarımızla,
Kanada, Kanada göçmenlik başvurusu, Kanada vizesi, Kanadada eğitim ve Kanada hakkında her şey

E-mail: destek@bizvekanada.com/info@bizvekanada.com/bilgi@bizvekanada.com/admin@bizvekanada.com
FACEBOOK - KANADA HAKKINDA HERSEY
Kullanıcı avatarı
ibozdag
AZ DENEYİMLİ ÜYE
AZ DENEYİMLİ ÜYE

merhaba

telefon yoluyla deniyoruz ama (skyp) malesef tel acılmıyor. ikinci yolu deneyecegiz artık.

tesekkur ederim.
diemperdidi
ACEMİ ÜYE
ACEMİ ÜYE

Okunmamış mesaj gönderen diemperdidi »

Herkese selamlar,

2010 Temmuz'unda Sam'a CSQ basvurumuzu yollayarak resmen baslattigimiz surec sonuna yaklasti.
2011 Mart'inin ilk gunlerinde CSQ elimize gecmisti. Biz o sirada 5 ay kadar oyalandik ve Ankara'ya basvurumuzu 2011 Temmuz sonunda yaptik.

Bugun itibari ile de pasaportlarimiz uzerlerine visa'lari basilmis olarak elimize ulasti. Yani bizim oyalanmamiz da dahil toplam 15 ayi bulmayan bir surecte basvurumuz tamamlanmis oldu.

Uzuun bir tatil :) sonrasi 8 Aralik gunu Kanada'ya ucuyoruz, biletlerimizi aldik. Bu surec icerisinde farkinda olmasaniz da surekli olarak takip ettigim bu forumun buyuk moral destegi oldu. Hepinize cok tesekkur ederim. Su an Kanada'da olanlara bundan sonrasi sonrasi icin basari, mutluluk, huzur ve saglik dilerken; halen Kanada'ya gitmek icin ugrasanlara da ciktiklari yolda bol sans ve basari dilerim.

Ve ozellikle her turlu sorumuza buyuk sabir ve hizla yanit veren, bizi sakinlestiren Excelans'a ayrica kocaman tesekkur etmek istiyorum. Umarim Kanada'da gorusme, karsilikli birer kahve icme sansimiz olur.
....
Soru sormadan bitiremeyecegim gene :)
Biz once Toronto'ya iniyoruz. orada bir gece arkadaslarda kalip ertesi gun araba kiralayarak Montreal'e gececegiz.
Toronto havaalaninda yapmamiz gereken islemler nedir?
Araba kiralama konusunda tavsiyeniz var misir?
Kullanıcı avatarı
baris_antalya
AZ DENEYİMLİ ÜYE
AZ DENEYİMLİ ÜYE

Okunmamış mesaj gönderen baris_antalya »

Diemperdidi,

Hayirli ugurlu olsun :) insallah Kanada'daki hayatinizda mutlu olursunuz. Toronto Havaalani demisken hemen atliyim dedim. Biz de ilk Toronto'ya inmistik. Immigration'a yonlendiriyorlar zaten. Immigration'dakiler de cok iyi insanlar ya.. Ben asik suratli fln tipler bekliodum, gayet herkes yardimci olmaya fln calisti sagolsunlar. Onlar da gerekenleri size belirtecektir diye tahmin ediyorum ama tabi yine Excellans Abi'ye sormakta fayda var :) ben sadece ordaki atmosfer aklima gelince paylasayim dedim :) tekrar hayirli olsun :)
ResimResim
Kullanıcı avatarı
akita
Onursal Üye

Okunmamış mesaj gönderen akita »

Sn Diemperdidi,

Bizde ilk girişimizi Toronto havalimanından yaptık. Hiç merak etmeyin sizi net bir şekilde yönlendireceklerdir. Kolayca işlemlerinizi bitireceksiniz insallah.
Araba kiralama konusuna gelirsek biz 1 aylık araç kiraladık AVIS den ve aylık kiralamaları gayet uygundu. Hiçbir sorun olmadan da havalimanında dönüşte teslim ettik.
Tek püf noktası teslim esnasında kesinlikle dolu getirin yoksa eksik benzin ile teslim etmeye kalkarsanız dışarıdaki benzin bedelinin çok çok fazlasını ödemek zorunda kalırsınız.

Kolaylıklar diliyor ve yeni hayatınızın hayırlı olmasını temenni ediyoruz.
ResimResim
Kullanıcı avatarı
taner3
AZ DENEYİMLİ ÜYE
AZ DENEYİMLİ ÜYE

Okunmamış mesaj gönderen taner3 »

Sayin Diemperdidi,

Tebrikler. Hayirli olsun. Yeni hayatinizda basarilar. Umarim hersey dilediginiz gibi olur.
Teşekkürler,

ResimResim
Kullanıcı avatarı
Excellans
Site Admin
Site Admin
İletişim:

Sayın Diemperdidi merhaba,
Öncelikle dosyanız hayırlı ugurlu olsun. Yeni Kanada yaşamınızda da başarılar ve mutluluklar dileriz. Dostalarımız araba kiralama konusunda yardımcı olmuşlar söyledikleri gibi Avis, Budget, EuroCar, Thrifty, Hertz, National Car tavsiye edeceğim şirketlerdir. Özellike Thrifty ve National Car daha fiyatta ve araç teslimi farklı olan noktalarda bol seçenekleri olan kurumlardır. Yapmanız gereken biraz zaman ayırıp gelmeden önce internet sitelerinden kabaca bir fiyatlandırma çıkarıp, eleyip alana indiğinizde ona göre direkt o ofislere uğramanız olacaktır.

Şimdi sizin Ulkeye giriş prosedürünüzde ise Quebec eyaleti göçmenleri için bakanlığımız şiddetle ilk giriş yerinin Quebec eyaleti olmasını tavsiye eder. Fakat sizin tercihinizde ise yapmanız gereken Toronto - Pearson'a indiğinizde kesinlikle COPR (Confirmation of Permanent Resident) kagıtlarınıza giriş ( landed ) yaptırmamanız ve ilgili görevliye QSW - Quebec Skilled Worker olduğunuzu ve Montreal'e kara yolu ile geçmek istediğinizi belirtmelisiniz. Bu işlemlerden sonrada Montreal'e vardığınızda yine mutlaka Montreal hava alanına gidip orda Immigration ofiste resmi girişinizi yapmalısınızki SIN, PR CARD vs işlemleriniz prosedür dahilinde işleme alınsın.

Tekrar size ve ailenize başarı ve mutluluklar dileriz.

Dip Not nacizane uyarı: Geliş tarihiniz kışın yogun oldugu tarihtir. Eğerki kar ve buz ortamında arac kullanma tecrübeniz yok ise arac ile bu yolu kat etme fikrini bir daha düşününüz. Kanada şehirler arası yollar ne yazıkki bizim ülkemizdekine benzemez. Yakın servis aralıkları yoktur, yol kenarlarında yogun yerleşim yerleri yoktur ve ara yollar karlı ve buzludur. ( Ama maceraya değer derseniz bencede deger...)
Saygılarımızla,
Kanada, Kanada göçmenlik başvurusu, Kanada vizesi, Kanadada eğitim ve Kanada hakkında her şey

E-mail: destek@bizvekanada.com/info@bizvekanada.com/bilgi@bizvekanada.com/admin@bizvekanada.com
Kullanıcı avatarı
joseba
AZ DENEYİMLİ ÜYE
AZ DENEYİMLİ ÜYE

Okunmamış mesaj gönderen joseba »

Excellans yazdı:Sayın Diemperdidi merhaba,
Öncelikle dosyanız hayırlı ugurlu olsun. Yeni Kanada yaşamınızda da başarılar ve mutluluklar dileriz. Dostalarımız araba kiralama konusunda yardımcı olmuşlar söyledikleri gibi Avis, Budget, EuroCar, Thrifty, Hertz, National Car tavsiye edeceğim şirketlerdir. Özellike Thrifty ve National Car daha fiyatta ve araç teslimi farklı olan noktalarda bol seçenekleri olan kurumlardır. Yapmanız gereken biraz zaman ayırıp gelmeden önce internet sitelerinden kabaca bir fiyatlandırma çıkarıp, eleyip alana indiğinizde ona göre direkt o ofislere uğramanız olacaktır.

Şimdi sizin Ulkeye giriş prosedürünüzde ise Quebec eyaleti göçmenleri için bakanlığımız şiddetle ilk giriş yerinin Quebec eyaleti olmasını tavsiye eder. Fakat sizin tercihinizde ise yapmanız gereken Toronto - Pearson'a indiğinizde kesinlikle COPR (Confirmation of Permanent Resident) kagıtlarınıza giriş ( landed ) yaptırmamanız ve ilgili görevliye QSW - Quebec Skilled Worker olduğunuzu ve Montreal'e kara yolu ile geçmek istediğinizi belirtmelisiniz. Bu işlemlerden sonrada Montreal'e vardığınızda yine mutlaka Montreal hava alanına gidip orda Immigration ofiste resmi girişinizi yapmalısınızki SIN, PR CARD vs işlemleriniz prosedür dahilinde işleme alınsın.

Dip Not nacizane uyarı: Geliş tarihiniz kışın yogun oldugu tarihtir. Eğerki kar ve buz ortamında arac kullanma tecrübeniz yok ise arac ile bu yolu kat etme fikrini bir daha düşününüz. Kanada şehirler arası yollar ne yazıkki bizim ülkemizdekine benzemez. Yakın servis aralıkları yoktur, yol kenarlarında yogun yerleşim yerleri yoktur ve ara yollar karlı ve buzludur. ( Ama maceraya değer derseniz bencede deger...)
hayirli olsun diemperdidi,
bu arada bence de maceraya sonuna kadar deger Excellans. araba kiraladiginizda arabayi baska lokasyona gotureceginiz icin yani aldiginiz ofis degil baska bir yere birakacaginiz icin gunluk fiyatin soyle bi 6 katini isterler. toronto montreal arasi 4 defa gidip geldim megabus in otobuslerini 25dolara dahi bulabilirsiniz. bunun yaninda tren de cok konforludur. 70dolar civari olmasi lazim fakat sizin bavullariniz olacak. yol arabayla 4bucuk saat otobusle 6 saat trenle 5 saat kadar surer diye tahmin ediyorum. bu arada montreal de yasam, ev tutma vs ile ilgili bilgiye ihtiyaciniz olursa lutfen sorun yardimci olmaya calisirim.. iyi yolculuklar
Nationalism is an infantile disease. It is the measles of mankind.
Albert Einstein
Kullanıcı avatarı
pieta
YENİ ÜYE
YENİ ÜYE

Okunmamış mesaj gönderen pieta »

Merhaba,

Öncelikle çok güzel ve yararlı bir site olduğunu belirtmeden geçemeyeceğim sayın Excellans. Elinize sağlık....

Biz de Quebec skilled-worker kategorisinden başvuru için hazırlanıyoruz. Application for Selection Certificate formunu dolduruken bazı sorulara takıldık. Acaba bu konuda yardım alabilir miyiz?

Şöyle bir soru var: 'Are any of diplomas entered under Question 8 Quebec diplomas or their equivalent and found among these choices:'
Bu sorunun şıklarında 'Diploma training recognized as equivalent by a Quebec regulatory body' şeklinde bir seçenek mevcut. Biz Türkiye'de okuyanlar bunu mu seçmeliyiz? Bu seçenek de değil ise ne yazmalıyız? Daha önce Quebec baçvurusu yapanlar nasıl doldurdular.

Yardımlarınızı bekliyoruz...

Çok teşekkürler,
Pieata
Kullanıcı avatarı
Excellans
Site Admin
Site Admin
İletişim:

Sayın Pieta merhaba,
QSC, application 8. soruya normal detaylarınızı ve eğitim bilgilerinizi yazıyorsunuz, 8.1'DE ise bu mezun oldugunuz okullar Quebec eğitim sisteminde BIREBIR kabul ve denklige sahip mi? sahipse işaretliyoruz sahip degilse boş gecıyoruz. Ayrıca bahsettiğiniz satır mühendisler, docentler, profesorler, ogretmenler vs. vs. gibi meslek dallarında eğitim almıs ve bu alınan eğitim Quebec yetkili makamlarınca da kabul gören ise yazılacak kısımdır. Turkıye'den ne yazıkki hiç bir okul ve öğrenim Quebec denkligine uymamaktadır.

Diploma or training recognized as equivalent by a Québec regulatory body / Diploma yada eğitimin Quebec düzenleme kurulu tarafından tanınmışlığı var
Saygılarımızla,

Kullanıcı avatarı
pieta
YENİ ÜYE
YENİ ÜYE

Teşekkürler Excellans...

Fakat bir de sorunun cevap kısmında 'other.....' bölümü var. Sanki soruyu boş geçemiyoruz gibi algıladım ben. 4 seçenekten birini işaretlemez isek other kısmını doldurmak zorundayız sanırım. Öyle ise ne yazmalıyız..... Tıkandık bu soruda...

Teşekkürler...
Kullanıcı avatarı
pieta
YENİ ÜYE
YENİ ÜYE

Tekrar Merhaba,

Formu tekrar gözden geçirdim ve aşağıda belirttiğim bölümlerde ufak sorularım olacak;

Quebec Application For Selection Certificate formunda,

11.Are you submitting the result of a French test with your application? diye bir soru var. Böyle bir test sonucum yok ama bununda other kısmına halihazırda şu anda Fransızca kursuna gittiğimi yazmalı mıyım?

14. soruda intended profession in Quebec denmiş.

Bunu your professional experience diye işaretlemek yeterli mi yoksa üstte birde uzun bir boşluk bırakmışlar buraya ekstra birşeyler yazmamızıda mı bekliyorlar?

Bu arada bu formu daha önce dolduran arkadaşların desteği de beni çok memnun eder.
Yardımlarınızı bekliyorum.
Şimdiden Teşekkürler,
Kullanıcı avatarı
Excellans
Site Admin
Site Admin
İletişim:

Sayın Pieata merhaba,
Öncelikle kafanızı karıstıran soruyu biraz daha detaylı size acıklayalım;
CSQ- 8.1 Bu soruda denilen ve sorulan, Almış oldugunuz mesleki eğitim Quebec eyaleti yetkili kurumu tarafından tanınırlığa sahip mi? Şimdi cevap şıklarına geçmeden evvel sizin EVET - HAYIR kısmında ve sonrasında ise EVET ise şıklara geçip NASIL EVET kısmını detaylandırmanız yani ilgili şıkkı seçmeniz gereklidir. OTHER : kısmında ise yukarıda verilen şıklara uygun degilse yani örmek: Libya'da X universitesinden mezunsunuz, Fas - Cezayir vs vs.. Bu Universiteler Fransızca eğitimli ve Fransa tarafından kabul gören yapılara sahiptir fakat direkt Quebec içinde tanınırlıgı olabilir yada olmaz. Ancak Fransa eğitim sistemi bunları kabul ettiği için Quebec'tede tanınırlıgı mümkün kılar. İşte bu örnege dayalı bir eğitim kurumundan mezun isek OTHER: acıklamamızı bu şekilde yapacagız.
Are any of the diplomas entered under Question 8 Québec diplomas or their equivalent and found among these choices:
- Québec diploma
- Canadian diploma
- Diploma or training recognized as equivalent by a Québec regulatory body (except medical degree)
- Foreign diploma covered by a mutual recognition agreement (ARM)
- Other :
Şimdi Türkiye mezuniyeti olan bir örnekle bu soruya bakıyoruz, Istanbul Teknik Universitesi - Mimarlık Fakültesi mezunuyuz, Soruyu okuduk cevap hayır, sizin mantıgınızda şimdi OTHER' a yazabilecek bir durumumuz yok. Çünkü, Soru 8.1'de listelediğiniz diplomalardan Quebec diploması yada buna eş deger bulunan aşagıda secenekler arasında bulunan varmı? OTHER, kısmına sadece eğerki açıklama yapmak istiyorsanız.'' Ben, Turkiye'de bulunan ITU'den Mimarlık fakultesinden x yıllık mezuniyetim var buda Quebec eyaletindeki x.yy mesleki eğitime denk gelmektedir....
Fakat bunu böyle bir açıklama ile yazdıgınız anda sizin dosyanızı hazırlarken bu denkliği ispatlamanız yani Canada'dan bunun denkliğini belgeleyen bir kurumdan bu denklik belgesini koymanız mecburiyetine gireceksiniz.

11.Are you submitting the result of a French test with your application? Istenilen sınav sonuclarından hic biri yok ise basvuru içinde NO mutlaka yazılacak ve Other kısmında dediğiniz gibi yazabilirsiniz, hatta Kursun ismini - bulunduğu sehri ve ileride bu kurs sonucu alınacak DELF, TEF vs. sonuclarını ibraz edebileceginizide belirtebilirsiniz.

14. Intended profession in Quebec? Quebec'te hangi profesyonel -deneyim -mesleginizi icra edecek ve değerlendirilmeyi bu yönde isteyeceksiniz. Burada meslegimizi yazıyoruz ve altındaki seçeneklerde bulunan; Eğitim ile degerlendir / mesleki deneyimim ile değerlendir şıklarından ise size en uygun olanları işaretliyoruz. Örnek; Yüksek Mimarız- mesleğimizi Intended in Qubec olarak yazdık ve asagıda seçiyoruz 6 sene mimarlık eğitimi almışız ve Mimar diplomamız var. Birinci şık tikliyoruz, bunun yanında da son 5 sene içindede faal mimarlık mesleğimizi icra etmişiz ve yine diğer şıkkıda işaretliyoruz. Yani benim bu meslek unvanımı hem eğitim kriterinden hemde deneyim kriterinden degerlendirebilirsiniz demiş oluyoruz.
Diğer bir örnegimizde ise; Kimya fakultesi mezunuyuz - Kimyager fakat meslek kısmında yani Intended in Quebec kısmında dedik ki Business Analyst, Manager, Department Manager, HR vs vs.. Burada asagıda sececegimiz sıklarda ise bu sefer beni mesleki deneyimim ile degerlendiri işaretleyecegiz. Cunku Kimyager eğitimimiz yaptıgımız meslek ile örtüşmemekte.
Saygılarımızla,

Kullanıcı avatarı
pieta
YENİ ÜYE
YENİ ÜYE

Verdiğiniz bilgiler için çok Teşekkür ederim Excellans.

Bu bilgiler doğrultusunda formu doldurmaya devam edicez.

Takıldığımız bir yer olursa tekrar sizi rahatsız edebiliriz.

Görüşmek Üzere...
Kullanıcı avatarı
pieta
YENİ ÜYE
YENİ ÜYE

Tekrar merhaba Sayın Excellans,

Verdiğiniz bilgiler doğrultusunda formumuzu dolduruyoruz. İki konu takıldı aklımıza ve vakit kaybetmeden sormak istedim.
Şu an oturduğumuz adres ve çalıştığımız iş yeri bilgilerini yazarken tarih kısmında 'TO' bölümünü boş bırakacağım halen aynı yerde olduğumuzu belirtmek için. Doğru mudur? Türkiye'de form doldurduğumuzda bu anlama geliyor ama bu CSQ formunda da aynı anlama gelir mi bilemedik.

Yoksa başvuru dosyasını göndereceğimiz tarihi mi yazmalıyız? mesela 201112 gibi.

Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler....
Kullanıcı avatarı
Excellans
Site Admin
Site Admin
İletişim:

pieta yazdı:Tekrar merhaba Sayın Excellans,
Verdiğiniz bilgiler doğrultusunda formumuzu dolduruyoruz. İki konu takıldı aklımıza ve vakit kaybetmeden sormak istedim.
Şu an oturduğumuz adres ve çalıştığımız iş yeri bilgilerini yazarken tarih kısmında 'TO' bölümünü boş bırakacağım halen aynı yerde olduğumuzu belirtmek için. Doğru mudur? Türkiye'de form doldurduğumuzda bu anlama geliyor ama bu CSQ formunda da aynı anlama gelir mi bilemedik. Yoksa başvuru dosyasını göndereceğimiz tarihi mi yazmalıyız? mesela 201112 gibi.
Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler....
Sayın Pieata merhaba,
Boş bırakabilir yada el ile '' Present'' yazabilirsiniz.
Saygılarımızla,

diemperdidi
ACEMİ ÜYE
ACEMİ ÜYE

tesekkurler sayin Excellans ve Joseba,
1.5 aydir internet erisimim limitli oldugundan arasira foruma kisa surelerle girip ciktim ama bir turlu yazmak kismet olamadi.
tavsiye ettiginiz kurumlarin hepsine girip baktim. budget en uygun secenek gibi gozukuyor. tarih nedeniyle sanirim bazi sirketler farkli return adresini kabul etmiyor veya bunun icin 1000-1500 CAD gibi ucuk sacma sapan ucretler istiyor. Budget boyle bir istemedi toronto'dan alacagim arabayi montreal'de teslim etmem icin. sanirim budget ile sorunu halledecegiz.

hava konusu beni de dusunduruyor. turkiye'de her turlu hava muhalefetinde, fazlasiyla uzun yol tecrubem var. bunun uzerine misir gibi bir ulkede, hem de kahire'de 1 sene araba kullanip sag cikmis bir adam olarak kendime guvenim tam :)
ama yine de umarim bir firtina donemine yakalanmayiz. araba disinda bir secenek de mumkun gozukmuyor cunku esim ve ben, 4 tane battal boy 30'ar kiloluk bagaj haricinde 2'ser el bagaji ve 2 adet de kedimizle birlikte inecegiz Toronto'ya. bu kadar yukle tren vs cok uygun degil.

kafamizi mesgul eden bir konu var. onu da danismak isterim:
bildiginiz gibi visa'larimizla beraber yollanan bilgilendirme yazilarinda cbsa sitesi'ne bakmamiz ve yanimizda getirecegimiz esyalarimiz ve 10K ustu para ile alakali olarak deklarasyon formu doldurmamiz isteniyor.
bizim yanimizda sadece giysi ve kisisel esyalarimiz olacak. bunun disinda esimin 3-5 parca mucevherati ve (gayet eski) bir lap-top ile satmaya birakmaya kiyamadigim, gozumun nuru playstation'im var:).
bunlar icin form vs doldurmak bana sacma geliyor, "nothing to declare" durumundayiz bence. ama yine de danisayim dedim. :)
...

9 aralik - 31 ocak tarihleri icin internet uzerinden esyali bir studyo daire bulup tuttuk. gunluk, haftalik, aylik bazda fully furnished -all included daireler kiralayan acentalar var, kisa bir aramayla ulasilabiliyor. elektrik, su, internet vs de dahil aylik 1000 dolar gibi bir paraya montreal'in gobeginde evler bulabilme mumkun. tavsiye ederim...

sevgiler
Excellans yazdı:Sayın Diemperdidi merhaba,

diemperdidi
ACEMİ ÜYE
ACEMİ ÜYE

gecikmeli bir tesekkur oluyor ama tesekkurler Joseba :)
hem bir dolu bavul hem de kedilerle zor olmayacak olsa tren tercih ederdim ben de. ama indi-bindi ile ugrasmadan direk eve gitmek daha cekisi geliyor.
minivan gibi birsey kiralayacagim, gunluk kiralar 150 civarinda gorebildigim kadariyla.
yeter ki arabayi baska adrese biraktigim icin abuk bir ucret almaya kalkmasinlar ve acaip bir firtina olmasin.
bir onceki post'umda yazdigim gibi ev tuttuk. kedilerle otel-hostel falan zor ve pahali olacagindan direkt esyali ev tuttuk ama illa ki sonrasi icin soracagim seyler olacaktir.
baglantiyi koparmayalim, hatta siklastiralim Kanada'ya adim atinca.

sevgiler,
joseba yazdı: hayirli olsun diemperdidi,
bu arada bence de maceraya sonuna kadar deger Excellans. araba kiraladiginizda arabayi baska lokasyona gotureceginiz icin yani aldiginiz ofis degil baska bir yere birakacaginiz icin gunluk fiyatin soyle bi 6 katini isterler. toronto montreal arasi 4 defa gidip geldim megabus in otobuslerini 25dolara dahi bulabilirsiniz. bunun yaninda tren de cok konforludur. 70dolar civari olmasi lazim fakat sizin bavullariniz olacak. yol arabayla 4bucuk saat otobusle 6 saat trenle 5 saat kadar surer diye tahmin ediyorum. bu arada montreal de yasam, ev tutma vs ile ilgili bilgiye ihtiyaciniz olursa lutfen sorun yardimci olmaya calisirim.. iyi yolculuklar
Kullanıcı avatarı
pieta
YENİ ÜYE
YENİ ÜYE

Merhaba diemperdidi,

Hayırlı olsun. Kanada'da mutlu ve sağlıklı bir yaşam sürmenizi temenni ederim. Biz de belgelerimizi tamamlamak üzereyiz başvuru için.
Bir sorum olacak size. Cover letter'ı ingilizce mi yazdınız? Yoksa anadilimizde yazıp onu da yeminliden tercüme mi ettirmeliyiz?
Hangisi daha doğru olur.....

Yardımlarınız için teşekkürler.
pieta
diemperdidi
ACEMİ ÜYE
ACEMİ ÜYE

teşekkürler, darısı başınıza...
fransızca yazdık. quebec için başvurduğumuz için fr. daha uygun olur diye düşündük.
daha doğru bilgiyi excellans verecektir sanırım ama başvuru yaptığınız eyalete göre ingilizce veya fransızca cover letter daha etkileyici olacaktır diye düşünüyorum.
pieta yazdı:Merhaba diemperdidi,

Hayırlı olsun. Kanada'da mutlu ve sağlıklı bir yaşam sürmenizi temenni ederim. Biz de belgelerimizi tamamlamak üzereyiz başvuru için.
Bir sorum olacak size. Cover letter'ı ingilizce mi yazdınız? Yoksa anadilimizde yazıp onu da yeminliden tercüme mi ettirmeliyiz?
Hangisi daha doğru olur.....

Yardımlarınız için teşekkürler.
pieta
Kullanıcı avatarı
pieta
YENİ ÜYE
YENİ ÜYE

Çok teşekkürler diemperdidi. Bizim fransızcamız olmadığı için İngilizce yazacağız bu durumda.

Herşeyin gönlünüzce olması dileğiyle,
pieta
Kullanıcı avatarı
ibozdag
AZ DENEYİMLİ ÜYE
AZ DENEYİMLİ ÜYE

Excellans merhaba
Haziran 2011 de montreale giris yapmıstık. bazı sebeplerden pr kart gelmeden Türkiyeye donmustuk. fakat pr kartımız adresimize yollanmamıstı. malesef Türkiyeden de ulasamadık. gectigimiz hafta cic ofisten kanadadaki evimiz aranmıs ve pr kart icin vermis oldugumuz resimlerde sorun oldugu icin yeni resim istiyorlar.

öncelikle istanbulda bu resimleri dogru cekebilecek guvenilir bir yer önerebilecek varmı.

ikinciside resimleri hangi adrese ve hangi belgelerle istanbuldan yollayabiliriz.

tesekkur ederim
Kullanıcı avatarı
Excellans
Site Admin
Site Admin
İletişim:

Sayın Ibozdag,
Öncelikle özellikle şu fotografcı vs. diye tavsiye edilmesine gerek yoktur. Önemli olan sizin istenilen ölçü ve ebatları yine özellikle fotografcınıza paylaşmanız ve bunda diretmenizdir.
Resim
Kaynak: http://www.cic.gc.ca

Ayrıca resimlerinizi çektirtikten sonra, CIC - Call Center'ı başvuru sahibi olarak arayıp eksik resimlerinizi Montreal'deki Cıc ofis adresini alarak Türkiye'den gönderiniz. Yada bu resimleri temin edip Montreal'de bildirdiğiniz adresteki kişi yada kişilere ulaştırınız onlar sizin adınıza lokal CIC ofisine göndersin.

CIC - call center : 1-888-242‑2100 ama biz bu numaradan arama yapamıyoruz derseniz!!! Onun içinde + yada 00 1 613 944 4000 Ceviriniz sistem konusmaya basladıgında sırası ile 1, 2, 1, 2, 1 bekleyin ve 0'a basın mesajı geçin.
Saygılarımızla,

Kullanıcı avatarı
pieta
YENİ ÜYE
YENİ ÜYE

Merhaba Sayın Excellans,

Bizim için de konu fotograflara geldi. Çok tesadüf oldu. Quebec başvuru formunun en son sayfasında fotograf bölümü var. Buraya 'a passport-sized photograph' diye bilgi yazmışlar. Bu pasaport ölçülerindeki fotograf bizim çipli pasaportlar için çektirdiğimiz fotograflar mıdır yoksa sizin yukarıda tanımladığınız ölçülerde mi bizim de fotograf çektirmemiz gerekiyor?

Yardımlarınız için teşekkürler,
pieta
Kullanıcı avatarı
Excellans
Site Admin
Site Admin
İletişim:

pieta yazdı:Merhaba Sayın Excellans,
Bizim için de konu fotograflara geldi. Çok tesadüf oldu. Quebec başvuru formunun en son sayfasında fotograf bölümü var. Buraya 'a passport-sized photograph' diye bilgi yazmışlar. Bu pasaport ölçülerindeki fotograf bizim çipli pasaportlar için çektirdiğimiz fotograflar mıdır yoksa sizin yukarıda tanımladığınız ölçülerde mi bizim de fotograf çektirmemiz gerekiyor?
Yardımlarınız için teşekkürler,
pieta
Sayın Pieata merhaba,
Quebec ilk başvuru dosyasında okudugunuz gibi normal Pasaport boyutunda ve biometrik resim çektirmeniz yeterlidir. Dosyanız ne zaman CSQ onayı alıp Ankara yada Federal başvuru yapılacagı zaman ise yukarıdaki örnekte belirtilen gibi mutlaka resimlerinizi çektirme durumundasınız. Yani iki ayrı formatta resim çektirme durumunuz takip eden sürecte olacaktır.
Saygılarımızla,

Kullanıcı avatarı
pieta
YENİ ÜYE
YENİ ÜYE

Çok teşekkürler...

pieta
Kullanıcı avatarı
pieta
YENİ ÜYE
YENİ ÜYE

Tekrar merhaba Sayın Excellans,

Dosyamızı gönderme aşamasına geldik nihayetinde. Bildiğimiz kadarıyla Türkiye'den başvurular Şam ofisine gönderiliyordu fakat Şam ofisi kapandı.
Varolan başvurular da Montreal'daki ofise transfer edildi diye biliyoruz. Peki yeni başvurular da bu ofise mi gönderilmeli yani aşağıdaki adrese?

Ministère de l'Immigration et des Communautés culturelles
285, rue Notre-Dame Ouest, 4e étage
Montréal (Québec) H2Y 1T8
CANADA

Çok teşekkürler,
pieta
Kullanıcı avatarı
Excellans
Site Admin
Site Admin
İletişim:

Sayın Pieta merhaba,
Evet Şam-Damascus ofisinin kapanması sonucu başvurular sizin bildirdiğiniz adresteki Montreal ofisine gönderilecektir.
Saygılarımızla,

Kullanıcı avatarı
pieta
YENİ ÜYE
YENİ ÜYE

Merhaba,

Bu hızlı geri dönüş için çok teşekkürler....

pieta
Kullanıcı avatarı
pieta
YENİ ÜYE
YENİ ÜYE

Sayın Excellans merhaba,

Size bir sorum olacak...Biz yarın evrakları göndermeyi düşünüyorduk ancak bazı gecikmelerden dolayı 26/12 pazartesiye kaldı. 2 Ocak gibi onların eline ulaşmış olsa 2011 başvurusu mu sayılmış olur yoksa 2012 mi? Bir de Quebec için değerlendirme kriterlerinde, öncelik verdiği eğitim alanlarında 2012 için bir değişiklik oldu mu?
Teşekkürler..
Kullanıcı avatarı
Excellans
Site Admin
Site Admin
İletişim:

pieta yazdı:Sayın Excellans merhaba,
Size bir sorum olacak...Biz yarın evrakları göndermeyi düşünüyorduk ancak bazı gecikmelerden dolayı 26/12 pazartesiye kaldı. 2 Ocak gibi onların eline ulaşmış olsa 2011 başvurusu mu sayılmış olur yoksa 2012 mi? Bir de Quebec için değerlendirme kriterlerinde, öncelik verdiği eğitim alanlarında 2012 için bir değişiklik oldu mu? Teşekkürler..
Sayın Pieta merhaba,
Evet, başvurunuz Montreal ofiste alındığı tarih olarak kayda ve işlem sırasına girecektir yani Ocak 2012 olarak. Quebec göçmenlik istenen meslek kriterlerinde yapılmış bir değişiklik şu ana kadar yoktur.
Saygılarımızla,

Kullanıcı avatarı
pieta
YENİ ÜYE
YENİ ÜYE

Sayın Excellans Teşekkür ederim hızlı cevaplarınız için ,

Bir sorum daha oalacak.Bu yeminli tercüme ve noter onayı gereken evraklara ayrıca birde apostil kaşesi gerekiyor mu?

Teşekkür Ederim..
Kullanıcı avatarı
Excellans
Site Admin
Site Admin
İletişim:

pieta yazdı:Sayın Excellans Teşekkür ederim hızlı cevaplarınız için ,Bir sorum daha oalacak.Bu yeminli tercüme ve noter onayı gereken evraklara ayrıca birde apostil kaşesi gerekiyor mu?
Teşekkür Ederim..
Sayın Pieate merhaba,
Hayır zorunlu değilsiniz ancak size bir masraf yada külfet açmayacaksa tabiki yaptırabilirsiniz.
Saygılarımızla,

Sfy
YENİ ÜYE
YENİ ÜYE

Okunmamış mesaj gönderen Sfy »

Merhaba,

Forumun göçmenlik ile alakalı bölümlerini detaylıca okudum, belki gözden kaçırmışımdır. Merak ettiğim şeyleri sormak istiyorum.

Kanada ihtiyaç duyduğu meslek grublarından başvuranları istihdam ediyor mu? Yoksa kabul edilen kişi, kendisi mi iş buluyor?
İstihdam ediliyorsa, aylık ne kadar alıyor? Tasarruflu harcamada ne kadar gideri olabilir?
Ev kiralama veya satın almak için ne kadara ihtiyacımız olacak? Yada iyi barınma imkanı sağlıyor mu?
..
Hiç bir bilgim olmadığı için mazur görün lütfen.

Teşekkürler.
Kullanıcı avatarı
Excellans
Site Admin
Site Admin
İletişim:

Sfy yazdı:Merhaba,
Forumun göçmenlik ile alakalı bölümlerini detaylıca okudum, belki gözden kaçırmışımdır. Merak ettiğim şeyleri sormak istiyorum.
Kanada ihtiyaç duyduğu meslek grublarından başvuranları istihdam ediyor mu? Yoksa kabul edilen kişi, kendisi mi iş buluyor?
İstihdam ediliyorsa, aylık ne kadar alıyor? Tasarruflu harcamada ne kadar gideri olabilir?
Ev kiralama veya satın almak için ne kadara ihtiyacımız olacak? Yada iyi barınma imkanı sağlıyor mu?
..
Hiç bir bilgim olmadığı için mazur görün lütfen.Teşekkürler.
Sayın Sfy merhaba,
Kanada devleti göçmenlere iş bulma ve işe yerleştirme tahhüdünde bulunmamaktadır. Göçmen olan birey yada aile kendileri bu konuda sorumludur. Ortalama ev kiraları 600 CAD - Kanada doları ile başlayıp mekan, yer, buyukluk, şehir vs gibi etkenler ilede 10.000 CAD - Kanada dolarına kadar geniş bir yelpazede bulunmaktadır. Ev almak için yine kiralama durumundaki etkenlerin aynıları etki etmekle beraber 170.000 ve üstü Kanada dolarında fiyatlar ile ev almanız mümkündür.( 90-110 vs gibi fiyatlarada çok iyi araştırma yaparsanız 1+1 vs gibi ev bulma şansınızda vardır) Unutulmaması gerekn hem kira hemde ev satın alma konusunda en önemli etken Nerede? Hangi şehirde? O şehrin hangi bölgesinde sorularına göre fiyatların değişkenliğidir.
Ortalama 3 kişilik 2 ebeveyn 1 cocuk gibi bir ailenin aylık normal yaşam masrafı kira dahil 3000 CAD Kanada doları ve üzeridir
Saygılarımızla,

Kullanıcı avatarı
pieta
YENİ ÜYE
YENİ ÜYE

Sayın Excellans,

6 Aralık tarihinde aşağıdaki gibi bir değişiklik yayınlanmış. Biz dil testi göndermeden başvuruda bulunmayı düşünüyorduk. Böyle olunca dil bölümünden puan alamayacakmıyız. Eğer alamayacak olursak puanımız 55 e düşüyor. Ancak bildiğimiz birde kanaat notu diye birşey var. 2 puan kanaat notu alma olasılığımız nedir sizce?
Eşim üzerinden başvuru yapıyoruz. Eşimin yüksek lisanstan önce ingilizce hazırlık okuduğuna dair 'The Certificate of Executive Development Program Preparatory Scholl' sertifikasını da gönderiyoruz.

Coming into force of the mandatory use of language proficiency tests

Effective December 6, 2011, all new candidates from the skilled worker subcategory who wish to obtain points in the selection grid for their French proficiency (applicants and spouses) and English proficiency (applicants only) must enclose with their immigration application attestations of results recognized by the Ministère. Children accompanying their parents are exempt from this new requirement.

In addition to optimizing the Ministère’s selection practices, standardized tests ensure that the evaluation of candidates for their French and English proficiency is accurate, consistent and fair.

Effective December 6, 2011, the results of language competency tests recognized by the Ministère are the only language proficiency evaluation tool used for immigration candidates who submit an Application for Selection Certificate. Candidates who do not wish to submit an attestation of results recognized by the Ministère must specify this in the Application for Selection Certificate by marking the appropriate box on the form. They will not obtain any points for the language proficiency criterion.

For more information on this subject or to obtain a list of accredited centres for language competency tests recognized by the Ministère, please consult the Permanent workers - Proficiency in French or English section
Kullanıcı avatarı
Excellans
Site Admin
Site Admin
İletişim:

Sayın Pieata merhaba,
Oncelikle Kanaat notu eğerki Interview - kısmına yani görüşme yapılabilir kısmına ulaşırsanız görevli tarafından verilecek nottur. Dosyanız ilk değerlendirilmesinde eksik ve yetersiz bulunursa bu nota tabi tutulmazsınız fakat puanlarınız 1-2 puan gibi yakın olur yada başvuru yapanın mesleği mutlak öncelik meslek gruplarında olursa yada başvuru yapanın ekonomik gücü yeterli ve fazla olursa görevli bu kanaat notunu vermek ve degerlendirmek için görüşme talep eder.

Şimdi diğer konuya dönelim, bu tarihten öncede şunu belirtelimki hem fransızca olsun hemde Ingilizce başvuru sahipleri TEF, DELF, DALF (Fransızca için) Yada IELTS (Ingilizce için) sınav sonuc belgelerini göndermekle yada mutlaka Fransızca eğitim alınmış okullardan mezuniyetlik ( Bakın eğitimin komple yapısı mutlak Fransızca olacak) yada Ingilizce eğitim aldığını ispat ile değerlendirilebilinir kısmında başvuruyu yapabilirdi. Fakat, bu tür eğer eğitimin komple Fransızca yada Ingilizce olmayan durumlarında kişi sadece parca bir şekilde dil eğitimi almış ve devam etmiş durumlarda ne yazıkki bu kısımdan denial olup puan alamayıp refuse - yada başvuruları kabul olmuyor idi.

6 Aralık'tan itibarende yapılan değişiklik Ingilizce dil ispatının artık sadece ve sadece IELTS sınav sonucu ile kabul edilmesinin FEDERAL devletin isteği ve Quebec eyaletinin kabulu sonucu uyarı ve mutlak gereklilik olarak yapılandırılmıştır. Siz sakın yukarıda saydıgımız eğitim şekillerinde bir eğitime sahip değil iseniz ve sadece Ingilizce dili üzerinden bir puan talep ediyorsanız dosyanızı IELTS sonucsuz göndermeyiniz.

''Skilled worker candidates (principle claimants only) who wish to obtain points for their English proficiency must demonstrate this proficiency by enclosing with their application the results of an English evaluation test recognized by the Ministère, namely the International English Language Testing System (IELTS).'' Kaynak : Quebec Immigration
Saygılarımızla,

Sfy
YENİ ÜYE
YENİ ÜYE

Okunmamış mesaj gönderen Sfy »

Sayın Sfy merhaba,
Unutulmaması gereken hem kira hemde ev satın alma konusunda en önemli etken Nerede? Hangi şehirde? O şehrin hangi bölgesinde sorularına göre fiyatların değişkenliğidir.
Ortalama 3 kişilik 2 ebeveyn 1 cocuk gibi bir ailenin aylık normal yaşam masrafı kira dahil 3000 CAD Kanada doları ve üzeridir
Cevabınız için teşekkür ederim.
Yaşamak istenilen yeri Sizin bulunduğunuz şehri varsayalım; burada 3000 CAD gider oluyorsa, vasıflı olarak çalışabilecek kişinin kazancı ne kadardır?

Türkiye şartlarına göre normal yaşıyoruz, bir konuda belirttiğiniz gibi 10-15 yılda ev araba sahibi olabildim. Çocuklarım ve ailem için huzurlu bir yer arayışı belki de?
Kanada cennet değil ama yaşam koşulları bizden iyi görünüyor.
Kullanıcı avatarı
Excellans
Site Admin
Site Admin
İletişim:

Sayın Sfy merhaba,
Regina diğer şehirlerden biraz daha ucuz yaşam şartlarına Eyalet hükümetinin sayesinde sahiptir. Size verdiğimiz ortalama 3000 Cad rakamı genel Kanada olarakda düşünebilirsiniz, Regina'da vasıflı bir işte çalıştığınızda yine alan ve vasfa göre değişmekle beraber minimum aylık 2500 ve üstünde bir rakamda maaşınız olacaktır. Çalıştığınız yada çalışacagınız işyeri yada işveren çok personelli yada geniş yapıya sahip ise bu rakam 3600 Cad altına düşmeyecektir.

Kanada konusunda ise çocuklarınız üzerine ve geleceğine yapılmış bir tercih zaten aksi şekilde düşünülemez, onlar için iyi olana karar vermiş olursunuz. Bu ülkenin neresinde yaşarsanız yaşayın değişmeyecektir. Bizim göç etmeyi düşününlere uyarılarımız aslında sadece göç nedenlerini iyi belirlemeleri ve buna değecek olduğuna kendi içlerinde inanmaları ve sonucunda gelmeleri. Fakat, her zaman söylediğimiz gibi para kazanmak için değil! kazanılan para ile sorunsuz yaşamak için gelinmeli.

Ve kesinlikle şunu yapmamaları;
Öğretmenim : 1.900 TL alıyorum Tr'de Kanada'da 3500 CAD alıyor 3500 x 1.8 (dolar kuru) = 6.300 TL oooo süper mantıgında olunmamalıdır.
Saygılarımızla,

“KANADA EYALET GÖÇMENLİK BAŞVURUSU-PROVINCIAL IMMIGRATION” sayfasına dön