Kanada'da Eğitim

Kanada'da eğitim ve öğrenim hakkında tüm merak ettiklerinizi paylaşacağız. Kanada'da dil eğitimi, Kanada'da İngilizce eğitim, Kanada'da lise, Kanada'da kolej, Kanada'da üniversite, Kanada'da doktora yada yüksek lisans
Kullanıcı avatarı
Excellans
Site Admin
Site Admin
İletişim:

Kanada'da Eğitim

Okunmamış mesaj gönderen Excellans »

Sayın Ceybal merhaba,
Genelde okullar Toefl, Ielts limitleri olur yada mezun olduğunuz okulların yabancı dil eğitim derecelerine göre bu kabullerini gerçekleştirmektedirler. Bu okullardan okula değişmektedir. Yine sizinde bahsettiğiniz gibi bazı okulların kendi içinde ön dil eğitimi arkasından normal eğitime devam proğramlarıda mevcuttur. Diploma programına vize yada Dil eğitimine vize almak gibi değerlendirmeyiniz vize onaylarını. Vize onayını başvuru sahibinin ihtiyacı ve yine başvuru sahibinin bu eğitim sonucu Türkiye'ye dönüşü ve bağları ile olan denge belirler. Yani Universite olursa kolay olur, Şu olursa zor olur diye bir mantık kurmayınız. Bu direkt olarak sizin başvuru sahibi olarak sunduğunuz komple dosyanızın eğitim gerekliliği - eğitim planı - eğitimden sonraki plan gibi yapının kararı ile değerlendirilir. Vize başvuru yazılarınızın illa Fransızca olması zorunluluğu yoktur! Ingilizce'de olabilir. Yukarıda daha evvel konuşmalarımızda Fransızca -Montreal üzerine yaptığım bildirim Montreal'de alınacak bir eğitimin Fransızca olması mantıklı olanıdır anlamında idi.
Aileniz için gerekli belgelerde aynı şekilde TRV dediğimiz Geçici ziyaretçi başvurusu olacaktır ayrıca yine geldiğinizde eşiniz için çalışma izninide başvuru yapabilirsiniz hatta yine bunu Ankara'dan da yapabilirsiniz. Eğer seçtiğiniz diploma yada sertifika eğitimi kampus içi bir çalışma imkanı vs sunuyorsa genelde 9 - 15 Cad saatlik ücretlerle çalışma olanakları bulabilirsiniz.

Fiyat ve tarih konusunu ucu çok açık bir soru olarak sormuşsunuz....

Bizlere e-mail adreslerimizden ulaşabilirsiniz.

info@bizvekanada.com
admin@bizvekanada.com
destek@bizvekanada.com
Saygılarımızla,
Kanada, Kanada göçmenlik başvurusu, Kanada vizesi, Kanadada eğitim ve Kanada hakkında her şey

E-mail: destek@bizvekanada.com/info@bizvekanada.com/bilgi@bizvekanada.com/admin@bizvekanada.com
FACEBOOK - KANADA HAKKINDA HERSEY
ceybal
YENİ ÜYE
YENİ ÜYE

Kanada'da Eğitim

Okunmamış mesaj gönderen ceybal »

Sn. Excellans bu adreslerde msn kullanıyormusunuz. Online görüşebilirmiyiz.
Kullanıcı avatarı
Excellans
Site Admin
Site Admin
İletişim:

Kanada'da Eğitim

Sayın Ceybal merhaba,
Hayır, bu adresler belirtildiği gibi e-mail adresleridir.
Saygılarımızla,
Kanada, Kanada göçmenlik başvurusu, Kanada vizesi, Kanadada eğitim ve Kanada hakkında her şey

E-mail: destek@bizvekanada.com/info@bizvekanada.com/bilgi@bizvekanada.com/admin@bizvekanada.com
ceybal
YENİ ÜYE
YENİ ÜYE

Kanada'da Eğitim

Teşekkür ederim Sn Excellans

Fransızcadan kastım vize başvuru dili değil sizin de ve daha öncede ifade ettiğiniz gibi ingilizce eğitim için Montreal in uygunlugu anlamındaydı. Yani fransızca eğitimde düşüne bilirim demek istedim mesajımda. Adre Gide'yi kendi dilinde okumak isterim elbette.

Okul için montreal'de bir tavsiye isteyim sizden. Hangi okul hangi bölüm diye sorayım. Ben özellikle bilişim ile ilgili bişeyler okumak isterim. Fiyatlarda önemli elbette. Ailem için Turist vizesini kast ediyorsunuz acaba. Ayrıca niyet mektubu için yazdığınız bir çok metni okudum. Fakat ben ifade ettiğim gibi dönmeyi düşünmüyorum. Yinede burada büyük cirolara olan bir şirkette yönetici olarak gösterebilirim kendimi. Arkadaşımın şirketi. Ve o şirketin beni eğitimden sonra kuzey africa ülkelerine (fransızca eğitimin gerekçesi) görevlendireceğini ifade edebilirim sizce kulaga nasıl geliyor.
Kullanıcı avatarı
Excellans
Site Admin
Site Admin
İletişim:

Kanada'da Eğitim

Sayın Ceybal merhaba,
Bu yazdığınız detayları e-mail ile paylaşsanız??
Saygılarımızla,

Kullanıcı avatarı
ilkerb
AZ DENEYİMLİ ÜYE
AZ DENEYİMLİ ÜYE

Kanada'da Eğitim

Okunmamış mesaj gönderen ilkerb »

sayın nekropsi,
bekledim cevap 2 gun once geldi. Evrakları kabul etmisler, application processing i baslattıklarını ve 2-3 hafta icinde degerlendirme maili alacagımı bildirmisler.
Simdi de mérakla o raporu bekliyorum. Bakalım neler yapmam gerekecek bu yolda
nekropsi, bu ilk 6 ay konusunu sen hatırlatmasan bu kadar asılmazdım gercekten. Cok tesekkurler.
Gelismeleri paylasacagım.
Saygılar.
ResimResim
Kullanıcı avatarı
nekropsi
AZ DENEYİMLİ ÜYE
AZ DENEYİMLİ ÜYE

Kanada'da Eğitim

Okunmamış mesaj gönderen nekropsi »

Sayin ilkerb,

Hayirli olsun basvurun, insallah guzel cevaplar alirsin, acikcasi bende sana gelecek cevabi merakla beklemekteyim. Sende yaptiklarinla suan bana rehber olmaktasin, bende kisa bir sure sonra ayni yollardan gececegim, burada anlattiklarinda benim icin cok faydali olacak, paylasimlarin icin tesekkurler. iyi bir sonuc alman dilegiyle.
ResimResim
ceybal
YENİ ÜYE
YENİ ÜYE

Kanada'da Eğitim

Mail olarak yolladım Sn. Excellans
Kullanıcı avatarı
ilkerb
AZ DENEYİMLİ ÜYE
AZ DENEYİMLİ ÜYE

Kanada'da Eğitim

sayın nekropsi,

rica ederim ben teşekkür ederim esas siz bize yol gösterdiniz, umarım ben de yaşadıklarımla size kılavuzluk edebilirim.
bakalım nasıl bir değerlendirmede bulunacaklar, umarım en kapsamlı şekilde onların muhteviyatını kapsıyordur. sonraki zorluklarını tabi bilemiyorum, nasıl sınavlar ile karşıma gelecekler..
selamlar..
ResimResim
Kullanıcı avatarı
ilkerb
AZ DENEYİMLİ ÜYE
AZ DENEYİMLİ ÜYE

Kanada'da Eğitim

Sayın nekropsi az evvel mail box ıma düşen ve PEO dan gelen mesajı sizinle copy paste yaparak paylaşıyorum.

Dear Mr. .......:
PEO File Number: .........
Thank you for your recent Engineering Intern Training (EIT) Financial Credit Program (FCP) application to PEO. I have been assigned to manage your file throughout the FCP process and, if qualified, the licensure process and I would be pleased to answer any questions you might have. The file number shown above should be referred to in any correspondence or inquiry.
You play an important role in the licensure by ensuring that your file is kept up-to-date with regard to any changes in your contact information, as well as by submitting all necessary information requested from you in support of your application.
As you do not have a bachelor's degree from an accredited engineering program at a Canadian university, your file will be referred to the Academic Requirements Committee (ARC). The ARC is made up largely of engineering professors from various Ontario universities and they are all volunteers. The ARC will assess your academic transcript to determine what exams you may be required to write. After the ARC has made its decision, we will write to you with the details of your exam program. The workload of the ARC is considerable and we ask for your patience as it may take several months for this assessment to be completed. Please note that if this is a reapplication it will be processed in accordance with the requirements applicable at this time.
We will inform you if you qualify for the FCP application when the ARC has completed their assessment.
Please provide as soon as possible by email, fax or mail a copy of both sides of your Permanent Resident card.
Please keep your records updated by providing as soon as there are any change to your home or business information directly to our Records Department at ........@peo.on.ca of any changes to your home or business information and C.c. me with the changes.
If at any time you have a change in employment, please contact me directly so that we may discuss contacting your referees from your previous employer.
If you have any questions, please do not hesitate to contact me.

aylar sürebilir diyor :( umarım fazla sınav çıkarmazlar önümüze...
selamlar
ResimResim
Kullanıcı avatarı
nekropsi
AZ DENEYİMLİ ÜYE
AZ DENEYİMLİ ÜYE

Kanada'da Eğitim

Sayin ilkerb,
Dediginiz gibi umarim isler uzun surmez ama en onemlisi bu sinavlardan kasitlari onumuze birsuru yeni ders koymak olmasa, bu saatten sonra bukadar okuldan uzak kalmisken yeniden derslerle ugrasmak gercekten zor ki bide benim icin dil problemide var oncelikle onu halletmem gerekecek ki, insallah bu sinavlar 1 seneyi gecemez diyorum.
Bu komite bizi epey yoracak gibi geliyor ama denemekten baska care yok, bu arada daha onceki isler ile ilgili kisilerle goruseceklerinden bahsetmisler, isler bizdeki gibi islemiyor anlasilan ve islerini siki tutacaklari belli.
Artik kolay gelsin demekten baska care yok, bu isin sonunda elde edilecek basari ileriki yasam icin gercekten buyuk sans olacak.
ResimResim
Kullanıcı avatarı
ilkerb
AZ DENEYİMLİ ÜYE
AZ DENEYİMLİ ÜYE

Kanada'da Eğitim

aynı fikirdeyim
ResimResim
bvk
YENİ ÜYE
YENİ ÜYE

Kanada'da Eğitim

Okunmamış mesaj gönderen bvk »

Öncelikle Sayın slm Excellans ve diğer tüm forumdaki arkadaşlara,
Sayın Excellans ben Kanada da Bachelor of Business Administration in Accounting major da, kolejde Lisans eğitimine baslayacağım.. Acaba bu bölüm ün türkiyedeki karşılığı nedir, muhasebe bölümü mü_? Yine bu bölümden mezun olduğumda türkiye de çalışabilirmiyim, yoksa her ülkenin account sistemleri farklımıdır? Birde tr de sertifikasyonları olarak mali müsavir , yeminli müsavir ünvanlar söz konusu, ben buradan mezun olduğumda bu onaylara ihtiyacım olacakmıdır türkiyede çalışmak icin... Birde sizin bu bölümün gerek türkiyede gerekse kanada da ki iş potansiyelleri hakkında ki düşünceleriniz nelelerdir acaba?
Teşekkürler,
Kullanıcı avatarı
Excellans
Site Admin
Site Admin
İletişim:

Kanada'da Eğitim

Sayın Bvk merhaba,
Öncelikle siz Kanada'da İşletme alanında Muhasebe lisans eğitimi alacaksınız. Bu eğitim ile tabiki gelip Türkiye'de Muhasebecilik, Mali müşavirlik vs gibi görevlerde çalışamazsınız Her ülkenin kendine göre muhasebe sistemleri ve yine her ülkenin kendine göre yetkilendirmesi vardır. Ayrıca yine bu okuldan mezun olduğunuzda da yine Muhasebecilik yapamazsınız bunun için CA, CMA, CGA gibi yetkinlik sınavlarına girip bu sınavlarını kazanmanız gerekmektedirki sonra Muhasebeci, Finans uzmanı vs gibi Kanada'da görev yapabilesiniz. Bu eğitim size bu sınavlara girmeye hak kazandırır...
Tabiki eğer Türkiye'ye dönmeyi düşünüyor ve yine tabiki eğer Türkiye'de bir muhasebe - mali müşavir tarafında görev yapmayı düşünüyorsanız bu okul sadece size diploma olarak fayda sağlayacaktır. Sizin ayrıca tüm Türkiye'de gereken sınavların hepsine girmenize hatta gerekliyse (denklik yeterli değilse) ekstra eğitim almanıza bile neden olabilir bunu iyice araştırın eğer Türkiye'ye dönüş planı içinde iseniz yada planlıyor iseniz....Eğer direkt muhasebe yada mali müşavirlik tarafında özellikle bir istediğiniz yok ise BA - MBA - yani daha çok finans eğitimleri üzerinde durmanız size her iki ülke için yada herhangi bir ülke için kaynaştırma açısından çok daha faydalı olacaktır. Kanada'da almış olduğunuz bu tür eğitimleri Türkiye'de rahatlıkla işverenlerinizde kullanma şansınız olacaktır.
Saygılarımızla,

bvk
YENİ ÜYE
YENİ ÜYE

Kanada'da Eğitim

O zaman sayın excellans ,kanada da bachelor of business administration in accounting mezuniyetiyle türkiye de değil güzel bir iş belkide calisamayacagim sizin ifade ettiğine göre,dogrumudur sayın excellans??? Accountant dışındaki uzmanlık alanlarindan hangisini onerirsiniz?? Finance, management,marketing etc.
bvk
YENİ ÜYE
YENİ ÜYE

Kanada'da Eğitim

Ve excellans bey bachelor of commerce ( honours) ile bachelor of management ( post diploma ) derecelerinin bildiğimiz lisans derecelerinden yani bachelor of business administration dan gibi farkliliklari,avantaj ve dezavantajları nelerdir ,???
Saygılar,
Kullanıcı avatarı
Excellans
Site Admin
Site Admin
İletişim:

Kanada'da Eğitim

Sayın Bvk merhaba,
İlkönce size verilen cevabları lütfen doğru şekilde algılayın yukarıda size bir işte çalışamazsınız denilmiyor. Yukarıda size Muahasebeci yada Mali müşavir olarak sadece bu okul mezuniyetini alarak çalışamazsınız deniliyor. Ayrıca öneri olarak size Finans yönetimi, yatırım uzmanlığı, İş yönetimi, Yatırım ihtisaslığı konularını zaten aynı e-mailde tavsiye etmiştik. Bunlardan mezuniyetin yada bunlardan yapacağınız üst lisans mezuniyetlerinizle diğer ülkelerde başvuracağınız işelrde daha çok faydalanma imkanlarınız olacaktır. Öneri kısmında ise bu direkt sizin hangi sektöre daha çok sevginiz ve ilginiz var bu çok önemlidir seveceğiniz ilgi duyduğunuz bir alanda eğitim almak varken sadece o alanda iş, gelecek var diye okumak,katlanmak,zorunda kalmak 3-4-5 yıl yabancı bir ülke şartlarında kolay aşılacak şeyler değildir bunları çok iyi değerlendirin kendi içinizde.
Ayrıca sonradan sorduğunuz;
- Honours---Bu bölümlere girmek için ise mutlaka 4 yıllık bir diplomaya sahip olmak ve istenilen not düzeyini kesinlikle tuturmak gereklidir bu not düzeyi genellikle 120 kredi üstü yada üstün dereceli mezuniyet belgelemek gereklidir(Okul mezuniyet derecesi, fakülte mezuniyet derecesi)-- Master yapabilirsiniz
- Post Diploma--- College,Fakulte,Bir diploma programına sahiplikten sonra belli bir kredi karşılığı kazanılabilen toplamında degree alınabilinen yapıdır.Yada ikinci diploma diyede düşünebilirsiniz.Master yapabilirsiniz
- Bachelor of xxxx - Normal Universite Mezuniyeti ---Master yapabilirsiniz
Saygılarımızla,

Kullanıcı avatarı
baris_antalya
AZ DENEYİMLİ ÜYE
AZ DENEYİMLİ ÜYE

Kanada'da Eğitim

Okunmamış mesaj gönderen baris_antalya »

Excellans Selamlar,

Kanada'ya gelmemize kisitli bir zaman kaldi.. Kismen heyecan var diyebilirim :) Ben size sunu danismak istiyorum, gelmeden once Fraser International College'a basvurmami onerir misiniz? Oradan da notlarimi yuksek tutmam durumunda Simon Fraser'a gecis yapmayi planliyorum. Daha once de belirttigim gibi business okuma takintim var. Business acisindan dogru bir yol mudur? Sizin fikriniz veya baska onerileriniz (varsa) nelerdir?

Veya business icin baska bir okul oneriniz olabilir mi?

Saygilar
ResimResim
Kullanıcı avatarı
Excellans
Site Admin
Site Admin
İletişim:

Kanada'da Eğitim

Sayın Barış_Antalya merhaba,
Gelmeden evvel yapacağınız kayıt ile sizin statünüz uluslararası öğrenci olacak, bu yüzden lütfen tüm eğitim planlarınızı ülkeye giriş yapıp PR statünüzü tamamladıktan sonra yapınız. Ama hayır bizim çok paramız var önemli değil diyorsanız tabiki şimdiden istediğiniz eğitim kurumuna kaydınızı yaptırabilirsiniz.
Ve yine eğitim kurumu planlarınızı yine buraya geldikten sonra yerşeleceğiniz yerin kesinliğinden sonra size yakın alanlarda yapmanız sizin için en uygunu ve doğrusu olacaktır. Bu yüzden biraz daha sabır edip buraya önce geliniz sonrası zaten istediğiniz eğitim kurumu, branş, meslek hakkında detaylıca hem kendiniz araştırma (okullar ile birebir görüşme, tanışma vs.) şansı hemde buradan bizler vasıtası ile tavsiye edilme durumu mümkün olacaktır.
Saygılarımızla,

Kullanıcı avatarı
baris_antalya
AZ DENEYİMLİ ÜYE
AZ DENEYİMLİ ÜYE

Kanada'da Eğitim

Excellans,

Sanırım TR'deki sınav sisteminin şiddetle azizliğine uğramaktan kaynaklanan bir paranoya hali yaşıyorum. Haklısınız tüm bunlarla geldiğimde ilgilenmeliyim. Cevap için teşekkür ediyorum.
ResimResim
Kullanıcı avatarı
Excellans
Site Admin
Site Admin
İletişim:

Kanada'da Eğitim

Sayın Barış - Antalya merhaba,
Aslında bulunduğunuz psikoloji ve istek hevesi gayet normal. Fakat şimdiden atacağınız bir adım size maddi açıdan ciddi bir yük getirecek bu yüzden siz yine Türkiye'de iken eğitim kurumlarını inceleyiniz özellikle kendi web sayfalarından kendinize bir en azından alternatifli 3-5 hedef çıkarınız. Bu şekilde geldiğinizde en azından yüzlerce okul ve eğitim branşı altında seçim kargaşası yaşamazsınız ve direkt hedeflediğiniz eğitim kurumları ile irtibata geçip yapınızı oluşturursunuz.

Hangi meslek ? Hangi branş konusunda ise samimi bir tavsiye olarak bunu sizden, kendi kişiliğinizden başkası ne yazıkki ne bilebilir nede tamam budur diyebilir. Yani biz size örnekler tavsiyeler veririz şu alanda okunulursa şu iş alanında baki olursunuz vs vs.... Fakat yine bunlarda kişinin isteğine ve o alandaki kişisel başarısı ile orantılıdır. Birisine göre gelin yüksek mimarlık okuyun bu işte gelecek var, diğerine göre gelin ekonomi okuyun mutlaka bir yere işe girersiniz gibi yorum ve tavsiyeler ile aslında iyice kendi kafanızı karıştırırsınız.

Ekonomi - Finans konusunda daha evvelde yazdıklarınız ve paylastıklarınız üzerinden o yöne doğru bir ilgi, istek arzu var fakat buna sahipken gelin yerinde okulları görün, öğrenci yapılarını görün hatta kampuslerinde 2-3 saat kısa geziler yapın vakit geçirin. Sadece alacagınız eğitim ve verilen ders önemli değildir buna komple bu yapının her taşı dahildir. Bunlara hangisinde daha çok ısınıyor ve begeni hissediyorsanız işte o zaman o verilen derslerin ve eğitiminde sizin tarafınızda bir anlamı ve değeri olacaktır. Uzaktan basit şeyler gibi geliyor olabilir ama mademki ciddi bir gelecek planlaması yapılacak, sizden ricam Türkiye'de alıştığınız şekilde düşünmemek ve karar vermemek olsun.
Saygılarımızla,

Kullanıcı avatarı
baris_antalya
AZ DENEYİMLİ ÜYE
AZ DENEYİMLİ ÜYE

Kanada'da Eğitim

Merhabalar Excellans,

Detaylı tavsiyeniz için çok çok teşekkür ederim. Aynen bahsettiğiniz gibi burada atacağım yanlış adımların sonuçlarının daha da baş ağrıtıcı olmaması için bu tavırdan vazgeçerek daha sakin ve daha detaycı davranmaya çalışacağım. Şu an hali hazırda okumakta olduğum üniversitemde hazırlık sınıfında olmam nedeni ile zaten yoğun bir şekilde İngilizce öğreniyorum. Bunun dışında da sürekli Kanada'daki üniversitelerle ilgili bilgi edinmeye çalışıyor ve okulda da Kanada'da eğitim almış veya öğretim görevliliği yapmış hocaları bulup hepsini tek tek eğitim sistemiyle ilgili soru yağmuruna tutuyorum. Müsadenizle şunları da size sormak isterim;

1 Kanada'ya geldiğimde kendi okulumdaki hazırlık sınıfını bitirmiş ve lisansa geçerek İngilizce İşletme derslerini almaya kendi okulum tarafından hak kazanmış olacağım. Ama tabi bizim okulumuzun yaptığı ''Trace'' dediğimiz yeterlilik sınavını Kanada'da okumak isteyeceğim okul kabul etmeyecektir. Bu durumda TOEFL veya IELTS mi almam gerekecektir? Şayet gerekli olacaksa sınav için gitmek isteyeceğim okulun bünyesinde mi eğitim alıyor olacağım, yoksa üniversitenin dışında bir dil okulunda TOEFL alıp, ondan sonra mı üniversiteye geçeceğim?

2 Eğer lise diploma not ortalamam gitmek isteyeceğim okula direkt girebilmem için yeterli olmazsa o okula giriş yapabilmek için başka nasıl bir çalışma yapabilirim? Bir eğitim fuarında üniversite öncesinde 2 sene college okuyup geçilebileceğini duymuştum. Bu durum doğru mudur, yoksa eğitim danışmalarının yanlış bir yorumu mudur?

3 University of Alberta'dan gelen birkaç hocama University of British Columbia'ya nasıl geçebileceğimi sorduğumda şu anki üniversitemde 1. akademik yılımı 3,50 gibi bir not ortalamasıyla (4'lük sistem) bitirmem ve hocalarımdan referans mektupları almam durumumda kabul edilebileceğimi belirttiler. Ama bildiğiniz üzere bu benim için pek mümkün gibi görünmüyor çünkü buradaki okulum haziranda bitiyor ve annemle birlikte Kanada'ya geçmemiz gerekiyor artık. Bunun yerine Vancouver'da Capilano veya University Canada West gibi okullara girip 3,50 üzeri not ortalaması elde ederek 2. sene UBC'ye geçebilir miyim? Veya ilk yıl Simon Fraser'ın Fraser International College'ına girip sonra 2. yıl SFU'ya geçiş yaptıktan sonra, 3. senemi UBC'ye aktarabilir miyim? Bununla ilgili izlemem gereken yol ne olmalıdır?

Yine daha erkenden bu konulara giriyorum belki ama sizin konuyla ilgili tavsiyenizi çok merak ediyorum.

Teşekkür ederim,
Saygılar.
ResimResim
Kullanıcı avatarı
Excellans
Site Admin
Site Admin
İletişim:

Kanada'da Eğitim

Sayın Barış_antalya merhaba,

1- Kanada'da Kolejlerde ve Universitelerin hemen hepsinde ESL sınıfları mevcuttur öğrenci eğer Ingilizce konusunda yetersiz ve giriş-kayıt şartlarını branşı için tutturamıyorsa buralardan alacağı kurslar ve sonrası akademik öğretimine geçiş yapabilir. Eğerki bünyesinde yok ise (Az bir ihtimal) dediğiniz gibi başka bir dil eğitim kurumundan eğitim alıp gereklilikleri yerine getirebilirsiniz yada kendiniz eğer alt yapınız var ise sadece sınav odaklı çalışarak bu kısmı atlatabilirsiniz.
2- Eğer not ortalamanız tutmuyorsa zaten çoğu üniversite size alternatif eğitim sunacaktır sizde bunlar arasından uygun olanına girip bitirip sonra geçişinizi yapabilirsiniz. Diğer söylenen konusunda ise haklılardır doğrudur fakat illa 2 yıllık mecburiyet diye birşey yoktur. Yani bu seçeceğiniz Universiteden üniversiteye ve yine onlar içindeki bölüm gerekliliklerine göre değişmektedir. Yani demek istediğim 1 yıllık bir Diploma, sertifika programı sonrasıda kabulünüz gerçekleşebilir.
3- UBC transeferiniz için atacağınız tek adım yine UBC'nin kendi transfer olasıklarını takip etmektir. Kendinizin düşündüğü yolda sonradan ek eğitim alma gibi bir durumla karşılaşma şoku yaşamamak için. UBC' kabul gerekliliklerini güzelce öğrenin sonrada Transfer gerekliliklerini güzelce öğrenin ve yine bölümünüzle (UBC'de hedeflediğiniz) alakalı bir geçiş eğitimi tercih edinki ileride hem bu size pekiştirme hemde plus bir eğitim alınmışlık sağlasın.
Tüm bunlarıda bir tek elden öğreneceğiniz linki paylaşıyorum UBC - All admissions
Saygılarımızla,

Kullanıcı avatarı
baris_antalya
AZ DENEYİMLİ ÜYE
AZ DENEYİMLİ ÜYE

- Kanada'da Eğitim

Merhabalar Excellans, Nasilsiniz? 

Bugun Turkiye'de halen okumakta oldugum universitemin rektoruyle bizzat gorustum ve kendisine ailevi durumumuzu ve Kanada'ya gecis yapmak durumunda oldugumu bildirerek, yine UBC'ye kabul edilme hususunda bazi sorular yonelttim. Daha once cesitli kaynaklardan arastirip edinmis oldugum bilgi, UBC'nin not ortalamasi disinda sosyal aktiviteleri de dikkate aldigi dogrultusundaydi. Bugun rektorumuzle bu konuyu da gorustuk. Benim lise diploma not ortalamam 3,48 (5lik sistemde) ve lise hayatim boyunca asiri ders calisan biri olmadigimi kesinlikle soyleyebilirim. Lakin soyle bir durum var ki sosyal acidan kendimi gelistirebildigim gorusundeyim. Bu yil okulumuzda bir gelenek haline gelmis olan Elevator Pitch yarismasini kazanmis olmam, surekli cesitli inovatif is fikirleri gelistirmis ve hala gelistiriyor olmam ve hocalarimla olan iyi iliskilerim bunlara birer ornektir. Rektorumuz University of Alberta'da 20 yil boyunca Prof. olarak gorev yapmis ve ayni zamanda kendi arastirma merkezini kurmus bir buyugumuz olarak; beni, universite icerisindeki tutumumu, "universiteli" sifatini tasima egilimimi gorup tasvip etmesiyle beraber bana bir referans mektubu yazabilecegini belirtti. Evet sasirdim!! Bu benim icin inanilmaz bir mutluluk.. Mezun olan ogrenciler bolumdeki hocalarindan referans mektubu talep ederken, ben ilk yilimda rektorumuzun kendisinin imzasini tasiyan bir letter of recommendation alacak kadar ne yaptim bilmiyorum ama, bunu Kanada'da nasil avantaja cevirecegimi dusunuyorum. Ayrica lise mudurumuzle de olan iyi iliskilerim dahilinde ondan da bir referans mektubu talep edecegim. Elevator Pitch birinciligi, lise mudurumuzun referansi, universite rektorumuzun referansi ve 3,48 not ortalamasiyla beni UBC kabul eder mi sizce? Biliyorum daha once buna cevap olarak universitenin kendi sitesini takip etmemi onermistiniz ama bu opsiyonlari siteden degerlendirmem takdir edersiniz ki mumkun degil.. Konuyla ilgili sizlerin tecrubesi ve ongorusunu rica ediyorum. Eger bu konuda da beni aydinlatabilirseniz cok cok memnun kalirim.

Saygilarimla...
ResimResim
Kullanıcı avatarı
Excellans
Site Admin
Site Admin
İletişim:

Kanada'da Eğitim

Sayın Barıs_Antalya merhaba,
Öncelikle adınıza güzel bir gelişme, Fakat şunu bildirelimki Universitelerin öğrenci kabul etme ve onaylama konusu sadece onların kendi içindeki karar ve değerlendirmesi ile mümkündür. Bu anlamda ne yazıkki size Referans mektublarınız kesin 100% işe yarar ve kabul edilmenizde ön ayak - yardımcı olur gibi bir yorum yapmamız yanlış olacaktır. Ama bir universitenin rektörünün yazdığı bir referans mektubu tabiki akademik ortamda değerlendirilmeye alınacaktır. Siz geldiğinizde belgelerinizi sununuz başvurunuzu yapınız takdir onlara kalmış bir durum hatta bireysel başvuru yapacağınız için çok daha önemli şansa sahip olacaksınız.
Saygılarımızla,

Kullanıcı avatarı
baris_antalya
AZ DENEYİMLİ ÜYE
AZ DENEYİMLİ ÜYE

- Kanada'da Eğitim

Anladim Excellans cok tesekkur ederim.

Bir de ben alternatif olarak Simon Fraser'in Fraser International College'ini dusunuyordum. Yillik ucretlerini buldum ama PR olarak ne kadar odenecegi konusunda bir ayrim yapilmamis websitesinde. International student ve PR'lara ayni fiyati uyguluyor olabilirler mi international college olarak acaba?
ResimResim
Kullanıcı avatarı
Excellans
Site Admin
Site Admin
İletişim:

Kanada'da Eğitim

Sayın Barış _Antalya merhaba,
Siz PR olduktan sonra eğitim kurumlarının International-Uluslararası bölüm ve departmanlarına bakmayacaksınız FIC direkt uluslararası öğrenciler içindir. Siz direkt ilgilendiğiniz kolejin, fakultenin, universitenin normal eğitim ve programlarına bakacak ve yine Kanada'lı öğrenciler ve Yurtdışından mezunlar için geçerli olan kabul - giriş şartları ve fiyatlandırmasına bakacaksınız. Yani eğer Fraser ile ilgileniyorsanız;
Simon Fraser Universty - üzerinden ilgilendiğiniz bölüm yada campus ilişkilendireceksiniz. Yani http://www.sfu.ca üzerinden.
Yada college programları düşünüyorsanız yine International kısımdan değil normal size uyan kısımdan değerlendirmenizi yapacaksınız.
Saygılarımızla,

bvk
YENİ ÜYE
YENİ ÜYE

- Kanada'da Eğitim

Merhabalar Daha once bir kac defa mesajlasmıstık efendim ama, mahsuru yoksa sormak istiyorum. Kanada ki okuduğum okuldan Business Administration 2 yıllık diploma programından mezun olduğumda , University of Lethbridge in •Post-Diploma Bachelor of Management Degree adlı programına basvuracagım , ve bu program yine 2 yıllık bir program .. Bu sekilde bir yol izlemem dogrumu sizce, ve boyle hareket ettiğimde Normal bir İşletme Lisans Derecesine sahip olmuş olacakmıyım ( Bachelor of Management ) gibi. Yani Bu Post Diplomanın Turkıyede Diplomamı Onaylattırmaya calıstıgımda Bana sorun cıkartacakmıdır,( Lisans Derecesi sayılmaması gibi?), ve yine bu program mezuniyetinde aynı şekilde normal bir bachelor mezuniyeti gibi MBA programlarına basvurabilicekmiyim.. SİZ University Of Lethbridge in •Post-Diploma Bachelor of Management Degree adlı programını öneririmisiniz??
Cok teşekkürler,
Kullanıcı avatarı
taner3
AZ DENEYİMLİ ÜYE
AZ DENEYİMLİ ÜYE

- Kanada'da Eğitim

Okunmamış mesaj gönderen taner3 »

Sayin bvk,

Bu konu ile ilgili sorularinizin cevaplarini ancak YOK'ten ogrenebilirsiniz. YOK denklik ile ilgili kurallari ve okul listesini surekli yenilemektedir. Bugun gecerli olsa bile yarin olmayabilir. Yapabiliyorsaniz YOK'ten bir yetkili ile gorusmek en dogrusu olacaktir.
Saygilar,
Teşekkürler,

ResimResim
Kullanıcı avatarı
nekropsi
AZ DENEYİMLİ ÜYE
AZ DENEYİMLİ ÜYE

Kanada'da Eğitim

ilkerb yazdı:sayın nekropsi,
bekledim cevap 2 gun once geldi. Evrakları kabul etmisler, application processing i baslattıklarını ve 2-3 hafta icinde degerlendirme maili alacagımı bildirmisler.
Simdi de mérakla o raporu bekliyorum. Bakalım neler yapmam gerekecek bu yolda
nekropsi, bu ilk 6 ay konusunu sen hatırlatmasan bu kadar asılmazdım gercekten. Cok tesekkurler.
Gelismeleri paylasacagım.
Saygılar.
Sayın İlkerb Merhaba,

Dosyanızla ilgili herhangi bir gelişme varmı acaba, açıkçası senin dosyan benim içinde referens olacağı içi merak ediyorum. Saygılar
ResimResim
serhat62
YENİ ÜYE
YENİ ÜYE

Kanada'da Eğitim

Okunmamış mesaj gönderen serhat62 »

Merhaba;
Önümüzdeki aralık ayında Vancouver'a Work and Study programı ile bir yıllığına gelmeyi düşünüyorum.Fakat dil okuluna ve kanadaya alıştıktan sonra (tahmini 2 ay gibi bir süre) Hem dil okulu hemde çalışarak kendi ihtiyaçlarımı karşılayabileceğim kadar para kazanmak istiyorum.İnternet üzerinden araştırma yaptığımda özellikle Vancouver'da işsizliğin giderk arttığı gittiğim programın çalışma izni vermesinese bile iş bulmanın zor olduğu hakkında çeşitli yazılar gördüm.Gerçekten Kanada da iş bulmak çok mu zor?.Burada iş konusunda seçici değilim birincil amaç iş bulup bi şekilde kendimi idare etmek.Haziranda Otomotiv müh. master'ım bitecek(aldığım diplomanın Kanada da geçersiz sayıldığını intenetten araştırınca öğrendim.)Fakat kendi alanımda iş bulabilme imkanım ne olur? Teşekkür ederim.
Kullanıcı avatarı
ilkerb
AZ DENEYİMLİ ÜYE
AZ DENEYİMLİ ÜYE

- Kanada'da Eğitim

sayın nekropsi,
merhaba tekrar. açıkçası, müracaatımın kabulu ile ilgili bir mektup yollamışlar. ancak başka aciliyetlerim olduğundan mektuplları detaylı inceleyemedim. ancak genel anlamda 3 adet examination dan bahsedilmiş. bazı grup dersler ve ve sınava gireceğiniz dersi siz seçiyorsunuz. müsait olduğum bir zamanda detaylı inceleyeceğim. sanırım bu süreç biraz zor.
bir gelişme olursa haber veririm ama bu aralar yerleşme ile ilgili hızlı bir dönem yaşıyorum, onu biraz beklemeye alacağım. bu arada hazır mesajı yazmışken, sayın excellansa da bir merhaba demek isterim.
geldim geleli koşturma içindeyim. bir merhaba demek kısmet olmadı. MERHABA!!
ResimResim
Kullanıcı avatarı
Excellans
Site Admin
Site Admin
İletişim:

Kanada'da Eğitim

serhat62 yazdı:Merhaba;
Önümüzdeki aralık ayında Vancouver'a Work and Study programı ile bir yıllığına gelmeyi düşünüyorum.Fakat dil okuluna ve kanadaya alıştıktan sonra (tahmini 2 ay gibi bir süre) Hem dil okulu hemde çalışarak kendi ihtiyaçlarımı karşılayabileceğim kadar para kazanmak istiyorum.İnternet üzerinden araştırma yaptığımda özellikle Vancouver'da işsizliğin giderk arttığı gittiğim programın çalışma izni vermesinese bile iş bulmanın zor olduğu hakkında çeşitli yazılar gördüm.Gerçekten Kanada da iş bulmak çok mu zor?.Burada iş konusunda seçici değilim birincil amaç iş bulup bi şekilde kendimi idare etmek.Haziranda Otomotiv müh. master'ım bitecek(aldığım diplomanın Kanada da geçersiz sayıldığını intenetten araştırınca öğrendim.)Fakat kendi alanımda iş bulabilme imkanım ne olur? Teşekkür ederim.
Sayın Serhat62 merhaba,
Öncelikle şunu açıklayalımki Dil okulu ile beraber geldiğinizde size verilecek çalışma izni gerçek çalışma izni değildir. Yani bildiğimiz Open Work Permit değildir bunu ilkönce karıştırmamanızı bildirelim. Size verilen çalışma izni sadece aldığınız eğitim kurumunun size belirttiği ve onun onayındaki çalışma iznidir. Ayrıca bu tür dil eğitimi + çalışma programlarında zaten yüksek oranla işler yada çalışılacak alan hizmet sektörüdür bu yüzden Vancouver seçiminde bu konuda sıkıntı yaşmazsanız ancak Kanada'da iş bulmak zormudur? Evet zordur çünkü siz dışarıdan gelmiş ve burayı bu ülkeyi bilmeyen bir sıfat ile iş arayacaksınız buda sizin iş bulmaz zorluğunuzu kat kat artıracaktır tabi bu bahsettiğimiz normal bir iş anlamında ama siz meslek, yapılacak iş vs gibi konularda beklentiye sahip olmazsanız tabiki part time işlerde iş bulabilme ve işe alınma şansınız olacaktır. Fakat alacağınız ücretler ne yazıkki beklenti karşılamayacaktır saat başı en fazla $10 gibi bir ücret alabilirsiniz. Kendi alanınızda iş bulma konusunda ise yukarıda verdiğimiz açıklama ile dil eğitimi okulunuzun sizin kendi başınıza bulabileceğiniz bir işi ve işvereni kabul edip onaylaması kararı ile alakalı bir durumdur. Aksi takdirde sizin yeniden (eğer kendiniz bir iş bulursanız) resmi work permit başvurusu yapmanız gerekmektedirki o bulduğunuz işte resmi, legal olarak hizmet verebilesiniz.
Saygılarımızla,

Kullanıcı avatarı
Excellans
Site Admin
Site Admin
İletişim:

Kanada'da Eğitim

Sayın Ilkerb merhaba,
Hoşgeldiniz diyelim artık gönül rahatlığı ile size ve ailenizide. Müsait zamanınızda yada ihtiyac duyduğunuz anda artık bizlere ulaşmanız daha kolay olacaktır en azından aynı zaman diliminde olmamız vasıtası ile.
Saygılarımızla,

bvk
YENİ ÜYE
YENİ ÜYE

- Kanada'da Eğitim

Merhabalar Daha once bir kac defa mesajlasmıstık efendim ama, mahsuru yoksa sormak istiyorum. Kanada ki okuduğum okuldan Business Administration 2 yıllık diploma programından mezun olduğumda , University of Lethbridge in •Post-Diploma Bachelor of Management Degree adlı programına basvuracagım , ve bu program yine 2 yıllık bir program .. Bu sekilde bir yol izlemem dogrumu sizce, ve boyle hareket ettiğimde Normal bir İşletme Lisans Derecesine sahip olmuş olacakmıyım ( Bachelor of Management ) gibi. Yani Bu Post Diplomanın Turkıyede Diplomamı Onaylattırmaya calıstıgımda Bana sorun cıkartacakmıdır,( Lisans Derecesi sayılmaması gibi?), ve yine bu program mezuniyetinde aynı şekilde normal bir bachelor mezuniyeti gibi MBA programlarına basvurabilicekmiyim.. SİZ University Of Lethbridge in •Post-Diploma Bachelor of Management Degree adlı programını öneririmisiniz??
Cok teşekkürler,bvk
Kullanıcı avatarı
ozlem
YENİ ÜYE
YENİ ÜYE

- Kanada'da Eğitim

Okunmamış mesaj gönderen ozlem »

Sayın BVK,
Taner3'ün de belirttiği gibi Türkiye'de gecerlilik ile ilgili sorularinizin cevaplarini ancak YOK'ten ogrenebilirsiniz. YÖK denklik ile ilgili kurallari ve okul listesini surekli yenilemektedir. Bugun gecerli olsa bile yarin olmayabilir. Yapabiliyorsaniz YÖK'ten bir yetkili ile gorusmek en dogrusu olacaktir.
http://www.yok.gov.tr/content/view/74/103/
ResimResim
Kullanıcı avatarı
Excellans
Site Admin
Site Admin
İletişim:

Kanada'da Eğitim

Sayın Bvk merhaba,
Sormuş olduğunuz Kanada içinde alacağınız eğitimlerin ve diplomaların Türkiye içinde hangi baremde geçerli sayılabileceği kısmını sayın Taner3 ve sayın Özlem açıklamışlar.
Diğer merak ettiğiniz konu olan 2 yıllık bir BA eğitimi sonrasında 2 yıllık bir ikinci diploma ama management eklentisi ile size faydalı olacak mı? Öncelikle şunu belirtelimki alınan tüm eğitimler bireye kariyerinde mutlaka fayda getirecektir. Hatta sizin tercihinizdeki bir yapıda aynı kulvarda eğitiminizi pekiştirmeniz ve Business alanında hem Administration hemde Management tarafında post education sahibi bir kişi durumuna geleceksiniz buda tabiki ileride hem burada olsun hemde Türkiye'de yada başka bir ülkede iş, meslek alanında sizi diğer rakiplerden bir adım öne geçirecektir. Yani aslında temelde siz 4 yıllık bir Bachelor Business Administration and Management mezunu gibi bir yapıya, eğitim deneyimine sahip olacaksınız. Bunun değerlendirilme aşamasında ise okulunuzun mezuniyet sonlarına doğru yapacağınız staj yada iş başvuruları ile gelecek talepler üzerinden hareket etmeniz en doğru yaklaşım olacaktır.
Bu eğitimlerle beraber özellikle yabancı dilinizi yüksek bilgide ve eğitimde tutmaya gayret gösterin (Seviyenizi bilmeden bu yorumu yapıyorum)
Saygılarımızla,

Kullanıcı avatarı
baris_antalya
AZ DENEYİMLİ ÜYE
AZ DENEYİMLİ ÜYE

- Kanada'da Eğitim

Excellans Merhaba,

Yine bir konuda bilginize ihtiyacım var. (Türkiye'de sıkıntısını çok çektiğim)

Mesela biz üniversitede bir ekiple business plan oluşturuyoruz, bu innovative bir iş fikri üzerine kurulmuş oluyor ve henüz hayatta olmayan bir proje oluyor. Biz fikrimizi güvence altına alabilmek için ürünü üretip icat vasfı taşıdığını onaylatıp Türkiye'de patent vs alabiliyoruz (her ne kadar TR'de patent fikrinizi korumasa da..) Kanada'da fikirlerin (sadece fikirlerin, yani ürünü geliştirip ortaya koymadan) patentini almak mümkün mü, yoksa hali hazırda yapılmış, somut bir şekilde ortaya konmuş icat vasfı taşıması mı lazım? Ve bu patent fikrimizi Kanada'da ne kadar korur?

Örneğin ben toplumun bir ihtiyacını tespit ettim ve bunu çözmek üzere bir algoritma oluşturacağım ve bunu toplumun faydasına hizmete sunacağım veya piyasada olmayan bir cihaz geliştireceğim.. Bu fikri nasıl korurum?

Gerçi ne kadar bu konuyla alakalı oldu bilmiyorum ama en uygunu eğitim başlığı altına yazmak gibi geldi =)

Saygılar,

İyi Çalışmalar.
ResimResim
Kullanıcı avatarı
baris_antalya
AZ DENEYİMLİ ÜYE
AZ DENEYİMLİ ÜYE

- Kanada'da Eğitim

http://brevets-patents.ic.gc.ca/opic-ci ... ch#Details

mesela bu adam "TURKISH BATH" patentini mi almış, yoksa ben mi yanlış anladım =D
ResimResim
Kullanıcı avatarı
Excellans
Site Admin
Site Admin
İletişim:

Kanada'da Eğitim

Sayın Barış_Antalya merhaba,
Öncelikle gönderdiğiniz linktede anlayacagınız üzere bu şahıs TURKISH BATH - ismini verdiği bir ürüne!! ve tanımını, işleyişini, özelliklerini detaylandırarak 1930 yılında patent almıştır.

Kanada'da patent almak sizi olası ileride yaşayacağınız durumlarda korur mu?
Evet, Kanada'da alacağınız ulusal yada uluslarlar arası patentler sizi olası ileride yaşayabileceğiniz ticari ve hukuki durumlarda korur. Fakat patentitinizi alırken ürünün detay planlarını çok iyi hazırlamalısınız(Kopyalanıp farklı şekilde pazarlanmasına açık vermemek)

Kanada'da sadece fikir - plan üzerinden patent alabilirmiyiz?
Evet, alabilirsiniz fakat yine bu plan içinde matreyalin - ürünün tüm olası üretim çeşitleri, hammadde çeşitleri, kullanılan yada kullanılabilecek materyaller, renklendirme, şekil ve şekillendirme, sunum ve kullanım alanı, vs vs..... gibi detaylandırmanız gerekecektir. Normalde en iyi fikre-üretim hazır olmayan bir plana ileride sorun yaşamamak için prototip bir materyal - sıfat ile birlikte patent almak en iyi çözümdür.(yarın birisi ana plan üzerinden sizden önce üretir ve patent alırsa ileride siz zorlanırsınız ticari anlamda)
Saygılarımızla,

“KANADA'DA EĞİTİM” sayfasına dön