KANADA'DA HASTAHANELER

Kanada'da yaşamak ve Kanada'da Türk olarak hayat ve yaşam şartlarına uymak için neler yapmalı? Kanada'da yaşamak zor mu?
angie
YENİ ÜYE
YENİ ÜYE

KANADA'DA HASTAHANELER

Okunmamış mesaj gönderen angie »

Sorum buraya uygun saniyorum Canada'da yasayan arkadaslar yardimci olabilirmi?Hastanelerin sistemi nasildir,acil durumlarda ne yapilmali yada acil olmayan durumlar icin nasil bir yol izleniyor.Turkiye'de bircok hastane randevu ile calisiyor Canada'da da bu boylemi.Birde Turkiye'de yeni aile hekimligi cikti once ona gidiyorsun o seni uygun hastanenin bolumune yonlendiriyor vs...
Su an Vancouver'dayiz hava -4 oldugunda gercekten cok soguktu.Turkiye'de en son 10 yasimda kar gormustum,iki gun 20cm kar yagdi(kardan adam yaptm),iki gunun sonunda bir yagmur yagdi ve butun beyaz ortu gitti.Simdi hava 3-5 derece arasi.Disarda rahat dolasabiliyorsunuz,usumuyorsunuz.Ama Izmirde bu hava da hatta 12-13 dereceyken bile usuyebiliyordum sanirim burda hava durgun oldugundan hissedilen sicaklik daha yuksek??
Sorumla Canada'nin hava durumunun bir ilgisi yok merak eden arkadaslara bilgi olsun diye ekledim,hastaneler ile ilgili yardimlarinizi bekliyorum.Birde bebek buyuten arkadaslar deneyimlerinden bahsederse cok yardimci olurlar.
Kullanıcı avatarı
izmir35
YENİ ÜYE
YENİ ÜYE

KANADA'DA HASTAHANELER

Okunmamış mesaj gönderen izmir35 »

Merhaba
Ben Toronto yakinlarindayim. 2 seneye yakindir Sayin Excellance nin yardimlariyla bu ulkeye geldim ve burada yasiyorum. Bizim bulundugumuz yerdede aile hekimligi mevcut .Oncelikle kendinize aile hekimi buluyorsunuz sonra randevuyla kendisine gidiyorsunuz. Ama acil durumlarda saglik ocagi gibi hizmet veren ve saglik kartinizla birlikte gidebildiginiz yerlerde mevcut. Aile doktorunuz sizi saglik durumunula ilgili sikayete gore yonlendiriyor ve gerekli tahlilleri yaptiriyor. Mesela kadin hastaliklariyla ilgili bir sikayetiniz var aile hekiminiz konuyla ilgili bir jinekolog dan kendisi sizin adina randevu aliyor yada size direkt olarak telefonunu veriyor randevuyu siz aliyorsunuz. Hemen hemen yapilan butun tahliller ucretsiz fakat muayene sonucunda size yazilan ilaclari siz kendiniz aliyorsunuz ve bu ulkede ilac fiyatlari gercektende bayagi bir pahali. 2 sene icerisinde sormus oldugunuz konu cercevesinde benim gormus olduklarim bunlar ....
ResimResim
Kullanıcı avatarı
Excellans
Site Admin
Site Admin
İletişim:

KANADA'DA HASTAHANELER

Okunmamış mesaj gönderen Excellans »

Sayın Angie merhaba,
Öncelikle Tüm Kanada sağlık sistemi aile hekimliği sistemi üzerine kurulmuştur. Her vatandaş ve sürekli oturma iznine sahip yani resmi yerleşik ailenin ve bireyin mutlaka bir doktoru vardır. Kanada'da resmi yerleşik hayata geçtiğinizde; bulunduğunuz ve yaşadığınız eyaletin sağlık sistemi altına girersiniz ilgili eyalet gerekli sağlık kartlarınızın ve sizin yada beraberinizdeki ailenin kayıtlarını aldıktan sonra kendimiz birey olarak aile doktorumuzu aramaktayız (Tel.Rehberi ile rahatça bir liste hazırlayabilirsiniz) bunun için genellikle tercih edilen tabiki oturduğunuz yere yakın olan hastahane, klinik, sağlık kurumunda çalışan aile hekimleri tercih edilmektedir. İlgili doktorların bir listesini çıkarıp sekreterleri ile iletşime geçersiniz kendinizi, durumunuzu ailenizin detayı verir ve doktorun sizin aileyi kabul edip etmeyeceğini öğrenerek aile hekiminizi belirlersiniz. Belirledikten sonra artık tüm aile bu doktorda bir dosya halinde bulunacaktır normal zaman ihtiyaçlarınızı ve olası hastalık, tedavi, rehabilitasyon, fizik tedavi, ameliyat vs vs herşeyi bu doktorunuz planlayıp sizi yönlendirecektir. Sayın İzmir35'inde aktardığı gibi bizlere ne gerekiyorsa (Doktor, ekstra tedavi, ekstra tahlil vs) bunun organizasyonunu aile hekimleri yapmaktadır. Yapılması gereken sekreter ile randevu alıp kendinizi sistemin içinde dahil etmenizdir. Bebek yada annelik konusunda ise yine doktorunuzla özel tercihlerinizi belirterek (Erkek jinekolog- Bayan Jinekolog vs vs gibi) seçiminizi yaparsınız doktorunuzda size bu sevki sağlar ve yine randevunuzu alarak gerekesinimiz ve devamı için doktorunuzu ayarlamış olursunuz.
Acil durumlarda ne yapacağız?
Sayın Angie, acil durumlarda ise size yakın yada eyaletiniz içinde bulunan tüm acil servis sağlayan kurumlara gidebilirsiniz. Burada ihtiyacınız olacak olan sağlık kartınızın yada kartlarınızın yanınızda ve ekstradan SIN, EHLIYET, PR KART vs gibi bir kimlik belgesini bulundurmaktadır. Acil kısımlar ne yazık ki biraz burada farklıdır. Yani o bildiğimiz Türkiye'de seçtiğimiz hastahaneye gidip hemen bir 3-30 dakika içinde sağlık sorunumuz vs hızlı bir hizmet alamaktayız. Acil durumlar kendi içinde öncelik derecelerine sahip olup siz yada yakınınız hangi derece grubuna dahil ise sizden öncekileri beklemek zorunda kalarak sorunlarınız halledilir yada tedaviniz gerçekleştirilir. O yüzden ileride belki bu konuda çok şikayet göreceksiniz duyacaksınız... Kolum kırıldı 2 saat bekledim, mide agrısından ölüyordum 3 saat acilde bekledim vs. vs. vs.

Ne yazıkki sistem halkı, toplumu, vatandaşı sağlıklı bir toplum halinde yaşatmak amacı sunarken güzel fakat nüfusun yoğunluğu ve sağlık personelinin gerçekten az sayıda olmasıda bu sistemi bazı eyaletlerde yada şehirlerde yaşayanların yargılamasına sunuyor.
Saygılarımızla,
Kanada, Kanada göçmenlik başvurusu, Kanada vizesi, Kanadada eğitim ve Kanada hakkında her şey

E-mail: destek@bizvekanada.com/info@bizvekanada.com/bilgi@bizvekanada.com/admin@bizvekanada.com
FACEBOOK - KANADA HAKKINDA HERSEY
angie
YENİ ÜYE
YENİ ÜYE

KANADA'DA HASTAHANELER

Cok tesekkur ederim izmir35 ve excellans cavaplariniz cok aciklayici olmus.Burdaki kanadali arkadaslarimdan doyurucu cevap alamamistim sanirim yanlis anlattim onlara derdimi.Daha cok ingilizce ogrenmem lazim:) Peki bu ilaclari karsilamasi icin ozel sigortalar yaptirilabiliyormu,yaptirmak mantiklimi??
Hastaneler ile ilgili dgil ama isinma ucretleri hakkinda bilgisi olan varmi.Genelde kira bedelinin icinde olan daireler var ama ayri odeyen aileler varsa ne buyuklukteki eve ne kadar oduyorlar kis aylari??
Kullanıcı avatarı
Excellans
Site Admin
Site Admin
İletişim:

KANADA'DA HASTAHANELER

Sayın Angie,
Alıntıdır : '' Peki bu ilaclari karsilamasi icin ozel sigortalar yaptirilabiliyormu,yaptirmak mantiklimi?? '' Burada sormuş olduğunuz '' ... bu ilaçları '' özellikle bir ilaç grubu anlamında mı ??? yoksa '' Peki, ilaçların karşılanması için özel sigortalar yaptırılabiliniyormu , yaptırmak mantıklımı ?'' anlamında mı ? soruyorsunuz.
Eğer genel anlamda soruyor iseniz; yaşamış olduğunuz eyalet size gerekli olan ilaçları karşılar karşılamadıklarında sadece katkı payı ödersiniz. (Tabi buna, tüp bebek vs vs gibi özel durumlar dahil değildir!)

Isınma ücretleri daire şeklinde yani Condo, apartment vs gibi mutlaka kira içinde gelir. Fakat siz eğer house, townhouse, villa etc. şeklinde yani kendinize ait garajı-bahcesi vs. bir ev tutarsanız burada ısınma - elektrik(Suyu ısıtmanız için) - gas vs. artı olarak kiraya yansır genelde yine Vancouver'da olduğunuzu ve orada yaşayacağınız için aylık bir House masrafı 900-1500 sqft ev için toplam 250-500 cad arası faturalandırılır. Yine Vancouver'da herşeyin dahil olduğu kiralık house- evlerde bulunmaktadır.
Saygılarımızla,
Kanada, Kanada göçmenlik başvurusu, Kanada vizesi, Kanadada eğitim ve Kanada hakkında her şey

E-mail: destek@bizvekanada.com/info@bizvekanada.com/bilgi@bizvekanada.com/admin@bizvekanada.com
angie
YENİ ÜYE
YENİ ÜYE

KANADA'DA HASTAHANELER

Tesekkur ederim excellans ilaclar sorusunu genel olarak sormustum.Genelde bebekle ilgili sorularim kucukken cok hastalanirlar, sik doktora gitmek gerekir vs... bunlar beni korkutuyor.Ilaclardan kastim yine bebekle ilgili ilaclar asilar vs idi.Ilaclarin tutarlari cok fazla ve devlet odemiyor diye duydum ama siz sadece katki payi odeniyor diyorsunuz.Kanada konusunda cok deneyiminiz var siz haklisinizdir diye dusunuyorum,rahatladim bu konuda cok tesekkur edrim.
Kullanıcı avatarı
Excellans
Site Admin
Site Admin
İletişim:

KANADA'DA HASTAHANELER

Sayın Angie merhaba,
BC DRUG COVER PROGRAM Tüm detaylar ve hangi durumda nelerin ne kadarı karşılanır- karşılanmaz özel ilaç programları vs hakkında tek yetkili bilgi alacağınız British Columbia Eyaleti Sağlık bakanlığının ilgili web sitesidir bilginize..
Saygılarımızla,

“KANADA'DA YAŞAMAK ZOR MU?” sayfasına dön