Kanada'da Hukuk Eğitimi

Kanada'da eğitim ve öğrenim hakkında tüm merak ettiklerinizi paylaşacağız. Kanada'da dil eğitimi, Kanada'da İngilizce eğitim, Kanada'da lise, Kanada'da kolej, Kanada'da üniversite, Kanada'da doktora yada yüksek lisans
mck
YENİ ÜYE
YENİ ÜYE

Kanada'da Hukuk Eğitimi

Okunmamış mesaj gönderen mck »

Arkadaşlar bildiğim kadarı ile Kanada'da hukuk okumak teoride mümkün fakan bunun için önce bir üniversite bitirme şartı var peki bu süreç pratikde nasıl yabancı kökenli hukukçu sayısı Kanada' da ne oranlarda?

Peki bu durumda Türkiye'den bir üniversiteden mezunu olmuş birisi Kanada'da hukuk eğitimi almak istese, bu durumda başvuru hakkı oluyor mu?

Hukuk eğitimi kaç yıl sürüyor ve sadece devlet okullarında mı mevcut yoksa bizim ülkemizdeki gibi özel okullarda hukuk eğitimi veriliyor mu Kanada da?

Hukuk okundukdan sonra herhangi bir sınava giriliyor mu? Mesala ülkemizde Hakimler - Savcılar sınavına girmeniz gerekiyor ama serbest avukat olarak çalışılıcaksa herhangi bir sınav zorunluluğu henüz yok orda bu durum nasıl?

Bilgisi olan arkadaşların yardımların rica ederim,saygılar
Kullanıcı avatarı
Erti

Kanada'da Hukuk Eğitimi

Okunmamış mesaj gönderen Erti »

Sorunun cevabini icerdigini dusundugum bir link buldum, bir goz at istersen:
http://prelawforum.wordpress.com/becomi ... n-lawyers/
mck
YENİ ÜYE
YENİ ÜYE

Kanada'da Hukuk Eğitimi

Sevgili Erti, verdiğini linkden anladığım kadarı ile genel itibari ile Kanada'da ki baro kabulü ile ilgili veya başka ülkelerdeki hukuk okuyanların Kananada ki baro eğitimine nasıl kabul alacağı ve başlayacağı ile alakalı.

Benim sormak istediğim ise Kanada'da oraya gelip üniversite hukuk okumak ve devamı ile ilgili ilk meseajımda belirtiğim gibi..

Linkdeki bilgilerden istifade edemedim ya da ben tam anlayamdım

Saygılar....
Kullanıcı avatarı
Excellans
Site Admin
Site Admin
İletişim:

Kanada'da Hukuk Eğitimi

Okunmamış mesaj gönderen Excellans »

Sayın Mck merhaba,
Konuyu ve sorduğunuzu direkt Kanada'da bir hukuk eğitimi almak, okumak olarak algılayıp bazı bilgileri paylaşayım; Öncelikle Kanada'da yabancı kökenli yada göçmen avukatların sayısı nerede ise Kanada'lı avukatlar kadardır. Yani bu konuda yabancı olmanın bir sıkıntısı yoktur. Sadece sıkıntı pahalı ve zor olan hukuk eğitimini tamamlamak olacaktır. Ülkede bu eğitimde ünlü olan kurumlar Alberta Universitesi, Saskatchewan, Toronto ve BC universiteleridir. Bunun yanında bazı college'lerde bu eğitimi vermektedirler. Hukuk eğitiminde aldığınız eğitimin dereceleri vardır bunlar LLB (Law Undergradutate) ve Graduate dereceleri olan LLM, LLD, Mjur, JSD....diye profesörlüğe kadar uzayan bir yapıdadır. Yine Legal and Justice altında seçilebilen sizinde bahsettiğiniz gibi avukatlık alanında bölüm seçme yada ihtisas alanı eğitimleri mevcuttur. Tüm bunları basitçe geçip net cevaplar olarak ortalama bir hukuk öğrencisi mezuniyeti avukatlık için minumum LSAT eğitimi alınmış olmalıdır yani PRE-LAW yada College Of Law eğitimi alıp mezuniyeti yada son senesi okurken Universiteye başvurulmalıdır. Yani kısaca yine yıl olarak 3-4 yıllık bir college eğitimi + 2,3,4 yıllık ihtisas eğitimi alınmalıdır. Bu eğitimler sonrası hangi eyalette avukatlık hizmeti yapılmak isteniyorsa sayın Erti'ninde sunduğu link ile yada o eyaletin Law Society gerekliliklerini yerine getirerek hizmetlerine devam eder ve lisans alırlar. Burada yine bu bahsedilen tüm eğitimler hem özel okullar olsun hemde devlet okulları olsun eğitim sunmaktadırlar ayrıca eğitimlerinizi tamamladıktan sonra bir sınava girmenize gerek yoktur. Sadece yukarıda belirttiğim gibi ilgili eyaletin bizdeki karşılığı barosunun- Law Society şartlarına uygunluğunuz yeterlidir. Burada birde meslekte staj süresi ile birlikte çalışma hayatına başlayabilirsiniz. Avukatlık çok çok iyi meslektir ve kazancı da aynı şekildedir fakat ne yazıkki uzun be uzun bir eğitim ve sabır süreci gerektiren bir dal olmakla beraber ne yazıkki eğitim ücretleride diğer branşlara göre ucuz değildir. Sadece Universite kısmı yıllık 25.000-30.000 gibi bir meblag tutmaktadır.
Saygılarımızla,
Kanada, Kanada göçmenlik başvurusu, Kanada vizesi, Kanadada eğitim ve Kanada hakkında her şey

E-mail: destek@bizvekanada.com/info@bizvekanada.com/bilgi@bizvekanada.com/admin@bizvekanada.com
FACEBOOK - KANADA HAKKINDA HERSEY
mck
YENİ ÜYE
YENİ ÜYE

Kanada'da Hukuk Eğitimi

Açıklama için çok saolun,gayet yeterli ve güzel oldu benim için....
blatanus
YENİ ÜYE
YENİ ÜYE

Kanada'da Hukuk Eğitimi

Okunmamış mesaj gönderen blatanus »

Excellans verdiğin bilgiler için teşekkür ederim; çok yardımcı oldu bana.
Burada aldığımız lisans diplomasının oradaki değer hakkında ve denklik konusu hakkında bir bilgin varsa; onuda paylaşabilir misin ?
Kullanıcı avatarı
Excellans
Site Admin
Site Admin
İletişim:

Kanada'da Hukuk Eğitimi

blatanus yazdı:Excellans verdiğin bilgiler için teşekkür ederim; çok yardımcı oldu bana.
Burada aldığımız lisans diplomasının oradaki değer hakkında ve denklik konusu hakkında bir bilgin varsa; onuda paylaşabilir misin ?
Sayın Blatanus merhaba,
Lisans diploması dediğiniz, Universite mezuniyeti sonrası o meslek alanında yada diger bir alanda alınmış bir diploma ise buradaki karşılığı yine unv. diploması yerine yani 2. bir diploma olarak geçecektir. ( Master - Yuksek lisans olmayan!)
Saygılarımızla,
Kanada, Kanada göçmenlik başvurusu, Kanada vizesi, Kanadada eğitim ve Kanada hakkında her şey

E-mail: destek@bizvekanada.com/info@bizvekanada.com/bilgi@bizvekanada.com/admin@bizvekanada.com
blatanus
YENİ ÜYE
YENİ ÜYE

Kanada'da Hukuk Eğitimi

Sayın Excellans, öncelikle 2 yıl önce etmem gereken teşekkürü şimdiden etmeliyim. :)

Ben Türkiye'de bir hukuk fakültesinden lisans diplomasına sahibim. Şimdi o diplomam ile Kanada'da doğrudan hukuk eğitimine başlayabilir miyim ?
Bildiğim kadarıyla; Kanada'da Hukuk lisans seviyesinde değil. Bir bölümden mezun olduktan sonra hukuk okunabiliyor. Bu bakımdan benim Türkiye'deki diplomam geçerli mi?
Denklik kabul ediyorlar mı Kanada'da?
Kullanıcı avatarı
Excellans
Site Admin
Site Admin
İletişim:

Kanada'da Hukuk Eğitimi

blatanus yazdı:Sayın Excellans, öncelikle 2 yıl önce etmem gereken teşekkürü şimdiden etmeliyim. :)

Ben Türkiye'de bir hukuk fakültesinden lisans diplomasına sahibim. Şimdi o diplomam ile Kanada'da doğrudan hukuk eğitimine başlayabilir miyim ?
Bildiğim kadarıyla; Kanada'da Hukuk lisans seviyesinde değil. Bir bölümden mezun olduktan sonra hukuk okunabiliyor. Bu bakımdan benim Türkiye'deki diplomam geçerli mi?
Denklik kabul ediyorlar mı Kanada'da?
Sayın Blatanus merhaba,
Basvurmayı dusundugunuz eğitim kurumunda alacagınız Hukuk eğitiminde eger ortak dersleriniz var ise ve aldıgınız dersler konu - saat vs gibi uyusma gosteriyor ise, bu derslerden kredilendirebilirsiniz ancak komple bir denklik olmayacaktır cunku Türkiye aldıgı baz hukuk sistemi ile ülkemizin baz aldıgı hukuk sistemi farklıdır. ( Ingiliz Hukuku - Fransız Hukuku gibi)
Saygılarımızla,

blatanus
YENİ ÜYE
YENİ ÜYE

Kanada'da Hukuk Eğitimi

Türkiye'deki diplomamı Kanada daki hukuk diploması ile kredilendirmek değildi söylemek istediğim.

Şöyle ki; Kanada'da önce bir lisans diploması almak gerekli, ardından Hukuk eğitimi alabilmek için. Yani Türkiye'deki yüksek lisans gibi.
Benim sormak istediğim; Türkiyedeki diplomam Kanadada lisans olarak kabul edilir mi? Yani orada tekrar lisans eğitimi almak istemiyorum. Doğrudan Hukuk eğitimi alabilmem mümkün mü? Sormak istediğim buydu :)
Kullanıcı avatarı
Excellans
Site Admin
Site Admin
İletişim:

Kanada'da Hukuk Eğitimi

blatanus yazdı:Türkiye'deki diplomamı Kanada daki hukuk diploması ile kredilendirmek değildi söylemek istediğim.

Şöyle ki; Kanada'da önce bir lisans diploması almak gerekli, ardından Hukuk eğitimi alabilmek için. Yani Türkiye'deki yüksek lisans gibi.
Benim sormak istediğim; Türkiyedeki diplomam Kanadada lisans olarak kabul edilir mi? Yani orada tekrar lisans eğitimi almak istemiyorum. Doğrudan Hukuk eğitimi alabilmem mümkün mü? Sormak istediğim buydu :)
Sayın Blatanus merhaba,
Tabiki direct hukuk eğitimi almanız mümkündür. Ornk: Toronto üniversitesi / Hukuk Fakultesi; Mezuniyet notunuz mutlaka 4 üzerinden 3 yada 10 üzerinden 7 olmalıdır.
Saygılarımızla,

blatanus
YENİ ÜYE
YENİ ÜYE

Kanada'da Hukuk Eğitimi

Sn. Excellans tekrar teşekkür ederim ilginiz için.

Okul ortalamasının 4 üzerinden 3 olması Kanada'daki her okul için gereçli midir? Hiç mi şansım kalmaz 3 olmazsa ?
Benimki 2,5 ama okul birincisinin bile 4.00 değil; 3,5. Yani bu durumda bile bir şansım olmaz mı?
blatanus
YENİ ÜYE
YENİ ÜYE

Kanada'da Hukuk Eğitimi

Güncel. Konu ile ilgili yardımcı olabilecek biri var mı ?
Kullanıcı avatarı
Excellans
Site Admin
Site Admin
İletişim:

Kanada'da Hukuk Eğitimi

blatanus yazdı:Sn. Excellans tekrar teşekkür ederim ilginiz için.

Okul ortalamasının 4 üzerinden 3 olması Kanada'daki her okul için gereçli midir? Hiç mi şansım kalmaz 3 olmazsa ?
Benimki 2,5 ama okul birincisinin bile 4.00 değil; 3,5. Yani bu durumda bile bir şansım olmaz mı?
Sayın Blatanus merhaba,
Tabiki uygun okul bulanabilinir, bunun için yapmanız gereken universitelerin hukuk fakultesi giriş yeterliliklerini arastırmanız olacaktır.
Saygılarımızla,

“KANADA'DA EĞİTİM” sayfasına dön