KANADA'DA HAYAT VE YAŞAMAK ZOR MU?

Kanada'da yaşamak ve Kanada'da Türk olarak hayat ve yaşam şartlarına uymak için neler yapmalı? Kanada'da yaşamak zor mu?
Kullanıcı avatarı
Excellans
Site Admin
Site Admin
İletişim:

Okunmamış mesaj gönderen Excellans »

Merhabalar,
Yıllardır hep şöyle bir konuşma- tartışma - yorum diyaloğundan oluşan ve aslında konuşuldukça da insanlarımızda ne yazık ki kafa karışıklığı yaratan bir soru vardır bu soru öyle bir sorudur ki ucu bucağı olmayan engin denizler gibi derin, bir o kadarda aslında cevabı olmayan yani cevabı sadece ve sadece bireyin kendisinde olan bir sorudur.....Ben bu yazımda hiç şimdiye kadar yapılan ve aslında tabanda alakasız olan bir karşılaştırma olan Türkiye'mi ? Kanada'mı? sorusundan bahsetmeyeceğim çünkü böyle bir soru ve cevap zaten olamaz. Neden olamaz? İki ayrı tabanda oluşum gösteren, boyutlar ve ölçüleri farklı, dinanizm ve ortada kurulmuş olan iki farklı madde ne yazık ki birbiri ile karşılaştırılıp ikisi içinden hangisi cevabı sadece sizi eksiler artılar (Bunuda yine farklı ölçüleri değerlendirerek eğer ciddi bir analiz yapabilirseniz!) size sunabilir. Diğer şekilde ve ulaşılan sonuçta sadece bireysel sonuçlardan değerlendirme yapılabilinirki buda beyaz - siyah durumuna döner çünkü bireye kalmış bir yorum ile net değerlendirme yapılamaz değişkenler ve ortaklar bireye göre değişkenlik gösterdiği için....

Biz başka bir soruya vede aslında yukarıda cevabını bulamayacağımız dediğimiz sorunun başka detay kısmına bakalım: Kanada'da yaşamak zor mu?
Sayın Üyelerimiz, arkadaşlarımız, dostlarımız; Evet, Kanada'da yaşamak zordur neden zordur bir kere bu ülke bir göç edilen ve göçmen ülkesidir. İkincisi ise bu göç- göçmenlik yapısını kendi milli sistemine uydurma zorunluluğu yaratan bir devlet sistemi vardır ki bu zaten aslında en büyük karşımıza işte o zor mu ? sorusunu çıkaran kısımdır.

Ama bu zorluk aşılamaz mı ? Tabi ki hemde ummadığınız kadar kolay bir şekilde yine size önünüze konulan o devlet sistemi ile beraber. Yapılması gerekenler ana başlıkları ile gayet basittir ve bunları maddelersek:

1- Göç etmenin ne olduğunun gerçekten farkına varmak.
2- Göç edilen yaşam alanına ve onun sunduklarına göre yaşamınızı devam ettirmek, Kendi alıştığınız yada terk ettiğiniz yaşam alanını yeni yere uydurmaya çalışarak değil.
3- Göç edilen yada göç kararı alındığında birey olarak olsun aile olarak olsun beklentileri, hayalleri bir kenara bırakmak hatta bunları hiç kurmadan yani beklentiye girmeden, hayal kurmadan göç etmek.
4- Daha evvel yaşadığınız alanda sahip olduğunuz tüm sosyal birikimlerinizide kibirle yanınızda taşımamak. Çünkü yaşanılan yer değişecektir ve bildiğiniz gibi çok basit bir olay vardır: Her aile de yaşam tarzı ve kuralları değişiktir işte yeni yaşam alanınızı da yeni büyük bir aile olarak görebilirsiniz .
5- Mesleksel birikimleriniz, eğitimsel birikimleriniz size daha evvelki yaşam alanınızda statüler kazandırmıştır. Yeni yaşam alanınızda bu statülere erişebilmek ve sağlamak için madd-4'te bahsettiğimiz konuya uymanız gerekmektedir. Yani yeni büyük bir ailede olduğunuzu benimsemeniz.
Bu maddeler genel, hiç ülke ayırmadan her göç - göç edilecek yer için geçerli maddelerdir. Kanada'ya özel iyice detaylandırırsak biz Türk'leri Kanada'da ne gibi zorluklar? Ne gibi rahatlıklar? Ne gibi değişiklikler bekliyor bunlara bakalım..
İyiliklerden ve rahatlıklardan ve değişkenliklerden başlayalım ...
- Devletin ne olduğunu açıkça birey olarak olsun, aile olarak olsun hissetmek ve devlete aslında adından da olması gerekendir!! Güvenmek,
- Birey olarak birey olduğunuzu her an hatırlamak ve hissetmek,
- Özgürlüğü sadece ayaklarınızın istediği yere gittiği olarak değil düşüncenizde, yaşantınızda, tercihlerinizde hissetmek,
- Geleceğinizi sağlam temeller üstüne kurabileceğinizi bilmek,
- Aslında kanımızda genlerimiz de olan ve ne yazık ki belkide yıllardır dışarı vuramadığımız yada başka nedenler yüzünden körelmiş olan Saygı, Nezaket, Dürüstlük, Yardım severlik, Toplum olabilme, Topluluk olabilme gibi kişiselliğin öne çıkması ve geri kazanılması
- Eğitim kelimesinin gerçek anlamını yaşamak
- Sağlık kelimesinin gerçek anlamını yaşamak
- Kültür - Sanat vs anlamını yaşamak
- Hoş görü, inanç özgürlüğü yaşamak
- Çocuklarınızın sizin sahip olduğunuz Türk örf ve adetleri üzerine ayrıca modern bir toplum topluluk yaşayış adaptasyonu ile ileride dünya vatandaşı olabiliceğini görmek bilmek
- İşinizde, mesleğinizde daha evvelki gördükleriniz yaşadığınız tecrübelerin dışında ( Yalakalık, Torpil vs vs) gerçek hakkın hakedene verildiğini görmek
-Siyah, beyaz, sağcı, solcu, radikal, militan vs vs.. o şu bu diye sıfatlara ayrılmamanın hissini yaşamak
- vs. vs. vs.
Zorluklar kısmına gelir isek;
- Yabancı dil sorunundan kaynaklanan içe kapanıklılık, beceremem korkusu, konuşamam korkusu.
- Sahip olunan mesleki yada eğitimsel geçmişin yeni yere adapte edilemeyecek korkusu ve adapte edilme durumunda belli bir yaşa gelinmişliğin verdiği sitemle zorluk hissetmek,
- Ülkenin iklim şartlarının daha evvel yaşanılan ve alışılmış olandan gerçekten farklı olması
- Yemek, içmek vs gibi kültürlerin burada tam karşılığının bulunamaması vs.
- Çalışmanın bu toplumda yani emek ile çalışmanın bu toplumda olmazsa olmaz olması
- Varsa eğer çocuklarınızın bu ülkeye ve düzene alışma döneminin zorluğu ( Biz büyük olarak bunu yaşarken onların küçük olarak daha fazlasını yaşayacağını unutmamak)
- Adaptasyon süresinde, eskiyi yeniye adapte etmeye çalışmak
- Gelindikten sonra yaşanılan bu adaptasyon süresinde iş - meslek bulamama korkusuna kapılmak
- Devletin ve Eyaletlerin sunduğu hizmetleri, imkanları, yardımları irdeleyip incelememek ve kendi yagında kabugunda kavrulmaya çalışmak
- Memleketinizden gerçekten uzak bir mesafede yaşamak ve yakınlarınızdan akrabalarınızdan ayrı kalmak, özellikle 7,8,9 saatlik fark yüzünden özlem konusunda hafif skıntı yaşamak.

Tüm bunları bir kenara bırakalım arkadaşlar, dostlar gerçek olan tek şey vardır. Kişi, birey kendi yaşam alanını kendine göre kurgular ve kendi kurguladığı bu alanda başkası için ne iyi ne kötü ne mükemmel vs gibi değerlendirilir. Her kurulan yaşam alanı o kuran için değerlidir. Bir birey kurdugunu yanlış kurgulamışsa bu demek değildir ki tüm yaşam alanı aynı şekilde bu koca ülkede.. yine aynı şekilde bir bireyin kurdugu yaşam alanı mükemmel ise yine bu demek değildirki yeni kuracak olan yada olanlarda aynısını yaşayacak.

Sorularımız :
Kendim için Ne istiyorum ?
Ailem için Ne istiyorum?
Cevaplarınız:
Net bir şekilde hazır ise..
Zaten kalkıp zor mu? - kolay mı ? Türkiye'mi ? Kanada'mı? vs gibi düşünce harbine düşüp iyice kendinizi bunaltmanıza gerek yok....

Cevabı hazır olanlar için zaten birşey demeye gerek yok, hazır olmayanlar için ise merak ettiklerinizi çekinmeden net ve objektif olarak sorun, paylaşalım, paylaşsınlar...

Cumhuriyetimizin 87. kuruluş yılı Tüm dünya'daki Türk'lere ve Türk vatandaşlarına hayırlı uğurlu olsun...
Saygılarımızla,
Kanada, Kanada göçmenlik başvurusu, Kanada vizesi, Kanadada eğitim ve Kanada hakkında her şey

E-mail: destek@bizvekanada.com/info@bizvekanada.com/bilgi@bizvekanada.com/admin@bizvekanada.com
FACEBOOK - KANADA HAKKINDA HERSEY
Kullanıcı avatarı
drsbulbul
YENİ ÜYE
YENİ ÜYE

Okunmamış mesaj gönderen drsbulbul »

yazınızı yeni okudum..çok güzel yazmışsınız.son sorularınız yeterlidir cevap içinde zaten..selamlar.
Kullanıcı avatarı
Excellans
Site Admin
Site Admin
İletişim:

Sayın Drbulbul merhaba,
Çok teşekkür ederim. Zaman ve vakit buldukça daha çok reel ve objektif sadece göçmenlik alanında değil altından üstünden Kanada paylaşımlarımız devam edecektir. Bizlerin tek isteği bu yapıyı kurarken insanlarımızın bu ana kadar kulaklarında var olan sanal alemde ortalıkta dolaşan bazı doğru bazı yanlış bilgilerden arınmaları ve gerçekte burada nasıl bir ülke var nasıl yaşanılmalı ve nasıl yaşanılıyoru her yönüyle görebilmelerini sağlamak ve aynı zamanda Kanada'da bulunan yada bulunacak Türk varlığını diğer göçmen kitlelerinden yavaş yavaş farklı yönlerde değerlendirilmelerine ön ayak olmaktır.
Saygılarımızla,
Kanada, Kanada göçmenlik başvurusu, Kanada vizesi, Kanadada eğitim ve Kanada hakkında her şey

E-mail: destek@bizvekanada.com/info@bizvekanada.com/bilgi@bizvekanada.com/admin@bizvekanada.com
lotus
YENİ ÜYE
YENİ ÜYE

Okunmamış mesaj gönderen lotus »

Merhaba ,

Çok güzel bir yazı,göçetme konusuna bakış açımın doğruluğunu tasdiklediniz , teşekkürler .

" Birey kendi hayatını kendi kurgular" çok doğru bir nokta . Benim bu kurgulama noktasında sıkıntılarım var . Göçülecek bölgeye bir ziyaret yapmadan , havayı koklamadan , şartları ve imkanları kendi süzgecinden geçirmeden , sadece internetten , eşten dosttan , bir bilenden vs. bilgi edinerek yapılan kurgu ne kadar verimli olabilir ?

Bana , kendi durumum , beklentilerim ve bakış açımla ( pembe gözlüksüz :) ) , Kanada'ya göçetme kararı ; şimdiye kadar edindiğim bilgiler ışığında çok doğru gözüküyor . Sormak istediğim oralarda fiziken bulunmadan bu kararı vermek sağlıklı mı ?

Göçmenlik başvurusu yaaptıkan sonra turist vizesi ile Kanada'ya seyahat mümkün mü?

Saygılar
Lotus
Kullanıcı avatarı
Excellans
Site Admin
Site Admin
İletişim:

Sayın Lotus merhaba,
Öncelikle şunu belirtelim ki göç ve göç etmenin kendi içindeki yapısında ne yazıkki mecburen bir keşif ve bilinmezlik her zaman olmuştur ve olacaktırda. Eğer bu olmaz ise zaten bu göç durumundan çıkıp sadece taşınma eylemine dönüşmüş olur.
Şuda bir gerçek ki tamamıyle yabancı olan bir yaşam alanına göç edildikten belli bir süre sonra bile yaşanarakda ne yazıkki o yaşanılacak alan hakkında hemen bir bilgi yada deneyim sahibi olamayız. Sadece görseller üzerinde basit yorumlar yapma şansımız bulunur.
Ne yazıkki sizler aslında anlatılanlar, yazılanlar, hatta bu devletin kendi reklamlarıda dahil gösterilenlerin yanında mutlaka hep bir risk payını alarak göç kararı vermek zorunda kalacaksınız. İşte ama o risk payı sizin eskiyi değiştirmenizdeki nedenlerinizle tartışılmayacak kadar küçük bir yongada ise risk kısmı alınıp bu ülke yada diğer başka bir ülkeye yaşam alanını değiştirmek üzere hareket edilecektir.

Diğer sorunuz; Göçmenliğe başvurmuş bir birey- aile aynı zamanda Turist - Ziyaretçi vizesine başvurarak seyahat, ziyaret gerçekleştirebilirmi?
Eğerki kişi yada aile, bu ziyaretini her yönüyle turistik- bir ziyaret olduğunu ispatlayabilirse, Türkiye'de ki bağlarının devamlılığını destekleyebilirse (Geri dönüşün mecburiyetini) tabiki bu başvuruyu yaparak ziyaretlerini gerçekleştirebilirler.
Aksi durumda ne yazıkki görevli tarafından olumsuz karar verilmesine neden olacak bir başvuru olur.
Saygılarımızla,

Kullanıcı avatarı
Doruk
ACEMİ ÜYE
ACEMİ ÜYE

Okunmamış mesaj gönderen Doruk »

Risk, hayatimizin her alaninda var. Sokaga ciktigimizda da eve sagsalim geri donebilecegimizin hicbir garantisi yoktur. Benim aklima soyle bir ornek geldi, finans alaninda da yatirim yaparken eger cok riskli bir ensturmana yatirim yaparsaniz getirside ayni oranda artar veya azalir. Yani ne kadar cok risk alirsaniz o kadar cok kaybetme yada kazanma sansiniz olur. Eger risksiz bir enstrumana yatirim yaparsaniz getirisi az olur ancak kaybetme korkunuz olmadan yataga basinizi rahat koyarsiniz.

Her zaman dedigim gibi, gocetme karari verirken en onemli soru, su ana kadar bulundugum ulkede MUTLUYUM sorusunu sormak. Ikinci soru ise bundan sonraki yasamimi bu sekilde mi gecirmek istiyorum. Cevabiniza gore gocetme karari vermek en mantiklisi gibi geliyor. Bunun ardindan eger goc edersem simdiki durumumda ne kaybederim.

Bu kararin verilmesi gercekten cok zordur. Her nekadar internet dolayisiyle gitmek istediginiz ulkenin sokaklarini bile gorseniz orada bulunmadan karar vermek cok zordur. Bir seyi denemeden vazgecip ilerde keske dememek icin denemekte fayda var. Hic degilse ilerde denedim olmadi geri dondum dersiniz.

Bu konuda bende gercekten cok zor karar vermis ve iyi ki gocetmisim diyen birisi olarak deneyimlerimi paylasmak istedim.

kolay gelsin..
ResimResim
lotus
YENİ ÜYE
YENİ ÜYE

Okunmamış mesaj gönderen lotus »

Çok doğru bir bakış açısı , risk almadan , denemeden başarı gerçekleşmez . Göç etme kararı gerçekten kolay bir karar değil bir de sorumlu olduğunuz çocuklar varsa . Ama onların da hayatlarında daha iyi şeyler olsun diye düşünerek alınacak bir risk , düşünüp düşünüp eyleme geçmeyip var olan statüteki en ufak rahatsızlıkla beraber "keşke"li ve "mi acaba" lı bir hayat yaşamaya sebep olacaktır .
Bu kararı alıp , uygulayıp ,verdiği karardan mutlu olan kişileri duymak güç veriyor , paylaşımız için çok teşekkür ederim .
Saygılar
Kullanıcı avatarı
Doruk
ACEMİ ÜYE
ACEMİ ÜYE

Sayin Lotus, cocuklar herseyden onemli. Bence de gocetmek onlar icin cok daha iyi olacaktir. Forumda cocuklari olupda goceden ailelerin deneyimleri de mevcut sanirim. Simdiden cok mutlu olduklarini belirtiyorlar. Benim babamda 20 yil Almanya'da yasayip bizleri goturmemisti. Cocuklarini oralarda kaybetme korkusuyla. Tabi bu onun bakis acisiydi. Ama gel gorelim ben simdi onu sucluyorum bizi neden Almanya'ya goturmedi diye.
ResimResim
kreatase
YENİ ÜYE
YENİ ÜYE

Okunmamış mesaj gönderen kreatase »

Öncelikle herkese merhabalar.Sayın Excellans'a da yazısından ötürü teşekkür etmek istiyorum.Gerçekten önemli ve bir çok insanın atladığı noktalara parmak basmış.
Bana gelince,ben 27 yaşında bir mimarım.Benim de Kanada'ya göç etmek gibi bir niyetim var.Bu konuda da daha önce burada eş dost vasıtasıyla tanıştığım bir arkadaşla bu konuları uzun uzun konuştuk.Açıkçası benim derdim maddi şeyler değil.Zaten sadece maddiyat dolayısıyla göç edilmesine çok karşıyım. Benim şikayetçi olduğum konular genel olarak belli.Toplumdaki saygısızlık olsun,kural tanımazlık olsun,bencillik olsun,adam kayırması olsun, yolsuzluğu olsun.. Olsun da olsun şimdi burada rahatsız olduğum bir sürü şeyi sayıp konuyu uzatmak istemiyorum. Ben bundan önce 3 ay Amerika'da kaldım.Gerçekten insanların birbirine ve topluma saygısı,kent planlamasının insana kattığı pozitif etki, (bir mimar olarak şunu söyleyebilirim ki etrafınızdaki parkların bahçelerin siz farketmeseniz de sosyal yaşantınıza katkısı çok büyük) işleyen düzen "evet aradığım bu" dedirtti. Kanada'nın Amerika'ya göre artısı (duyduğum kadarıyla) sağlık sistemi ve göçmenleriyle barışık yaşamı diye biliyorum.Uzun lafın kısası mesleğimi de kullanarak oraya göç etmek ve orada yaşamak istiyorum.İngilizcem,eğitimim ve şu sıralarda edinmeye devam ettiğim iş tecrübelerim bana bu konuda bir artı sağlıyor.Ancak henüz göçmen olarak başvurmak için puanım yeterli değil.Bunun için gerekirse basit seviyede Fransızca öğrenmeyi de düşünüyorum.Mesleğimi orada da sürdürebilmem için gerekli koşulları araştırdım.Diploma denkliği,staj,sınav ve benzeri koşullar var.Şu an bunlar için çalışıyorum.Umarım bu uzun ve zahmetli yolun sonunda istediğim huzurlu hayata kavuşurum.Yani özetle durum bundan ibaret =) Bu konuda ve konumda bana önerebileceğiniz alternatif yollar varsa bunlara da açığım.
Kullanıcı avatarı
Excellans
Site Admin
Site Admin
İletişim:

Sayın Kreatase merhaba,
Öncelikle bizler teşekkür ederiz. Ve kendi durumunuzda aslında gayet net ve güzel bir şekilde göçmenlik durumunu irdelemişsiniz. Yani isteğinizi biliyorsunuz amacınız belli .. Bizim size sadece tavsiye edeceğimiz teknik anlamda Kanada'da denklik ve meslek icra şartlarınıza dosyanızı hazırlayıp başvuru zamanına yakın başlayın ve yine yerleşeceğiniz, seçtiğiniz eyaletinde gerekliliklerine göre hazırlığınızı yapın. Manevi kişisel anlamda ise tek tavsiyemiz bulunduğunuz yaşadığınız ve alıştığınız yerden bir yere göç ederken yeni olan için beklentilerinizi kesinlikle yüksek tutmayın tumayınki olası yenide gördüğünüz ve yaşadığınız aksilikler çok daha rahat bir psikoloji ile atlatılabilsin. Beklentilerinizi yüksek tutup bu şekilde gelip umduğunu bulamama durumunda psikolojik olarakda etkilenim ilerisi için atacağınız adımlarda huzursuzluk yaşamayın.

Sonuçta bir gerçek varki basite indirirsek; yeni bir araba almadan evvel her vidasına kadar öğrenilir, bakılır seçilir incelenir ve karar verilir ama o halde bile alındıktan sonra arabanın direksiyonuna oturduğunuzda hala öğrencekleriniz olduğunu görürsünüz ve bir acemi dönemi yaşayacağınız kısa - yada uzun belli olur.

İşte iki ülke arası göçmenlikte buna benzetilebilinir doğdugunuzdan beri kullandığınız arabanızı değiştirmek yepyeni bir arabaya binmek.....
Saygılarımızla,

Kullanıcı avatarı
Excellans
Site Admin
Site Admin
İletişim:

Sayın Uyelerimiz merhaba,
Sizlerle bugün (31.05.2011) tarihinde Türkiye'de bulunan ve Kanada'ya göçmen olarak gelmek isteyen bir ailenin babasından gelen e-maili ismini - email adresini saklı tutarak paylaşmak istiyoruz.
Yorumsuz :

'' Sayın Biz ve KANADA ekibi yetkilileri ve Excallns bey,
Ben ve ailem Zonguldakta yaşamaktayız (Aslen Hakkariliyiz). Evliyim ve biri 4 yaşında kız biri 6 yaşında oğlum var. Ben biraz sizlerden yaşlıyım 53 yaşındayım ve allahın lutfu cocuklarıma çok geç kavustum eşimde 47 yaşında. Ben Zonguldakta MTA'da yer bilimleri ve maden araştırma mühendisi olarak görev yapıyorum eşim ise Zonguldak devlet hastanesinde hemşire.
Yaklasık 1 yıldır ailemizde Kanada araştırması yapıyoruz, yapıyoruz derken inanın bunu ciddi anlamda profesyonelce yapıyoruz hiç yalansız günümüzün 5-6 saatini planlı olarak bu şekilde geçiyoruz.

Sizleride yaklaşık bu anlamda takip ediyorum uzun süredir diğer forumlarıda diğer danışmanlarıda diğer Kanada hakkında kim ne yazmış anlatmışsada.. Ben kısaca ekibinizin sorduğu detayda neden Kanada'ya göç etmek istiyorsunuz ? sorusuna ne yazıkki ayrı bir mail atarak cevap vermeyi uygun gördüm...

Neden Kanada'da yaşamak istiyorum;
- 70 milyonluk güzel ülkemde kardeşi kardeşe kırdırdıkları için,
- 70 milyonluk ülkemde sadece 10-12 milyonun vasat ve üzeri hayat standartlarında olduğu için,
- Çocuklarım Baba YARIN dediklerinde korkarak, sinerek yalandan cevaplar verdiğim için,
- İşyerimde iktidar partisi elemanı, muhalefet partisi elemanı vs gibi anlamsız tornisyonlar olduğu için,
- Yeraltı zenginliklerimizin neden ve kimler olduğunu bilmeden birileri tarafından çıkarılmama, işlenmeme, vatanın geleceğine sunmama durumları olduğu için,
- 30 günlük bir ay içinde aileme sadece 3 kez ET, BALIK yedirebildiğim için,
- Yaz tatili nedir ? nasıl hissedilir? neler yapılır? son 10 senedir bunu sadece hayallerimde anı olarak hatırladığım için,
- Taksidini bile bitiremediğim arabamın bir gün lastiğinin bir başka gün camının kırılıp koltuklarının bıcakla kesilip kasetcalarımın alınmasını yaşadığım için,
- Yukarıdaki olayda sigorta şirketinin hakkım olan paramı tam tamına 19 ay sonra verdiği için,
- Makarna , patates, yumurta'nın dünyada bilinmeyen türlerini çeşitlerini bulduğumuz ve geliştirdiğimiz için, (Allaha milyonlarca şükürler olsun nimetlerden yakınmıyorum yanlış anlaşılmasın)
- Cocuklarımın okul zamanlarının yaklasıp cattıgı bu yakın gelecekte elde avucta kalan ne var hangi okul müdürüne ne kadar rüşvet vereceğim diye hesaplama yaptıgım için,
- Batısından dogusuna kuzeyinden güneyine bu güzel ülkemin insanlarının ne yazıkki suratlarının asık ve umutsuz olmalarından,
- işyerlerimizde yapılan dedikoduculuk, yalakacılık, ispiyonculuk, kuyu kazmacılık gibi iğrenç davranışları yaşamamızdan, duymamızdan, görmemizden,
Ahhh inanın bu satırlarım çok ama çok uzun .....
Birde Kanada için söylenenler hakkında yazmak istiyorum ;
İşsizlik varmış ! Biz ne işsizlikler gördük görüyoruz orda olan 9-10% işsizlik toplasanız 3-5 milyon eder. Biz burada 10-14 milyonun hep işsiz olduğu ortamda yaşıyor ve savaşıyorsak orası bize tın gelir.
Irkcılık varmış ! Irkcılıgın, mezhepciliğin, alasını biz son 15 senedir her ortamda her satıhta yaşıyoruz hergün insanlar öldürülüyor, işkence yapılıyor, dinleri - düşünceleri yüzünden baskı altında zulum altında kalıyor hangisi ordaki ırkcılıkmı buradaki hayata kasıtmı.. sadece hah derim
Soguk, karlı, buzluymuş ! Tek cevap verecegim sıcaktan korunamazsınız ama sogugun hertürlüsünden korunabilir yaşayabilirsiniz. (Kalkıp sıcak oldukca daha fazla soyunamayacagınız ama soguk oldukca daha fazla kendinizi sarabileceginiz gibi)
Vergi oranı cok fazlaymış! Ya ben işim olsun, ailem huzurlu güvenli olsun o devlet benden vergimi alsın hatta hatta fazlasını alsın. Vergi ödemek ve karsılıgını alabilecegini bilmek kadar bir vatandaş daha ne ister...
Saglık sektörü çok kötüymüş, saatlerce sıra günlerce ameliyat vs bekleniyormuş ! Eşimin mesleği ve dahil olduğu sistem buranın neleri neleri var orda kimse hastanın karnında alet edavat unutma , orda kimse sadece ilactan para kazanacak diye lazım- lazım olmayan ilac, orda kimse hastahane borcu var diye rehin alma, orda kimse doktoru - hemşireyi silah,sopa zoruyla tehdit etmez sülalece hastahane basmaz diye tahmin ediyorum.
Çok gereksiz yere uzattığımın farkındayım sizlerden sabırla e-maillerimi okuduğunuz için ayrıca allah razı olsun ve teşşekkür ederim. 53 yaşında size açıkca ve dürüstce yalavarıyorum ne olur beni ve ailemi o çok dertli tasalı denilen anlatılan ama aslında sanırım buldunda bundun malum Türk düşüncesi ile görüşlerin sagda solda bilmeden sallandıgı ülkeye getirin.
Yaradanın yarattıgı Yeşile, dogaya, hayvana saygısı olanın insana saygısı mutlakaca olacktır. Sadece bu yüzden bile ben ve ailem bu riski alacagız....
Bizleri alın yardımlarınız için teşekkürler, başlarınızı agrıttıgım içinde özür dilerim.
Allaha emanet olun, aldığınız hayır dualarını bilseniz.... bunlar size gurbette yetecektir. Aslan gibi sıhhatli ve hayırlı yaşamlar dilerim.

Saygılarımızla xxxx ailesi, ''
Saygılarımızla,

Kullanıcı avatarı
Holygun
YENİ ÜYE
YENİ ÜYE

Okunmamış mesaj gönderen Holygun »

Kisa ve net...

Kanada`da yasamak turkiyede yasamaktan daha kolay...

Yarin ne olucak korkusunun olmamasi insanin icinde en guzel sey.
Kullanıcı avatarı
baris_antalya
AZ DENEYİMLİ ÜYE
AZ DENEYİMLİ ÜYE

Okunmamış mesaj gönderen baris_antalya »

Excellans,

Yukarida yazisini paylasmis oldugunuz 53 yasindaki abimiz sonrasinda ailesi ile birlikte Kanada'ya geldi mi? Konuyla ilgili bir bilginiz var mi?
ResimResim
Kullanıcı avatarı
Excellans
Site Admin
Site Admin
İletişim:

baris_antalya yazdı:Excellans,
Yukarida yazisini paylasmis oldugunuz 53 yasindaki abimiz sonrasinda ailesi ile birlikte Kanada'ya geldi mi? Konuyla ilgili bir bilginiz var mi?
Sevgili Barış merhaba,
O beyfendi - ailesi, Bizim verdiğimiz tavsiyeler ve yapması gerekenleri yapmak suretiyle zamanı gelince işlemlerini bizimle beraber sürdürerek hayırlısı ile dosyası sonuçlandığında gelecekler.
Saygılarımızla,

Kullanıcı avatarı
baris_antalya
AZ DENEYİMLİ ÜYE
AZ DENEYİMLİ ÜYE

Okunmamış mesaj gönderen baris_antalya »

Excellans,

Ne guzel.. İnsallah mutlu olurlar.
ResimResim
druzman
YENİ ÜYE
YENİ ÜYE

Okunmamış mesaj gönderen druzman »

Ortopedi uzmanı doktor olarak çalışmaktayım. Eşimde ingiliz filoloji mezunu ve ingilizce öğretmeni olarak çalışmakta. Kanada' ya göçmen olarak gitmek istiyoruz. Bu konuda neler yapabilirim. Nereden başlamalıyım bu konularda detaylı bilgiler verirseniz seviniriz.
(gerçekten nereden başlamamız gerektiğini ne gibi evraklar istendiğini sınavları vs bilmiyoruz...
Saygılarımla
Kullanıcı avatarı
Excellans
Site Admin
Site Admin
İletişim:

Sayın Druzman merhaba,
Gereken bilgi ve detaylar daha evvel web sitemizde doldurmuş olduğunuz Kanada göçmenlik değerlendirme testine istinaden size bilgilendirilecektir.
Saygılarımızla,

Kullanıcı avatarı
kurtuluspolat
YENİ ÜYE
YENİ ÜYE

Okunmamış mesaj gönderen kurtuluspolat »

Excellans yazdı:
Sevgili Barış merhaba,
O beyfendi - ailesi, Bizim verdiğimiz tavsiyeler ve yapması gerekenleri yapmak suretiyle zamanı gelince işlemlerini bizimle beraber sürdürerek hayırlısı ile dosyası sonuçlandığında gelecekler.
Merhaba Excellan Bey,
Bende yukarıdaki beyefendinin son durumu çok merak ettim..Sizin ve o beyefendinin yazılarını derin derin nefes çekerek okudum..Çünkü okudukça ülkemdeki yozlaşmalara sinirlendim..
Peace at home, Peace in the world.
Kullanıcı avatarı
Excellans
Site Admin
Site Admin
İletişim:

kurtuluspolat yazdı:
Excellans yazdı:
Sevgili Barış merhaba,
Merhaba Excellan Bey,
Bende yukarıdaki beyefendinin son durumu çok merak ettim..Sizin ve o beyefendinin yazılarını derin derin nefes çekerek okudum..Çünkü okudukça ülkemdeki yozlaşmalara sinirlendim..
Sayın Kurtuluspolat merhaba,
O ailemiz şu anda yabancı dil eğitimlerine devam etmektedirler, belirli ve yeterli seviyeye geldiklerinde de meslekleri üzerinden başvurularını yapabileceklerdir.
Saygılarımızla,

Kullanıcı avatarı
eymen
YENİ ÜYE
YENİ ÜYE

Okunmamış mesaj gönderen eymen »

herkese merhaba,
bende aylardır kanadaya göç etme konusunda bilgilenmeye çalışıyorum,gerçekten etrafın dediklerine kulak asarak olmuyor ne yazık ki insanlar da cahil cesareti mevcut :) benim eşim bilgisayar teknisyeni bende ev hanımıyım ikimizinde sadece inglizcesi var fakat fransızcamız yok ve lise mezunuyuz.evlenmeden önce çalışıyordum fakat herhangi bir mesleğim yok bi hastanede danışman olarak çalışmıştım.benim merak ettiğim eşimin şansının olması ama benim olmaması durumu? yani benim çalışmadığımı göz önünde bulundurdukları an beni reddedip etmeyecekleri hakkında bir bilgi verebilirmisiniz? kısacası ev hanımının şansı yokmu? şimdiden teşekkür ederim..
Kullanıcı avatarı
Excellans
Site Admin
Site Admin
İletişim:

eymen yazdı:herkese merhaba,
bende aylardır kanadaya göç etme konusunda bilgilenmeye çalışıyorum,gerçekten etrafın dediklerine kulak asarak olmuyor ne yazık ki insanlar da cahil cesareti mevcut :) benim eşim bilgisayar teknisyeni bende ev hanımıyım ikimizinde sadece inglizcesi var fakat fransızcamız yok ve lise mezunuyuz.evlenmeden önce çalışıyordum fakat herhangi bir mesleğim yok bi hastanede danışman olarak çalışmıştım.benim merak ettiğim eşimin şansının olması ama benim olmaması durumu? yani benim çalışmadığımı göz önünde bulundurdukları an beni reddedip etmeyecekleri hakkında bir bilgi verebilirmisiniz? kısacası ev hanımının şansı yokmu? şimdiden teşekkür ederim..
Sayın Eymen merhaba,
Öncelikle eşiniz eğer göçmenlik kriterlerine uygun ise sizin çalışıyor yada çalışmıyor olmanız uygunlugunuz ve onay kısmında size herhangi bir problem yaşatmayacaktır. Tabikide ev hanımlarınında Kanada'da yaşamaya hakkı vardır diyebiliriz.
Saygılarımızla,

Kullanıcı avatarı
kurtuluspolat
YENİ ÜYE
YENİ ÜYE

Tekrar Merhabaler Excellans Bey,
Tavsiyeleriniz doğrultusunda bende tabir-i caizse ama haşa huzurdan "köpekler gibi" ingilizce çalışıyorum. hiç bir alt yazılı diziyi kaçırmıyorum artık..hisediyorum ilerlemem var ama keşke 37 değil 17 yaşında olsaydım.
Artık hayatta istediğim tek şey ailemin, hiç olmazsa oğlumun nefes alırken iliklerine kadar işleyecek olan insanı saygı ve demokrasi havası...çok arzuluyorum bunu..umarım başarırım..Kanadayı öyle bir hedef haline getirdimki kendime masamdaki globus bile kanadayı gösteriyor bana..
Kullanıcı avatarı
ocein
ACEMİ ÜYE
ACEMİ ÜYE

Okunmamış mesaj gönderen ocein »

kurtuluspolat yazdı:Tekrar Merhabaler Excellans Bey,
Tavsiyeleriniz doğrultusunda bende tabir-i caizse ama haşa huzurdan "köpekler gibi" ingilizce çalışıyorum. hiç bir alt yazılı diziyi kaçırmıyorum artık..hisediyorum ilerlemem var ama keşke 37 değil 17 yaşında olsaydım.
Artık hayatta istediğim tek şey ailemin, hiç olmazsa oğlumun nefes alırken iliklerine kadar işleyecek olan insanı saygı ve demokrasi havası...çok arzuluyorum bunu..umarım başarırım..Kanadayı öyle bir hedef haline getirdimki kendime masamdaki globus bile kanadayı gösteriyor bana..
selamlar kurtulus polat,
Bence gayet iyi bir yontem ingilizce icin. Bir zamanlarin `Prison Break` kompetani olarak ve asiri ingilizce gelismesi sonucu insanlar tarafindan `ne kadar sarkastik konusuyorsun` diye tepkiler bile almistim.
Kanada`ya gelmek istediginizi soyluyorsunuz, acaba hangi eyalet bu konuda bir fikir var mi? Belki tecrubem dogrultusunda yardimci olabilirim.
Kullanıcı avatarı
kurtuluspolat
YENİ ÜYE
YENİ ÜYE

selamlar kurtulus polat,
Bence gayet iyi bir yontem ingilizce icin. Bir zamanlarin `Prison Break` kompetani olarak ve asiri ingilizce gelismesi sonucu insanlar tarafindan `ne kadar sarkastik konusuyorsun` diye tepkiler bile almistim.
Kanada`ya gelmek istediginizi soyluyorsunuz, acaba hangi eyalet bu konuda bir fikir var mi? Belki tecrubem dogrultusunda yardimci olabilirim.[/quote]

Merhaba Ocein Bey,
Excellans beyin tavsiyesi, bilgisi, tecrübesi ve bilgilendirmesi sonucunda eşim ve benim IELTS sınavından en az 7 aldıktan sonra Quebec eyaleti için vatandaşlık başvurusu yapmayı düşünüyoruz.
Eşim Rus Dili ve Edebiyatı MEzunu ayrıca yüksek lisansıda var. Istanbulda Ruslara Türkçe , Türklerede Rusça dersler veriyor özel kurslarda.. Bende bazı büyük şirketlerin BDT temsilciliklerini yaptım vakt-i zamanında.
Yaklaşık 16 sene Rusya ve Azerbaycanda yaşadıktan sonra TR ye kesin dönüş yaptık 2 sene evvel. Dönmez olaydık!
Neyse konuyu fazla dağıtmayayım. ikimizde Rusçayı mükemmel ama ingilizceyi Intermediate seviyesinde biliyoruz.
IELTS sınavından iyi bir netice aldıktan sonra Quebec için başvurmak istiyoruz.
Çok istekliyiz. Özellikle ben.37 yaşında olmama rağmen hayatım boyunca hiç bu kadar hırslı olmamıştım.. TR de son iki senedir gördüklerim, yaşadıklarım ve özellikle çektiğim çikleler beni daha çok kamçılıyor.
Kalın sağlıcakla
Kullanıcı avatarı
ocein
ACEMİ ÜYE
ACEMİ ÜYE

Merhaba Ocein Bey,
Excellans beyin tavsiyesi, bilgisi, tecrübesi ve bilgilendirmesi sonucunda eşim ve benim IELTS sınavından en az 7 aldıktan sonra Quebec eyaleti için vatandaşlık başvurusu yapmayı düşünüyoruz.
Eşim Rus Dili ve Edebiyatı MEzunu ayrıca yüksek lisansıda var. Istanbulda Ruslara Türkçe , Türklerede Rusça dersler veriyor özel kurslarda.. Bende bazı büyük şirketlerin BDT temsilciliklerini yaptım vakt-i zamanında.Yaklaşık 16 sene Rusya ve Azerbaycanda yaşadıktan sonra TR ye kesin dönüş yaptık 2 sene evvel. Dönmez olaydık! Neyse konuyu fazla dağıtmayayım. ikimizde Rusçayı mükemmel ama ingilizceyi Intermediate seviyesinde biliyoruz.IELTS sınavından iyi bir netice aldıktan sonra Quebec için başvurmak istiyoruz.Çok istekliyiz. Özellikle ben.37 yaşında olmama rağmen hayatım boyunca hiç bu kadar hırslı olmamıştım.. TR de son iki senedir gördüklerim, yaşadıklarım ve özellikle çektiğim çikleler beni daha çok kamçılıyor.Kalın sağlıcakla
Merhabalar,
Oncelikle birseyden bahsetmem gerekiyor, Turkiye`de cektiginiz cilelerden bahsetmissiniz inanin bu her yerde var. En basitinden, Kanada`ya geldigimden beri o kadar farkli seyler yasadim ki sonunda hayat beni amerika`ya atiyor. Soyle birsey diyor muyum? Neden boyle oldu veya soyle olmadiydi? Inanin demeye luksum yok cunku benim icin sebepler planinda nerenin nasil daha faydali olacagini ben bilemem. Ins. Kanada tercihi hakkinizda hayirlisi olsun diyelim.
Kullanıcı avatarı
Excellans
Site Admin
Site Admin
İletişim:

Kanada göçmenlik başvurusu; kalifiye personel-işçi olarak

Sayın Uyelerimiz, arkadaşlar ve dostlarımız;
Sizlere bir Avustralya'lı (Kanada Göçmeninin) Toronto'da geçirdiği 1 yıl sonrası izlenimlerini paylaşmak istiyoruz...

''As a person who has lived in 5 different countries in my lifetime, I can now honestly say that I am really disappointed with Canadians. Now, maybe it's different in cities other than Toronto, but these are my personal thoughts.

1) Finding work here is a real struggle. I'm not used to being in a culture where people just simply don't respond to resumes and job enquiries across the board. I cannot get my head around the fact that after enquiring about almost 60 different positions in my field of expertise, only ONE person has ever bothered to actually respond to me. In Australia, I never had a problem moving from one position to another - agencies always took the time and trouble to meet with me, look me in the eye, shake my hand, find out my goals and get me a job. They don't get paid otherwise! Here, all these guys must be going out of business, because it is NOT just an immigrant problem, born and bred Canadians have the same barriers. It's incredibly frustrating and soul destroying.

2) Networking - it seems like just about the only way to get a job is by networking. You have to know someone who knows someone who knows someone etc. For newcomers who don't know "anyone", this can be tough. Skills are secondary, it's "who you know" that seems to open the doors around here. You must know some uncles :):):)

3) People talk a lot and vain, but don't follow through with actions. I've lost count of the number of times people have promised and committed to all sorts of things and not delivered. This is a place where you quickly learn not to bother holding your breath.

4) Toronto has to be one of the ugliest cities on earth. Suburb after suburb is just a revolting bland landscape of uniformity. It's actually depressing. Canadians ( Not at all) are very quick to say "no". Seems to be too hard for them to think beyond themselves and say "yes" to new ideas and opportunities. They seem to be quite insular. ''

Konuyla alakalı yorumlarımızı bir süre sonra sizlerden gelen yorumlardan sonra paylaşacagız.

Saygılarımızla,

Kullanıcı avatarı
traumasurgeon
YENİ ÜYE
YENİ ÜYE

Okunmamış mesaj gönderen traumasurgeon »

Herkese merhaba,

Yani Kanada'da hamili yakinimdir olayi var gorunuyor. Ben olmamasini beklemiyordum ama, cok bariz mi gercekten sayin Excellans. Avusturalya daha mi basla bir ise de gorelim bakalim yapiyor anlamak zor. Turkiye aslinda maddi kazanc anlaminda bence asya ve ortadogu ulkelerinden daha iyi durumda(Nitelikli gocmen statusundeki pozisyonlar icin) dolayisi ile gercekten Kanadaya gidip sifirdan belki eksiden baslamak dusundurucu olabiliyor bazen(benim icin oyle en azindan). Ama hani o icimizdeki kipirti yani ya ben oradakilerden farkli bir hikayeye sahip olursam hissi de kemirmiyor degil. Sonucta sayin Excellans bu durumu bizim acimizdan en iyi degerlendirecek deneyime sahip kisi diye dusunuyor ve sizin yorumunuzu dort gozle bekliyorum

Saygilar
Kullanıcı avatarı
ocein
ACEMİ ÜYE
ACEMİ ÜYE

Herkese merhaba,

Oncelikle bu yaziyi paylasma icin cok tesekkurler.
Acikcasi, 2,5 yildir buradayim ne soyliyeyim hikayem bundan farkli degil ve bu fikire sonuna kadar katiliyorum. Herseyden once sunlari bilmekten ziyade kabullenmekte fayda var, yeni ulke demek yeni baslangic demek, yeni baslangic ise inanin bir suru bas agrisi ama bu neden yasanmali veya neler feda edilmeli bu sorularin cevabi sizin kendinizce buldugunuz sebeplerde sakli. Olaylari size paragraf paragraf degerlendireyim ve karari siz verin.

Is konusuna gelirsek, tamamen basli basina bir sorun. Insanlarimiz zannediyor ki Kanada`da is bulmak Turkiye`den veya dunyanin herhangi bir ulkesinden daha kolay veya Vancouver International Airport`a geldigimizde bizi pembe doseklerle Japon kizlar karsiliyacak zannediyor. Aksine hersey baglantilarinizda bitiyor. En kucuk part time islerde bile kimsiniz veya kimin baglantilariyla geliyorsunuz? bunlar yuzunuze kesinlikle soylenmez ama arkanizdan konusulur. Kanadali insanlarin bu ozelligi de cok meshurdur malesef yuze soylemek gibi cesaretleri de yoktur. Cok spesifik bir ornek olarak, Vancouver`in 10 yil sonra Japonya olacagini ve bunun merkesizin Richmond teskil edecegini varsayarsak, gozleriniz cekik degilse ve sosyal hayata dair sadece bilgisayar oyunlari veya buna benzer bence cok sacma ama onlara gore manidar konulari konusabiliyorsaniz, is sansiniz var demektir. Yoksa, inanin zor. Kanadali isverenlerde ne farkediyor? hicbirsey. sadece daha modern gorununumlu olanlari ve reklamlarini iyi yapiyorlar ama arka planda sen gocmen misin vs gibi konularla golgenize konusurlar. Sunu kabul etmemiz lazim ki, biz Turk milleti olarak sadece isi yapmayi seven ve calisirken cok konusmayi sevmeyen insanlariz ama burada hersey ilk planda sosyal hayat duzenine gore sekilleniyor. Mesela, Jay-Z bu hafta Rogers Arena`da mi, hadi Whistler da kayak yapalim vs vs. insanlara bu konularla giriyorsunuz bakiyorsunuz is ortaminda sizin en buyuk destekciniz oluyor.
Malesef, en sevmedigim seydir arkadan konusmadir, inanilmaz. Siz kapiyi kapatirsiniz, insanlar konusmaya baslar ve bunun sebebini sordugunuzda size `profesyonel hayat duzeni` olarak tanimlarlar. Tabi, biz konusuruz yapabiliriz olur.

Sosyal hayata gelirsek, cok iyi insanlarla da karsilastim ama malesef cok iyimser olamayacagim, %95`i inanilmaz bencil. Kanada`da bu sahip oldugum izlenimi, tezimi acaba curutebilir miyim diye farkli ulkelerden ama cogunlugu Kanada bazli sayisiz bayanla gezmisimdir. Vancouver size bu konuda sayisiz firsat sunar. Mantik sudur, insanlarin gozune baktiginizda dolar isareti gormeye kadar olay gidiyor ve insanlar para kazaniyor blackberry veya iphone4 daha sonrasinda derler ki madem bu kadar paramiz var neden dunyanin dort bir yanini gezmiyoruz? Yani su ana hicbir kanadalidan duymadim, su memlekette kalayim ailem olsun veya bir iki insana faydam olsun vs.

En son olarak, bu soylediklerimin Toronto-Calgary vs sehirler icin hic de farkli olacagini dusunmuyorum. Yillar onceki Ingiltere somurgesinin verdigi bir kin midir nedir bilmiyorum ama bence Yeni Zelanda bu konuda daha elle tutulur. Kesinlikle sunu unutmayalim, egitim icin cok iyi firsatlara sahip olabilirsiniz veya durumunuza gore cok guzel bir hayata da sahip olabilirsiniz. Tek soyledigim, beklentilerin olabildigince kucuk tutulmasi gerektigi.
Kullanıcı avatarı
deryatugce
YENİ ÜYE
YENİ ÜYE

Okunmamış mesaj gönderen deryatugce »

kısacası gitmeyin mi diyorsunuz? yoksa birşekilde geçinmenin yolunu bulursunuz mu diyorsunuz?
tabikide gittiğimizde bizi ne gibi sıkıntıların beklediğini aşağı yukarı biliyoruz zaten.ama öyle bir yazılar yazılıyorki bazen, insan durup düşünüyor neden gittiğini. işin açıkçası bunları okudukça bende neden gidiyoruz diye düşünmüyor değilim. ama kendime güvenim tam umarım herşey umduğum gibi gidecektir.
Kullanıcı avatarı
akita
Onursal Üye

Okunmamış mesaj gönderen akita »

Merhabalar,

Uzun uğraşılar sonucu federal girişimci programı ile PR aldık. 2001 yılından beri Kanada'ya hemen hemen her yıl gelip gitmekteyiz. Kanada dünyadan soyutlanmış, bambaşka yaratılmış insanların yaşadığı bir ülke değil ki arkadaşlar. Tabi ki bu ülkede de bir çok beğenilmeyen yanlar olacaktır. İnsanın yaşadığı her yerde bu var ve olacak. Mühim olan bizlerin beklentileri, göç etmek istediğimiz ülkeye neden gitmek istediğimiz. Kendi ülkemizde nelerden muzdaribiz ve gideceğimiz yerden neler bekliyoruz. Bunları iyi tahlil etmek lazım. Artık günümüz dünya düzeninde kolay para kazanma, kolayca para biriktirme yok. Bu tarzda bir ülke de kaldığını sanmıyorum. Global dünya düzeninde gerçekleri çok iyi görerek hareket etmek ve o şekilde bu büyük kararları almak gerekli. Göç etmek çok çok önemli bir dönüm noktası. Mutlak suretle Kanada da iş bulmak çok kolay değil, zaten size bunu garanti de etmiyor ki Kanada hükümeti. PR aldığınızda size yollanan evraklarda defalarca uyarıyor, sakın ülkenizdeki mal varlıklarınızı elden çıkartmayın, acele etmeyin. Biz size iş garantisi, maddi kazanç garantisi vermiyoruz diyor. Biz ticaret yaptığımız için ve bir çok ülkeyle iş yaptığımızdan Kanada'ya gitme amacımız para kazanmak değil, daha rahat ve stressiz bir yaşam sürmek. Tabi iş bulamayan, para kazanamayan biri dünyanın tüm ülkelerinde aynı olacaktır ve mutlu olamayacaktır. Türkiye'den sadece para kazanmak amacıyla göç edecekseniz bir kaç kez daha düşünün derim. Kanada'da insanlar çok çalışıyor, çalışmak zorunda ama emeğinin karşılığını almaya başladığında ( 3-5 sene içerisinde tecrübenize göre hakikaten iyi kazanabilirsiniz ) çok güzel yaşayabiliyorlar. Ülkemizde paranız olması çok birşey ifade etmiyor, ülkeden izole yaşayamıyorsunuz ki. Sorunlar, dertler, çevresel etkiler peşinizi asla bırakmıyor. Bir trafik bile başlı başına dert ülkemizde. Kanada'da kaldıktan sonra döndüğümüzde yolda yürürken bile insan olarak ne kadar değerimiz olduğunu anlıyoruz. Yürüyecek doğrudürüst kaldırım bile yok çoğu yerde ve araçlar üzerinize geliyor, her an hayatınız tehlikede, bulunduğumuz şehirde polis teşkilatı diyor ki evinizden çıktığınızda hayat garantiniz yok.
Bir yakınımız Kanada'ya dil kursuna; hemen dönmek istediğini, ailesini özleyeceğini düşünerek gitti. Birkaç ay sonra dönmek istemediğini Kanada'yı çok sevdiğini söyledi. Neden dönmek istemediğini sordum. Cevabı; burda çevresel sorunları düşünmüyorum(ki hakikaten gözünüzü rahatsız edecek çevresel bir kirlilik yok, ne düzensiz yapılaşma ne çöp nede gelecek kaygısıyla somurtan insanlar), ülke sorunlarını düşünmüyorum ve gelecek kaygım yok dedi. Bence bunlar yeterli orada yaşamayı istemek için.
ResimResim
Kullanıcı avatarı
ocein
ACEMİ ÜYE
ACEMİ ÜYE

deryatugce yazdı:kısacası gitmeyin mi diyorsunuz? yoksa birşekilde geçinmenin yolunu bulursunuz mu diyorsunuz?
tabikide gittiğimizde bizi ne gibi sıkıntıların beklediğini aşağı yukarı biliyoruz zaten.ama öyle bir yazılar yazılıyorki bazen, insan durup düşünüyor neden gittiğini. işin açıkçası bunları okudukça bende neden gidiyoruz diye düşünmüyor değilim. ama kendime güvenim tam umarım herşey umduğum gibi gidecektir.
Hayir, gitmeyin demiyorum veya kesinlikle gitmelisiniz de demiyorum. Tum soyledigim, planinizi programinizi bu gercekler cercevesinde degerlendirmeniz. Bazi insanlar malesef ulke degistirmekle hayatin bir anda toz pembe olacagini dusunuyor aksine yeni bir baslangic demek gittiginiz yerde herseyi bastan yazmaniz, ugrasmaniz demek.
Cok spesifik bir ornek olarak, BC ye geldiginizi dusunelim ve siz bir uluslarasi ogrencisiniz aslinda farketmez pr iniz olsa da credit history denen seyin olusmasi zaman alan birsey. En az bir yerde `tutundum, tamam oldu` diyene kadar gecen sure 2 yildir isterseniz cok tatminkar bir maas alin, farketmez.
Kullanıcı avatarı
zlem

Okunmamış mesaj gönderen zlem »

Merhabalar,
Kısa süreli Kanada tecrübemden bahsetmek istiyorum. Kanada!ya ilk dil okulu için gittim.Vancouver da bulunduğum süre içerisinde insanların nasıl relax bir hayat yaşadıklarını gördüm. Bizdeki koşturmaca , kargaşa yok.En küçüğünden en büyüğüne insanlar kuralları biliyor ve uyguluyor.Kahve için , metroya binmek için , otobüse binmek için vs. sıraya giriyorlar.Herkes trafik kurallarına uyuyor.(bize göre olağanüstü bir durum, yol bomboş ama yayalara kırmızı ışık yanıyor ve bir kişi geçmiyor)Size basit örnekler gibi gelebilir fakat bizim gibi sıraya girme özürlü ve allah rızası için değil trafik, hiçbir kurala uymayı sevmeyen insanların olduğu bir ülkeyi düşününce hiç de basit olmadığını anlayacaksınız.Sonrasında Regina da 1.5 ay kaldım.Orda da farklı bir durum yoktu.Hayat son derece sakin geçiyor.İnsanlar vergilerini ödüyor ve bunun karşılığı olarak haklarını sonuna kadar alıyorlar.Örnek vermek gerekirse apartmanda oturan arkadaşınızı ziyarete gidiyorsunuz ve arabanızı o apartmanda oturan başka birinin yerine park ediyorsunuz.Maalesef o kişi polise haber verip arabanızı çektirir ve sizin de buna itiraz etme lüksünüz yoktur.Adamın hakkı yer onun!!!
Havası soğuk olabilir, her istediğiniz sebze ve meyvayı bulamayabilirsiniz (bizim ülkemizdeki bolluk yok) hatta damak zevki denilen şeyden haberleri bile olmadığını söyleyebilirsiniz, bizim insanımıza göre mesafeliler diyebilirsiniz(türkler kadar sıcak kanlı insan dünyanın hiçbir yerinde yoktur) vs vs... Ama okulları, eğitim sistemi, yaşam standartı, insana verilen değer için bile şansınız varsa kullanmanızı tavsiye ederim.Çocuğumun geleceği için doğru yer olduğunu düşünüyorum ve excellans'ın yardımlarıyla çok kısa bir süre sonra artık daimi olarak yaşamak üzere tekrar Kanada'ya gideceğiz.Karar verirken buradaki hayatınızı iyi değerlendirmenizi bunları bırakıp gitmeye değer mi? den çok ailem ve kendim için gelecekte nasıl bir hayat istiyorum diye düşünürseniz en doğru kararı verebilirsiniz. Umarım hayalinizi sizde gerçekleştirebilirsiniz.
Kullanıcı avatarı
Doruk
ACEMİ ÜYE
ACEMİ ÜYE

Bende su "Turkler kadar sicak kanli insan dunyada yoktur" sozune bir turlu kendimi inandiramadim. Ben kesinlikle turk insanin sicak kanli oldugunu dusunmuyorum. Sadece arkadaslik, dostluktan anladigimiz birbirimize kendi yukumuzu, sorunlarimizi yuklemek, personel sinirlari ihlal ederek iliskileri lackalstirmak, cikar saglamak, ikiyuzluluk yapmak, durust ol-a-mamak, bireysel ozgurlugu kisitlamak ve saygi gostermemek diyerek listeyi uzatabilirim.
ResimResim
Kullanıcı avatarı
ocein
ACEMİ ÜYE
ACEMİ ÜYE

Merhabalr zlem,
Aslinda bahsettiginiz ozellikler Kanada insaninin yapisinda var, adamlar cok soguk kanli. Hatta Istanbul`dan geldigimde ilk dedigim sey `yahu bir sehirde hic mi beklenmedik sey olmaz`. Mesela bir Kadikoy`e Beyoglu`na ciksaniz surekli bir aksiyon sizi kovalar. Malesef bizim insanimizi kolay kolay kirmizi isikta bekletemezsin ama buraya gelince yol bos olsa da bir zaman sonra bekliyorsun. Bu saydigim ozelliklerin bircogu aslinda Kuzey Amerika insaninin kulturunde var, rahatlar.
Benim yukarida biraz karamsar olduguma bakmayin aciklamalarim, dusuncelerim kisi ve kisilerin beklentilerine gore degisir.

Doruk,
Malesef burada sunu farkettim, ozellikle Turk olupta burada kendi kulturundeki insanlardan fayda saglamaya calisan sayisiz insan var ve en uzucu yani bu bazi ozellikler yabancilarin da gozune carpiyor bir zaman sonra `aa sen Turkmusun` diye isaretle gosterilecek boyuta geliyor.
cebeca
AZ DENEYİMLİ ÜYE
AZ DENEYİMLİ ÜYE

Okunmamış mesaj gönderen cebeca »

Merhabalar,

Ben biraz farklı birşey sormak istiyorum başta sayın Excallans ve Kanada'da yaşayan diğer dostlara olmak üzere,

Araba tercihi konusunda düşünceleriniz nelerdir, hangi tür arabaları neden tercih/tavsiye edersiniz hangilerini etmezsiniz?

Mesela 4x4 SUV araçları tercih eder misiniz, almak için nereler uygundur, bu işin püf noktaları nelerdir..?

(Genel olarak Toronto için sorduğumu farzedebilirsiniz)

Sormayı unuttuğum, eklemek istediğiniz konular varsa eklemenizi rica edeceğim,

Teşekkürler.
Kullanıcı avatarı
Excellans
Site Admin
Site Admin
İletişim:

cebeca yazdı:Merhabalar,
Ben biraz farklı birşey sormak istiyorum başta sayın Excallans ve Kanada'da yaşayan diğer dostlara olmak üzere, Araba tercihi konusunda düşünceleriniz nelerdir, hangi tür arabaları neden tercih/tavsiye edersiniz hangilerini etmezsiniz? Mesela 4x4 SUV araçları tercih eder misiniz, almak için nereler uygundur, bu işin püf noktaları nelerdir..?
(Genel olarak Toronto için sorduğumu farzedebilirsiniz) Sormayı unuttuğum, eklemek istediğiniz konular varsa eklemenizi rica edeceğim, Teşekkürler.
Sayın Cebaca merhaba,
Öncelikle tercihler ihtiyaçlara göre birebir alakalıdır. Bu yüzden ben tercihimi uzun boylu ve arac kullanmayı seven olarak kendi istek, arzu ve ihtiyacıma göre buyuk, guclu olandan yaparım, yaptım ancak genelleme yapılmadan, Toronto için hangi araç konusunda eğer aileniz 2-3 kişilik bir aile ise ve yine eşinizde bu aracı kullanacak ise SUV yerine middle SUV dediğimiz yada normal 4 kapı- 5 kapı sedan dediğimiz Toyota, Honda, Hyundai, Nissan, Kia gibi markaların hali hazırda all wheel drive (AWD) yada 4X4 versiyonları size fazlası ile yetecektir. Bunlarıda gidip sıfır almanıza gerek yoktur 6.000 CAD ile 17.000 CAD arası yukarıda saydığımız markalardan istediğiniz modeli alabilme, bulabilme şansınız vardır. Peki Amerikan yapımı mı? Yoksa japon- kore-avrupa menşeii mi? Bu sorunuzda ise yine tercihler konusu öne çıkacaktır. Dodge, Chrysler, Jeep, Chevrolet, Ford, Lincoln, Buick, GMC, Hummer ise bu toprakların çocuklarıdır. Yani güç - dayanıklılık - konfor anlamında diğerleri ile ne yazıkki kıyaslanmayacaktır ( Bmw-Audi-Mercedes-WW harici). Yine aynı fiyat aralıklarında bu saydıklarımızada sahip olabilirsiniz. Hatta eğer aile 4 kişi ve üstünde ise amerikan markaları size o zaman herşeyi içinde barındıran Caravan tarzı aracları sunacaktır.( Gezmeyi seven, uzun yolculuklar yapmayı planlayan, cocuklarına daha rahat alan bırakmak isteyenlerin tercihi)

Yeni gelen aile ne yapmalı? Yeni gelen aile bütcesine göre bir karar vermeli, alınacak geçici bir dönemlik mi olsun? yoksa her ihtiyacımıza karşı gelecek ve bizi en az 4-5-6 sene idare edecek bir aracmı olsun.. Bunun kararı ile birlikte yukarıda saydıklarımızıda birleştirerek alım kararını vermelidir. Araba alırken ufak dealer ( galeri) yoksa fabrika satış magazalarımı tercih edilmeli... Bu konu en fazla kafazını karıştıracak durumdur. Çünkü hem galeriler olsun hemde fabrika satış agları ne yazıkki aklınızı çelecek kampanyalara ve imkanlara sahiptirler. Burada iş size düşecek yorulmadan sıkılmadan elinize bir portföy oluşturup bunun üstünden karar vermeniz en hayırlısı olacaktır.

Başka ne tavsiyelerimiz olabilir; genel olarak sadece Toronto için değil tüm Kanada'da yaşayacaklar ve yaşamayı planlayanlar için tavsiyelerimiz...
Taşınmayı düşündüğünüz evinizi ucuz diye hemen tutmayınız ! evinizin yada begendiğiniz konutun etrafını, etrafındakileri, uzaklıkları, ulaşım alternatiflerini hastane, okul, eczane, market, mall, vs vs gibi irdeleyiniz. Mutlaka kira sözleşmenizi yapmadan evin her tarafını kontrol ediniz ( duvarlar, yer döşemeleri, dolab içleri, kapakları vs vs ) eksikleri yada arızaları ev sahibiniz ile paylaşın. Elektrik-gaz-ısınma - su konularından eğer gerekli ise mutlaka kendi üstünüze fatura ettiriniz, ev güvenlik depozitosu ödediginizde hangi şartlarda bu ücreti geri alamayacagınızı mutlaka yapacagınız anlaşma şartlarında okuyunuz, anlamadıgınız şeyi sorunuz ve öyle ev seçiminizi yapınız.

Gelirken lütfen mümkün oldugu kadar olmazsa olmaz tarzı eşya getiriniz, unutmayınız ev ölçülerimiz çok farklıdır. Mobilya, beyaz eşya vs gibi konularda anlamsız gereksiz bir taşıma masrafına girmeyiniz.
Özellikle hanımlar: Nevresim - banyo tekstil, mutfak set-tencere-tava konusunda Türkiye'den sahip olduklarını getirebilirler çünkü burada aynı kaliteyi bulamayabilir yada o kaliteye çok çok farklı ücret ödeyerek sahip olacaklarını unutmamalıdırlar.(Beraberinizde getirmeyebilirsiniz PTT kargo ile kolileyip sizinle beraber adrese göndertebilirsiniz 28 - 179 tl arası 2 - 30 Kg agırlga kadar)

Beyaz eşya alımı; Çogu kiralık ve satılıkta bu konuda bir sıkıntınız yada ihtiyacınız olamayacaktır. Sadece Televizyon ( eşyalı evlerde buda genellikle vardır) vs gibi şahsi özele dayalı ihtiyaclarınız olacak ve bunlar içinde yine elinizde inanılmaz bir imkan ve tedarik agına sahip olacaksınız.

Giysi - giyim - kuşam: Özellikle bayanlar ne yazıkki Turkiye'deki o bolluk, model çeşitliliği, kalite tarafında burada zorlanacaklardır. Ayakkabı - Çanta konusunda olmazsa olmazlarınızı getiriniz. Beyler bu konuda daha rahatlar onların bir sıkıntısı olmayacaktır.

Bu yukarıda saydıklarımız bizim nacizane görüşlerimiz ve tavsiyelerimizdir, eminimki diğer yaşayan insanlarımızında kendilerine göre ekleyecekleri, tavsiye edecekleri olacaktır.
Saygılarımızla,

cebeca
AZ DENEYİMLİ ÜYE
AZ DENEYİMLİ ÜYE

Daha ne olsun sayın Excellans,

sormayı unuttuklarımza bile cevap vermişssiniz.

elinize, ağzınıza sağlık.

Sağlıcakla kalın.

Teşekkürler.
cebeca
AZ DENEYİMLİ ÜYE
AZ DENEYİMLİ ÜYE

Sayın Excellans,

Sizin de söylediğiniz gibi çeşit çok, maliyetler Türkiye'ye göre daha düşük. İnsan seçim yaparken zorlanıyor, zorlanacaktır da...diyelim ki aldık bir SUV ama memnun kalmadık ya da kullanışlı olmadı.

Elden çıkarmak kolay mı, zarar çok olur mu hemen çıkarmak istesek.Yani sık sık araba değiştirmek mümkün müdür? Bir de yeri değil ama, Türkiye'de evrak tercümesi için öneride bulunabileceğiniz birileri / yerler var mı acaba? Bu iş orada daha maliyetli bildiğim kadarı ile.
Teşekkürler şimdiden..
Kullanıcı avatarı
Excellans
Site Admin
Site Admin
İletişim:

Sayın Cebeca merhaba,
Öncelikle tabiki elden çıkarma konusunda bir sorun yaşamazsınız piyasa altında 500-2000 arası bir fiyat oynatarak rahatca dgiştirme yapabilirsiniz. Evrak tercümeleri için ne yazıkki Türkiye için önerecegimiz bir şirket yada yapı yoktur. Sadece önerimiz ve kıstas Yeminli Tercüman olması ve yine mümkünse beraberinde çalıştıgı Noter olması yeterli olacaktır.
Burada evet ne yazıkki oraya göre pahalı, bizim avukatlarımız ve noterimiz evrak basına minimum 25 Cad almaktadır, tercüme için ise sayfa başına ( a4) 30 Cad alınmaktadır.
Saygılarımızla,

Kullanıcı avatarı
kurtuluspolat
YENİ ÜYE
YENİ ÜYE

ocein yazdı:
Merhaba Ocein Bey,
Eşim Rus Dili ve Edebiyatı MEzunu ayrıca yüksek lisansıda var. Istanbulda Ruslara Türkçe , Türklerede Rusça dersler veriyor özel kurslarda.. Bende bazı büyük şirketlerin BDT temsilciliklerini yaptım vakt-i zamanında.Yaklaşık 16 sene Rusya ve Azerbaycanda yaşadıktan sonra TR ye kesin dönüş yaptık 2 sene evvel. Dönmez olaydık! Neyse konuyu fazla dağıtmayayım. ikimizde Rusçayı mükemmel ama ingilizceyi Intermediate seviyesinde biliyoruz.IELTS sınavından iyi bir netice aldıktan sonra Quebec için başvurmak istiyoruz.Çok istekliyiz. Özellikle ben.37 yaşında olmama rağmen hayatım boyunca hiç bu kadar hırslı olmamıştım.. TR de son iki senedir gördüklerim, yaşadıklarım ve özellikle çektiğim çikleler beni daha çok kamçılıyor.Kalın sağlıcakla
Merhabalar,
Oncelikle birseyden bahsetmem gerekiyor, Turkiye`de cektiginiz cilelerden bahsetmissiniz inanin bu her yerde var. En basitinden, Kanada`ya geldigimden beri o kadar farkli seyler yasadim ki sonunda hayat beni amerika`ya atiyor. Soyle birsey diyor muyum? Neden boyle oldu veya soyle olmadiydi? Inanin demeye luksum yok cunku benim icin sebepler planinda nerenin nasil daha faydali olacagini ben bilemem. Ins. Kanada tercihi hakkinizda hayirlisi olsun diyelim.
İngilizceye o kadar çok dalmışımki forumu ihmal etmişim..Ama birikmiş şeyleri okumak kadarda lezzetli bir şey vallahi :D
Neyse...Herkese tekrar tekrar merhaba öncelikle..Hepinizi sevgi ile kucaklıyorum..
Sayın Ocein,
Bende %100 eminimki heryerde problemler var. Ve her yerin kendine has zorlukları var. Ve gene eminimki Türkiye bir Hindistan yada Tacikistan değil. Ama unutmalıyımki herşeyden ama herşeyden önce ben bir insanım. Ülkemden çok şey beklemeye hakkım var. Vergimi verdim, askerliğimi yaptım, suç işlemedim, 16 sene yurtdışında çalıştım döviz girdisi yaptım ve çalışırkende Türkiyeden Rusyaya milyonlarca dolar ihracat yapılmasına vesile oldum,sigara kullanmıyorum ve içki içmem, evladımı adam gibi yetiştiriyorum..Kısacası bu ülke için elimden gelen her şeyin en iyisini yaptım.
Peki ülkem benim için ne yaptı? (Canım bende eminim ki benden çok daha kötülerini çeken vardır!Ve bu soruyu direk size sormuyorum.Yanlış anlamayın lütfen.)
- Yanlış yada eksik teşhis yüzünden evladımı kendi ellerimle toprağa verdim ben bu ülkede.
- Rusça ve Azerice eşimin ana dili, Azerbaycanda tekrar doktorayada başlayacak yakında ama Türkiyedeki Üniversitelerde iş bulamıyor. KPSS, KPDS ve daha bilmem ne kadar lüzumsuz-aptalca SSSSS sınavlarına girmeli ve iyi not almalı. Ama eşim matematik, Türk tarihi ve Türkiye coğrafyasını bilmiyor! ee ne olacak peki!? yazık değilmi bu kadının emeklerine? hemde Türkiyeye hiç yük olmadan okumuş ve gelmiş şimdide Türkiyeye hizmet etmek istiyor! Ama nafile! GİT SINAVA GİR VE BEKLE! diyorlar!
Allah sizi inandırsın eşim İstanbulda Rusça ders veren ve içinde Rus Dİli Fakülteleri olan bir çok üniversiteye direk gitti. Çoğundan ağlayarak çoğundan ise iğrenerek-tiksinerek döndü. Bir defasında İStanbul Üniversitesinde sözüm ona eşimi kendi akıllarınca Rusça imtihana çekmişler Rusça biliyormu bilmiyormu diye! Eşim onların Rusça konuşurken yaptıkları dilbigisi hatalarını düzeltmeye başlıyınca imtihanı kısa kesmek zorunda kalmışlar. Resmen GİT KPSS ye GİR demişler. BİZ BOŞUNAMI GİRDİK?
Eşim 1ay önce Yeditepe Üniversitesinde part-time ama kadrosuz saat başı ücretle bir iş buldu kendisine zarzor.

Alın bir hikayede kapı komşumdan. Emekli karı koca öğretmenler. Kızları Ankarada Nükleer Fiziği hiç yıl kaybetmeden bitiriyor ve belkide 100yılda bir açılacak olan bir 1kişilik kontenjan için KPSS sınavına giriyor, 72 alıyor, işe giremiyor. İşe giren 92 alıyor çünkü :o Pekiiiii işe girenin mesleği ne sizce? :?: GIDA MÜHENDİSİ :evil: evet evet yanlış okumadınız! Nükler Fizik kontenjanı açılan yere sırf KPSS den 92 aldığı için bir Gıda mühendisi giriyor ama gerçek Nükler Fizikçi giremiyor!
Gelelim bana.Ben sadece Rusçayı değil aynı zamanda Rusça konuşulan bütün ülkeleri avucumun içi kadar iyi bildiğim halde TRde iş bulamıyorum. son 2 sene onlarca iş görüşmesine gittim. Hatta öyle iş görüşmeleri oldu ki güya akıllarınca bana dostane yanışıp bana yüzlerce soru sorup resmen akıl aldılar. Yani bedava danışmanlık hizmeti aldılar benden. Sesim çıkmadı! Hiç iş bulamadım biliyormusunuz?! Çoğunun sebebi hazır hemen. Yaşınız 37! İngilizce bilmiyorsunuz! Biz 1200tl maaşı 2-3 bilene veriyoruz, size niye verelim! falan filan..
Sadece bu yazdıklarım bile bu ülkeden defolup gitmek için bence yeterli bir sebeb! Sizce?!
Ben Kanadaya rahat yaşamak için gelmek istemiyorum arkadaşlar. Ben Kanadaya elimde kalan son evladımın adam gibi bir ülkede yaşasın, okusun ve yetişsin diye gelmek istiyorum. Eğer Kanadaya gelirsem inanın bana değil günde 8 saat 18 saat köpek gibi çalışmaya razıyım..Yeterki; oğlum nefes aldığı vakit iliklerine kadar demokrasiyi hissetsin.
KAlın sağlıcakla..

“KANADA'DA YAŞAMAK ZOR MU?” sayfasına dön