Kanada'da Eğitim

Kanada'da eğitim ve öğrenim hakkında tüm merak ettiklerinizi paylaşacağız. Kanada'da dil eğitimi, Kanada'da İngilizce eğitim, Kanada'da lise, Kanada'da kolej, Kanada'da üniversite, Kanada'da doktora yada yüksek lisans
Kullanıcı avatarı
baris_antalya
AZ DENEYİMLİ ÜYE
AZ DENEYİMLİ ÜYE

- Kanada'da Eğitim

Okunmamış mesaj gönderen baris_antalya »

Selam Excellans,

Daha once Kanada'ya giris yapmadan okullara basvuru yapmamami onermistiniz PR olduktan sonra daha ucuza geldigi icin. PR olarak okula girip dusuk ucret odeyebilmek icin PR karti beklememiz gerekecek midir? Yoksa bu havalimaninda imzalanip onaylanan Confirmation of Permanent Residence belgeleri okula PR olarak basvurmam icin yeterli olacak midir acaba?

Saygilarimla.
ResimResim
Kullanıcı avatarı
Excellans
Site Admin
Site Admin
İletişim:

Kanada'da Eğitim

Okunmamış mesaj gönderen Excellans »

Sayın Barıs Antalya merhaba,
Evet, COPR belgeniz alanda kayıt ediltikten sonra PR kartlarınız elinize ulaşana kadar PR kart yerine resmi olarak kullanılabilir belgedir. Bu yüzden o belgenizle rahatca kaydınızı yaptırabilirsiniz. Zaten COPR - Confirmation of Permanent Resident
Saygılarımızla,
Kanada, Kanada göçmenlik başvurusu, Kanada vizesi, Kanadada eğitim ve Kanada hakkında her şey

E-mail: destek@bizvekanada.com/info@bizvekanada.com/bilgi@bizvekanada.com/admin@bizvekanada.com
FACEBOOK - KANADA HAKKINDA HERSEY
Kullanıcı avatarı
baris_antalya
AZ DENEYİMLİ ÜYE
AZ DENEYİMLİ ÜYE

- Kanada'da Eğitim

Excellans,

Cok tesekkur ederim saolun =)
ResimResim
Kullanıcı avatarı
baris_antalya
AZ DENEYİMLİ ÜYE
AZ DENEYİMLİ ÜYE

Kanada'da Eğitim

Excellans Merhaba Nasilsiniz?

University of Alberta'da gitmek istedigim fakultenin dekan yardimcisina gondermem gereken bir mail var. Onu yazacagim ama informal bir sey olsun istemiyorum. Malum konusurken o kadar sorun olmuyor da yazili alanlarda daha detayci olmak gerekiyor =) Ben maili gondermeden size yazsam benim icin kontrol etmeniz mumkun olur mu acaba? Bir hatam varsa check etme acisindan?
ResimResim
Kullanıcı avatarı
baris_antalya
AZ DENEYİMLİ ÜYE
AZ DENEYİMLİ ÜYE

Kanada'da Eğitim

Ben ozellikle sizi kendinizi ifade etmeniz hususunda basarili bulmamdan oturu rica ettim ama guclugu olacaksa hic sorun degil bu arada bir sekilde yazar gonderirim =)
ResimResim
Kullanıcı avatarı
baris_antalya
AZ DENEYİMLİ ÜYE
AZ DENEYİMLİ ÜYE

Kanada'da Eğitim

Excellans,

Laf kalabaligi yapiyorum ama dayanamadim yazdik bizimkilerle gonderdim =) yine de cok tesekkur ediyorum.

Saygilar.
ResimResim
Kullanıcı avatarı
Excellans
Site Admin
Site Admin
İletişim:

Kanada'da Eğitim

Sayın Barıs _Antalya merhaba,
Böyle ihtiyaclarınızda e-mail atabilirsiniz Forum zaman saat farkından dolayı devamlı yada anında cevap kısmı mümkün olmuyor.
Saygılarımızla,
Kanada, Kanada göçmenlik başvurusu, Kanada vizesi, Kanadada eğitim ve Kanada hakkında her şey

E-mail: destek@bizvekanada.com/info@bizvekanada.com/bilgi@bizvekanada.com/admin@bizvekanada.com
Kullanıcı avatarı
baris_antalya
AZ DENEYİMLİ ÜYE
AZ DENEYİMLİ ÜYE

Kanada'da Eğitim

Excellans Merhabalar,

Kanada'da PR iken, Amerika'da da calismak icin ne yapmamiz gerekiyor acaba? Ornegin 6 ay US experience sahibi olmak istiyorum.. Florida'da is buldum ne yapmam gerekiyor?
ResimResim
Kullanıcı avatarı
Excellans
Site Admin
Site Admin
İletişim:

Kanada'da Eğitim

baris_antalya yazdı:Excellans Merhabalar,
Kanada'da PR iken, Amerika'da da calismak icin ne yapmamiz gerekiyor acaba? Ornegin 6 ay US experience sahibi olmak istiyorum.. Florida'da is buldum ne yapmam gerekiyor?
Sayın Barıs_Antalya merhaba,
Kanada'da PR oluşunuz size Amerika'da hiçbir ayrıcalık sağlamaz. Bu yüzden Amerika'da bir iş buldunuz ve çalışmak istiyorsanız ilgili meslegin dahil oldugu geçici çalışma vizesine başvuracaksınız. Yapmanız gereken linkten size ait vize başvuru gerekliliklerini tamamlayıp yine size yakın olan Amerikan konsoloslugu üstünden başvurunuzu tamamlamaktır.
AMERIKA VIZELERI
Saygılarımızla,

Kullanıcı avatarı
baris_antalya
AZ DENEYİMLİ ÜYE
AZ DENEYİMLİ ÜYE

Kanada'da Eğitim

Excellans tesekkur ederim =)

Bir de benim Turkiye'deki kiz arkadasim yazin dil egitimi almak uzere Kanada'ya gelmek istiyor. Aslinda onun Amerika'ya gitme plani vardi 3 aylik dil kursuna ama simdi benden dolayi bunu Kanada'ya cevirdi. Kendisi İstanbul Universitesi İktisat'ta okumakta ama İÜ ona İngilizce konusunda yeterli bir egitim veremiyor. Ona buradan bir dil okulu ayarlasak, benim, annemin veya babamin bir faydasi olur mu buraya gelmesini kolaylastirma acisindan acaba?
ResimResim
Kullanıcı avatarı
Excellans
Site Admin
Site Admin
İletişim:

Kanada'da Eğitim

baris_antalya yazdı:Excellans tesekkur ederim =)
Bir de benim Turkiye'deki kiz arkadasim yazin dil egitimi almak uzere Kanada'ya gelmek istiyor. Aslinda onun Amerika'ya gitme plani vardi 3 aylik dil kursuna ama simdi benden dolayi bunu Kanada'ya cevirdi. Kendisi İstanbul Universitesi İktisat'ta okumakta ama İÜ ona İngilizce konusunda yeterli bir egitim veremiyor. Ona buradan bir dil okulu ayarlasak, benim, annemin veya babamin bir faydasi olur mu buraya gelmesini kolaylastirma acisindan acaba?
Sayın Barıs_Antalya merhaba,
Kız arkadaşınıza sizin faydanız sadece gelecegi okul seçimi ve geldikten sonra barınma vs anlamında olabilir. Diğer türlü öğrenci vizesi almasında vs gibi bir yardımınız reel olarak dokunmayacaktır. Kız arkadaşınız kendisinin sahip olduğu özelliklere göre değerlendirilecektir.
Saygılarımızla,

Kullanıcı avatarı
baris_antalya
AZ DENEYİMLİ ÜYE
AZ DENEYİMLİ ÜYE

Kanada'da Eğitim

Excellans Selam,

Ben simdi University of Alberta tarafindan seneye sonbahara kabul edilmek icin bu kis bir donem matematik ve İngilizce dersleri alacagim (Upgrading yani lise notlarimi yukseltmek icin) Simdi Alberta beni kabul etti diyelim ve loan almak istiyorum. Ne kadar loan alabilirim? Aldigim loan un disinda calisip biraz daha kazanabilir miyim? Devlet loan verdikten sonra en fazla ayda kac para kazanmama izin verir? Devletten almayip bankadan alabilir miyim? Ne kadar alabilirim? Bankadan alabilirsem yine disarda extra kazanacagim paraya bir kisitlama getirilir mi acaba?

Yani kisacasi PR bir ogrenci Edmonton'da ailesinden destek almadan egitimini surdurebilir mi? Nasil?

Tesekkur ederim, saygilar..
En son baris_antalya tarafından Ekim 9, 2011, 11:44 pm tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
ResimResim
Kullanıcı avatarı
baris_antalya
AZ DENEYİMLİ ÜYE
AZ DENEYİMLİ ÜYE

Kanada'da Eğitim

Excellans,

Bir de ben loan aldigim zaman kiz arkadasimla evlenir ve sponsor olabilir miyim? Yoksa loan aldigim icin sponsor olabilme hakkimi kayip mi ederim?
ResimResim
Kullanıcı avatarı
Excellans
Site Admin
Site Admin
İletişim:

Kanada'da Eğitim

Sayın Barış merhaba,
Sorularına kısa kısa cevap verir isek;
- Okul ücretinizin toplamının 65% kadar ve bazı ileride notlarınızın yüksekliğine göre 100% affa kadar kredi alabilirsiniz.
- Aldığınız kredi dışında tabiki istediğiniz bir yada birkaç işte çalışabilirsiniz.
- Devlet kredi verdikten sonra sizin çalışmanızdan kazandığınız paraya limit koymaz sadece ödeme zamanı ödemenizi yapmanızı düzenli olarak ister.
- Tabiki bankalardanda alabilirsiniz fakat devletin ve eyaletlerin sagladıkları bankalara göre çok çok daha ucuz olacaktır.
- Ne kadar alabilirim? Soru çok genel bir soru .... Okul fiyatı- tutarı- sizin anlaşmanız vs vs vs vs ....
- Hayır bankada devlet gibi kredinizi onayladıktan sonra bir kısıntı getirmez sadece ödemenizi yapmanızı ister.
- PR bir öğrenci ailesinden destek almadan eğitimini sadece bir iş bularak sürdürebilir.
- Siz kredi aldığınızda arkadaşınıza sponsor olabilirsiniz fakat!! aldığınız kredi tutarı sizin gelirinizden düşülecktir ve sponsor olabilme finansal gereklilikler tarafında diğer gelirlerinizi daha fazla sunma gereği ortaya çıkaracaktır. İki birey için genelde ortalama yıllık minimum 32-36 bin CAD arası bir gelir ibraz etmek gereklidir. Sponsor olma hakkı kaybedilme diye birşey söz konusu değildir sponsor olabilme hakkı yani sponsor olma şartlarını yerine getirebilen zaten bunu hak eder. Şartları sağlamadan zaten başvuru yapamayacagınız için kaybetme durumuda olmaz.
Saygılarımızla,

adyali
YENİ ÜYE
YENİ ÜYE

Kanada'da Eğitim

Okunmamış mesaj gönderen adyali »

Merhaba,

Birkaç sorum olacak..
birdaha ki sene liseyi Toronto'da okumaya karar verdim fakat bütün danışmanlıklar çok pahalı ücretler söylüyor.. 11 Bin Cad. okul ise bir o kadarda konaklama tutuyor. (uçak bileti başvuru vize eşya kitap defter vs. saymıyorum ve konaklamaların bu kadar pahalı olmasını çok garip buluyorum) Türkiyede okuduğum okul ,servis, yemek ücretlerimle beraber 20 Bin Tl tutuyor. şimdi diyeceksiniz 20 bin Tl veren 23 bin Cad veremez mi ama tek çocuk değilim doğal olarak bütçeyi zorluyor. Arkadaşlar hiç mi okuyabileceğim uygun fiyatta bir okul yok ? yada toronto'da öğrenci ağarlayan tanıdıdıklarınız, yurt?? tabii ki belli bir ücret ödenir ama 8-10 bin cad kadar konaklamaya vermek istemiyorum. yardımlarınızı bekliyorum Lütfen fikir verin.. Şimdiden teşekkür ederim...
:| :(
Kullanıcı avatarı
baris_antalya
AZ DENEYİMLİ ÜYE
AZ DENEYİMLİ ÜYE

Kanada'da Eğitim

Excellans Merhabalar,

Evvel sorduğum sorunun bir değişik versiyonunu Toronto için de merak ediyorum.

Malumunuz PR'ım ve İstanbul çocuğu olmanın verdiği yapı gereği Toronto'yu tekrar göz önünde bulunduracağım. Ben standart bir öğrenci olarak, ortalama bir üniversiteye giderek, yurtta kalarak (veya aile yanı konaklama tercih ederek), yine standartlarını aşmayacak bir yaşam sürerek, herhangi bir yerde çalışmaksızın sadece derslerime odaklanmam gerekirse ve okul için loan aldığımı varsayarsak, genel yaşam masraflarım ne kadar olur ve Türkiye'den her ay ne kadar destek almam gerekir sizce? Tabi ucu açık bir soru.. Yani loan ne kadar alabilirim, yaşam masraflarımı karşılar mı, karşılamaz mı, ne kadarını öder vs gibi detaylar var. Ama yani bir üniversite öğrencisinin de standardı bellidir yani, bu standartlar çerçevesinde ne kadar ekonomik desteğe ihtiyacım olur sizce?
ResimResim
Kullanıcı avatarı
Excellans
Site Admin
Site Admin
İletişim:

Kanada'da Eğitim

baris_antalya yazdı:Excellans Merhabalar,
Evvel sorduğum sorunun bir değişik versiyonunu Toronto için de merak ediyorum.
Malumunuz PR'ım ve İstanbul çocuğu olmanın verdiği yapı gereği Toronto'yu tekrar göz önünde bulunduracağım. Ben standart bir öğrenci olarak, ortalama bir üniversiteye giderek, yurtta kalarak (veya aile yanı konaklama tercih ederek), yine standartlarını aşmayacak bir yaşam sürerek, herhangi bir yerde çalışmaksızın sadece derslerime odaklanmam gerekirse ve okul için loan aldığımı varsayarsak, genel yaşam masraflarım ne kadar olur ve Türkiye'den her ay ne kadar destek almam gerekir sizce? Tabi ucu açık bir soru.. Yani loan ne kadar alabilirim, yaşam masraflarımı karşılar mı, karşılamaz mı, ne kadarını öder vs gibi detaylar var. Ama yani bir üniversite öğrencisinin de standardı bellidir yani, bu standartlar çerçevesinde ne kadar ekonomik desteğe ihtiyacım olur sizce?
Sayın Barış merhaba,
Öncelikle gerçekten ucu ne yazıkki açık değil sonsuz bir soru olmuş... Çünkü kaç yıllık üniversite - kolej ? Hangi bölüm ? Hangi Universite vs. vs. vs. vs.
Bunlara rağmen evdeki hesap - çarşıya uymaz cümlesi ile beraberinde bir örnek profil üstünden;
Barış 4 yıllık bir okul seçti ;

Okul masrafı 4 yıllık 4 x 6000 = 24.000 + okul ektsra masrafları toplam 4 yıl için 6000 = 30.000 CAD
Yani yıllık 7000 ve üstü okula ödenebilecek bir rakam üstünden devam ediyoruz;
1- Barınma : Ev kirası yada paylaşımlı : minimum 450 CAD - 800 CAD aylık (Şanslı iseniz buna Internet ve diğer masraflar dahildir)
2- Yeme - içme : Kendiniz yemek yapabilme becerisine sahip iseniz masrafınız aylık (et,sebze,kahvaltılık vs vs..) 250 CAD
3- Diğer masraflar : Eglence, dışarı çıkma, eş -arkadaş beraberlikleri, sosyal aktiviteler vs vs : Minimum 100 Maksimum 500

Hiç kredi almadığınızı düşünerek aylık ortalama masrafınız okul dahil: Minimum 1,383 Cad olabilecektir.
Saygılarımızla,

Vict0r
YENİ ÜYE
YENİ ÜYE

Kanada'da Eğitim

Okunmamış mesaj gönderen Vict0r »

İyi gunler benim sormak istediğim şu.Mesela kolejlerin English as a Second Language [ESL]programları oluyor.Onu bitirince direk olarak başlayabiliyor muyuz yani TOEFLa vs gerek kalıyor mu ? Son olarak Torontoyu önerir misiniz ? Hatta Humber College diyeyim..Burs olayında SAT sınavının etkisi olur mu ?
Kullanıcı avatarı
Excellans
Site Admin
Site Admin
İletişim:

Kanada'da Eğitim

Vict0r yazdı:İyi gunler benim sormak istediğim şu.Mesela kolejlerin English as a Second Language [ESL]programları oluyor.Onu bitirince direk olarak başlayabiliyor muyuz yani TOEFLa vs gerek kalıyor mu ? Son olarak Torontoyu önerir misiniz ? Hatta Humber College diyeyim..Burs olayında SAT sınavının etkisi olur mu ?
Sayın Vict0r merhaba,
Eğer ilgili kolejde yine eğitime devam edecekseniz. Evet onların sunduğu ESL eğitimi sonrası eğitim kurumuna kabulünüz mümkündür ayrıca Toefl - Ielts girmenize gerek yoktur. Toronto'yu önerirmisiniz konusunda ise kolej eğitiminde ne alacağınız konusu önemli Yani Humber College'de alacağınız eğitim dalı..
Ama Toronto en büyük şehir, Türk ve Göçmen Nüfusun en kalabalık olduğu şehir, Humber College zira Türk öğrencilerin seçtiği bir kurum.. Burslu olmanız yada alabilmeniz için Kolejdeki bölümünüzde yada seçtiğiniz alanda programın buna uygunluğu gereklidir. Ve tabiki Türkiye'deki mezuniyetiniz ve notlarınız gibi diğer yeterlilikler. Burs için okulun kendi yapısı ile mutlaka iletişime geçip gerekli şartları ve detayları alabilirsiniz. SAT sınavı etkisi kanaat yönünden etki edebilir fakat mutlaka size burs kazandırmaz.
Saygılarımızla,

Vict0r
YENİ ÜYE
YENİ ÜYE

Kanada'da Eğitim

Excellans yazdı:
Vict0r yazdı:İyi gunler benim sormak istediğim şu.Mesela kolejlerin English as a Second Language [ESL]programları oluyor.Onu bitirince direk olarak başlayabiliyor muyuz yani TOEFLa vs gerek kalıyor mu ? Son olarak Torontoyu önerir misiniz ? Hatta Humber College diyeyim..Burs olayında SAT sınavının etkisi olur mu ?
Sayın Vict0r merhaba,
Eğer ilgili kolejde yine eğitime devam edecekseniz. Evet onların sunduğu ESL eğitimi sonrası eğitim kurumuna kabulünüz mümkündür ayrıca Toefl - Ielts girmenize gerek yoktur. Toronto'yu önerirmisiniz konusunda ise kolej eğitiminde ne alacağınız konusu önemli Yani Humber College'de alacağınız eğitim dalı..
Ama Toronto en büyük şehir, Türk ve Göçmen Nüfusun en kalabalık olduğu şehir, Humber College zira Türk öğrencilerin seçtiği bir kurum.. Burslu olmanız yada alabilmeniz için Kolejdeki bölümünüzde yada seçtiğiniz alanda programın buna uygunluğu gereklidir. Ve tabiki Türkiye'deki mezuniyetiniz ve notlarınız gibi diğer yeterlilikler. Burs için okulun kendi yapısı ile mutlaka iletişime geçip gerekli şartları ve detayları alabilirsiniz. SAT sınavı etkisi kanaat yönünden etki edebilir fakat mutlaka size burs kazandırmaz.
Eğitim konusunun dışına çıkıyorum maruz görün .Toronto eğitim için ideal bir şehir mi ? Başka nereleri önerebilirsiniz.Şehrin metropol olması part time çalışabilme ihtimalini arttırdığı için Torontoyu seçtim.Yani bilmiyorum dersler ne derece , çalışabilir miyiz..Önceden baktığımda civil engineering düşünüyordum Humber da fakat co-op programıymış .Mekanik mühendisliği tech ideal gibi bakalım zaman gösterecek.Son olarak , kolej bitiren veya üniversite okuyan arasında bir fark var mı ? Kolej okuyanların bir adım geride olması gibi.Hani Türkiyede 2 yıl okuyan ile 4 yıl okuyan arasında dağlar kadar fark vardır ya , Kanada'da böyle durum olabilir mi ? Mezun olunca iş bulabilir miyiz..
Kullanıcı avatarı
Excellans
Site Admin
Site Admin
İletişim:

Kanada'da Eğitim

Sayın Vict0r merhaba,
Öncelikle Kolej mezunu ve Universite mezunu arasında tabiki mezun olduğu alan ve sahibi olduğu diploma ve degree olarak fark vardır. Bu fark sizin tabiriniz ile dağlar kadar olmasada bir Kolej mezunu diş teknisyeni ile ( 2-3 yıllık) bir Universite mezunu ( 4 yıllık) degree sahibi teknisyen arasında tabiki fark olacaktır. Kolejlerden mühendislik dalları beşeri alt eğitimi alırken ve mezun olurken Universitelerden ihtisas yapmış yani degree - bachelor olarak mezuniyet durumunuz vardır. Kolej = Yuksek Okul gibi düşünebilirsiniz Türkiye karşılığı fakat yinede bazı eğitim birimlerinde kolejlerin verdiği masters eğitimler, yada bachelor diploma sayılabilecek advanced diploma vs opsiyonlarıda mevcuttur genelde bu yapı ekonomi ve işletme bölümlerinde mümkündür.İşveren açısından tercih kısmında da bu aslında direkt başvurulacak yada sunulan pozisyon gerekliliğine baglıdır (Deneyim, eğitim klasmanı vs vs). Mezun olunca iş bulabilirmiyiz ? Sorunuz ise direkt sizin kendi yetenek ve eğitim alanınızla ilgilidir. Sonucta bir gerçek üzerinden gider isek Kanada'da işsizlik oranı 7.4% tür kalkıp evet iş bulabilirsiniz yada bulamazsınız gibi bir yorum yada fikir vermek zaten yanlış birşey olacaktır. Ama amaş okul eğitimine gelip çalışarak burda kalmak ise o zaman seçiminizi Kanada iş ilan sitelerinde hangi iş ve meslek alanında daha çok iş ilanı varsa eğitim seçeneklerinizi ona göre planlamanız olacaktır.
Saygılarımızla,

Kullanıcı avatarı
Excellans
Site Admin
Site Admin
İletişim:

Kanada'da Eğitim

Sayın üyelerimiz, arkadaşlarımız ve dostlarımız;
5 Kasım 2011 tarihinden sonra her yıl 1000 adet olmak kaydı ile, Kanada'da en az 2 yıllık doktora eğitimi alıp mezun olanlar mezuniyetleri takiben 12 ay içinde başvuru yapmakşartı ile; Federal Skilled Worker - Kalifiye personel -çalışan göçmenlik klasmanı altından Kanada'ya göçmenlik başvurusu yapabilecekledir.
Saygılarımızla,

Vict0r
YENİ ÜYE
YENİ ÜYE

Kanada'da Eğitim

Tekrardan merhabalar ..

Merak ettiğim başka bir konu var.Kolejlerin ve üniversitelerin birçoğu co-op programı adı altında eğitim veriyormuş.Bu programı araştırdım neyse iyi birşeye benziyor önceden deneyim elde edebiliriz çalışma hayatında.Şu noktaya kafam takıldı.Kolej de co-op programıyla okumayı düşünüyorum.

*Co-op programıyla okursam , 1 yıl full time mı yoksa part tie mı çalışaağım?
*Çalışacağım yeri ben mi buluyorum , şirketler öğrenci mi arıyor kolejlerden yoksa okullar mı teklif ediyor şu öğrenciyi çalıştırın diye ?
*Co-op programıyla koeji bitirdikten sonra ünivesitede kalan 2 yılımı tamamlamak isterim.Üniversiteye gçerken co-op sorun yaratır mı ?
*Göçmenlik başvurusnda sorun yaratır mı ?

Avantajlarından da bahsederseniz sevinirim.Yoksa Co-op okumamalı mıyım ?
Kullanıcı avatarı
Excellans
Site Admin
Site Admin
İletişim:

Kanada'da Eğitim

Sayın Victor merhaba,
Kısaca sorularınızın cevapları;
*Co-op programıyla okursam , 1 yıl full time mı yoksa part tie mı çalışacağım?
Co-op programı dahilinde okumanız sırasında çalışmanız eğitim sürenizin yarısından fazla olmalılıdır. Ayrıca okul dönemi içinde olan kısımda part time çalışmalısınız.
*Çalışacağım yeri ben mi buluyorum , şirketler öğrenci mi arıyor kolejlerden yoksa okullar mı teklif ediyor şu öğrenciyi çalıştırın diye ?
Çalışacagınız yer mutlaka okulunuzun kabul ettiği bir işyeri olmalıdır. Kısaca okul sizi yerleştirecek, bazı durumlarda eğer siz kendiniz iş bulup ve orda çalışmak isterseniz bunu okula bildirip o işyeri için izin verilmesi durumunda da bulunabilirsiniz.
*Co-op programıyla koleji bitirdikten sonra ünivesitede kalan 2 yılımı tamamlamak isterim.Üniversiteye geçerken co-op sorun yaratır mı ?
Hayır, tabiki bir sorun yaratmayacaktır.
*Göçmenlik başvurusnda sorun yaratır mı ?
Hayır, hatta aksine size Canada Deneyimi puanı kazandıracaktır.
Saygılarımızla,

Vict0r
YENİ ÜYE
YENİ ÜYE

Kanada'da Eğitim

Teşekkürler cevapladığınız için sayın admin.

"Ayrıca okul dönemi içinde olan kısımda part time çalışmalısınız."Kendi alanımla ilgili part time çalışabiliyor muyum peki okurken ?

College de civil engineeringdiploması alan bir kişi ;Civil engineering technologist/technician mi olur yoksa civil engineer mı ?

Ben şöyle birşey düşündüm ne oranda yapılabilir bilmiyorum.Neyse planım şöyle co-op programıyla kolejden diplomamı almak , daha sonra kendi alanımda 1 yıl çalışarak göçmenliğe başvurma hakkı elde etmek.Göçmen oluncada üniversitede kalan 2 yılı mı tamamlamak Böyle birşey mümkün müdür ?
Kullanıcı avatarı
Excellans
Site Admin
Site Admin
İletişim:

Kanada'da Eğitim

Vict0r yazdı:Teşekkürler cevapladığınız için sayın admin.
"Ayrıca okul dönemi içinde olan kısımda part time çalışmalısınız."Kendi alanımla ilgili part time çalışabiliyor muyum peki okurken ?
College de civil engineeringdiploması alan bir kişi ;Civil engineering technologist/technician mi olur yoksa civil engineer mı ?
Ben şöyle birşey düşündüm ne oranda yapılabilir bilmiyorum.Neyse planım şöyle co-op programıyla kolejden diplomamı almak , daha sonra kendi alanımda 1 yıl çalışarak göçmenliğe başvurma hakkı elde etmek.Göçmen oluncada üniversitede kalan 2 yılı mı tamamlamak Böyle birşey mümkün müdür ?
Sayın Victor merhaba,
Oncelikle göçmenlik için olan düşünceniz tabiki mümkündür. Bunun için size gerekli olan kısım Kolej diploma eğitiminizi bitirdikten sonra minimum 6 - 9 ay çalışmış ve hali hazırda uzun süreli bir iş teklifine sahip olup; BC - SK - MB gibi eyaletlerden PNP diye adlandırılan Provincial Nominee Program altından göçmenliğe başvurmanız kabulü ve sonrasında da istediğiniz eğitime imkanınız dogultusunda devam etmeniz olacaktır.

Ayrıca Kanada'da muhendislik - muhendistir unvanı alabilmeniz için eğitimini sonrası ilgili eyaletteki mühendislik odası yetkinliği yada federal mühendislik kurumundan yetkinlik almanız gerekmektedir.
Saygılarımızla,

Vict0r
YENİ ÜYE
YENİ ÜYE

Kanada'da Eğitim

Tekrardan teşekkürler cevaplarınız için.

Soracağım sorular eğitimle doğrudan ilgili değii.Umarım platformu kötüye kullanmış olmam.

*Collegeda civil engineering tech eğitimi aldıktan sonra mesleğimde bir süre çalışarak göçmenliğe başvurmayı hedefliyorum.Göçmen olunca , üniversitede kalan 2 yılımıda tamamlamak istiyorum.Tamamlayınca , çalışmaya başladığımda sorun çıkar mı yani tekrardan çalışma izni almama gerek kalır mı ve de göçmenlerin çalışma izni almasına gerek kalıyor mu ?

*Küçük şehirde eğitim görmenin avantajlarından ve dezavantajlarından bahseder misiniz ? Masrafım metropol şehirlere göre daha mı az olur ? Küçük şehirlerde imkanlar kısıtlı mı olur ? Vancouver , Toronto ,Edmonton şehirleri var kafamda şuan.Ama kararsız kaldım yani bu konudaki görüşlerinizi okumak isterim.Birde büyük şehirde eğitim görürken herhangi bir dezavantaj olur mu ?

*Son olarak ; eğitim danışmanlığı hizmetiniz bulunmakta mı ?
Kullanıcı avatarı
Excellans
Site Admin
Site Admin
İletişim:

Kanada'da Eğitim

Sayın Vıctor merhaba,
Şunu belirtelim ki Kanada'da eğitim + çalışma + göçmenlik gibi bir plan içinde olacaksınız. Yapmanız gereken nihayi hedef '' Göçmenlik'' kısmında bu adıma en kolay ve en mantıklı sürede nasıl nerede ulaşırım diye düşünmeli ve şehrinizi, okulunuzu buna göre seçmelisiniz. Çünkü bu süreci ne kadar kısa ve şartlarıda kolay geçecek bir plan ile hem mezunlugunuz, hem çalışma durumunuz hemde göçmenlik hedefleriniz kolayca oluşacak ve maddi anlamda da bu size eldekini harcamak konusunda da artı sağlayacaktır.

Tüm bu konularda detaylar için bize e-mail adreslerimizden ulaşınız. info@bizvekanada.com destek@bizvekanada.com admin@bizvekanada.com
Saygılarımızla,

Kullanıcı avatarı
baris_antalya
AZ DENEYİMLİ ÜYE
AZ DENEYİMLİ ÜYE

Kanada'da Eğitim

Sayın Victor Selamlar,

Gerçi bana direkt olarak sormamış olmanıza rağmen müsaadenizle bir kaç şey eklemek istiyorum.

Şehir seçimi için şunu söylemek istiyorum ki, iş imkanları, okul vs kadar psikolojik etkenler de önemli. Saydığınız Edmonton, Vancouver ve Toronto şehirlerinden ikisini, Toronto ve Edmonton'ı gördüm ve kişisel gözlemim olarak şunu belirtebilirim ki Edmonton inanılmaz kasvetli bir şehir. Bu kişisine göre değişecek olmakla birlikte, Toronto çok daha iyi ve pozitif gözüktü gözüme. Edmonton'da ne hikmetse duvarlar insanın üstüne üstüne geliyor sanki.. Whyt Ave tarafı (U of A sokağı) oldukça güzel, ancak orası dışında elle tutulur hiç bir yer yok diyebilirim. Dolayısıyla Toronto'da daha mutlu olmak (iş güç vs olarak bilemem), şehir havası açısından bence daha mümkündür. Bu kıstası da göz önünde bulundurmanızı nacizane tavsiye ederim.

Saygılarımla.
ResimResim
Vict0r
YENİ ÜYE
YENİ ÜYE

Kanada'da Eğitim

Sayın Excellans selamlar ,

Alberta eyaletini düşünmüyorum orası hakkında sayın baris_antalya'nında dediği gibi çok iyi yorumlar almadım.Öğrenciyken çalışmayı düşündüğüm için büyük bir şehir olmalı diye düşünüyorum.İlk giderken amacım dil öğrenmek olacak , en hızlı ve en verimli şekilde öğrenmeyi planlıyorum.Dil öğrenimi için kozmopolit şehirler düşünmüyorum.London şehri gözüme ilişti , Torontoda yaşayanlar Asyalılardan şikayet ederler.London şehrinde Asyalı oranı düşükmüş , İngiliz , İskoç , Kanadalı nüfus fazla olduğundan dili iyi şekilde öğrenebileceğimi düşünüyorum London şehrinde.Toronto'nun yaşam masraflarıda baya fazlaymış eyaletteki diğer şehirlere göre benim diğer sebeplerimden biri.Ama şöyle bir durumda var part time iş bulabilir miyim ..Kafamı kurcalayan bir soru..Aslında ırkçılıkta önemli acaba gideceğim yerde ırkçılığa maruz kalır mıyım ..

Evet amacım college bitirip göçmen olmak.Ardından eğer düşündüğüm gibi birşey oluyorsa üniversitede kalan 2yılımı tamamlamak.

Sayın baris_antalya selamlar ,

Yani dediğinizde haklısınız şehrin duruşuda önemli , benim için iklim de önemli , Türkiye'de 0 ın altında çok nadiren yaşadım.İş imkanları açısından baktığımda kozmopolit bir şehirde daha şanslı olurum daha çok şirket vardır , ama küçük şehirlerde şansım azdır.Öncelikli amacım dili en hızlı ve verimli şekilde öğrenmek.Toronto bunun için iyi bir seçim mi düşünüyorum.Konaklama gibi şeyle uğraşmayacağım , düşündüğüm dil okulu bunları karşılıyor fiyatlarıda makul.Ama dili hızlı bir şekilde öğrenip college seviyesine gelir miyim ? İmkanım varsa dil okuluna giderken , part time olarakda çalışmak istiyorum.Çalışmaktaki amacım ; daha hızlı konuşmak ve yaşadığım yeri daha iyi tanımak hayat nasıl idare edilir öğrenmek.Toronto'nun ilk geliş için iyi olup olmayacağını sorguluyorum.Ayrıca collegeda okurken maaşlı staj [co - op] yapma planımda var o yüzden Toronto daha ağır basıyor.Ama kararsız kaldım yol gösterenlere teşekkür ediyorum.Edmonton şehrini düşünmeme gerek yok o zaman.
Kullanıcı avatarı
Excellans
Site Admin
Site Admin
İletişim:

Kanada'da Eğitim

Sayın Victor merhaba,
Oncelikle London hakkındaki düşünceleriniz ve tespitleriniz diğer şehirlere göre oran itibari ile doğrudur. Şirin, tarihsel ve doga biraz daha öne çıkan hoş bir şehir ve bölgedir. Bu bakımlardan tabiki London şehrinde yada yakınında bir eğitim planı sizin içinde istekleriniz bu yönde ise hayırlı olacaktır. Fakat, siz eğitim ve sonrası göçmenlik ve burada devamlı kalmayı düşünüyorsunuz. Eğer bu kararımı okurken-gezerek-görerek verecğim daha karar vermedim der iseniz. London başlangıcı tabiki uygun olanı olacaktır, ancak eğer kesin kararlı iseniz ve mutlaka göçmen olamak isteme durumunda iseniz London seçenegi yani Ontario eyaleti seçenegi size diğer eyaletlerden daha uzun bir sürece tabi olmanıza neden olacaktır. Ancak yinede zamanım var diyorsanız LONDON bazlı bir plan evet olacaktır.
Irkcılık konusunda ise aleni bir durum bu ülkede yoktur. Böyle birşeyin mümkün olması zaten düşünülemez ancak göçmen olmanın getirdiği bazı zorluklar tabiki olacaktır.
Saygılarımızla,

Vict0r
YENİ ÜYE
YENİ ÜYE

Kanada'da Eğitim

Merhabalar ,

Aklıma Amerika geldi , bazı yerlerde Kanada'nın güç kaybettiğini okudum.Acaba Amerikada mı okumak yoksa Kanada'da mı ? College mezunu olacak birisi için ve gideceği ülkede çok vakit kaybetmeden göçmen olmak isteyen biri için nereyi önerirsiniz açıkçası böyle sorayım .
Kullanıcı avatarı
Excellans
Site Admin
Site Admin
İletişim:

Kanada'da Eğitim

Vict0r yazdı:Merhabalar ,
Aklıma Amerika geldi , bazı yerlerde Kanada'nın güç kaybettiğini okudum.Acaba Amerikada mı okumak yoksa Kanada'da mı ? College mezunu olacak birisi için ve gideceği ülkede çok vakit kaybetmeden göçmen olmak isteyen biri için nereyi önerirsiniz açıkçası böyle sorayım .
Sayın Victor merhaba,
Tabiki eğitim konusunda Amerika'da güçlü seçenek olacaktır. Yalnız unutmayınki Amerika'da göçmenlik alabilme şartları Kanada'daki gibi çeşitli ve olurunda kolaylık olmayan şartları içermektedir. Yani Amerika'da mezun olduktan sonra 2 yada 3 yıl mutlak çalışma ve sonrası (evlilik harici) kazanılan haklar yanında Kanada'nın sağladıgı hedef göçmenlik seçenekleri hem zaman hemde oluşum - sonuç kısmında daha olanaklı durmaktadır.
Fakat Amerika mı? Kanada mı? konusu eğitimde bu konu işte uzun uzun tartışalacak özelliklere sahiptir. Kimse şu şundan iyidir dogrusunu ne yazıkki net koyamayacaktır. Bunu belki eğitim ve sonrası olanaklar kısmında değerlendirmek dogru olan şey olacaktır. Ancak sizin gibi mutlak hedefi göçmenlik olan bir kişinin tabikide seçimi Kanada olmalı en azından çeşitliliğe sahip olduğu için.
Saygılarımızla,

Vict0r
YENİ ÜYE
YENİ ÜYE

Kanada'da Eğitim

Merhabalar ,

Evet haklısınız göçmenlik için Kanada'nın daha çok seçeneği var.İki ülkenin eğitim kalitelelerinde çok fark yok diye biliyorum yani iki yerinde diplomaları kabul görür.Biraz da ne meslek seçmeliyim konusunu araştırıyorum.Petrol mühendisliği iyi bir fikir gibi geliyor , Kanada'da çok fazla üniversitede yok.4 tane üniversitede programları mevcut.Daha şanslı olacağımı düşünüyorum az üniversitede olduğu için.Bu üniversiteler Alberta - Calgary - Memorial ve Regina üniversiteleri.Regina üniversitesi iyi gibi geliyor ekonomik açıdan da uygun.Yaşadığınız yeri beğeniyor musunuz ? Göçmenler iş bulmakta sıkıntı çekiyor mu ? Nüfus genelde nerelerden ? Bu konulardan bahsedersen sevinirim sayın Excellans.
Kullanıcı avatarı
Excellans
Site Admin
Site Admin
İletişim:

Kanada'da Eğitim

Sayın Vıctor merhaba,
Forum içinde ilgili başlık altında merak ettikleriniz bilgilendirilmiştir.
BKNZ: KANADA SASKATCHEWAN EYALETINDE YASAYAN TURKLER
Saygılarımızla,

Kullanıcı avatarı
Excellans
Site Admin
Site Admin
İletişim:

Kanada'da Eğitim

Merhabalar,
Sizler tarafından beher kereler sorulan ve özellikle evli çiftlerin merak ettikleri, öğrenci olan kişinin eşinin çalışma izni başvurusu vs konusunda bilgilendirme yapalım;

Kanada'ya Kolej, Universite, Fakulte yada üst eğitimler için gelmeyi düşünen resmi evli yada beraber yaşadıklarını resmi olarak ispatlayan çiftlere şu şans verilmektedir; Eğitim görecek eş eğitimini sürdürürken diğer eşe Kanada içinde açık çalışma izni (Herhangi bir iş teklifine, iznine vesaire gerek yoktur) verilmektedir.

Örnegin eşiniz 1 yıl ve üstü bir eğitime gelecek, bu eş öğrenci izni başvurusunu yaparken diğer eşi içinde work permit başvurusunu yapar ve Kanada'ya geldiklerinde hava alanında bu izinleri teyit edilir. Bu eş geldiği günün ertesi gün bile herhangi bir yerde bulduğu bir işte çalışabilir ( Özel çalışılmaması gereken yerler - kurumlar - işler çalışma izninizde detaylı açıklanacaktır). Yani eşiniz eğitim gördüğü sürece sizede o kadarlık çalışma izni tahsis edilir.
Diğer bir merak edilen konuda; peki eğitim gören kişi - eş çalışma iznine başvurabilirmi tabiki oda eğitimi içerisinde ( On Campus, Off Campus yada Post Graduation Work Permit ) başvurabilir. Yeni düzenleme ile hatta eğitimin 8 aylık (Full time) kısmı tamamlandıktan sonra eğitim gören adaylar mezun olmasalar bile eğitim süreleri ile alakalı olarak PGWP başvurusu yapabilirler yani mezun olmaları yada herhangi bir diploma, sertifika, degree almış olmalarını beklemelerine gerek yoktur.

PGWP maksimum ne kadar süreli verilir. Maksimum 3 yıla kadar verililir. (3 yıllık alınabilmesi için 4 yıllık bir eğitime kayıtlı olmanız gerekmektedir.)
Saygılarımızla,

Kullanıcı avatarı
baris_antalya
AZ DENEYİMLİ ÜYE
AZ DENEYİMLİ ÜYE

Kanada'da Eğitim

Selam Excellans Nasılsınız?

Size bir şey sormak istiyordum. Ben istediğim üniversitelere kabul edilmeme sorunu yaşadım biliyorsunuz Kanada'da. Şimdiki durumda ise şöyle bir şey var ki ben önümüzdeki yıl (yani 2013 mayısında) Özyeğin Üniversitesi 4 yıllık Otel Yöneticiliği (Bachelor of Science in Hotel Management) programının birinci akademik yılını alttan hiç dersim olmadan, 4lük sistemde yaklaşık 3,50 arası bir not ortalaması (GPA) ile bitirmiş olacağım. 2. yılımda ise U of Toronto, UBC, U of Western Ontario veya bunların muadili bir okulun İşletme bölümünde (Bachelor of Commerce) eğitimime devam etmek istiyorum. Ben Özyeğin'de otel yöneticiliğinde 1. yılı bitirdikten sonra 3,50 GPA ile bu okullardan birinden kabul alabilir miyim, ve otel yöneticiliğinden direkt olarak işletme bölümüne geçiş yapabilir miyim? Çünkü otel yöneticiliğinden devam etmek istemiyorum ben daha ziyade bankacılık ve finans alanına yönelmek istiyorum.

Şayet yanıtınız "hayır" ise kabul edilmek için neler yapmalıyım acaba?

Bilgilendirebilmeniz mümkün olursa çok çok memnun olurum.

Saygılarımla,

Baris
ResimResim
Kullanıcı avatarı
Excellans
Site Admin
Site Admin
İletişim:

Kanada'da Eğitim

Sayın Barıs_antalya merhaba,
Teşekkür ederim, sizlerde iyisiniz umarız.
Barış bey, okulların kabulleri kendi içlerinde farklı farklı bu konuda UT için evet UBC için hayır demek vs gibi cevaplar sarkacaktır. Bu yüzden yapmanız gereken en dogru şey sectiginiz bu universitelere durumunuzu bildiren ve kayıt olmak istediğiniz bölümü hedefinizi anlatan başvuru yapmak isteğinizi yazmak olacaktır. Onlarda size kabul, kabul için minimum şartlar yada geçiş için olanaklar hakkında detaylı bilgiyi aktaracak. Sizde ya buna göre başvurunuzu yapacaksınız yada gerekli olan kıstaslara Türkiye'de iken ne kadar cabuk uyabileceginize göre hareket edeceksiniz. Ayrıca illa bazı bölümler için Özyegen vs göstermenize denklemenize gerek yok. Lise mezuniyetiniz + Ingilizce dil bilginiz ispatı ilede değerlendirme yaptırabilirsiniz bunu yaptırdıktan sonra o okulun 1.2. döneminde diğer istediğiniz ana baslıklı okullara geçiş yapmayı deneyebilirsiniz.
Saygılarımızla,

Kullanıcı avatarı
baris_antalya
AZ DENEYİMLİ ÜYE
AZ DENEYİMLİ ÜYE

Kanada'da Eğitim

Excellans,

Cevabınız için çok teşekkür ederim, konuyla ilgili okullara yazacağım dediğiniz gibi. Tekrar teşekkürler.

Saygılarımla,

Barış
ResimResim
rapsodi
YENİ ÜYE
YENİ ÜYE

Kanada'da Eğitim

Okunmamış mesaj gönderen rapsodi »

Merhaba Excellans,
internet siteniz, forumlarınızın içeriği ( ve yönetimi) bize birçok konuda çok yardımcı oldu.

PR başvurumuz sonuçlandı ancak benimde bu forumlarda okuduğum birçok katılımcı gibi henüz cevaplanmamış birçok soru ile karşı karşıya kalmama neden oldu?
çeşitli nedenlerle giriş tarihimizi çok uzatmadan Temmuz ayında giriş yapmayı planlıyoruz,
Oğlumun 10 sınıfı haziranda bitiriyor , 11 sınıfı orada okumasını istiyoruz,ingilizce seviyesi oldukça iyi (IELTS 7,5)
yerleşim yapacağımız bölge konusunda kesin karar vermiş olmasak ta büyük bir ihtimalle Toronto olacağını düşünüyoruz.

- Public shcoll'a kayıt yaptırmak istesek de "mahalle sistemi" olduğu için yerleşim yerini bulmadan okula kayıt yaptırılamaması bizim için dezavantaj ,bunu aşmanın yada yeni göç edenler için bu konuda bir ayrıcalık tanınabiliyor mu?
- Temmuz ayında giriş yapıyor olmamız 2012 - 2013 öğretim yılı için geç sayılır mı?
- internette yaptığım araştırmalarda SSAT sınavı olmadan kayıt yapılmadığı belirtiliyor, ingilizce seviyesi oldukça iyi bu konuda bir sıkıntısı olmayacağını düşünüyorum okuldan alacağımız belgeler bu konuda ne derce yardımcı olur( bu belgeler nelerdir)
-orada yaşayan bir arkadaşımız yerleşim yerini seçerken aile doktorunuzun müsait olması gerekir diye belirtiyor, bu durumda oğlumu okul - ev adresimiz ve aile doktorumuz hepsi birbiri ile bağlantılı hale geliyor... bu konuda ne yapabiliriz ?
-Montreal de düşündüğümüz diğer alternatif yerleşim yeri (en azından ilk 2 sene için), yaşam maliyetinin düşüklüğü, TC ehliyetinin kolay Kanada ehliyetine dönüşmesi , benim fransızca da biliyor olmam, ve belki orada yerleşik tanıdığımın yanında iş imkanı sağlanması ) ancak okul sistemi ve sonrasında üniversiteye geçişi sırasında oğluma dezavantaj yaratmasından korkuyoruz bu konu bilgi verebilir misiniz?

yardımlarınız için şimdiden çok teşekkürler

“KANADA'DA EĞİTİM” sayfasına dön