Kanada'ya Eyalet bazlı göçmenlik başvurusu

Kanada'ya eyalet bazlı göçmenlik başvurusu hakkında merak ettikleriniz ve deneyimleriniz kısaca herşeyi paylaşacağız. Kanada eyaletlerinde yaşayan yada eyaletlerin kendi özelliklerine göre Kanada'ya göçmenlik başvurusu yapmak isteyenler
diemperdidi
ACEMİ ÜYE
ACEMİ ÜYE

- Kanada'ya Eyalet bazlı göçmenlik başvurusu

Okunmamış mesaj gönderen diemperdidi »

Teşekkürler Sn. Excellans.

peki, başvuru ile birlikte istenen evraklar için genelde sadece "copies" ibaresi kullanılmış bu defa. fotokopiler yeterli midir (ör: pasaport sayfaları için?) yoksa gene noter tasdikli kopya göndermek mi lazım?
Kullanıcı avatarı
Excellans
Site Admin
Site Admin
İletişim:

Okunmamış mesaj gönderen Excellans »

Sayın Diemperdidi merhaba,
Tabiki diploma, pasaport, nufüs cüzdanı gibi aslının bir daha hemen alınmayacagı evrakların fotokopileri noter tasdikli olarak yani aslı gibidir yaptırılınarak sunulacaktır. Ama diğer Nufus dökümü, evlilik, Arşiv kayıtlı adli sicil kaydı vs bunlar ise orjinal + yeminli tercüme olarak yeterlidir.
Saygılarımızla,
Kanada, Kanada göçmenlik başvurusu, Kanada vizesi, Kanadada eğitim ve Kanada hakkında her şey

E-mail: destek@bizvekanada.com/info@bizvekanada.com/bilgi@bizvekanada.com/admin@bizvekanada.com
FACEBOOK - KANADA HAKKINDA HERSEY
Kullanıcı avatarı
joseba
AZ DENEYİMLİ ÜYE
AZ DENEYİMLİ ÜYE

Okunmamış mesaj gönderen joseba »

diemperdidi yazdı:son bir soru:

joseba ile yazışmalarınızda joseba "QSC sahipleri Ankara'ya başvururken banka hesap bilgisi vs. istenmiyor galiba. checklist'te yok" diyor, siz de
"evet ama mümkünse koyunuz" diyorsunuz.

ne kadar önemlidir, ne kadar etkilidir? madem istenmemiş, koymasak sorun olmaz sanırım. isterlerse göndeririz?
diemperdidi merhaba ben bu belgeleri tekrardan yollamadim ankara'ya. excellansin dedigi gibi kendiniz bilirsiniz..
Nationalism is an infantile disease. It is the measles of mankind.
Albert Einstein
carsı_montreal
YENİ ÜYE
YENİ ÜYE

Okunmamış mesaj gönderen carsı_montreal »

excellans merhaba,
damascus ofise durum hakkında bir mail attık,görüşmemizi iptal etmişlerdi daha önce bahsettiğim gibi maile otomatik olarak cevap geldi damascus ofisin kapandığını tüm dosyaların merkeze alındığı ,montreale yani sürecin artık burdan devam edileceği söylendi geçmiş başvurulara göre sürecin biraz daha uzun geçebileceği fas,cezayir yada başka bir ülkeye görüşmeye gidilebileceğimiz yazıyor biz görüşme aşamasındaydık sence süreç daha ne kadar uzar? maile bir cevapta alamadık sanırım yoğunluktan ötürü.ne yapmamızı önerirsin ? her zamanki gibi beklemek sabretmek mi gerekir yine?

TEŞEKKÜRLER...
Kullanıcı avatarı
Excellans
Site Admin
Site Admin
İletişim:

Sayın Carşı_montreal merhaba,
Tabiki bu dosya sürecinizi etkileyecek ve en az 2-6 aylık bir sarkma da mümkün olacaktır. Yapacağınız ne yazıkki birşey yok bekleyip size tahsis edilen Interview yeri ve zamanını beklemek ve görmek olacak..
Saygılarımızla,
Kanada, Kanada göçmenlik başvurusu, Kanada vizesi, Kanadada eğitim ve Kanada hakkında her şey

E-mail: destek@bizvekanada.com/info@bizvekanada.com/bilgi@bizvekanada.com/admin@bizvekanada.com
diemperdidi
ACEMİ ÜYE
ACEMİ ÜYE

Sonunda PR basvurusu icin evraklarimizi Ankara'ya yolladik. Herhangi bir aksama olmazsa eylul gibi visa alir, sene sonuna kalmadan da Montreal'e gocmus oluruz.
en azindan simdilik planlarimiz bu yonde. Saglik raporu, visa vs islemler hallolduktan sonra ben de forumdakilerin bilgilerini tazelemek amaciyla Joseba'nin yaptigi gibi, basvuru surecimizi bir takvim halinde yazacagim ama kabaca soylemek gerekirse, buradaki orneklerden farkli olarak Sam'da mulakata davet edilmeden direkt CSQ aldik. Sonrasinda ise bizim bir kac aylik oyalanmamiz var. (Mart'ta CSQ aldik, Ankara'ya 1 temmuz'da gonderdik)

İnsallah bundan sonraki surec de kazasiz belasiz tamamlanir. Bu zamana kadar sorularimiza sabirla cevap veren Excellans'a ve forumdaki mesajlariyla dolayli dolaysiz yol gosteren tum forum uyelerine tesekkur ederim.

son olarak: Montreal hakkinda Joseba ile baglantiya gecmek isterim eger kendisi de uygun gorurse. Mail adresini alabilmem mumkun mudur?
Kullanıcı avatarı
Excellans
Site Admin
Site Admin
İletişim:

Bizler teşekkür ederiz, yeni yaşam alanınızın size ve ailenize hayırlı olmasını temenni ederiz. Sayın Joseba'nın e-mail adresi konusunda da kendisine bu isteğinizi ileterek gerekli isteği bildirdik.
Saygılarımızla,

Kullanıcı avatarı
ibozdag
AZ DENEYİMLİ ÜYE
AZ DENEYİMLİ ÜYE

Okunmamış mesaj gönderen ibozdag »

herkeze merhaba

suriyedeki sıkıntıdan dolayı islemleri uzayan arkadaslara gecmis olsun umarım en kısa islemleriniz tamamlanır.,
diemperdidi
ACEMİ ÜYE
ACEMİ ÜYE

Sn. Excellans,
Daha önce de yazdigim gibi evraklarimiz Ankara'ya 5 Temmuz'da ulasti. Joseba da geçen sene 27 temmuz tarihinde gonderdigi icin onun takviminden kopya cekerek "evraklar ulastiktan sonra 3 ay = Ekim ayı baslarinda vizemizi almis oluruz" diye dusunuyorum.
Dogru mudur yaptigim hesap? Daha erken alabilmek icin yapabilecegimiz birsey yok sanirim? :)
Baslarda acele etmiyorken gittikce heyecanlanmaya, sabirsizlanmaya basladik...
Kullanıcı avatarı
Excellans
Site Admin
Site Admin
İletişim:

Daha evvelki dosyların sizin dosya ile baz alınması ortalama bir fikir açısından sizlere bilgi versede yinede bu dönemlere kendinizi şartlamayınız. Her dosya kendi değerlendirmesini aldıgı ve yine konsoloslugun dönem içindeki yogunlugu ile alakalı faktörleri göz önünde bulundurarak Kabaca o tarihten evvel yada sonra gibi bir değerlendirme yapılabilinir. Yani Ekim'den öncede sizin dosyanız işlem grubuna geçebilir - yada ekimden sonraki dönemdede ne yazıkki bu aşamada sadece beklemek ile yükümlüsünüz.
Saygılarımızla,

Kullanıcı avatarı
Excellans
Site Admin
Site Admin
İletişim:

DUYURU;
18 Temmuz 2011'de işlemlerin hızlandırılması için alınan karar ile bu tarihten itibaren Konsolosluklar ve Kanada içindeki ofisler başvuru sahiplerine gönderecekleri Acknowledgment of Receipt (AOR) mektuplarını başvuru sahiplerinin dosyalarında ibraz ettikleri E-MAIL adresi üzerinden bildirecektir. Başvuru sahipleri özellikle bu kayıt ettikleri e-mail adreslerine dikkat etsinler (geçici posta, önemsiz posta vs vs.) ve kontrolleriniz düzenli olarak takip etsinler.
Saygılarımızla,

Kullanıcı avatarı
joseba
AZ DENEYİMLİ ÜYE
AZ DENEYİMLİ ÜYE

excellans merhaba,
6 ay sonra amerikadan kanada ya dondum.. toronto yu gormek uzere bir arkadasimin yanina geldim.. merakimdan soruyorum.. buraya tasinmak istersem ne yapmam gerekir.. tesekkurler
Albert Einstein
Kullanıcı avatarı
Excellans
Site Admin
Site Admin
İletişim:

joseba yazdı:excellans merhaba,
6 ay sonra amerikadan kanada ya dondum.. toronto yu gormek uzere bir arkadasimin yanina geldim.. merakimdan soruyorum.. buraya tasinmak istersem ne yapmam gerekir.. tesekkurler
Sayın Joseba merhaba,
Öncelikle eğer Quebec'ten full health kapsamına girdi iseniz. Toronto'ya taşınmak için sadece ilgili taşınacağınız şehrin web sitesinden Move to residents kısmından yapılması gerekenlere göz atıp Sağlık kartınızı ve adresinizi taşınmak üzere bildireceksiniz. Yine ilgili Service Canada officine gidip yeni adresinizi burada ibraz edeceksiniz. Quebec tarafında ise Ontario eyaleti saglık kapsamınız başlayınca orayı Cancel-Iptal ettireceksiniz. Bununla beraber yine eğer Quebec sürücü belgesine sahipseniz yine Ontario'da herhangi bir ofisten bu ehliyetinizi değiştirmesini gerekli şartlarına göre yapacaksınız. Banka hesapları vs yine aynı şekilde adres değişikliklerini yaptıracaksınız. Ayrıca diğer bir önemli konu ise Quebec'ten ayrılmadan size hizmet veren posta office den Toronto adresine Forward isteyeceksiniz böylece sizin adınıza gelen mektuplar, bildirimler vs. Toronto adresinize Redirected-Forward edilebilecekler.
Saygılarımızla,

Kullanıcı avatarı
joseba
AZ DENEYİMLİ ÜYE
AZ DENEYİMLİ ÜYE

Excellans yazdı:
Sayın Joseba merhaba,
Öncelikle eğer Quebec'ten full health kapsamına girdi iseniz. Toronto'ya taşınmak için sadece ilgili taşınacağınız şehrin web sitesinden Move to residents kısmından yapılması gerekenlere göz atıp Sağlık kartınızı ve adresinizi taşınmak üzere bildireceksiniz. Yine ilgili Service Canada officine gidip yeni adresinizi burada ibraz edeceksiniz. Quebec tarafında ise Ontario eyaleti saglık kapsamınız başlayınca orayı Cancel-Iptal ettireceksiniz. Bununla beraber yine eğer Quebec sürücü belgesine sahipseniz yine Ontario'da herhangi bir ofisten bu ehliyetinizi değiştirmesini gerekli şartlarına göre yapacaksınız. Banka hesapları vs yine aynı şekilde adres değişikliklerini yaptıracaksınız. Ayrıca diğer bir önemli konu ise Quebec'ten ayrılmadan size hizmet veren posta office den Toronto adresine Forward isteyeceksiniz böylece sizin adınıza gelen mektuplar, bildirimler vs. Toronto adresinize Redirected-Forward edilebilecekler.
tesekkurler excellans.. bunlarin disinda bilmem gereken birsey var mi? yani bu tasinma icin herhangi bir gerekce vs gostermek zorundamiyim?
Albert Einstein
Kullanıcı avatarı
Excellans
Site Admin
Site Admin
İletişim:

Sayın Joseba merhaba,
Eğer yukarıda anlattığımız gibi eyalette hiçbir bekleme süreniz yok ise yani Saglık kapsamınız 100% halde ise, SIN kartınız, PR kartınız vs vs hepsi tamam ise. Hayır sadece yeni taşındıgınız eyaletin gerekliliklerini yapmanız yeterlidir. Neden olarakda iş değişikliği, alan değişikliği eğerki istenirse! gösterebilirsiniz. Mesleğinizi Ontario'da yapabilirliğiniz, teklifler, iş alanları vs gibi.
Saygılarımızla,

Kullanıcı avatarı
joseba
AZ DENEYİMLİ ÜYE
AZ DENEYİMLİ ÜYE

Excellans yazdı:Sayın Joseba merhaba,
Eğer yukarıda anlattığımız gibi eyalette hiçbir bekleme süreniz yok ise yani Saglık kapsamınız 100% halde ise, SIN kartınız, PR kartınız vs vs hepsi tamam ise. Hayır sadece yeni taşındıgınız eyaletin gerekliliklerini yapmanız yeterlidir. Neden olarakda iş değişikliği, alan değişikliği eğerki istenirse! gösterebilirsiniz. Mesleğinizi Ontario'da yapabilirliğiniz, teklifler, iş alanları vs gibi.
ok herseyi anladim.. kolay gelsin
not: turist vizesi forumunda acil bir konuyla ilgili bir sorum vardi. tesekkurler
Albert Einstein
diemperdidi
ACEMİ ÜYE
ACEMİ ÜYE

selamlar,
biz ankara'ya evraklari gondereli tam bir ay oldu. halen aor mektubu(ya da yeni uygulama ile e-maili) elimize gecmedi.
endiselenmeli miyiz? :)

sevgili joseba, montreal ve toronto karsilastirmasi yapabilir misin? olur da toronto'ya tasinmayi tercih edersen bunun nedenini paylasir misin?
Kullanıcı avatarı
Excellans
Site Admin
Site Admin
İletişim:

diemperdidi yazdı:selamlar,
biz ankara'ya evraklari gondereli tam bir ay oldu. halen aor mektubu(ya da yeni uygulama ile e-maili) elimize gecmedi.
endiselenmeli miyiz? :) sevgili joseba, montreal ve toronto karsilastirmasi yapabilir misin? olur da toronto'ya tasinmayi tercih edersen bunun nedenini paylasir misin?
Tabiki hayır 1 ay gayet olagan ve normal bir süre 3'lü,4'lülerde bahsettiğiniz endişe durumu olabilir ancak. Az bir sabır malum yaz sezonu Turist-Ziyaretci-Öğrenci vs vs vs.
Saygılarımızla,

diemperdidi
ACEMİ ÜYE
ACEMİ ÜYE

Selamlar Sn. Excelans,

Daha dun "nerede kaldi AOR mektubu?" diye soylenirken bu aksam eve dondugumuzde posta kutumuzda kocaman bir zarf bulduk.
Medical formlari gelmis!!!

Tek puruz, benim 1 sene Misir-Kahire'de yasamisligim dolayisiyla benden Misir'daki gunlerimle alakali olarak good conduct certificate-sabika kaydi istiyorlar. bu detayi maalesef atlamisiz.

yarin Istanbul'daki Misir konsoloslugu ile baglantiya gecip bunu halletmeye calisacagim. Sozkonusu evraki aldiktan sonra Ankara'ya gonderirken neye dikat etmemiz lazim. evrakin ilisigine birseyler eklemek lazim mi yoksa dosya numarasini eklesek yeterli midir?
Kullanıcı avatarı
Excellans
Site Admin
Site Admin
İletişim:

Mısır elciliğinden vs alacagınız evrak + Ankara konsoloslugunun size bildirim yaptıgı ve bu istegini belirten yazısı + A4 üst yazı ile '' Şu ekteki isteginize istinaden xx evragı yine ekte bilginize sunulmustur ''yazılarak.

Basvuru sahıbı :
Basvuru Klasmanı:
Basvuru dosya numarası:

Imza

seklinde hazırlayıp gönderiniz.
Saygılarımızla,

diemperdidi
ACEMİ ÜYE
ACEMİ ÜYE

SAKA GİBİ

Sali gunune medical randevumuzu aldik. Yuzduk yuzduk kuyruguna geldik derken bir onceki mesajimda bahsettigim Misir isi basimiza dert oldu.

Canada (hakli olarak) diyor ki "git Misir'da yasadigin doneme ait sabika kaydi getir". Istanbul'daki Misir konsolosluguna gidiyorum "ben oyle bir evrak veremem" diyor (Maalesef Misir'lilar dunyanin anlasmasi en zor milletlerinden. Bir de ne hikmetse hep bezgin ve parmagini kimildatmaya usenen bir halleri vardir).

Kahire'deki Turk Buyukelciligi'nden yardim istiyorum, onlar da gene hakli olarak "biz burada basvuranlara Turkiye'de suc isleyip islemediklerine dair belge verebiliriz, sen Misir otoritelerine basvurmalisin" diyorlar.

Sirf bu yuzden Misir'a gitmek zorunda kalabilirim ama gitsem bile Misir'lilarin beni anlayip da bu basit evraki vereceklerinden supheliyim. Sinirden kafami duvarlara vurasim var 3 gundur...
Kullanıcı avatarı
taner3
AZ DENEYİMLİ ÜYE
AZ DENEYİMLİ ÜYE

Okunmamış mesaj gönderen taner3 »

Merhaba,

Misir'in Ankara buyukelciligini arayin. Acil olarak belgeye ihtiyaciniz oldugunu belirtin. Konsolos bizzat kendisi yardimci oluyor. Kendisi Arapca disinda bir dil bilmiyor ama elcilikteki gorevli memurlar yeterince yardimci oluyorlar. Ben uc kere elcilige gitmek zorunda kaldim. Kendileri de nasil olacagini bilememislerdi. Konsolos, parmak izinizi ve 5 TL aldiktan sonra Misir'a gonderiyor. Sonrasinda belgenin gelmesi ve size haber verilmesi iki ayi buluyor. Bu is icin Misir'a kadar gitmenize gerek olmayacaktir.
Saygilar,
Teşekkürler,

ResimResim
diemperdidi
ACEMİ ÜYE
ACEMİ ÜYE

anladigim kadariyla ayni duruma dusmussunuz siz de..?
sabah Ankara Büyükelciligi'nin irtibat adresine mail mattim Turkce ve İngilizce(elimden geldigi kadar basit yazarak:) ) telefon da acarim tavsiyenize uyarak...

"Sonrasinda belgenin gelmesi ve size haber verilmesi iki ayi buluyor" cumlesini okuyana kadar cok guzeldi mesajiniz :)
acikcasi eger kendim gidip hemen alabileceksem iki ay beklemektense gidip 3 gun kalip donmeyi tercih ederim.

siz ne zaman ugrastiniz bu islemlerle?

taner3 yazdı:Merhaba,

Misir'in Ankara buyukelciligini arayin. Acil olarak belgeye ihtiyaciniz oldugunu belirtin. Konsolos bizzat kendisi yardimci oluyor. Kendisi Arapca disinda bir dil bilmiyor ama elcilikteki gorevli memurlar yeterince yardimci oluyorlar. Ben uc kere elcilige gitmek zorunda kaldim. Kendileri de nasil olacagini bilememislerdi. Konsolos, parmak izinizi ve 5 TL aldiktan sonra Misir'a gonderiyor. Sonrasinda belgenin gelmesi ve size haber verilmesi iki ayi buluyor. Bu is icin Misir'a kadar gitmenize gerek olmayacaktir.
Saygilar,
diemperdidi
ACEMİ ÜYE
ACEMİ ÜYE

Sn Excelans,

Son bir kac mesajda gorebildiginiz gibi Misir'da gecirdigim 9-10 aylik sure icin istenen sabika kaydi basima bela oldu. Olur da bu evraki bir turlu alamadigimi ya da almamin geciktigini farzedelim;

Ben az once, o donem calistigim sirket olan TAV Insaat'a, antetli kagida, Consulate of Canada'ya ithafen yazilmis, kimlik bilgilerimi ve Misir'da calisma donemimi iceren, HR Manager'i ve departman Coordinator'i tarafindan imzali;

"....We kindly inform that Mr. XXXXXX does not have any disciplinary record in our company files and there is not any criminal/police record declared to our company during his mentioned occupation period at Cairo Egypt"

ifadesini iceren bir mektup yazdirdim.

evet resmi makamlarca yazili birsey degil ama sizce Immigration ofisi bunu kabul edip dosyami yurutur mu? Faydasi olur mu?

Saygilar
Kullanıcı avatarı
Excellans
Site Admin
Site Admin
İletişim:

Yaşanılan talihsizlik üzücü haklısınız. Fakat unutmayın ki istenilen belge ne yazıkki resmi adli makamdan istenilen bir belge bu yüzden şirketsel bir yazı size dosya devamı için olanak sağlamaz.

Sayın Taner3, aynı sürecten geçti (gerçi dosya hazırlıgında kendisi temin etmişti ) ama gececek süre ve yazının size ulaşması onunda size tarif ettiği şekilde başvurunuzu ve dosyanızı etkilemeyecek şekilde ve zamanda elinize ulaşacaktır. Burada sadece yapmanız gereken Ankara tarafını (Mısır) biraz durumunuzun ciddiyeti ve acilliği hakkında detaylandırmak. Çünkü biliyorsunuz Mısır'da şuan ahım şahım devlet işleri hala düzene girmiş değil bu yüzden gerekirse telefon açıp e-mailinizin üstüne detaylıca konuyu aktarın ve onların biran evvel bu isteği yapmasını sağlayın. Sonucta bir prosedür, bürokrasi durumu ve sadece biraz zaman koyacak üstüne.
Saygılarımızla,

Kullanıcı avatarı
taner3
AZ DENEYİMLİ ÜYE
AZ DENEYİMLİ ÜYE

Merhaba,
Oncelikle iki ay surme sebeplerinden birisi, daha once boyle bir taleple karsilasmamis olmalariydi. Eger dogru hatirliyorsam, ellerinde basvuru belgesi de yoktu. Misir'a giderseniz daha hizli alacaginizin garantisi yoktur. Orada tanidiklariniz varsa onlar sizin icin nasil olacagini ogrensin. Misir'da islerin nasil ilerledigini az cok biliyorsunuzdur. Ramazan ayi ve son bir yil icindeki olaylari da gozonune almakta fayda var. 2010 Ocak Subat gibi almistim. Ayrica saglik sonuclarinizi da cok hizli alamayacaginizi hesaba katmakda fayda var.
Elcilige durumunuzun acil oldugunu belirtin. Acil olmasini istiyorsaniz, email yerine telefon veya faksla muracat edin. Mumkun olan en kisa surede isleminizi yapacaklardir. Hem Turk hem de Misirli personel cok canayakin ve islerini hizli bir sekilde yapmaya calisiyorlar.
Saygilar.
Teşekkürler,

ResimResim
Kullanıcı avatarı
ibozdag
AZ DENEYİMLİ ÜYE
AZ DENEYİMLİ ÜYE

Okunmamış mesaj gönderen ibozdag »

Sn Excelans,
03-Haziran tarihinde giris yaptıgımız Montrealde henuz belirtmis oldugumuz adrese pr kart yollanmadı. Türkiyeden bunun takibini nasıl yapabiliriz. Kanada dısından aranan bir telefon numarası yada mail adresi varmıdır. verdikleri tel.numarası sadece kanada icinden aramaları kapsıyor.

şimdiden tesekkur ederim

saygılarımla
Kullanıcı avatarı
Excellans
Site Admin
Site Admin
İletişim:

Sayın Ibozdag merhaba,
Kartlarınız yakında bildirdiğiniz adrese ulaşacaktır. PR kart teslim süresi 41 iş günü! içindedir şuan itibari ile bunu göz önüne alarak biraz daha beklemenizi tavsiye edeceğim.
3 haziran girişiniz büyük bir ihtimalle kart basıma sevk olarak Pazartesi yani (6 haziran) olmuştur. Bu hafta yada önümüzdeki hafta kartınız belirttiğiniz adreste olacaktır. Türkiye'den ne yazıkki ulaşma şansınız bulunmamaktadır. Fakat Skype, Googletalk vs gibi araçlarla ulaşmanız mümkündür.(1-888-242‑2100)
Saygılarımızla,

carsı_montreal
YENİ ÜYE
YENİ ÜYE

Okunmamış mesaj gönderen carsı_montreal »

Sn Excelans Merhaba,

Haziranda şamda olan görüşmemiz iptal edilmişti durmumuzu hatırlarsın,biz heyecanla yeni görüşme yerini ve zamanını beklerken bana Greencard çıktı şaka gibi :) rotamız bir anda amerikaya döndü.Ancak ben aynı zamanda Quebeck başvurumuzuda devam ettirmek istiyorum.Sence ikisini aynı anda yürütmek mümkün mü?Biz büyük ihtimalle aralık sonu gibi amerikada olmayı planlıyoruz Montreal deki ofise bir mektup yazarak görüşme yerini montreal olarak belirleyebilir miyiz ?? ikametgahımızın değiştiğini söyleyerek böyle bir şey mümkün mü ?? senin fikirlerini ,en azından bizim yerimizde olsan nasıl bir yol izlerdin düşüncelerini çok merak ediyorum? hem Quebeck pr cartı hemde green card alma hakkımız mümkün mü?? senede belli dönemlerde ülkelere giriş çıkış yaparak ,iki hakkımızıda koruyabilir miyiz ?? Düşünce ve fikirlerin için TEŞEKKÜR EDERİM.....Bu arada canadada bulunan tüm arkadaşların ramazanı mübarek olsun.
Kullanıcı avatarı
joseba
AZ DENEYİMLİ ÜYE
AZ DENEYİMLİ ÜYE

diemperdidi yazdı:selamlar,
endiselenmeli miyiz? :)

sevgili joseba, montreal ve toronto karsilastirmasi yapabilir misin? olur da toronto'ya tasinmayi tercih edersen bunun nedenini paylasir misin?
evet bu karsilastirmayi yapmak icin zaten torontoya gitmistim. biraz daha buyuk bir sehir montreale gore. montreal daha cok restoran ve kafelerin oldugu avrupai bir keyif sehri gibi duruyor toronto ise business sehri gorunumunde.. sehir mimari ucuzluk/pahalilik toplu tasima acisindan ve insan olarak kesin olarak montreal i tercih ederim fakat is imkanlari ve buyuk sehir yasam tarzi ve ingilizce avantaji toronto nun artilari diyebilirim... bu arada toronto da asyali ve hindularin asiriligi hic hosuma gitmedi...
Albert Einstein
Kullanıcı avatarı
joseba
AZ DENEYİMLİ ÜYE
AZ DENEYİMLİ ÜYE

bu arada ingilizceyle ilgili daha onceki sayfalarda sorulan sorularla ilgili olarak, sadece ingilizce bilen gocmenler montrealin bati kismi olan west island da yasamayi tercih edebilirler... nufusun buyuk cogunlugu ingiliz kanadalisi ve gocmenlerden olusuyor. montreal downtowna arabayla 20 dk.da cok guzel bir neighborhood ;)
Albert Einstein
diemperdidi
ACEMİ ÜYE
ACEMİ ÜYE

"SAKA DEVAM EDİYOR"
Neredeyse bir aylik bir ugras ve bol bol para harcadiktan sonra Misir'dan almaya calistigim Sabika Kaydi bugun DHL ile elime ulasti. Evrak tamamen arapca oldugu icin tek kelime anlamiyorum haliyle...
Hemen gidip İngilizce'ye tercüme ettirdikten sonra bir kez daha soka ugradim.
Adamlarin bana gonderdigi kayitta Misir'a giris cikis tarihlerim hakkinda bilgi ve en altta "We have no evident of his return 'missing' " ifadesi var.
İcimiz rahat olabilir yani :D
Ben herhangi bir adli kaydim olmadigina dair evrak istiyorum heriflerin yolladigina bak yav!!!
Irkci bir insan degilim ama 9 ay Misir'da yasadiktan sonra bir de ustune basima bunlar geldikce Misir zekasi hakkinda onyargilarim olustu artik.
Bir de typo yapmislar, 01.10.1979 olmasi gereken dogum tarihimi 10.10.1979 yazmislar!!!

Ne yapacagimi sasirdim. Bu evrakin orjinalini ve tercümesini, pesine de Misir'da calistigim sirket olan TAV'dan aldigim "calistigi donem icerisinde herhangi bir adli kaydi olduguna dair sirketimize ulasmis bir bilgi yoktur" yazan kagitla beraber yollasam mi Ankara'ya? Kanada bu isi bir formalite olarak gorup kabul eder mi?

Yoksa bir daha sil bastan... :( delirmemek isten degil, hersey bitti, buna takildik!
diemperdidi yazdı:SAKA GİBİ

Sali gunune medical randevumuzu aldik. Yuzduk yuzduk kuyruguna geldik derken bir onceki mesajimda bahsettigim Misir isi basimiza dert oldu.

Canada (hakli olarak) diyor ki "git Misir'da yasadigin doneme ait sabika kaydi getir". Istanbul'daki Misir konsolosluguna gidiyorum "ben oyle bir evrak veremem" diyor (Maalesef Misir'lilar dunyanin anlasmasi en zor milletlerinden. Bir de ne hikmetse hep bezgin ve parmagini kimildatmaya usenen bir halleri vardir).

Kahire'deki Turk Buyukelciligi'nden yardim istiyorum, onlar da gene hakli olarak "biz burada basvuranlara Turkiye'de suc isleyip islemediklerine dair belge verebiliriz, sen Misir otoritelerine basvurmalisin" diyorlar.

Sirf bu yuzden Misir'a gitmek zorunda kalabilirim ama gitsem bile Misir'lilarin beni anlayip da bu basit evraki vereceklerinden supheliyim. Sinirden kafami duvarlara vurasim var 3 gundur...
Kullanıcı avatarı
taner3
AZ DENEYİMLİ ÜYE
AZ DENEYİMLİ ÜYE

Merhaba,

Merak etmeyin, bana gonderdikleri evrak da pek dolu sayilmazdi. Sadece bir damga vardi ve o damganin yeterli oldugu soylendi. Tercumesini de yaptirip verdim. Elcilik (Misir) bir kayit olsaydi buraya islenirdi islenmedigi icin sabikaniz yok anlamina gelir dedi. Sorun cikarmak istemezlerse korkacak bir seyiniz olmaz.
Teşekkürler,

ResimResim
diemperdidi
ACEMİ ÜYE
ACEMİ ÜYE

icimi rahatlattiniz.
bu sekilde gonderiyorum o zaman, daha fazla oyalanmanin geregi yok.
insallah yeni yila Montreal'de giriyor olacagiz.

saygilar
taner3 yazdı:Merhaba,

Merak etmeyin, bana gonderdikleri evrak da pek dolu sayilmazdi. Sadece bir damga vardi ve o damganin yeterli oldugu soylendi. Tercumesini de yaptirip verdim. Elcilik (Misir) bir kayit olsaydi buraya islenirdi islenmedigi icin sabikaniz yok anlamina gelir dedi. Sorun cikarmak istemezlerse korkacak bir seyiniz olmaz.
Kullanıcı avatarı
joseba
AZ DENEYİMLİ ÜYE
AZ DENEYİMLİ ÜYE

Excellans yazdı:
Sayın Joseba merhaba,
merhaba Excellans, onumuzdeki hafta Toronto ya tasiniyorum. Is imkanlari orda daha iyi oldugundan oturu bir sureligine orda yasamaya karar verdim. Hedeflerimi gerceklestirdikten sonra, bir kac yil icinde Montreal e donmeyi dusunuyorum fakat tabi zaman ne gosterecek bilemiyorum. Ontario da araba insurance lari cok pahaliymis buraya gore.. nasil bir fark var, acaba arabami aldiktan sonra buraya quebec teki adresime(adres degisikligini yapmadan once) kayit ettirip insurance i burda yapsam bu giderimi azaltma imkanim olurmu? ehliyetimi henuz almadim fakat 11 ekime randevu verdiler... sanirim 11 ekime kadar adresimi degistirmiycem cunku quebec te ehliyet icin turk ehliyeti sahiplerine test uygulanmiyor... ehliyeti aldiktan sonra adresimi toronto ya tasimayi dusunuyorum
selamlar
Albert Einstein
Kullanıcı avatarı
Excellans
Site Admin
Site Admin
İletişim:

Sayın Joseba merhaba,
Öncelikle planınızın sizede hayırlı olması dileğiyle diyelim. Sayın Joseba, arac sigortası konusunda öncelikle Toronto'dan aracınza göre bir kaç fiyat alınız çünkü unutmayınız ki her eyalet kendinde sigorta isteyecektir. Yani Quebec'teki sigortanız eğer devam ettirirseniz aracınız Quebec'e kayıtlı ve Quebec plakası tasıyacaktır. Diğer bir konu ise ehliyetiniz konusu Quebec ehliyetiniz ile diğer eyaletlerde en fazla 3 ay arac kullanabilirsiniz yani yine taşınılan eyalette de ehliyet almak durumundasınız. Bunun içinde gereklilikleri ve şartları yine Forumda bulunan Kanada'da Ehliyet başlığı altındaki ONTARIO EHLIYET kitapcıgında bulabilirsiniz.
Saygılarımızla,

Kullanıcı avatarı
joseba
AZ DENEYİMLİ ÜYE
AZ DENEYİMLİ ÜYE

oncelikle iyi dilekleriniz icin tesekkurler.. bu durumda ehliyetimi direk sinava girerek ontariodan almak daha mantikli gozukuyor. ayrica quebec te sanirim ehliyet suresi 1 yillikken ontario da odediginiz fee ile 5 yillik ehliyet aliyorsunuz. eger yanilmiyorsam....
saygilar
Albert Einstein
Kullanıcı avatarı
Excellans
Site Admin
Site Admin
İletişim:

joseba yazdı:oncelikle iyi dilekleriniz icin tesekkurler.. bu durumda ehliyetimi direk sinava girerek ontariodan almak daha mantikli gozukuyor. ayrica quebec te sanirim ehliyet suresi 1 yillikken ontario da odediginiz fee ile 5 yillik ehliyet aliyorsunuz. eger yanilmiyorsam....
saygilar
Sayın Joseba merhaba,
Eğer Quebec ehliyetiniz 2 yıldan az deneyime sahipse ne yazıkki oradaki ehliyet sahipliğiniz size kredi olarak Ontario'da sayılıp diğer Ontario G ehliyeti için gerekli zamanı ve sonrası testi vermek durumundasınız.

-Less than 2 Years of Driving Experience within the Last Three Years-

If you have less than two years of driving experience, you may get credit for your experience for graduated licensing and be issued a Class G2 or M2 licence. Once you have a total of two years of driving experience, you may take the G2 or M2 road test to earn full driving privileges.
If you hold a controlled class licence from a Canadian province or territory, once you are eligible to attempt the G2 road test, you must pass the road test within one year of the licence exchange to be issued the equivalent controlled class licence. If you pass the G2 road test after one year from the date of exchange, you will be issued a class G licence.

Ancak sizin verdiğiniz bilgi konusunda bir fikrim ne yazıkki yok.
Saygılarımızla,

Kullanıcı avatarı
joseba
AZ DENEYİMLİ ÜYE
AZ DENEYİMLİ ÜYE

Excellans yazdı:
joseba yazdı:oncelikle iyi dilekleriniz icin tesekkurler.. bu durumda ehliyetimi direk sinava girerek ontariodan almak daha mantikli gozukuyor. ayrica quebec te sanirim ehliyet suresi 1 yillikken ontario da odediginiz fee ile 5 yillik ehliyet aliyorsunuz. eger yanilmiyorsam....
saygilar
Sayın Joseba merhaba,
Eğer Quebec ehliyetiniz 2 yıldan az deneyime sahipse ne yazıkki oradaki ehliyet sahipliğiniz size kredi olarak Ontario'da sayılıp diğer Ontario G ehliyeti için gerekli zamanı ve sonrası testi vermek durumundasınız.

-Less than 2 Years of Driving Experience within the Last Three Years-

If you have less than two years of driving experience, you may get credit for your experience for graduated licensing and be issued a Class G2 or M2 licence. Once you have a total of two years of driving experience, you may take the G2 or M2 road test to earn full driving privileges.
If you hold a controlled class licence from a Canadian province or territory, once you are eligible to attempt the G2 road test, you must pass the road test within one year of the licence exchange to be issued the equivalent controlled class licence. If you pass the G2 road test after one year from the date of exchange, you will be issued a class G licence.

Ancak sizin verdiğiniz bilgi konusunda bir fikrim ne yazıkki yok.
merhaba dun Toronto ya vardim ve arkadasimin yanina yerlestim. simdi adresi tasima islemlerimi yapip bu arada ehliyetin tercumesi, sinava hazirlanma girme ve ehliyeti alma sureciyle mesgul olucam. Quebec ten buraya adresimi tasirken neler yapmam gerekiyor? bildigim kadariyla eyalet saglik sigortasini degistirmem banka hesaplarimi buraya aldirmam gerekiyor.. bunun disinda yapmam gereken genel islemler nelerdir? diger forum okurlarinin da bilgisi olmasi icin burda paylasmak istedim.. daha uygun bir konu varsa lutfen mesajimi oraya tasiyin... tesekkurler
Albert Einstein
Kullanıcı avatarı
Excellans
Site Admin
Site Admin
İletişim:

Sayın Joseba merhaba,
Öncelikle ilk yapmanız gereken Service Canada ofisine gidip Taşındığınızı ve eyalet değiştirdiginizi belirtecek ve kayıtlı SIN adresinizi vs değiştireceksiniz.
Diğer yapmanız gerekenler ise;
Banka hesap adreslerinizin değiştirilmesi
Saglık kartı başvurunuzun yapılması
Daha evelde konuştugumuz gibi ehliyet işlemleriniz

Ve ayrıca CIC - Call Center arayıp yeni adresinizi bildirmeniz.
Saygılarımızla,

“KANADA EYALET GÖÇMENLİK BAŞVURUSU-PROVINCIAL IMMIGRATION” sayfasına dön